Menstrualni cikel

Zadovolj(e)n/a v postelji.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

luk0322
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 21. 2. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a luk0322 » 11. Nov. 2017 20:02

Pozdravljeni,

ob poslušanju zanimivega predavanja na temo ženske narave ali menstrualnega cikla sem slišal nekatera stališča, katera do sedaj nisem poznal.

Pravi npr, da naj bi imela ženska v osnovi dva pola, kot nam to kaže menstrualni cikel: ovulacija in menstruacija in v obeh teh ciklih se sproščajo različni hormoni, ki vedenjsko vplivajo na žensko. V času ovulacije so ženske sprejemajoče, ljubeznive, materinske, ob menstruaciji pa asertivne, takrat naj bi bil tudi vrhunec moškega testosterona.

Ženska že po svoji naravi glede na to, da ciklira, ne more biti zgolj sprejemljiva, materinska, ampak tudi asertivna. Menstrualni cikel je tako ustvarjen in ne more biti drugače, za razliko od moškega kjer gre ves čas naravnost, ves čas isto in raste. In moški imamo lahko s tem precejšnje težave, če tega ne razumemo, ali ni tako?

Pravi tudi, da se ženska psiha povsem prestrukturira, postane drug človek, čas doživlja v tem cikličnem vzorcu, od trenutke totalne vzhičenosti do obrnjenosti navznoter in do cikla, ko se začenja prebujati spolna energija.

O vsem tem se po moje premalo govori in prihaja do nesporazumov. Kakšne so vaše izkušnje?
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 11. Nov. 2017 23:30

Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 12. Nov. 2017 8:03

What a load of shit.

Sama imam precej izrazit PMS, ki je jasno posledica delovanja hormonov. Pa saj o spolnih hormonih vas ze v osnovni soli ucijo, a ne? Kaj je tu tako revolucijonarnega?
Opisano je pa tako, kot da smo zenske Jekyll & Hyde skozi menstrualni cikel :D
Oblomov
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 63
Na forumu od: 10. 9. 2017

Neprebrana objavaNapisal/-a Oblomov » 12. Nov. 2017 12:19

To je treba še enkrat napisat: What a load of shit.

Menstrualni ciklus, ravni hormonov in vpliv le-teh niha od osebe do osebe; nekatere osebe imajo menstruacijo cca. 3 dni, ne čutijo PMS (ali le rahlo napetost prsi), druge krvavijo do 10 dni, imajo zelo hude bolečine, endometriozo ali druge bolezni. Pri nekaterih osebah razpoloženje niha, pri nekaterih ne.

Sama nisem opazila nikakršnih psiholoških ali kognitivnih sprememb, pa tudi sprememb v libidu ne, ki bi se pojavljale v skladu s ciklom.

Takšno razumevanje ženske je skrajno šovinistično.

Glede na dejstvo, da vsaka tretja oseba trpi za depresijo in vsaka četrta za anksioznostjo, bi reka, da je kar malo verjetno, da so moški v povprečju zelo čustveno in kognitivno uravnovešeni, posebej če prištejemo še vse osebe z bipolarno motnjo, osebnostnimi motnjami in psihozami. Da ne omenjam nenehne preobremenjenosti in stresa sodobnega življenja. Bi rekla, da stresno delovno mesto kar bolj vpliva na nihanje razpoloženja kot 'ženski hormoni' ffs. Živimo v času, ko je čustvena in kognitivna uravnovešenost nista nekaj, kar bi bilo samoumevno. Morda bi se raje ukvarjali s tem kot s 'čustveno neuravnovešenimi' menstruirajočimi ženskami. This is getting quite old.
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 12. Nov. 2017 13:32

Zakaj šovinistično? Saj nas ni označil za nore kure, se je pa res malo smešno izrazil glede tega, da ženska postane drug človek. :D

Kakorkoli, vsaka ženska, ki se zna opazovat in poslušat svoje telo, bo pri sebi zaznala cikel in spremembe tekom tega. Nekatere bolj, nekatere manj. Hormoni vplivajo na nas, hočemo, nočemo. Ne pomeni pa to, da te spremembe nujno sprošča v svoje okolje. Vemo pri sebi. Nobene revolucije. :)

ps - meni se zdi kvečjemu dobrodošlo, da kak tip pokaže zanimanje za to, ker jih mnogo še vedno misli, da je menstr. cikel le tistih par krvavih dni na mesec.
luk0322
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 21. 2. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a luk0322 » 12. Nov. 2017 14:06

Sprašujem ker me zanima, je poveztek, niso moje besede.
Oblomov
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 63
Na forumu od: 10. 9. 2017

Neprebrana objavaNapisal/-a Oblomov » 12. Nov. 2017 16:17

Šovinistično, ker bioloških dogodkov v telesu ne moremo posplošiti na tolikšne skupine ljudi kot so vse osebe, ki imajo menstrualni cikel in se preko takih posplošitev ustvarjajo podobe 'ženske' kot enotne spolne in psihološke identitete, kar pa je skrajno zatiralno in se ravno uporablja, da se ženske diskreditira pri zaposlovanju, nameščanju na vodstvene funkcije ipd.

Osebe imamo različna nihanja hormonov in nihanja le-teh obstajajo tudi mimo menstrualnega ciklusa. Da ti opažaš neke spremembe, ne pomeni, da obstajajo pri vseh osebah z menstrualnim ciklusom ali pa da so te spremembe pri vseh enake.
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 12. Nov. 2017 16:34

Saj sem napisala "nekatere bolj, nekatere manj". Ob koncu dneva smo vse ženske. Vse jo imamo (ne bom o izjemah). It is what it is.

Zakaj se je potrebno čutit ogroženo s strani moških, ko ti noben nič noče, pa ne vem. Da nam lahko niha razpoloženje je več al manj normalno. Meni se zdi ženska narava (cikel) lepa in zanimiva, z vsemi spremembami vred. Tu je govora o značilnostih menstr. cikla in ne o drugih psihičnih in fizičnih boleznih, pa o službi.

Ni treba povsod mešat šovinizma in filozofiranja.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7524
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 12. Nov. 2017 17:20

Kje si to predavanje poslušal?
Prosti testosteron je drugače normalno najvišji na sredi cikla, ob ovulaciji in ne na začetku - v času menstruacije, tudi en od vplivov testosterona je povišan libido, ki naj bi bil najvišji v času ovulacije.

Js pri sebi vidim bolj en pol, ne dva, in sicer pms. Kdaj je to negativno razpoloženje bolj izrazito, kdaj kot da ga niti ni, odvisno tudi od okoliščin, stresa.. razen teh par dni pred menstruacijo, pa ne vidim neke večje razlike skozi cikel.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Oblomov
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 63
Na forumu od: 10. 9. 2017

Neprebrana objavaNapisal/-a Oblomov » 12. Nov. 2017 18:43

Ananhas: Ravno to je problem: "ob koncu dneva smo vse ženske". To je generalizacija in preko takih generalizacij se vzpostavlja identiteto ženskega družbenega spola in preko takih generalizacij pride do posploševanj kot so, da so ženske bolj čustvene, bolj iracionalne, se nanje ni mogoče zanesti, ne morejo biti razsodne pri odločanju itd.; na menstrualni ciklus se ravno pogosto sklicuje in se je v preteklosti še več sklicevalo kot na neko nestalnost. Ne obstaja nič takega kot je "ženska narava" ali "moška narava".

V redu: nate menstrualni ciklus vpliva, kot praviš, tako da imaš nihanja v razpoloženju ipd., ne vpliva pa na vse ženske na ta način in še zlasti ne nujno skozi cel mesec (morda je recimo pri neki ženski takšen samo en dan v mesecu).

Druge dejavnike vplivanja na nihanje razpoloženja omenjam, ker so pogosta pri vseh spolih in se nanje pogosto pozablja, da se ženske diskreditira kot to počne ta članek ali kaj je bilo to, kar je OP bral/od koder črpa.
luk0322
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 21. 2. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a luk0322 » 12. Nov. 2017 18:54

Govorila je Ana Drevenšek.

Kakšno vlogo pa ima luna pri tej cikličnosti, če je sploh v kakšni povezavi?
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 12. Nov. 2017 19:01

Ne bova prišli skupaj. Se strinjava, da se ne strinjava. Sfilozofirani pogledi in neke ideologije, ki jih še tisti, ki o njih pišejo, včasih ne razumejo v praksi, pa se mi tudi ne ljubi. Jaz pišem iz drugega vidika. Nisem v teh filozofskih vodah, niti ne kliknem s takimi ljudmi.

------------------
Nikoli pa nisem doživela diskriminacije zaradi tega, ker sem bitje z menstruacijo, kvečjemu sem bila oproščena telovadbe, brez posebnega pojasnila (kar mnogo punc zna izkoristit), dragi me razvaja/naredi kaj namesto, če me boli in podobno. Samo ja, kadar je to priročno, samo zato, ker smo ženske, jih je veliko tiho kot rit.
luk0322
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 21. 2. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a luk0322 » 12. Nov. 2017 19:13

Ali drži, da ima menstrualna kri neprijeten vonj?
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 12. Nov. 2017 20:11

luk0322 napisal/-a:Kakšno vlogo pa ima luna pri tej cikličnosti, če je sploh v kakšni povezavi?


Dvomim, da je v kakšni povezavi.


luk0322 napisal/-a:Ali drži, da ima menstrualna kri neprijeten vonj?


ja, prijeten lih ni.
luk0322
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 21. 2. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a luk0322 » 12. Nov. 2017 20:23

Malo bolj natačno, če ne sprašujem preveč v podrobnosti:
ali zelo zaudarja? Ali vedno zaudarja, ali le zaradi indikacij o kakšnih nepravilnostih?

Vrni se na Ljubezen in seks

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov