Vprašaj me... #46

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 14. Sep. 2018 16:51

A sem kje pisal o njenemu prevzemu priimka?

Ne.

Moja mami ni prevzela priimka, niti moja babica, smo pa vsi mnenja da se ne prevzema na moški strani. Lepa hvala. Ali ga vzemi od mene, če ga nočeš, spoštujem, in tu je debata zaključena.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 14. Sep. 2018 17:07

Jaz pa ne vidim sploh v čem je problem, če oseba prevzame možev primek? Stvar preteklosti? Vse kolegice in znanke, ki so se poročile v zadnjih par letih so prevzele fantov priimek (in par jih ima oba priimka) - pa nobena ni neizobražena in privezana doma za štedilnik. Ali da bi kaj zgubila, ker nima več svojega priimka. Ne vem, taka miselnost mi je čudna in prvič slišim.
Pa tudi sicer ne vem kaj ima to, da s svojim priimkom nekam prilezeš veze, če ga kasneje zamenjaš - a se s tem zbrišejo vsi tvoji dosežki in te ljudje ne prepoznajo več z novim priimkom? :D ok drugo je, če gre za nek "brand"
Ženska se lahko sama odloči (in ima to pravico ja) ali bo obdržala svoj priimek, ali bi prevzela moževega, ali pa bo imela oba - tu se pa neke globje filozofije o tem kakšna je neka ženska tudi zaključijo.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 14. Sep. 2018 17:18

Ja po mojem zna bit pri nekaterih malo zmede, če zamenjaš priimek, recimo, če si v (znastvenih) člankih citiran s svojim prvotnim priimkom in ga potem spreminjaš...
Sicer pa tudi js nisem nikjer vidla, da bi LZ napisal, da ženska pa mora prevzet priimek.
Poznam pa en primer, ko sta oba ful v astrologijo, numerologijo in te zadeve in jima je neka ženska napovedala, da je nekaj boljše, če ima punca oba priimka, ne samo moževega in bosta potem tudi tako naredila. :D
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 14. Sep. 2018 17:25

LZ sori, sem šla še enkrat brat in sem očitno slabo prebrala :). My bad!

Drugače pa ja, v mojem okolju se pa kr pričakuje da bo ženska prevzela priimek. Kar se mi zdi pa pač narobe in not cool. Zaradi tega me kr stisnejo tovrstne zadeve.

Drugače ja, meni se pa zdi da ni več isto če menjaš priimek, če si npr pod milijon znanstvenimi članki podpisan z drugim priimkom in sigurno si nihče ne bo vzel časa in raziskoval če je slučajno isti avtor P. Novak in P. Grohar.
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 14. Sep. 2018 17:26

Opa že hayley napisala!
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 14. Sep. 2018 17:50

Aja, ja v takih primerih je res lažje, če oseba obdrži svoj priimek, se strinjam.

V glavnem kot sem rekla, vsaka ženska ima pravico do izbire.
Se mi zdi pa trditev, da je prevzem moževega priimka nazadnjaško in stvar preteklosti, še vedno mimo. Kot tudi neke povezave s tem, da je ženska s tem submisivna/se podredi.
Je pa res, da je tradicionalno (osebno v tem ne vidim nič slabega).
Ženska se pa sama odloči, prisilit te itak nihče ne more, ne v to, da ga prevzameš kot tudi ne v to, da ga ne prevzameš. Imamo izbiro :wink: In problematike glede te teme jaz osebno ne vidim. Če hoče nek tip ženin priimek, tudi prav.

Upam, da "feministke" ne začnejo nove borbe v stilu #svobodadekliškimpriimkom :D
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 15. Sep. 2018 8:28

Em, eno igrico se igramo tu, ne? Kaj je ze vprasanje?

Ja, po moje je blo kr vredu poletje.

Opisi, kaj ti gre na zivce pri sodobnem feministicnem gibanju.

Ne, sej ne. Opisi kako zanimivo nakljucje, ki se ti je kdaj zgodilo.

:|
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 15. Sep. 2018 8:38

Se mi zdi da v mojem lajfu res ni nakljucij alpa ekstremno malo. Eno ze leta nazaj je bilo, da sem z enim fantom nekaj casa nisva bila v stiku in sem potem poleti, en dan pred maturancom ful razmisljala al mu pisat al ne in potem sem mu in sva ugotovila, ga greva oba v grcijo, na isti otok in isti maturanc. In je potem ratu moj (prvi) fant. :D

Ponavljam
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 15. Sep. 2018 12:32

Po mojem mnenju je še dobro, da imamo vsaj kako aktivno temo, tudi če ni čisto on topic :).

Pff zanimivo naključje. Kaj pa vem, mogoče to, da smo z mojo bližnjo frendico začele svoje druženje enostavno zato, ker smo v prvem letniku faksa slučajno skupaj čakale v vrsti in se nam je zdelo zabavno da imamo obe isto ime :).
Milijon let kasneje si ne predstavljam v kakšno smer bi zavilo naše življenje če se ne bi spoznali :). Ona se definitivno ne bi preselila na Primorsko, jaz ne bi imela poceni stanovanja v lj in sigurno prvega letnika faksa ne bi naredila tako enostavno :).



Naključje ali usoda?
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 15. Sep. 2018 13:12

Nimam nekega skrajnega prepricanja ne za usodo, ne za to, da so vse samo nakljucja. Ce ze moram nekaj rect, bi pa prej rekla nakljucja.

Ponavljam
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Exit
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1640
Na forumu od: 25. 2. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Exit » 16. Sep. 2018 9:01

Bolj vse se zgodi z razlogom :D

Plan za današnjo nedeljo?
“I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am.”
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7042
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 16. Sep. 2018 9:21

Imamo samo en plan in to je, da gremo za kaki 2h v gozd. Ostalo bo po navdihu.

Ponavljam vpr.
The world is as you are.
Uporabniški avatar
Exit
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1640
Na forumu od: 25. 2. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Exit » 16. Sep. 2018 9:40

ravnokar prebrala novo murakamijevo novo short story, spila kavo.
psa skrtačit, v center, narava, chillax, zvečer kak dober film.

Ponavaljam
“I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am.”
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 16. Sep. 2018 14:28

Pospravljam in preurejam že večino dneva, zvečer pa dobiva na večerjo in druženje par kolegov/ic (3 pari) in to je to za danes.



Rad/a gostiš ljudi?
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 16. Sep. 2018 16:22

Ma kar sem bila v študentu sem največkrat ( če je govora o skupini ljudi) bolj za rojstni, če nismo že na začetku šli kam vn. Čene imam večkrat rada bolj mir in čas zase, če sem doma. Po mojem sem po starših, ker so isto bolj introvertirani, radi bolj v miru, brez nekih pogostih obiskov in so čist kontra teti in stricu, ki imajo pa non stop neke ljudi pri sebi..

Ponavljam
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov