Rešitev problema pokojnin - daljša delovna doba žensk??

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
SSarchy
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 720
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a SSarchy » 08. Okt. 2008 9:54

Ena od tem koalicijskih pogajanj je podaljšanje delovne dobe in enaki pogoji za moške in ženske. Ob tem so nastale prve polemike med spoloma:

-moški trdijo, da bi morale ženske delati dlje (v povprečju naj bi bile ženske v pokoju 28 let, moški pa 14), saj živimo dlje, hočemo bit enakopravne moškim, za vzor pa naj nam bi bile emancipirane Skandinavke, ki so našo tradicionalnost (in omejenost) v zvezi z vzgojo otrok, gospodinjejna in skrbi za nelačna usta vseh članov družine, že zdavnaj preživele. Sodobna ženska mora biti emancipirana v vseh pogledih - torej naj dela tako dolgo, kot moški.

-ženske se počutimo neenakopravne, ker za isto delo ne dobimo enakega plačila, kot moški. Ker večina po osmih urah dela, doma oddela še en šiht (kosila, pospravljanje itd.). Tukaj so tudi nosečniške težave in porod..

P.S. Podatki so izvzeti iz Žurnala, se mi pa zdi tema zanimiva za razpravo na forumu.
Link: http://www.zurnal24.si/Zenske-bi-morale ... nija/71615

Vaša mnenja..
Zemlja je velika učiteljica tistim, ki ji znajo prisluhniti. Življenje se tu ne bo končalo, ne glede na to, kaj počne človeštvo. Zemlja bo ostala. Le človeštvo se bo vrnilo v nič, od koder je prišlo, razen če ne bomo spremenili svojih navad!
Uporabniški avatar
trapa
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 973
Na forumu od: 12. 8. 2005
Kraj: Koper

Neprebrana objavaNapisal/-a trapa » 08. Okt. 2008 10:39

Po moje je podaljševanje delovne dobe kratkoročna rešitev.

Dolgoročna rešitev je ukinitev študentskega dela in uvedba splošnega pogodbenega dela. Na tak način bi študentje delali tako, kot do sedaj, s tem, da delodajalci ne bi imeli več možnosti zaposlovat študente do 30. leta. Več ne-študentskega dela pa bi prispevali k večjemu prilivu v pokojninsko blagajno.

Potem bi bilo potrebno bolj ozaveščati ljudi, da je potrebno takoj začeti skrbeti zase. Mladina, ki se danes zaposluje bi takoj morala začeti po malem varčevati za pokojnino.

Žal je komunizma konec. :?
Imaš, da me vikaš!
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 08. Okt. 2008 13:34

Se strinjam z enako delovno dobo za moške in ženske. Zaradi zgoraj navedenih razlogov.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 08. Okt. 2008 15:58

SSarchy napisal/-a:(v povprečju naj bi bile ženske v pokoju 28 let, moški pa 14)
Mislim, da tole pove vse.

Sploh mi ni jasno zakaj so uvedl, da se lahko zenske prej upokojijo.

SSarchy napisal/-a:-ženske se počutimo neenakopravne, ker za isto delo ne dobimo enakega plačila
To je pa itak ena laz.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 08. Okt. 2008 16:13

Zurnal ne navaja vedno resnicnih / preverjenih informacij.

Mahagonij napisal/-a:
SSarchy napisal/-a:-ženske se počutimo neenakopravne, ker za isto delo ne dobimo enakega plačila
To je pa itak ena laz.

Zal ni.

Kakorkoli ze obracajo vse skupaj, povprecna starost prebivalstva v Sloveniji se stalno visa - od tu nastale tezave. Kako jo znizati, je jasno. >Tega se pa zagotovo ne bo doseglo z daljsanjem delovne dobe zensk in podobnimi ukrepi. Prej obratno.

Ne samo, da je otrok "drag" - tudi babica ne bo imela casa paziti na mulca, ker bo v sluzbi. :D
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 08. Okt. 2008 16:42

kepka napisal/-a:Zurnal ne navaja vedno resnicnih / preverjenih informacij.

Mahagonij napisal/-a:
SSarchy napisal/-a:-ženske se počutimo neenakopravne, ker za isto delo ne dobimo enakega plačila
To je pa itak ena laz.

Zal ni.
Laz je. Ker se tega ne da izmeriti. Torej lazejo.
Statistike, ki se jih ponavadi izmetava ob taki trditivi so ponavadi navaden irrelevanten drek, kot naprimer:
- primerjava povprecne moske in zenske place v sloveniji
- primerjava povprecne moske in zenske place v sloveniji glede na izobrazbeno stopnjo

Nic od tega nam ne pove, ali so moski in zenske enako placani za isto delo.
- Osebe z enako stopnjo izobrazbe lahko opravljajo zelo razlicna dela, ki so zelo razlicno placana.
- Celo znotraj posamezne panoge razlicna podjetja podobno delo zelo razlicno placujejo.
- Poleg tega imajo podjetja med sabo razlicno razporeditev delovnih mest in delovnih nalog, kar naredi primerjave povsem nemogoce.
- Place imajo tudi razne dodatke(naprimer dodatek na uspesnost), ki se so v razlicnih podjetjih razlicni.

Edino kar je primerljivo med moskimi in zenskami je osnovno placilo za doloceno delovno mesto pri dolocenem podjetju. Vse drugo napacno, ker ne uposteva razlik.

Povprecna placa zenske je 6-7% nizja od povprecne place moskega v Sloveniji. Kaj nam to pove? Nic, ker je pregroba statistika. Saj niti ne opravljamo istih del. Koliko je moskih vec na tehnicnih fakultetah in koliko je vec zensk na druzboslovnih...moja partnerica bo kulturologinja jst pa programer. Bo kdo trdil, da bo moja visja placa posledica diskriminacije proti zenskam?

Statistike moski-zenske za isto delovno mesto v istem podjetju bi bile edini pokazatelj, ampak jih je nemogoce naredit.
Torej trditev, da ste zenske za isto delo manj placane nima prav nobene faktne podlage.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 08. Okt. 2008 19:08

Tega, da ženska doma gara kot suženj medtem ko mož sitnari, zakaj še ni kosila na mizi in da nima več čistih gat, ni problem, ki bi se ga reševalo s pokojninskim sistemom :) In načeloma so si ženske same krive za takšne življenjske razmere, ampak to je že druga tema.

Na področju pokojnin sem čisti laik, zato bo tudi moje mnenje zelo preprosto. Problema se ne da rešit s podaljševanjem delovnih dob. Če bo v službah več 60 let starih žensk, bo manj prostora za mlade, ki iščejo zaposlitev.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 09. Okt. 2008 21:01

jullia_ napisal/-a:Na področju pokojnin sem čisti laik, zato bo tudi moje mnenje zelo preprosto. Problema se ne da rešit s podaljševanjem delovnih dob. Če bo v službah več 60 let starih žensk, bo manj prostora za mlade, ki iščejo zaposlitev.

To je res. Ampak še vedno ne vidim razloga, zakaj bi ženske delale manj od moških. Saj hočemo biti enakopravne, ne?
In enakopravnost niso le pravice, so tudi dolžnosti.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Tammy_De
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1644
Na forumu od: 8. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Tammy_De » 10. Okt. 2008 0:20

Kakšno je pa trenutno stanje?
"Replace the fear of unknown with curiosity"
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it's time to pause and reflect."
"Sexy is sexy" - Adam Lambert
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 10. Okt. 2008 8:16

kr.ena napisal/-a:
jullia_ napisal/-a:Na področju pokojnin sem čisti laik, zato bo tudi moje mnenje zelo preprosto. Problema se ne da rešit s podaljševanjem delovnih dob. Če bo v službah več 60 let starih žensk, bo manj prostora za mlade, ki iščejo zaposlitev.

To je res. Ampak še vedno ne vidim razloga, zakaj bi ženske delale manj od moških. Saj hočemo biti enakopravne, ne?
In enakopravnost niso le pravice, so tudi dolžnosti.


Ne zagovarjam krajše delovne dobe za ženske. Čisto na splošno se mi reševanje problema pokojnin s podaljševanjem delovne dobe (o tem, da bi vsi delali par let dlje, se je govorilo v Franciji, pa ne vem, če so potem stvar spravili skozi) ne zdi smiselno.

Ne delam si utvar, da bo moja penzija izgledala tako kot pokojnina mojih starih staršev, ki od države dobivajo dovolj, da lahko relativno brezskrbno živijo.
Zato imam pa srečo, da imam brihtnega fotra, ki mi je že začel vlagati v sklade. Ko bom dobila reden šiht, bom pa to obveznost prevzela jaz in z vplačevanjem nadaljevala. Ni vrag, da se ne bo nekaj denarja nabralo za varno starost.
To seveda ne more biti splošna rešitev, ker ljudje na splošno niti ne razmišljajo tako daleč, zato mora obstajat nek sistem zagotovljenih pokojnin. Ampak glede na to, da se nivo socialne varnosti zmanjšuje, se mi zdi kar pametno bili malo daljnoviden :)
FemmeFatal
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 651
Na forumu od: 24. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a FemmeFatal » 10. Okt. 2008 21:24

jullia_ napisal/-a:To seveda ne more biti splošna rešitev, ker ljudje na splošno niti ne razmišljajo tako daleč, zato mora obstajat nek sistem zagotovljenih pokojnin. Ampak glede na to, da se nivo socialne varnosti zmanjšuje, se mi zdi kar pametno bili malo daljnoviden :)


No, pa to splosna resitev ne more biti tudi zato, ker je v Sloveniji ena gora ljudi, ki zasluzijo komaj za lastno prezivetje. Ampak to je seveda ze druga tema.
Tami29
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 46
Na forumu od: 24. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tami29 » 13. Okt. 2008 13:17

Kje pa naj varčujem za starost, ker ne računam, da mi bo Slovenija karkoli dala, oz. ko bo spet prva priložnost, bom šla vsaj 300 km severneje. Imam 29 let in 4 mesece delovne dobe, sicer skoraj magisterij, ampak zaposlitev iščem že več let, normalno zaposlitev, in ne delo za enga glupega privatnika, ki je zapravil mojo plačo, za večerje po gostilnah.

KAj pa ti vzajemni skladi, to se bo vsepovsod zmanjšala vrednost vložka.
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 13. Okt. 2008 20:00

^^če nočeš varčevati v vzajemnih skladih, pa daj na bankah. Pri vzajemih skladih je tako, da je naložba dolgoročna. Mogoče ne bo šlo gor čez eno leto, ampak čez 5 pa zagotovo. In če je nižja vrednost enote sklada, jih za isti denar dobiš več.

Tudi če varčuješ po 50 eur na mesec, je vseeno boljše kot 0 ;)
Uporabniški avatar
Sp3lca
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 510
Na forumu od: 15. 7. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Sp3lca » 13. Okt. 2008 22:23

Vsem bi zvišali delavne dobe, pol pa mladi nimamo kaj delat-seveda ne ko pa ostajajo ljudje, ki so včasih že prav neprimerni za delo še vedno tam. Že pri nekaterih profesorjih oz. predavateljih vidiš, da bi se mogli počasi že odstranit, sej je medgeneracijski skok le prevelik.
And if your head explodes with dark forebodings too
I'll see you on the dark side of the moon.
Uporabniški avatar
brunett
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 198
Na forumu od: 23. 11. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a brunett » 15. Okt. 2008 17:57

Pa sej ta tema niti ne govori o daljši delovni dobi nasplošno, ampak o ideji nekega mladega nadobudneža da moramo ŽENSKE delati DLJE kot moški ker smo po statistiki dlje v penziji.
Anyhow, enakopravnost JA, daljša del. doba samo za ženske NE.

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov