Kaj je bilo pred Velikim pokom?

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Nincha II
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 88
Na forumu od: 16. 11. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Nincha II » 07. Jul. 2007 17:16

Najprej definicija za tiste, ki mogoče ne veste o čem se gre: Veliki pok je znanstvena teorija o nastanku Vesolja, ki naj bi nastalo z velikansko eksplozijo prostora in snovi v nekem končnem času v preteklosti. Po domače povedano: takrat naj bi nastalo vesolje. Angleži mu rečejo Big Bang.

Znanstveniki zagotavljajo, da pred pokom ni bilo ničesar in da se je z njegovim nastankom pravzaprav začel čas. Vendar kljub temu obstajajo številne teorije, da je pred pokom, vseeno "nekaj" obstajalo (življenje, planeti...) oz. da se je čas začel veliko prej. Moje mnenje: če pred pokom ni bilo ničesar, kako je potem sploh prišlo do poka??? Pač iz nič ni mogel nastati. Ker če čas ne teče, se potem nič ne more zgoditi/začeti. Ali pač?!

Jst sm mnenja, da je čist možno, da je pred Velikim pokom obstajalo vesolje podobno današnjemu (ali čisto drugačno). To vesolje se je nato skrčilo in nato je nastal veliki pok (big bang).

Torej ste že kdaj razmišljali o tem? Je res, da je bil Veliki pok začetek vsega časa in vesolja? Ali pa dopuščate možnost, da je lahko pred tem tudi nekaj obstajalo?

En znanstvenik se je pred parimi dnevi razpričal o tem (članek je v angleščini)

Slika
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 07. Jul. 2007 18:11

Teorij o nastanku vesolja je več, s tem, da je vsaka privlačna na svoj način :) Kaj je zares obstajalo pred Velikim pokom, bomo verjetno še dolgo časa ugibali. Možno je tudi, da se vesolje že neskončno dolgo časa širi in zopet skrči, dokler se ne skrči do take mere, da pride do prevelike količine energije skoncentrirane v eni točki in pride do ponovne eksplozije. Tudi jst sem mnenja, da je pred našim vesoljem sigurno obstajalo že neko vesolje, ki pa se je končalo v tisti točki, kot se je začelo naše. Po moje tista točka ni mogla več zadrževati vse tiste mase in energije, in je pač eksplodiralo.

Nincha II napisal/-a:Če pred pokom ni bilo ničesar, kako je potem sploh prišlo do poka??? Pač iz nič ni mogel nastati.

Kokr jst vem, je čist možno, da nekaj nastane iz nič. Sicer se jst ne nagibam k tej teoriji, da je vesolje res nastalo iz nič, ampak možno pa je! Namreč vesolje lahko nastane tudi z naključno vakuumsko fluktacijo, ki kot že njeno ime pove, je naključna in nima vzroka. Menda je celo dokazano, da se takšne fluktuacije pojavljajo ves čas, vendar ne v taki razsežnosti kot je naše vesolje (verjetno kot zelo majhne količine energije v praznem prostoru). Vakuumska fluktuacija naj bi se dogajala naključno po vesolju. To je pojavljanje in izginjanje delcev iz niča. Glede časa: čas se meri po gibanju nekega atoma (se mi zdi da je to cezij), tako da je čist možno, da pred tem ni bilo časa. Po teoriji je bil čas v tej točki v singularnosti (se pravi da je bil zelo ukrivljen). Temu se reče tudi "imaginarni čas"... To je pač čisto matematični pojem, ki se ga jst ne morem predstavljati. Skratka, teoretično je čist možno, da nekaj nastane iz nič, vendar kako se to v praksi obnese pa ne vem :D

Mene bolj kot Veliki pok zanima prostor, ki je obdajal Veliki pok oz. malo nerodno rečeno, ki obdaja zdajšnje vesolje. Ta prostor nedvomno eksistira že od prej in prepričana sem da ni neskončen. Nekako se mi zdi pomembno, da je treba na ta "dogodek" gledati globalno, ne pa samo na nivoju Velikega poka. Pomembno je, v kakšni korelaciji je vesolje do prostora, v katerem se nahaja. Prepričana sem, da ni eksistiral samo en Veliki pok, o katerem znanstveniki že dolgo špekulirajo, ampak jih je ciklično sledilo sigurno več.
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 07. Jul. 2007 19:59

Frenkie si ti to napisala iz glave, al si kam škilila vmes? :eek:
Uporabniški avatar
deniro
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 156
Na forumu od: 4. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a deniro » 07. Jul. 2007 20:18

Sicer nisem strokovnjak ampak predvidevam, da o času pred Velikim pokom ne moremo govoriti. Teh teorij o nastanku vesolja je ogromno... nobeno pa ni možno z gotovostjo dokazat. Znanstvenih orodij za preučevanje predvesljoa enostavno nimamo. To je isto, kot če bi nekdo vprašal "kaj se je dogajalo z mano preden sem se rodil"?!

Da je vesolje nastalo iz nič je možno (kar je že Frenkie zelo dobro razložila), ker tudi kvarki in elektroni nastajajo v vakuumu.

Glede velikega poka in samega nastanka vesolja imam pač eno svojo teorijo: Vesolje v katerem smo, se nahaja v večjem vesolju - kot jajce in rumenjak, le da je za večjim še večje in nato še večje. Večje kot je, več energije je v njem. V našem je malo energije in veliko teme. Malo drugače povedano: pred nastankom Velikega poka je bil neskončno majhen delec, ki se je razcepil na dva dela. Istočasno ob nastanku našega vesolja je nastalo še eno vesolje, tako da imamo v bistvu siamskega dvojčka našega vesolja. Hehe :D

Sicer pa je to zelo filozofsko stališče, kjer bi lahko človek razmišljal v nedogled. Lahko se tudi vprašamo, ali je Veliki pok sploh bil? Kdo pa pravi, da sploh kaj obstaja izven našega osončja? Človek itak ni prišel dlje od Lune. Vse so namreč le sklepanja in (nedokazljive) teorije.

Frenkie napisal/-a:Po teoriji je bil čas v tej točki v singularnosti (se pravi da je bil zelo ukrivljen). Temu se reče tudi "imaginarni čas"...

Torej sklepaš, da je pred Velikim pokom obstajalo že eno vesolje, ki pa je potekalo v "imaginarnem času"??? What??? Na kakšen način sploh poteka nek obstoj v "imaginarnem času"? Malo pojasni to... kajti števila, ki bi imelo negativen kvadrat, preprosto ni. Namreč svet, ki bi ostajal v "imaginarnem času" ne more biti realno, naše vesolje pa je realno.
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 07. Jul. 2007 20:34

Zvoncica napisal/-a:Frenkie si ti to napisala iz glave, al si kam škilila vmes? :eek:

Nisem nikamor škilila. Astronomija me na splošno ful zanima... in zgleda, da sem mal preveč knjig od Stephen Hawkinga prebrala :D :D

deniro napisal/-a:Torej sklepaš, da je pred Velikim pokom obstajalo že eno vesolje, ki pa je potekalo v "imaginarnem času"??? What??? Na kakšen način sploh poteka nek obstoj v "imaginarnem času"? Malo pojasni to... kajti števila, ki bi imelo negativen kvadrat, preprosto ni. Namreč svet, ki bi ostajal v "imaginarnem času" ne more biti realno, naše vesolje pa je realno.

Sej zato sem pa napisala, da je to matematični pojem, ki si ga lahko samo v teoriji razlagaš, predstavljat pa si ga ne moreš. Mi pač žal dojemamo samo realni čas. Če bi dal vesolje v koordinatni sistem, bi ta realni čas tekel v smeri X. Imaginarni čas pa teče pa v smeri Y in je torej povsem neodvisen od tega, kaj se tukaj zdajle dogaja. Mi in vse vesolje smo po mojem dost lokalna motnja, en izrastek pravokotno iz imaginarnega časa in ni nam namenjeno dolgo obstajanje. In s tem smo rešili tut vprašanje, kolk vesoljij je. Ogromno! Tko jst mislm...
Zadnjič spremenil Frenkie, dne 27. Mar. 2008 17:47, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
renatka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1591
Na forumu od: 30. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a renatka_ » 08. Jul. 2007 20:21

O Frenki tole je ful dober napisano. :eek: Mogoče se prav zdajle v prostoru, ki za nas sploh ne obstaja razvija podobna debata... :D
Prikazala se mi je Marija-nije baš neka pićka.
Uporabniški avatar
*belina*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 145
Na forumu od: 24. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a *belina* » 09. Jul. 2007 14:49

Huh, tole je pa zelo težko področje, kjer ne moreš blefirati, ampak je potrebno imeti dosti pojma o vsem... fiziki, matematiki, astronomji... Vse skupaj pa si je zelo težko predstavljati. Po mojem je moralo biti pred Velikim pokom nekaj dinamičnega, ker če ne bi bilo nič (ali če bi bilo nekaj statičnega) samo od sebe do Velikega poka ne bi moglo priti. Da se nekaj dogaja, je potrebna razlika potencialov. Te teorije, kaj naj bi bilo pred Velikim pokom, so sicer zanimive, vendar se zaenkrat od "znanstvene fantastike" niso kaj prida oddaljile. Znanost pač uporablja običajne metode in človeški spoznavni aparat, ki je na voljo. Sama sem tud prebrala nekaj knjig s to tematiko, vendar kaj več od špekulacij ne zveš. Všeč mi je edino ideja, da sta čas in prostor lastnosti materije. Torej, je najprej materija, šele nato prostor in čas. Ampak v tem primeru besedi "prej" (kaj je bilo pred pokom) in "potem" (kaj je nastalo po poku) nimata nikakršnega smisla, saj sta odvisni od obstoja časa.

Jst mislim, da karkoli je nastalo v vesolju ne more ven, saj sta prostor (3D) in čas nastala skupaj z materijo tako, da eden brez drugega ne morejo obstajati. Tako imamo materijo, ki je vezana na prostor-čas in skupaj tvorijo vesolje, ki je vezano na...? Hmm... neke druge dimenzije??? Karkoli je obstajalo tako rečeno ''pred'' samim pokom, obstaja tudi zdaj in je vsepovsod ''okoli'' nas. Mi tega ne moremo zaznati, ker so naša čutila osnovana samo za zaznavanje treh prostorskih in časovnih dimenzij.
Za moje pojme je definitivno nekaj obstajalo že pred Velikim pokom. Težko bi sprejela dejstvo, da se nekaj zgodilo samo od sebe. Moje mnenje je, da je vesolje povzročeno in ne traja večno. Mislim tudi, da danes še vedno nimamo na voljo ustreznih tehnologij, ved in znanosti, s katerimi bi se dalo preučevati to "težko" področje. Zdi se mi, da se v zvezi z nastankom vesolja, fizika ne more več kaj dosti ukvrajati kot se je, ker za nekaj novega bi bilo potrebno že področje neke nove znanosti, ki pa še žal ni odkrita.

deniro napisal/-a:Vesolje v katerem smo, se nahaja v večjem vesolju - kot jajce in rumenjak, le da je za večjim še večje in nato še večje. Večje kot je, več energije je v njem. V našem je malo energije in veliko teme. Malo drugače povedano: pred nastankom Velikega poka je bil neskončno majhen delec, ki se je razcepil na dva dela. Istočasno ob nastanku našega vesolja je nastalo še eno vesolje, tako da imamo v bistvu siamskega dvojčka našega vesolja.

Torej, je po teoriji o jajčastih vesoljih potem neskončno vesolij??? In v zadnjem je neskončno energije? Čudno :? Jst sem tud slišala za eno teorijo: da je naše vesolje črna luknja v drugem vesolju!

Jao ne razumemo popolnoma niti človekovega življenja in njegovega smisla, potem pa se gremo ubadat z "nečem" pred velikim pokom :D :D
Uporabniški avatar
mary-kate and ashley bigg
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 733
Na forumu od: 13. 5. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a mary-kate and ashley bigg » 09. Jul. 2007 21:45

frenkie, čestitam. končno nekdo, ki ne piše nekih kvaziteorij bla bla bla, ampak zagovarja stališče s tehtnimi argumenti in dobro strokovno podkovanostjo.

ni pa mi jasno, kaj ta tema dela pod politiko.
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 11. Jul. 2007 17:11

Meni najljubša teorija je, da je vesolje nastalo iz enega samega neskončno gostega delca, ki se je začel širiti.

Je pa res, da to nekako podre Big Bang teorijo, saj bi v tem primeru šlo za počasen pojav in ne nenadno eksplozijo.
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
Tigi
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2821
Na forumu od: 29. 1. 2005
Kraj: kjer diši po bencinu in zažganih gumah...

Neprebrana objavaNapisal/-a Tigi » 11. Jul. 2007 17:36

Jaz mislim, da je bilo pred tem pokom pač tudi tako kakor je sedaj pri nas...pri nas bo tudi enkrat zemljo razčefukal tako je pa takrat vesolje...

lahko, da je vse skupaj en velik začaran krog...
...poraunej vooolan!!! Bencin, bel dim, črna črta po sredin, okn dol, vroč krom, prletim čez ovink, rada mam k zacvil, rada mam k drsi, rada imam vonj po gumah, naj se kadi...
Uporabniški avatar
mary-kate and ashley bigg
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 733
Na forumu od: 13. 5. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a mary-kate and ashley bigg » 11. Jul. 2007 23:28

Maychy napisal/-a:Meni najljubša teorija je, da je vesolje nastalo iz enega samega neskončno gostega delca, ki se je začel širiti.

Je pa res, da to nekako podre Big Bang teorijo, saj bi v tem primeru šlo za počasen pojav in ne nenadno eksplozijo.


samo, vprašanje pa je, kako se je ta delec pojavil. mislim, da lahko v nedogled razpravljamo pa odgovora ne bomo našli. pojem kot je neskončnost je namreč za naše možgane nedoumljiv
Ferdox
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 84
Na forumu od: 28. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Ferdox » 12. Jul. 2007 11:10

^Ja res je. Za moje pojme gre za en neskončen krog. Npr. če predpostavimo, da je vesolje res nastalo iz nekega gostega delca, potem se lahko začnemo spraševat kako pa je ta delec nastal, in tisto pred tem, in tisto, in tisto, in tisto.... v glavnem ni konca.

Kar se tiče tega, kaj naj bi bilo pred velikim pokom, pa mislim da ne bo možno nikoli z gotovostjo dokazati. Vse teorije, ki sem jih do sedaj slišal, so samo raznorazna ugibanja, ki pa človeka ne prepričajo (vsaj mene ne). Npr. teorija Velikega poka cilja na to, da vesolja pred tem ni bilo. To bi bil popoln "nič". Vendar si jst nečesa, kar nastane iz "nič", ne morem predstavljati. Se bolj nagibam k temu, da je prej že obstajalo neko vesolje, ki pa se je "sesedlo" z nastankom Velikega poka. Baje naj bi bil Veliki pok enkraten in neponovljiv dogodek. Se pravi, da je zelo malo verjetno, da bi se čisto enak pok zgodil še enkrat. Npr. če bi se zgodil še enkrat ob enakih pogojih kot prejšnji, potem parametri standardnega modela ne bi bili enaki, kar bi imelo za posledico, da proton ne bi bil stabilen delec in vesolje, kot ga poznamo, ne bi moglo obstajati.

Obstajajo pa celo teorije, ki prepričujejo, da Velikega poka sploh ni bilo in da je vse skupaj le ena velika utvara :? Te "domneve" ni kar tako za odmislit, ker veliki pok je le ena velika teorija, katero še nikomur ni uspelo razvozlat in jo z gotovostjo dokazat. Torej je čisto možno, da velikega poka sploh ni bilo.
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 17. Jul. 2007 11:10

Ena od teorij pravi, da se bo vesolje nekoč nehalo širiti in se bo začelo krčiti. Vse dokler ne bo spet prišlo do tistega gostega delca.

Kaj pa potem? Še enkrat od začetka? In od česa je odvisno kdaj se bo nehalo širiti?

Dokler ne bomo dobili kakih dokazov o vsem tem obstajajo zgolj teorije.
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 17. Jul. 2007 17:23

Hmmmmm, kaj ima ta tema veze s politiko?

Sicer pa, ja, sem razmisljala ze malo o tem. Potem pa ugotovila, da nima smisla, saj cisto prevec stvari ne razumem - tako da sedaj preucujem razne knjige kot je so tele (priporocam vsem, ki vas zanima, samo nekaj znanja fizike je potrebno):

Cosmological Physics
Universe
The physics of Star Trek
Nuclear physics of stars
Space Science

Nisem se prebrala vsega, ampak vec kot berem, bolj mi je jasno da bom raje taka zahtevna vprasanja, kot jih je postavila Nincha II prepustila znanstvenikom s tega podrocja :D Sama pa se trudila vsaj razumeti trenutno dogajanje okoli mene.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
metron(temporary)
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 304
Na forumu od: 8. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a metron(temporary) » 01. Sep. 2007 15:37

Pred velikim pokom (k je itak teoretični koncept) je bila pomoje druga zakonitost časa - v taki obliki kot si ga mi na zemlji ne moremo predstavljati. Ta tema je nepredstavljiva, pa vendar, če pomislimo na stvari, ki so dokazane, je predstava relativno mogoča.

Primer - koliko zemljanov razume, da čas ni stalen. Da na ekvatorju teče počasneje, ker se tam človečki hitreje vrtijo, kot pa recimo na severnem polu? Ko dojameš, da lahko gravitacija skrivi tut čas, potem ni nič več nerazumljivo. Simpl primer - velika zvezda naredi isto kot jabuk, ki ga das na krpo - nastane luknja, tako kot se krpa ukrivi se ukrivi prostor in tudi čas. Podoben primer je na letalu - vaša ura na letalu teče recimo za tisočinko sekunde počasneje - na letalu se postaraš tisočinko sekunde počasneje kot na zemlji (ok, če nebi blo vseh sevanj skozi katera letiš).

O velikem poku - da je nastalo iz majhnega delca sklepajo zaradi širjenja galaksij med sabo, temperature, gostote atomov, vročine itd. To konc koncev nima veze. Veze ma to, da je s tem pojavom nastal čas, ki teče vedno naprej, dobro, gravitacija pa hitrost ga teoretično lahko čist ustavi, pa vendar teče v isto smer. Če pa časa se bi bilo, bi bilo možno početi skoraj vse, fizičnih ovir ne bi bilo (hoja skozi stene).

Torej, moje mnenje - pred velikim pokom je bil samo bolj sproščen/popolnoma drugačni koncept časa. Če je tako, potem ni ovir. Ovire so sam, ker živimo v eni stalnosti na zemlji, kjer je navečji fenomen kak orkan sem ter tja.

(zato jz skoz pričam Akcija!!! Rutina ubija! looool)

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov