Linux vs Windows vs OsX(Mac) vs BSD vs ostalo

Vse za prave računalniške frike, fotografijo in mobilno tehnologijo

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

TechMan
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 39
Na forumu od: 29. 9. 2009
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a TechMan » 11. Feb. 2010 18:06

Vem da je bla nekaj časa nazaj ena taka bedna fora kjer si napiso skripto ki ima loop in tvori procese (fork bomba) dokler ne preobremeni sistema in pade.

Kolk jaz vem zdaj menda windowsi tui omogočajo toti safety feature kao da nisi nonstop root

Drgač pa tui sam uporabljam občasno linuxe (mint)
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 11. Feb. 2010 18:53

obliterator napisal/-a:Dual boot je vedno accident waiting to happened in ni važno linux, leopard, ali windows slej ko prej se za iste resource začneta tepst in potem so težave. Govorim iz osebnih izkušenj ker sem imel windows linux kombo in leopard windows kombo. Slej ko prej stvar počepne. Če hočeš že testirat si naredi virtualko z vmware in si potem narediš image capture. To zapečeš na en DVD potem pa samo narediš image deploy na svoj računalnik in to je to.


No meni se se ni zgodilo. Js sm mela do zdej osx linux komb. in win linux. Pa ponekod se vec linuxov. Pa se mi ni nic sesulo. Sam zakaj potem te dual bot vsi tko mnozicno uporabljajo? Kaksne resource zacnejo to skupaj uporabljat?

obliterator napisal/-a:In pa FYI linuxi niso nič bolj varni in stabilni kot windovsi ali OSX.
Pri ta novem KDE 4.4 so popravili preko 7000 hroščev in to ni mala cifra.
Ne rečem da ostali OS-i nimajo bugov, ampak moj point je da linux ni nič boljši od ostalih.
Malo si preberi o teh mitih:
http://www.theregister.co.uk/2004/10/22 ... _security/


Varnost in stabilnost sta predvsem odvisna od tega kako je sistem postavljen.
Linux varnost
1) sibke tocke so popravljene z novim kernel patchom
2) ni vse nekako skupaj spackano in zamesano, je bolj pregledno in clovek ima vec pregleda nad sistemom
3) lahko se sam odlocas ali bodo procesi za dolocene komunikacijske signale vklopljeni ali ne (npr lahko sklopis ssh-daemon, ce ne mislis ssh-ja uporabljat...)
4) dovoljenja

Najbolj varen OS naj bi bil BSD. Samo ga je tortura za namestit... Ima tudi posebna pravila kaj sme bit namesceno...


Linux stabilnost
Stabilnost je odvisna od tega kako so komponente stabilne - program ali modul poln bugov lahko sesuje sistem. (Slackware je najbolj stabilen glede tega ker gre v trenutno verzijo samo tisto kar je za zadosti cisto - (KDE4 je prisel noter precej pozno)). Ostale so malo manj ampak je stabilno ce ga ne serjes prevec med vzdrzevanjem in insntalacijo.
Prednost ima ker ce res ne crkne krnel je najhujse kar se zgodi da moras ubit program in ga se enkrat zagnat.
V glavnem sibka tocka v stabilnosti je kvecjemu kaksen hroscek v kernelu (sam teh naceloma ni vec).


Windows stabilnost
blue screen vidis na bankomatih, panojih... Lol :D.
Pri linuxu se temu rece kernel panic. In se zna zgodit. Sam moras res delat cudaskosti.

Windows varnost
Eni xp-ji (mislim da pred sp2) zdrzijo / so zdrzali brez firewala v povprecju 5 sekund. Vsaka verzija ki so jo dali vn so ji v prvem dnevu odkrili toliko varnostih lukenj da je prisel ven se en service pack (zero day vulnerability).
Pa menda se tudi win7 sesuje ce jim posljes nek paketek (to je bilo prej v vseh sistemih samo so pri ostalih popravili, pri temu morda tudi do zdej).

osX je glede varnosti nevem, glede stabilnosti je pa malo slabsi od linuxov. (sigurno ni primerjave z windowsi)

Zanimivo je da je stabilnost in varnost na ne-windows sistemih zadosti visoka da se z njo ni treba ubadat kej prevec, ce se ne zelis.

Final Summation:
Glede na vse to se vedno mislim da je linux najboljsa izbira tudi za manj vesce uporabnike. In tudi ce predpostavimo da so vsi sistemi enako varni in stabilni - linux je zastojn. In ne vidim logike kupovanja necesa kar je slabse - windowsov. Osx je vsaj unix baziran, drag, ampak delajo te osnovne reci lepo. In neglede na vse to - ce uporabnik se obnasa butasto in neprevidno mu ne bo noben sistem kaj prevec pomagal.

ps: sem pogledala link in se s kepko strinjam.
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
Uporabniški avatar
renatka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1591
Na forumu od: 30. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a renatka_ » 11. Feb. 2010 22:19

Jst mam Maca in "obično" škatlo, kjer laufa Windows, pa moram rečt da sem nad Windowsi (kar je edina stvar) malo bolj navdušena - čeprav še vedno delam 95% na Applu.

V soboto kupim še eno novo pridobitev, kjer bodo pa Linuxi, ampak bojo vrjetno po hitrem postopku zginali dol in jih bo nadomestil Windows 7. Nisem še sicer sprobala Linuxov, ampak mi nekak ne dišijo. :)
Prikazala se mi je Marija-nije baš neka pićka.
Uporabniški avatar
obliterator
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 154
Na forumu od: 23. 10. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a obliterator » 12. Feb. 2010 8:01

LEEL00 napisal/-a:
obliterator napisal/-a:Dual boot je vedno accident waiting to happened in ni važno linux, leopard, ali windows slej ko prej se za iste resource začneta tepst in potem so težave. Govorim iz osebnih izkušenj ker sem imel windows linux kombo in leopard windows kombo. Slej ko prej stvar počepne. Če hočeš že testirat si naredi virtualko z vmware in si potem narediš image capture. To zapečeš na en DVD potem pa samo narediš image deploy na svoj računalnik in to je to.


No meni se se ni zgodilo. Js sm mela do zdej osx linux komb. in win linux. Pa ponekod se vec linuxov. Pa se mi ni nic sesulo. Sam zakaj potem te dual bot vsi tko mnozicno uporabljajo? Kaksne resource zacnejo to skupaj uporabljat?

obliterator napisal/-a:In pa FYI linuxi niso nič bolj varni in stabilni kot windovsi ali OSX.
Pri ta novem KDE 4.4 so popravili preko 7000 hroščev in to ni mala cifra.
Ne rečem da ostali OS-i nimajo bugov, ampak moj point je da linux ni nič boljši od ostalih.
Malo si preberi o teh mitih:
http://www.theregister.co.uk/2004/10/22 ... _security/


Varnost in stabilnost sta predvsem odvisna od tega kako je sistem postavljen.
Linux varnost
1) sibke tocke so popravljene z novim kernel patchom
2) ni vse nekako skupaj spackano in zamesano, je bolj pregledno in clovek ima vec pregleda nad sistemom
3) lahko se sam odlocas ali bodo procesi za dolocene komunikacijske signale vklopljeni ali ne (npr lahko sklopis ssh-daemon, ce ne mislis ssh-ja uporabljat...)
4) dovoljenja

Najbolj varen OS naj bi bil BSD. Samo ga je tortura za namestit... Ima tudi posebna pravila kaj sme bit namesceno...


Linux stabilnost
Stabilnost je odvisna od tega kako so komponente stabilne - program ali modul poln bugov lahko sesuje sistem. (Slackware je najbolj stabilen glede tega ker gre v trenutno verzijo samo tisto kar je za zadosti cisto - (KDE4 je prisel noter precej pozno)). Ostale so malo manj ampak je stabilno ce ga ne serjes prevec med vzdrzevanjem in insntalacijo.
Prednost ima ker ce res ne crkne krnel je najhujse kar se zgodi da moras ubit program in ga se enkrat zagnat.
V glavnem sibka tocka v stabilnosti je kvecjemu kaksen hroscek v kernelu (sam teh naceloma ni vec).


Windows stabilnost
blue screen vidis na bankomatih, panojih... Lol :D.
Pri linuxu se temu rece kernel panic. In se zna zgodit. Sam moras res delat cudaskosti.

Windows varnost
Eni xp-ji (mislim da pred sp2) zdrzijo / so zdrzali brez firewala v povprecju 5 sekund. Vsaka verzija ki so jo dali vn so ji v prvem dnevu odkrili toliko varnostih lukenj da je prisel ven se en service pack (zero day vulnerability).
Pa menda se tudi win7 sesuje ce jim posljes nek paketek (to je bilo prej v vseh sistemih samo so pri ostalih popravili, pri temu morda tudi do zdej).

osX je glede varnosti nevem, glede stabilnosti je pa malo slabsi od linuxov. (sigurno ni primerjave z windowsi)

Zanimivo je da je stabilnost in varnost na ne-windows sistemih zadosti visoka da se z njo ni treba ubadat kej prevec, ce se ne zelis.

Final Summation:
Glede na vse to se vedno mislim da je linux najboljsa izbira tudi za manj vesce uporabnike. In tudi ce predpostavimo da so vsi sistemi enako varni in stabilni - linux je zastojn. In ne vidim logike kupovanja necesa kar je slabse - windowsov. Osx je vsaj unix baziran, drag, ampak delajo te osnovne reci lepo. In neglede na vse to - ce uporabnik se obnasa butasto in neprevidno mu ne bo noben sistem kaj prevec pomagal.

ps: sem pogledala link in se s kepko strinjam.


Zanimivo zakaj vsi hočete primerjat z XP. Kolikor vam jaz je win7 zadnja verzija. Lahko pa se pogovarjamo o recimo 10 let starem linuxu pa bomo takoj razbili mite o varnosti. In sama si super rekla da je sistem tako varnem kot se ga postavi. Torej če upoštevaš best practice in si že na začetku postaviš varne windowse potem ne boš imel težav a je tako?
Se pa popolnoma strinjam z PEBKAC :).
Imam pa še seznamček virusov ki so ravno tako nevarni za linux:

Trojans
Kaiten - Linux.Backdoor.Kaiten trojan horse[15]
Rexob - Linux.Backdoor.Rexob trojan[16]

Viruses
42 [17] [18]
Arches [19]
Alaeda - Virus.Linux.Alaeda[20]
Bad Bunny - Perl.Badbunny[6][21]
Binom - Linux/Binom[22]
Bliss
Brundle[23]
Bukowski[24]
Caveat [25][26]
Coin [27][28]
Diesel - Virus.Linux.Diesel.962[29]
Hasher [30][31]
Kagob a - Virus.Linux.Kagob.a[32]
Kagob b - Virus.Linux.Kagob.b[33]
Lacrimae (aka Crimea) [34][35]
MetaPHOR (also known as Simile)[36]
Nuxbee - Virus.Linux.Nuxbee.1403[37]
OSF.8759
PiLoT[38][39]
Podloso - Linux.Podloso (The iPod virus)[40][41]
Rike - Virus.Linux.Rike.1627[42]
RST - Virus.Linux.RST.a[43] (known for infecting Korean release of Mozilla Suite 1.7.6 and Thunderbird 1.0.2 in September 2005[44])
Satyr - Virus.Linux.Satyr.a[45]
Staog
Vit - Virus.Linux.Vit.4096[46]
Winter - Virus.Linux.Winter.341[47]
Winux (also known as Lindose and PEElf)[48]
Wit virus[49]
ZipWorm - Virus.Linux.ZipWorm[50]

Worms
Adm - Net-Worm.Linux.Adm[51]
Adore[52]
Cheese - Net-Worm.Linux.Cheese[53]
Devnull
Kork[54]
Linux/Lion
Mighty - Net-Worm.Linux.Mighty[55]
Millen - Linux.Millen.Worm[56]
Ramen worm
Slapper[57]
SSH Bruteforce[58]

In pa za konec še par slikic sesutega linuxa v bolj enterprise okolju :)
http://www.miguelcarrasco.net/miguelcar ... h_top.html
When the pin is removed, mr. grenade is no longer your friend.
kajchyka
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 24
Na forumu od: 4. 2. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a kajchyka » 12. Feb. 2010 15:44

kepka napisal/-a:In seveda da je unix based sistem bolj varen od Windows OS, saj je zasnovan drugace. Naj omenim samo dovoljenja, ki jih ima uporabnik in tudi programi, za branje, pisanje in/ali izvajanje.



In zdaj pravis, da teh dovoljenj pa windowsi nimajo?
Poleg tega, ta dovoljenja ne naredijo OS- a varnega, ce jih nimas pravilno in pametno nastavljenih, ti lahko naredijo več škode kot koristi (ce imas za vse datoteke, vsa dovoljena, za vse grupe, za vse posameznike ... nastavljeno dovoljenje rwx ali 777 , ti lahko kdorkoli dela z datotekami kar koli želi - to pa se meni nezdi precej varno, poleg tega so ta dovoljenja misljena za uporabnike, grupe iz istega omrezja, in nimajo nic veze z napadi preko interneta )
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 12. Feb. 2010 16:44

obliterator napisal/-a: Zanimivo zakaj vsi hočete primerjat z XP. Kolikor vam jaz je win7 zadnja verzija. Lahko pa se pogovarjamo o recimo 10 let starem linuxu pa bomo takoj razbili mite o varnosti.


Sej sem tudi win7 omenila. Samo xp nekako najbolj poznam ker mi je bila najljubsa stvaritev od microsofta in je to bil cas ko sem lih sla na linux.

obliterator napisal/-a: In sama si super rekla da je sistem tako varnem kot se ga postavi. Torej če upoštevaš best practice in si že na začetku postaviš varne windowse potem ne boš imel težav a je tako?


Hm... Mislila sem bolj tako: Ce vzamemo enega super smart strokovnjaka ki obvlada vse, VSE (teoreticno) kar se da nardit pri linuxih in windowsih (s tem da seveda ne pozna skrivnostne kode od microsofta). Bo sestavil bolj varne linuxe, ker bo imel vec moznosti in bolj proste roke pri delu in vedel bo tocno vse kar se dogaja na racunalniku. Tudi windows sistem seveda ne bo sestavil slabega, saj je vendar super strokovnjak - bo tudi bolj varen kot linux pri laiku. Ampak moj point je da linux bo boljsi.


obliterator napisal/-a:Se pa popolnoma strinjam z PEBKAC :).

:)

obliterator napisal/-a:Imam pa še seznamček virusov ki so ravno tako nevarni za linux: ...

Tale seznam si pobral od tukaj. Tako da te vabim da preberes drugi odstavek v prvem poglavju. Pa se ostalo ce se ti da.

Ta malware crap je bil vecinoma narejen, da se dokaze da je to mozno. Kot projekti na faksu ali kaj podobnega... Res pa so najhujsi lahko precej nevarni... Nevarni so lahko v smislu da posusajo podatke unicit ali jih dostopat z interneta - to se da. (samo ce ti pricakujes da bo tvoj racunalnik ogrozen lahko vse skupaj zmanjsas na minimum s userji, permissioni, grupami, namenskim mountanjem... S tem precej zmanjsas nevarnost).
Ga je pa tezje sesut ker:
1) moras bit root ce hoces kaj unicit

2) je sistem pregleden - vse ves kje je... pri windowsih lahko register pokvaris in tam notri noben ne ve kako mora bit in kaj kaksna stvar pocne... pri linuxu imas pa kernel+/bin, /sbin+par konfiguracijskih fajlov v /etc (ene 5-10 pomembnih, ostalo ni bistveno). Nic skritega in nic kar se ne bi dalo popravit (ce naredis varnostno kopijo /etc/-ja in /boot/-a lahko sistem unicis le tako da zbrises vse fajle).

3)distribucije so razlicne v nacinu konfiguracije

obliterator napisal/-a:In pa za konec še par slikic sesutega linuxa v bolj enterprise okolju :)
http://www.miguelcarrasco.net/miguelcar ... h_top.html


Well... Skoraj gotovo si upam trdit (skoraj - ker so ene malo spackane) da nobena od teh slikc ni kernel panic. Vecina je samo bootanje ali pa konzola. Za ene celo dvomim da so linux. To je dal nek totalen n00b gor.
Sicer sej pravim lahko se sesuje ampak to si moras skorajda zelet in nekaj narest za to.
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 12. Feb. 2010 22:24

kepka napisal/-a:In seveda da je unix based sistem bolj varen od Windows OS, saj je zasnovan drugace. Naj omenim samo dovoljenja, ki jih ima uporabnik in tudi programi, za branje, pisanje in/ali izvajanje.

Ce pa je problem PEBKAC pa ni noben OS varen :D

Kaj ti nabijaš?

Windowsi XP imajo isti sistem dovoljenj pri datotekah. Ubistvu je še podrobnejši kot pri Linuxu. Da o Windows 7 ne govorimo.

Linux ni bolj secure kot Windows 7 po nobenem standardu. Tudi z XP nisem nikoli imel problemov z virusi ali kaj podobnega.

Lepo bi bilo če bi ženske malo manj pametovale o stvareh na katere se ne spoznajo.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
Michael
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 712
Na forumu od: 26. 9. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Michael » 12. Feb. 2010 22:56

Sem samo čakal, da se boš oglasil :D

Kako bi pa ti razporedil OS-e po vrsti od najbolšega do najslabšega?
Gone
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 13. Feb. 2010 5:12

Mahagonij napisal/-a: Linux ni bolj secure kot Windows 7 po nobenem standardu. Tudi z XP nisem nikoli imel problemov z virusi ali kaj podobnega.


Ja lahko je bit pameten in trdit stvari brez nobenih argumentov.

Mahagonij napisal/-a:Lepo bi bilo če bi ženske malo manj pametovale o stvareh na katere se ne spoznajo.


Ah dej ne serji. Kdaj si pa ti v tej temi pokazal, da se na karkoli spoznas in si s tem pridobil status za govorit take stavri? To da si moski it's not good enough.
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
Uporabniški avatar
obliterator
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 154
Na forumu od: 23. 10. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a obliterator » 13. Feb. 2010 7:49

Mahagonij napisal/-a:
kepka napisal/-a:In seveda da je unix based sistem bolj varen od Windows OS, saj je zasnovan drugace. Naj omenim samo dovoljenja, ki jih ima uporabnik in tudi programi, za branje, pisanje in/ali izvajanje.

Ce pa je problem PEBKAC pa ni noben OS varen :D

Kaj ti nabijaš?

Windowsi XP imajo isti sistem dovoljenj pri datotekah. Ubistvu je še podrobnejši kot pri Linuxu. Da o Windows 7 ne govorimo.

Linux ni bolj secure kot Windows 7 po nobenem standardu. Tudi z XP nisem nikoli imel problemov z virusi ali kaj podobnega.

Lepo bi bilo če bi ženske malo manj pametovale o stvareh na katere se ne spoznajo.


HA HA HA.
Dobro povedano.

Joj tok sovražim to pri vas linuxsaših mislite da zato ker imate linux da ste boga za jajca prijel in da zato ker ga imaš je oh in sploh.
Zdej pa mi ti končno pojasni enkrat za vselej ZAKAJ je linux boljši.

Za microsoft ti lahko razložim varnost in pa LDAP avtentikacije ki so potrebne za dostop z mojim skromnim MCSA, MCSE, pri unixu tudi lahko malo pametujem, ti mi pa prosim povej ker si tak očiten expert kaj je tako čudovitega na linuxu razen tega da je zastonj.
When the pin is removed, mr. grenade is no longer your friend.
Uporabniški avatar
Michael
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 712
Na forumu od: 26. 9. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Michael » 13. Feb. 2010 12:00

Lahko bi citiral LEEL00, ampak čemu trud, če ti brati ne znaš.

Windows→licenca→plačljiva→še vedno ogromno problemov za povprečnega uporabnika

Linux→odprta koda→zastonj→preprostost in preglednost

In ja, trenutno držim boga za jajca, ko bom pa še BSD naštudiru bom držal pa še Marijo za joške!

Upam, da znaš brati tudi med vrsticami.
Gone
Uporabniški avatar
obliterator
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 154
Na forumu od: 23. 10. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a obliterator » 13. Feb. 2010 12:16

Michael napisal/-a:Lahko bi citiral LEEL00, ampak čemu trud, če ti brati ne znaš.

Windows→licenca→plačljiva→še vedno ogromno problemov za povprečnega uporabnika

Linux→odprta koda→zastonj→preprostost in preglednost

In ja, trenutno držim boga za jajca, ko bom pa še BSD naštudiru bom držal pa še Marijo za joške!

Upam, da znaš brati tudi med vrsticami.


prvo: spet se vrtimo okrog cene. To je tako kot da bi poslušal pokvarjeno ploščo. Edin argument ki ga lahko vi ljudje podate.

drugo: Odprta koda - Ja in? kaj ima to veze z delovanjem??? Kakšnih problemov. Gonilnikov je več za windows, software je bistveno več za windows, podpora je zelo močna. Kaj te tu tako boli da pluvaš po windowsih?
Preprostost- se hecaš? Preglednost- a windowsi so pa zaklenjeni, ravno tako se da v windowsih vse naredit samo znat je treba?

Ne poskušaj dokazovati stvari z takimi bednimi argumenti.

Windows7 je trenutno najbolj varen OS na tržišču- Dejstvo
Njegov GUI je zelo preprost za delo (še bolj kot xp) in že malo spominja na OSX - Dejstvo
Cena? so f****** what. Če si škrtuh pa nočeš dat par 100€ pa si ti kar dopoveduj da je linux oh in sploh. Pa uživaj.
When the pin is removed, mr. grenade is no longer your friend.
Uporabniški avatar
McLarnovc
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1778
Na forumu od: 26. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a McLarnovc » 13. Feb. 2010 18:54

Michael napisal/-a:Windows→licenca→plačljiva→še vedno ogromno problemov za povprečnega uporabnika


Koliko folka pa dejansko kupi windows? Malo. Večina ga dobi zdraven računalnika ali kakega kosa hardwara, študentje ga dobijo večinoma prek msdnaa, ostali pa pač dobri stari warez.

Michael napisal/-a:Linux→odprta koda→zastonj→


Veliko in še več problemov za povprečnega uporabnika. Da ne omenjam samo nekompatibilnosti, slabe podpore z gonilniki itd...

Windows 7 je definitivno OS, ki mu trenutno ni para na tržišču....
...mini kikle nosjo vse, topless pa ne. Js pa vem zakaj to je...kolena majo vse...gor pa ne...
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 14. Feb. 2010 19:26

obliterator napisal/-a:
Michael napisal/-a:Lahko bi citiral LEEL00, ampak čemu trud, če ti brati ne znaš.

Windows→licenca→plačljiva→še vedno ogromno problemov za povprečnega uporabnika

Linux→odprta koda→zastonj→preprostost in preglednost

In ja, trenutno držim boga za jajca, ko bom pa še BSD naštudiru bom držal pa še Marijo za joške!

Upam, da znaš brati tudi med vrsticami.


prvo: spet se vrtimo okrog cene. To je tako kot da bi poslušal pokvarjeno ploščo. Edin argument ki ga lahko vi ljudje podate.

drugo: Odprta koda - Ja in? kaj ima to veze z delovanjem??? Kakšnih problemov. Gonilnikov je več za windows, software je bistveno več za windows, podpora je zelo močna. Kaj te tu tako boli da pluvaš po windowsih?
Preprostost- se hecaš? Preglednost- a windowsi so pa zaklenjeni, ravno tako se da v windowsih vse naredit samo znat je treba?


Sej bi se citirala samo se bojim izpasti narcisoidno.

obliterator napisal/-a:Ne poskušaj dokazovati stvari z takimi bednimi argumenti.


Lol. :D

obliterator napisal/-a:Windows7 je trenutno najbolj varen OS na tržišču- Dejstvo


Nebi sla sem se enkrat.

obliterator napisal/-a:Njegov GUI je zelo preprost za delo (še bolj kot xp) in že malo spominja na OSX - Dejstvo


Ja clovek bi se vprasal zakaj si zeli Windows izgledat podoben sistemu, ki je baziran na unixu.

obliterator napisal/-a:Cena? so f****** what. Če si škrtuh pa nočeš dat par 100€ pa si ti kar dopoveduj da je linux oh in sploh. Pa uživaj.


Pa teh par 100€ je denar vrzen proc. Raje grem na pocitnice.
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
kajchyka
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 24
Na forumu od: 4. 2. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a kajchyka » 05. Mar. 2010 10:04

Ja clovek bi se vprasal zakaj si zeli Windows izgledat podoben sistemu, ki je baziran na unixu.


linux X okolje kopira okolje od winsov in prav tako od maca...
Windows sistem je bil med prvimi, ki je anredil en OS tako za domaco uporabo, kot za poslovno uporabo.
OSX oz mac okolje je specializirano in optimizirano za vse kar ma veze z grafiko - je torej okolje ki ga uporabljajo arkihtkti, grafiki, tisti k se z musko na racunalniku ukvarjajo itd.
za sirso splosno uporabo ni tako zoptimiziran, niti ni tako ni niti nevem kakih programov za "navadnega userja" ti progiji k pa so, so pa ponavadi, vsaj licencni, se drazji kot tisti za winse (pa lahko govorimo o istem progamu), se pa strinjam za nek visji sloj uporabnikov, je ena a.
ostaneta winows, linux.
linux je free, ampak ko ti gre karkoli narobe in ce nisi glih nevem kaksne hardware-raš, ce druzga ne zgubis podatke, winse po drugi strani kupis, in s tem k ji jih kupu ti zagotavljajo podporo se nevem kok casa (5 let mislm da je)...
zdej za neka podjetja je to to, kupijo produkt, oz, uporaljajo produkt, s katerim imajo dolgorocno gledano najmanj stroskov, v primeru winsov, lahko ob probemu/napaki poklicejo na podporo, in odbijo tam tehnicno pomoc, za linux sisteme, ni mas take podpore.
pac je na cloveku, da se odloc kako in kaj, meni osebno se zdijo windowsi se zmerom bolj varni (ceprav so morda veckrat tarca napadov), ampak po drugi strani, odprtokodnemu linuxu niti ni tak izziv poturir med critical updates kksnga trojanca, ne - kdo pa preverja, a je to res critical update, al je spyware progrem... veliko bolj zabavno je vdret v nek zasciten zaprt sistem, in v njem iskat luknje.
sej kaj pa je to drgac kukr v RL, kaj je tm enmu strastnemu vlomilcu, k mu je izziv vlomt v nevem kako zavarovano hiso, vlomt v kolibo zraven te hise, k nejverjeteje se mesece nihce ne bo pogruntal da so jim vlomil v kolibo... ce mu pa rata vlomt v to zavarovano hiso, se bo pa vsaj kksn tedn po emdijih govoril o njemu - ce ga seveda na dobijo...
sj kle je pa enak, najvec virusov je napisanih za winse, ker najvec folka uporablja winse, k bo/ce bo mel linux/mac kdaj tok folka, bo glih tko tarca napadov...
ljudje zal se zdalec nismo tako posteni in med sabo imamo prevec razlicne vrednote, da bi lahko zvel medsabo brez nekih omejitev in pravil.

Vrni se na Računalništvo, fotografija in mobilna tehnologija

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov