Formatiranje & nameščanje Windows

Vse za prave računalniške frike, fotografijo in mobilno tehnologijo

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
DMN
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 123
Na forumu od: 6. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a DMN » 20. Jan. 2008 11:53

...
Zadnjič spremenil DMN, dne 10. Sep. 2008 7:38, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
sixty
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 339
Na forumu od: 15. 11. 2006
Kraj: Bled

Neprebrana objavaNapisal/-a sixty » 04. Apr. 2008 15:53

DMN napisal/-a:Ok Sixty, naj ti bo, k že mam 10 minut cajta pa nevem ka bi delu :razz:

Najbolj uizi je če res nič podatkov ne rabiš na disku... ker nimaš kej velik za uničit pri formatiranju

če hočeš XPje (al pa Visto), pol samo vstaviš CD (upam da imaš zagonski, če ne se pazi roke pravice :D in pa vključen boot from CD v BIOS-u)

Rebootaš, začneš instalacijo, tam preber vse ka piše (tist modr je) da nebo kakšne narobe izbire, ko pa prideš do particij pa izberi primarno (C:) naprej pa izberi: Format in NTFS
potem pa normalno nadaljuješ instalacijo
sicer še nisem delal iz linux v windows prehoda, ampak mislim da bi WIN moral zaznati linux particije (Linux ext 2/3, in swap)

V primeru da nebi zaznal, pol ti ostane še zagonska disketa, ki jo vstaviš in ko zažene (vse se dela v DOS-u) natipkaš: fdisk
potem nadaljuješ, izbereš: brisanje NE-DOS particije, pa zbrišeš vse kar je tam notri, potem pa ustvariš novo primarno (če hočeš več potem primarno narediš manjšo in narediš podaljšano drugo (tretjo..)
pa na koncu določi aktivno particijo, potem ko greš ven vpišeš v vrstico: format c: in formatira vse skupi (malo dlje traja)
Potem vzam ven disketo, vstavi CD za instalacijo ter reboot-aj in nadaljuj normalno instalacijo

V še skrajnejšem primeru vzameš ven trdi disk (tista 2cm debela škatla ki se zgoraj sveti in je nameščena znotraj blizu tipke za vžig računalnika, privita z 4 vijaki)
potem pa ga neseš h kakemu kolegu, da ga priklopi in to ureni na najbolj udoben in hiter način kar v windowsu
PS: pri tem je najbolje uporabljat program Partition Magic, ki ureja disk kar iz windowsa

Enostavno k pasulj brez .......


Sicer pa, nevem zakaj bi šla nazaj na Windows, če pa si že navajena linuxa, je bolj stabilen in varen OS :?


no, oglašam se po dolgem času. poskušala sem instairat windowse xp, pa mi ni zaznalo cd-ja. kaj pa zdaj?
napisal si mi tud tisto drugo opcijo, kaj naj nardim, če ne zazna cd-ja, ampak jaz nimam disketnika al karkoli.. kaj naj torej naredim?
kje misliš, da bi mi lahko to uštimali, k sama ne vem če bom kdaj zmogla to instalirat :?
Touch me, take me to that other place. Reach me, I know I'm not a hopeless case. It's a beautiful day.
Uporabniški avatar
mirella
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 867
Na forumu od: 25. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a mirella » 04. Apr. 2008 16:59

sixty ne zazna ti ker vrjetno nimas first boot na CD nastavljen.
Kako nastavit pa mas kle, da ti ne razlagam http://www.hiren.info/pages/bios-boot-cdrom
Life is not the amount of breaths you take,
it's the moments that take your breath away.
Uporabniški avatar
DMN
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 123
Na forumu od: 6. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a DMN » 04. Apr. 2008 20:12

...
Zadnjič spremenil DMN, dne 10. Sep. 2008 7:40, skupaj popravljeno 1 krat.
CoreySteel
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 124
Na forumu od: 23. 3. 2008
Kraj: Slovenija

Neprebrana objavaNapisal/-a CoreySteel » 04. Apr. 2008 22:41

Četudi CD ne bi bil tapravi in bi bil vseeno not, PC ne bi šel naprej.
Torej, če ne zazna CDja, verjetno boot ni prav naštiman.
Uporabniški avatar
sixty
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 339
Na forumu od: 15. 11. 2006
Kraj: Bled

Neprebrana objavaNapisal/-a sixty » 05. Apr. 2008 11:54

no uglavnem nastavila sem boot na cd/dvd
pravzaprav je blo ze prej tko nastavljeno :D
no in potem k je resetiralo racunalnik je napisalo naj pritisnem poljubno tipko da boota cd.. in pritisnem.. nato je potrebovalo ful casa, nakar mi napise: cannot boot form cd - code:5

no, in kaj naj bi to pomenlo? :? ne vem al sem res tak antitalent, sam saj ni prvic da kaj sama instaliram :x
Touch me, take me to that other place. Reach me, I know I'm not a hopeless case. It's a beautiful day.
CoreySteel
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 124
Na forumu od: 23. 3. 2008
Kraj: Slovenija

Neprebrana objavaNapisal/-a CoreySteel » 05. Apr. 2008 13:43

Očitno s CDja ne bo šlo. Kriv je CD.
Verjetno imaš disketni pogon, tako da si downlaodaj tole
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en
in boš bootala iz diskete. Rabiš pa 6 disket.
Uporabniški avatar
sixty
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 339
Na forumu od: 15. 11. 2006
Kraj: Bled

Neprebrana objavaNapisal/-a sixty » 05. Apr. 2008 13:54

nimam disketnega pogona :?
Touch me, take me to that other place. Reach me, I know I'm not a hopeless case. It's a beautiful day.
Uporabniški avatar
DMN
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 123
Na forumu od: 6. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a DMN » 05. Apr. 2008 19:34

...
Uporabniški avatar
carrie_
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 332
Na forumu od: 29. 4. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a carrie_ » 11. Dec. 2012 23:10

Obujam temo iz naftalina :)

Instalirala bom WS7 , (moja prva solo instalacija), in me zanima, kako je zdej z gonilniki - Winsi vse sami instalirajo, če se ne motim?

Potrebujem torej DVD z WS7ko, ki si ga zapečem, vstavim, ponovno zaženem in instaliram winse: vpišem cifro, izberem particijo in to je to..

Še to me zanima: Je še vedno treba na začetku iti v bios (tipka DEL) ? Tale del me malce skrbi, ker ne vem če se bom znašla in tud ne bi rada kaj zaJ.

Je še kaj važnega?
Zadnjič spremenil carrie_, dne 11. Dec. 2012 23:31, skupaj popravljeno 1 krat.
wasd
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 763
Na forumu od: 10. 11. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a wasd » 11. Dec. 2012 23:27

Ponavadi napise katero tipko je treba pritisniti, da prides v BIOS (po defaultu je to DEL), ceprav ne vem, zakaj bi potrebovala BIOS. Ajde, mogoce, da nastavis vrstni red zagona (CD, Disk, USB ...).

Pa priporocam, da se za OS naredi locena particija (ene 100GB bo imo zadosti), da imas gor pac Windows, Office in ostale programcke. Ostale zadeve (dokumenti, igre, itd.) pa na loceni particiji, tako da ce gre OS v maloro, se samo nalozi na novo cez OS particijo, ostali podatki pa ostanejo. To se vse lahko naredi pri instalaciji OS (pogooglaj).

W7 nalozi samo osnovne gonilnike. Obvezno je treba instalirat proizvajalceve gonilnike za graficno kartico, za vse ostalo imo ni potrebe (zvocna, mrezna, ...).
Uporabniški avatar
carrie_
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 332
Na forumu od: 29. 4. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a carrie_ » 11. Dec. 2012 23:45

Ja, jz sklepam, da imam nastavitve za boot from CD , tako da načeloma (upam) da mi ne bo treba v BIOS, ker potem sem verjetno v temi in bo potrebno poklicat koga za pomoč :)

Particije že imam ločene C in D, na Cju OS in programe, na Dju fajle, in še en zunanji disk za fajle... Tako da mi tega ne bo treba delati.

Gonilniki za grafično..OK, priznam, da do zdjle niti nisem vedela, katero grafično imam, hehe :oops:
wasd
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 763
Na forumu od: 10. 11. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a wasd » 12. Dec. 2012 7:06

Za vrstni red zagona imas nekje v BIOSu opcijo boot order oz. nekaj podobnega. Tam pac nastimas, da je CD na 1. mestu in HD na 2.. Ampak to verjetno ze imas.

Glede graficne je pa najbolje, da si potegnes dol TALE programcek, ki ti pove firmo in model. Potem pa gres na proizvajalcevo stran in potegnes dol najnovejse gonilnike.

Vrni se na Računalništvo, fotografija in mobilna tehnologija

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov