Predsodki

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 15. Feb. 2011 13:26

a sem prava vprašanja sestavil Evelyn?

Ja res lep človek je, recimo uleti ena lepotica ala Giselle Bundchen na eno zelo odgovorno mesto, pa si ti misliš-ah ta je prišla do sem samo zaradi svoje lepote.
Zadnjič spremenil Led Zeppelin, dne 15. Feb. 2011 13:29, skupaj popravljeno 1 krat.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 15. Feb. 2011 13:28

Precej, samo "imate predsodek do"? :D Bodo spet kaki ljudje, ki nimajo pojma kaj je predsodek, razumeli napačno. :D Po mojih odgovorih vidiš samo kje se ne strinjam(nacizem pa to).
It was forever..but it didnt last long..
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 15. Feb. 2011 13:55

1. -Imate predsodke do invalidnih ljudi?
Ne, ampak se nanje ne odzivam čustveno in ne zganjam vsesplošnega usmiljenja, ko se pojavijo v moji bližini.

2. -Imate predsodke do temnopoltih ljudi?
Ne, ampak za prtnerja črnca ne bi mela, ker me ne privlači njihova fizionomija. Mogoče kakega mulata :D

3. -Imate predsodke do židov?
Z Židi nimam nobenih izkušenj, tako da ne morem sodit.

4. -Imate predsodke do romov?
Ne, vendar z njimi prav tako nimam nobenih bližnjih izkušenj. Na podlagi vsesplošne gonje si ne mislim ustvarjat nobenega mnenja. Moti me le odnos socialne države do romov, v primerjavi z ostalimi državljanstvi, ampak to pomeni da mam problem z delovanjem naše 'socialne države', ne Romi.

5. -Imate predsodke do gejev/lezbijk?
Ne, ker je preveč fajn ljudi v moji bližini istospolno usmerjenih. Poleg tega sem bila od malega vzgajana v liberalnem duhu, kar se tiče istospolne usmerjenosti, tako da nikoli nisem imela podlage, da bi si ustvarila predsodke.

6. -Imate predsodke do nacionalistov/nacistov?
Da, ker ima večina svoje ideale osnovane na bogsigavedičemu. Poleg tega so to po mojih izkušnjah zagrenjeni, agresivni in ne preveč inteligentni ljudje. Takih pa ne maram.

7. -Imate predsodke do kakšnih narodov (sosedov..)?
Ne, no...Italijani so precej ignoratnski narod kar se sprejemanja drugih kultur in jezikov tiče.

8. -Imate predsodke do kadilcev?
Do tistih, ki so nekulturni, ampak neobzirnih ljudi v splošnem ne maram preveč, oziroma se nerada gibljem v njihovi bližini.

9. -Imate predsodke do ljudi ki uživajo mamila?
Ne, vendar do đankijev in podobneg ne čutim nobene empatije in sem mnenja, da so si sami zakuhali kar so si, zdej nej pa še vseskupaj požrejo. Prav tako ne bi bila vesela đankihousa v soseki kjer živim iz enega in edinega razloga, ker imam z njimi bližnje izkušnje in vem kako apatični in neprijetni ljudje so to.
Tudi preveč sprani in skurjeni ljudje mi navadno niso všeč iz enostavnega rzloga ker nimajo več jasnih misli in ker se jim življenje vrti le okoli droge, tega kje jo bodo dobili, kdaj kako zakaj, kake so cene ipd. Mene te zadeve pač ne zanimajo.
Prosti rekreativnim uživalcem droge nimam nič.

10. -Imate predsodke do alkoholikov?
Da, ker smrdijo in fehtajo dnar, ki jim g anisem pripravljena dat.

11. Imate predsodke do starejših ljudi?
Ne, ampak nisem ravno njihova ljubiteljica. Nikoli ne bi delal akot prostovoljka v domu ostarelih, v takem smislu.

12. -Imate predsodke do ljudi ki imajo različne barve las?
Ne, ker barva las nikakor ne vpliva na človekovo osebnost.

13. -Ali imate predsodek do katerekoli rase, da je manj sposobna ko bela?
NE

14. -Imate predsodke do ljudi ki prosjačijo?
Niti ne, ampak ne čutim nobene empatije do njih. In jim denarja nisem pripravljena dat.

15. -Imate predsodke do zelo vernih ljudi?
Pretty much, ker so njihovi ideali tako zelo drugačni od mojih, da najbrž nikoli ne bi mogli funkcionirat kot prijatelji ali družba. Sami po sebi me ne motijo, prav tako do njih ne čutim nobenega sovraštva ne nič, nimam pa potrebe da bi šla v nedeljo pred cerkev in se skušala integrirat v njihovo družbo.

16. -Imate predsodke do Jehovih prič?
Predsodkov nimam, ampak so kar precej nadležni. Pa smešni so :D
Res pa je, da sem se z njimi srečala le v smislu širjenja njihove vere, na pivu nisem bila še z nobenim, mogoče bi čisto fajn klapali :)

17. -Imate predsodke do katerih okultnih skupin (satanizem)?
Na splošno mi nobena skupina, ki gre v take skrajnosti, ni po godu. Mislim, da bi svet čisto normalno funkcioniral tudi brez tega, mapak če se v tem najdejo. Tudi prav. Vsako tele ma svoje vesele.

18. -Imate predsodke do muslimanov?
Ne, ampak mi je njihova kultura precej tuja in si ne bi želela bit žena kakega ortodoksnega muslimana, tudi tistega malo manj ortodoksnega ne.

19. -Imate predsodke do budistov?
Ne, v primerjavi z ostalimi verami se mi budisti zdijo ena bolj posrečenih, ker se ukvarjajo predvsem s sabo in ne toliko z drugimi.

20. - Imate predsodke do državno represivnih organov (policija, vojska)?
Da, prevsem vojska se mi zdi totalno metanje denarja stran, po tem ko sem imela dve leti vojaka za cimra so se moji predsodki le še okrepili.

21. -Imate predsodke do katerekoli subkulture (metalci, punkovci, č*furji, alternativci, emoti) ?
Da, čefurjev ne maram, ker se mi ne da poslušat tistih adaciganij od muzike iz njihovih telefonov po celi ljubljani. poleg tega mi gre skrajno na živce njihova govorica, ki ni ničemer podobna. Posebej za to, ker najbolj popačeno govorijo najbolj slovenski Janezi Novaki.
Torej gojim predsodek samo do tistih, ki svojo drugačnost na vse pretege in vsakem koraku potencirajo.

22. -Imate predsodke do zdravilcev, vedeževalcev, prerokovalce?
Ne

23. -Imate predsodke do ljudi ki ne želijo imeti otrok?
NE

24. -Imate predsodke do vegeterijancov?
Ne, če ne sedijo z mano za mizo, in me obtožujeoče gledajo medtem ko se mastim z velikim dunajcem.

25. -Imate predsodke do debelih ljudi?
Ne

26. -Imate predsodke do katerega praznika?
Ne, nimam problemov s prazniki, posebno tistimi, ki so dela prosti dnevi.

27. -Imate predsodke do res lepih ljudi?
Ne

28. -Imate kak predsodek o nasprotnemu spolu?
Moški so prasci.

hec!

29. Imate predsodke do bivših kaznjencev, kriminalcev?
Priznam, da si jih ne bi želela za prijatelja, odvisno seveda od zločina, ki so ga zagrešili.

30. -Imate predsodke, do priseljevanja novih rasnih skupin, nacionalnosti v Slovenijo?
Ne, dokler se znajo primerno asimilirat v obstoječo kulturo. Do ljudi, ki po 20ih letih v sloveniji ne znajo naročit bele kave v slovenščini, imam predsodke, ker se mi zdi ignorantski.

31. Ali katere rasne skupine, nacionalnosti, vernosti , subkulture nebi imeli za svojega soseda?
Za sosede ne bi mela neprijetnih, nevoščljivih in neobzirih ljudi. To so lahko tudi čisto običajni Slovenci s pedigrejem.
Uporabniški avatar
nanamiša
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1644
Na forumu od: 28. 12. 2009
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a nanamiša » 15. Feb. 2011 22:00

1. -Imate predsodke do invalidnih ljudi?
Ne.

2. -Imate predsodke do temnopoltih ljudi?
Ne

3. -Imate predsodke do židov?
Ne

4. -Imate predsodke do romov?
Ne

5. -Imate predsodke do gejev/lezbijk?
Ne

6. -Imate predsodke do nacionalistov/nacistov?
Da

7. -Imate predsodke do kakšnih narodov (sosedov..)?
Ne

8. -Imate predsodke do kadilcev?
Ne

9. -Imate predsodke do ljudi ki uživajo mamila?
Da

10. -Imate predsodke do alkoholikov?
Da,

11. Imate predsodke do starejših ljudi?
Ne

12. -Imate predsodke do ljudi ki imajo različne barve las?
Ne

13. -Ali imate predsodek do katerekoli rase, da je manj sposobna ko bela?
Ne

14. -Imate predsodke do ljudi ki prosjačijo?
Ne in ja

15. -Imate predsodke do zelo vernih ljudi?
Ne in ja

16. -Imate predsodke do Jehovih prič?
Ne

17. -Imate predsodke do katerih okultnih skupin (satanizem)?
Ja

18. -Imate predsodke do muslimanov?
Ne

19. -Imate predsodke do budistov?
Ne

20. - Imate predsodke do državno represivnih organov (policija, vojska)?
Ne

21. -Imate predsodke do katerekoli subkulture (metalci, punkovci, č*furji, alternativci, emoti) ?
ne

22. -Imate predsodke do zdravilcev, vedeževalcev, prerokovalce?
Ne

23. -Imate predsodke do ljudi ki ne želijo imeti otrok?
Ne

24. -Imate predsodke do vegeterijancov?
Ne

25. -Imate predsodke do debelih ljudi?
Ne

26. -Imate predsodke do katerega praznika?
Ne

27. -Imate predsodke do res lepih ljudi?
Ne

28. -Imate kak predsodek o nasprotnemu spolu?
Ne

29. Imate predsodke do bivših kaznjencev, kriminalcev?
Odvisno od zločina

30. -Imate predsodke, do priseljevanja novih rasnih skupin, nacionalnosti v Slovenijo?
Ne

31. Ali katere rasne skupine, nacionalnosti, vernosti , subkulture nebi imeli za svojega soseda?
Ne
Fantje ne pozabite, ženske so nemočne le tako dolgo, dokler se jim ne posuši lak za nohte. ;)
Uporabniški avatar
delusional
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2605
Na forumu od: 25. 4. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a delusional » 15. Feb. 2011 23:10

1. -Imate predsodke do invalidnih ljudi? DA, na kakih žurih samo zgago delajo. Ne bi hotela biti cimra z invalidko.Drugače pa ko kakega vidim, se zahvalim kurcu, da mam noge delujoče.

2. -Imate predsodke do temnopoltih ljudi? DA, nočem jih dotikat

3. -Imate predsodke do židov? NE da bi vedela

4. -Imate predsodke do romov? DA

5. -Imate predsodke do gejev/lezbijk? NE, bi imela geya v žlahti, nimam pa želje se družit z njimi.

6. -Imate predsodke do nacionalistov/nacistov? DA

7. -Imate predsodke do kakšnih narodov (sosedov..)? DA

8. -Imate predsodke do kadilcev? DA

9. -Imate predsodke do ljudi ki uživajo mamila? DA

10. -Imate predsodke do alkoholikov? DA

11. Imate predsodke do starejših ljudi? NE

12. -Imate predsodke do ljudi ki imajo različne barve las? VČASIH

13. -Ali imate predsodek do katerekoli rase, da je manj sposobna ko bela? NE

14. -Imate predsodke do ljudi ki prosjačijo? DA

15. -Imate predsodke do zelo vernih ljudi? DA

16. -Imate predsodke do Jehovih prič? DA

17. -Imate predsodke do katerih okultnih skupin (satanizem)? Satanisti so mi všeč.

18. -Imate predsodke do muslimanov? DA

19. -Imate predsodke do budistov? NE VEM

20. - Imate predsodke do državno represivnih organov (policija, vojska)? NE DO OGRANOV, AMPAK DO LJUDI, KI IMAJO TE SLUŽBE

21. -Imate predsodke do katerekoli subkulture (metalci, punkovci, č*furji, alternativci, emoti) ? DA

22. -Imate predsodke do zdravilcev, vedeževalcev, prerokovalce? DA

23. -Imate predsodke do ljudi ki ne želijo imeti otrok? DA IN TUDI DO TAKIH, KO SE NOČEJO POROČIT NIKOLI

24. -Imate predsodke do vegeterijancov? DA

25. -Imate predsodke do debelih ljudi? DA

26. -Imate predsodke do katerega praznika? NE

27. -Imate predsodke do res lepih ljudi? NE

28. -Imate kak predsodek o nasprotnemu spolu? DA

29. Imate predsodke do bivših kaznjencev, kriminalcev? DA

30. -Imate predsodke, do priseljevanja novih rasnih skupin, nacionalnosti v Slovenijo? DA

31. Ali katere rasne skupine, nacionalnosti, vernosti , subkulture nebi imeli za svojega soseda?
DA, AMPAK JIH NA ŽALOST IMAM.
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 02. Jul. 2013 10:51

saarijarvi: nima veze koliko ljudi ti poznaš, imaš z njimi izkušnje ali si celo eden izmed njih, generalizacija nikoli ni vredu, nikoli ne stoji pokončno s veredostojnimi dejstvi, temveč stoji na trhlih tleh, kot je napisala Lani. In vedno, čisto vedno je obramba takšna, kot jo daješ tukaj ti, pa se še vsakič vprašam, a ni potem lažje, oziroma bolje, oziroma bolj človeško napisat/rečt : ta in ta skupina židov je takšna in takšna in res mi gredo na živce. To, da rečeš, da ti gre malo pod 13 miljonov židov na živce (99%) je pa pač znak tega, da lepo ponotranjaš stereotipie s katerimi se ti vsak dan srečuješ in to ima konkretne posledice, ko to začnejo početi vsi. Je imelo posledice in jih ima. In še posebi beseda "večina"...meni osebno se zdi primerno ovreč stereotipizacijo in predsodke (ki ne služita ma NIČEMUR dobremu, ničemur razen diskriminaciji in sovraštvu - uveljavljanju moči), če poznam zgolj ENO osebo, ki temu ne ustreza..že iz spoštovanja do te osebe. Ampak generalizirat je lahko ane.. Btw tud pozitivni stereotipi in predsodki niso nič bolj kul, ravno tako prinašajo slabo tistim pripadnikom neke vere/nacije/kulture/ipd, ki temu ne ustrezajo.

Čist dva hipotetična primera, kaj se zgodi, ko sami sebi pustimo, da se nam v glavi ustvari slika, da je 99% ljudi neke pripadnosti ali česarkoli drugega značajsko podobnih, in za še hujšo podobo, recimo, da je oseba, ki je sprejela stereotip in ga čustveno ponotranjila kot predsodek, učiteljica:
1.) Učiteljica že prvi dan izve, da sta dva dečka v njenem razredu roma, ker ima z romi že "izkušnje", iz svoje vasi, da so ti otroci divji, umazani, njihovi starši so izjemno nesramni, ne znajo slovensko (in se itak tud nočejo naučiti ane), kradejo, so nasilni!!! -se njena percepcija teh otrok že s samega začetka radikalno spremeni, posveča jima manj pozornosti pri pouku, njuni kakršnikoli "prekrški" v šoli pa so obravnavani z večjo pozornostjo, kot so obravnavani prekrški drugih, od njiju ne pričakuje uspeha (kar je empirično dokazano, da povzroča slabši uspeh v šoli) ali dobrih rezultatov in to se dobro vidi z njeno telesno in verbalno govorico, skratka obravnava ju na popolnoma drugačen način, kot bi ju obravnavala, če o njima ne bi vedela podatka, da sta roma. Pa tudi, če se tadva dečka kasneje izkažeta, da sta izjemno inteligentna, delovna, skratka tisti 1%, bosta ob prvemu spodrsljaju, zopet stereotipizirana, češ ja to je njuna "vroča "kri", "to imata v genih", "se je moralo slej ko prej zgoditi" etc.
2.) Učiteljica prvi dan izve, da bo imela v razredu priseljenko kitajko, ki pa sicer dobro govori slovensko, saj živi tu precej časa, ampak je samo zamenjala mesto. Bazirano na pozitivnemu stereotipu počne ravno obratno od tega, kar počne malima romoma, ob težji nalogi njo prosi, če lahko ona reši, gleda nanjo kot na zanimivo kulturno pridobitev v razredu, otroci celo potem naredijo plakat o Kitajski (zakaj bi naredili plakat o romski kulturi, če učiteljica meni, da jih je 99% slabih...), skratka deklico in njeno kulturo se poveličuje, ker ji je učiteljica naklonjena. Ampak problem je, da ta deklica ne ustreza stereotipu, hitro se ugotovi, da ta deklica ubistvu ni dobra pri matematiki, fiziki, ni preveč razgledana, je pa recimo bolj orientirana na umetnost, in ko se od deklice preveč pričakuje, ona pa tem pričakovanjem ne zadosti se deklica sooči s težavo, še večji problem je pa ko učiteljica da vedeti, da je presenečena kako ona, ker je kitajka, ni tako inteligentna in da je razočarana.

Cel ta proces temelji na predhodno slišanih stereotipih, ti se srečajo v realnosti z izkušnjami, ki potrjujejo stereotip, ti se nadalje spremenijo v predsodke in izrazito čustveno povezavo, kar rezultira v različnih dejanjih, kot so različni odzivi na različne ljudi ne glede na njihovo osebnost, različno ravnanje z različnimi ljudmi ne glede na njihovo osebnost, diskriminacijo na relaciji osebnih odnosov, diskriminacijo v institucijah (ko so ljudje, ki generalizirajo tisti, ki imajo moč), diskriminacijo v politiki in ojej, upsi neki spuščenih ukrepov in korakov, potrjevanja stereotipov in krepitve stereotipov s strani vodilnih in medijev pa smo prišli do genocida...:D
To, kar sta ti in mastermind izpostavila, ne z namenom radikalnega sovraštva je pač korak k temu in prispevek k temu. Kot prvo vidva podzavestno ponotranjita to generalizacijo, kar se vidi že ob temu, da lahko mirne duše postavita tezo, da je 99% ljudi neke populacije (ne glede na nesmiselnost tega stavka) "takšne in takšne". Vidva bosta potem to ponotranjeno sliko kazala v delovanju z drugimi ljudmi, naprej z ljudmi okoli sebe, naprej s svojimi otroci ipd.

Korkol se vam že to neumno zdi, je dejstvo, da predsodki in stereotipi nikoli niso prinesli ničesar dobrega, zgodovina in sedanjost pa vsakodnevno dokazujeta, da prinašajo zgolj slabo, ZATO je treba sam pri sebi pomislit "zakaj moram generalizirat, sej verjamem, da je veliko ljudi dobrih, samo jaz nimam z njimi izkušenj" in svet bi in bo bil lepši. Its that simple.
It was forever..but it didnt last long..
dayđremer
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1107
Na forumu od: 4. 2. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a dayđremer » 02. Jul. 2013 11:23

1. -Imate predsodke do invalidnih ljudi? Ne, se tudi normalno družim z njimi.

2. -Imate predsodke do temnopoltih ljudi? Ne, všeč so mi.

3. -Imate predsodke do židov? Ne, v bistvu ne poznam nobenega žida.

4. -Imate predsodke do romov? Da.

5. -Imate predsodke do gejev/lezbijk? Do gejev ne, do lezbijk pa, ker se te (iz mojih izkušenj) vedno hočejo dotikat. bee

6. -Imate predsodke do nacionalistov/nacistov? To ni predsodek, to je boj proti predsodkom.

7. -Imate predsodke do kakšnih narodov (sosedov..)? Ne (razen Romov).

8. -Imate predsodke do kadilcev? Ne.

9. -Imate predsodke do ljudi ki uživajo mamila? Ne.

10. -Imate predsodke do alkoholikov? Da, ker moraš biti res šibek da postaneš odvisen od alkohola.

11. Imate predsodke do starejših ljudi? Ne, rada jih mam.

12. -Imate predsodke do ljudi ki imajo različne barve las? Ne.

13. -Ali imate predsodek do katerekoli rase, da je manj sposobna ko bela? Ne.

14. -Imate predsodke do ljudi ki prosjačijo? Da, ker se mi zdi da nimajo nobenega ponosa.

15. -Imate predsodke do zelo vernih ljudi? DAAA

16. -Imate predsodke do Jehovih prič? Ne.

17. -Imate predsodke do katerih okultnih skupin (satanizem)? Nevem, ker še nimam nobenih izkušenj z njimi.

18. -Imate predsodke do muslimanov? Trudim se da ne, vendar zaradi vsega kar slišiš da se še vedno dogaja med njimi...

19. -Imate predsodke do budistov? Da, ne znajo uživati življenja.

20. - Imate predsodke do državno represivnih organov (policija, vojska)? Ne.

21. -Imate predsodke do katerekoli subkulture (metalci, punkovci, č*furji, alternativci, emoti) ? Do emotov in punkovcev, drugih ne.

22. -Imate predsodke do zdravilcev, vedeževalcev, prerokovalce? Ni predsodek če se ne zanimaš zanje.

23. -Imate predsodke do ljudi ki ne želijo imeti otrok? Ne.

24. -Imate predsodke do vegeterijancov? Ne.

25. -Imate predsodke do debelih ljudi? Da, ker se ne cenijo dovolj.

26. -Imate predsodke do katerega praznika? Ne.

27. -Imate predsodke do res lepih ljudi? Ne, včasih sem jim fauš.

28. -Imate kak predsodek o nasprotnemu spolu? I guess:D

29. Imate predsodke do bivših kaznjencev, kriminalcev? Da.

30. -Imate predsodke, do priseljevanja novih rasnih skupin, nacionalnosti v Slovenijo? Ne, všeč mi je multikulturnost.

31. Ali katere rasne skupine, nacionalnosti, vernosti , subkulture nebi imeli za svojega soseda? Da- Romov.
How quickly jealous I become of the wind when it, and not I, gets the privilege of properly messing up your hair.
*Lani*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 401
Na forumu od: 1. 12. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a *Lani* » 02. Jul. 2013 14:07

Ne morem trditi, da predsodkov absolutno nimam, saj nisem odraščala v vakuumu, kjer bi se bilo možno popolnoma izogniti ponotranjanju predsodkov okolice, se pa trudim preučiti vsa svoja mnenja in ugotoviti, če se za kakšnim skriva kak ponotranjen predsodek in, če se, tako predsodek kot mnenje, ki temelji na njem, odpraviti.
Uporabniški avatar
mastermind
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 593
Na forumu od: 4. 2. 2013
Kraj: London, UK

Neprebrana objavaNapisal/-a mastermind » 02. Jul. 2013 20:40

saarijarvi napisal/-a:Evelyn, hold your horses.

Bi rekla, da nobeden od naju ni imel namena sproziti taksne agresije oz. nekega sovraznega govora, kot si ti vse skupi zdej prikazala. ;) Z vecino napisanega se cisto strinjam in tudi sama ne maram, ko ljudje prehitro sodijo o nekom, in pretirano generalizirajo..

AMPAK:

tudi stereotipi niso prisli sami kar od nekje? Ok eni so pac manj znani in ponavadi res brezvezni (prebivalci Kanade se bojijo teme, al kako je ze slo..?) ampak roko na srce, tisti bolj znani ponavadi bazirajo na nekih izkusnjah in srecanjih z doloceno skupino ljudi. :wink: Sama sem ze od malega bolj ali manj dejavna v turizmu, sploh pa zadnjih par let, ko na sihtu s sodelavci vsakodnevno srecujemo na tisoce ljudi iz celega sveta (in ne samo 5-15). In ja, na grobo se dolocen vzorec obnasanja hitro opazi pri dolocenih skupinah ljudi iz dolocenih drzav, kar seveda izhaja tudi iz njihove kulture, vzgoje itd. :) Cisto slucajno pa imamo vsak dan najvec tezav ravno s strankami, ki so - again- cisto slucajno Izraelci. In tega mnenja nisem samo jaz, temvec VSI zaposleni, ki se z njimi srecujejo ze vrsto let in verjemi, na koncu dneva bi jih imela tudi ti poln kufer. Izjeme gor ali dol, VECINA se do nas obnasa zelo nevljudno, so glasni, nesramni, hitre jeze, da o kolicini ukradenega sploh ne bi.. in naj me koklja brcne, cisto ponesreci so to ponavadi ravno Izraelci. Kako? Kdo ve..
Drugace pa sploh ni nujno da se vedno naslanjamo samo na slabe stvari, sej je tud miljon 'pozitivnih' stereotipov (npr, dejstvo je, da povprecna latina plese boljse od mene in da je povprecen japonski student dooosti boljsi v matematiki kot jaz itd.) Zelo verjetno tudi zame velja kaksen, in to poskusam vzet s humorjem, se mi ne zdi potrebno skakat v luft zaradi takih malenkosti.. Kar pa se tice (ne)sprejemanja posameznikov se pa osebno reees ne oziram na nacionalnost/spol/vero/karkoli, ampak cloveka najprej spoznam, in cez neki casa ocenim, ali mi je se do druzenja s to osebo ali ne :wink: Vse po principu 'kakrsen ti do mene, taksen jaz do tebe' in obratno.

/OT

- Da je lubenica najbolsji dar zemlje

Točno tako. Evelyn draga, ko boš dala na stotine izraelcev čez, ko se boš vsakodnevno z njimi ukvarjala in bila v stiku z njimi boš morda spremenila svoje mnenje. Tudi meni se je zdelo, da zaposleni pretiravajo z izraelci pred mojim nastopom službe, no zelo hitro sem spremenil mnenje. Recimo ti dam samo ene par primerov iz zadnjega tedna, ko je bilo v hotelu ene 100+židov.
Izrealeski vodič brez vprašanja pride v prostore zaposlenih, kjer ni dovoljeno biti nobenemu gostu. Češ, da ima on tam prtljago. Danes zjutraj dva žida laufata, super, svaka čast zdrav duh v zdravem telesu, prideta v hotel, ob 7h zjutraj ima eden od njiju neko cigumigu muziko na telefonu. Ok, za spodbudo pri laufanju zunaj ni problema, ama ne pa da noter nabijaš to sranje medtem ko pol gostov še spi.

Zadnjič jim kolegica omogoči vstop v savno. Pardon, eni gospe omogoči vstop. Kaj se zgodi, ko pride nekdo prečekirat? 10 izraelcev v savni, odprta vrata savne, sliši se jih pa od zgoraj..

Da ne omenjam, da kar ni privezano pri njih izgine. Prav danes smo imeli tri skupine ne checkoutu, ob pregledu plačila neke sobe ugotovim da ima vodo iz minibara. Mu povem, in se začne neverjetno osorno obnašat, kot da sem ga obtožil kraje. Ob vztrajanju, da je treba plačat gre do žene se nekaj zmenita in 'ugotovi', da je pa žena le vzela vodo. Brez opravičila..

No, ob odhodu je košara z jabolki na recepciji seveda prazna. Japke so seveda namenjene, da jih ljudje vzamejo, no, ta žid, ki se je pritoževal, da ni vzel vode iz minibara je potem vzel 3 jabolka.

In se ti ne zdi, da prav ti stereotipiziraš ljudi? Tvoj post v sosednji temi je bil precej agresiven in ne zdi se mi prav, da sklepaš glede ljudi na podlagi ene trditve. In ja, sem zelo odprt glede vseh zadev in nimam nobenih stereotipov, da bi ljudi vnaprej onemogočal dokazat, da so fajn.

Pa mi res dol visi ali je nekdo žid ali musliman al bilo šta, mi je vseeno kakšen je kdo, hočem samo povedat, da stereotipi o židih oz. konretno izraelcih držijo v veliki meri. In kogarkoli, ki se srečuje z različnimi ljudmi različnih narodnosti dnevno, skoraj vsak ti bo povedal, da so Izraelci najtežavnejši.

btw, sarija, kje delaš?
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 02. Jul. 2013 20:51

Zdaj si naštel vse stvari, ki jih delajo tudi prepotentni najstniki, ko so v hotelu/na potovanju, pa če so židi al kristjani al verjamejo v vsemogočno mačko, nima veze. Isto kot si ti rekel, da vsakdo, ki se srečuje z različnimi narodnostmi dnevno, bi rekel, da so Izraelci najtežavnejši lahko drži tudi potem,ko ti kak slovenc zabije, da so južnjaki najtežavnejši in da mu gre zaradi osebnih izkušenj 99% južnjakov na živce.

Itak vsi lepo potem prihajate ven z izjavami, da vi pa že ne ocenjujete ljudi na podlagi njihove religije, nacije blablabla AMPAK vseeno trdite, da je večina nekaterih ljudi takšna in takšna. Kaj pa če so Židi v neki ameriški soseski popolnoma drugačni kot ti Izraelci s katerimi se srečuješ, ti pa vseeno hodiš okoli s predstavo v glavi, da je malo manj kot 12miljonov židov takšnih in takšnih. Se ti ne zdi to ubistvu, dejansko, zlobno? Židje niso samo tisti, ki prihajajo k tebi, kjerkoli že delaš, temveč so še vsepovsod drugje, jih sestavljajo različne osebe, o katerih pojma nimaš, vseeno pa rečeš, da ti gredo na živce. Kaj to pač pove o tebi, razen, da si pač poln predsodkov in stereotipov in da ravno to delaš, česar praviš, da ne, ljudi ocenjuješ po religiji! In kot sem že napisala zgoraj, meni se zdi primerno stereotipe in predsodke ovreči, že samo če eno samo osebo, ki jim ne ustreza, poznam, zaradi spoštovanja iz te osebe! In ja, moj post je "agresivne" narave, ker res ne vidim kako ne dojamete, da je to kar počnete škodljivo ne za za vas, temveč za vse okoli sebe. In tista ena trditev je bila čisto dovolj, da sklepam zgolj zate, ki si jo izrekel (in ne za ostalih 99% ljudi tvoje nacionalne pripadnosti, religije, spolne usmerjenosti etc), da imaš pač butaste predsodke. Ampak sklepam samo o tebi, to je razlika, ti pa sklepaš o več kot dvanajstih miljonih ljudeh na podlagi svojih izkušenj iz hotela al kaj je.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
mastermind
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 593
Na forumu od: 4. 2. 2013
Kraj: London, UK

Neprebrana objavaNapisal/-a mastermind » 02. Jul. 2013 21:12

..Evelyn.. napisal/-a:Zdaj si naštel vse stvari, ki jih delajo tudi prepotentni najstniki, ko so v hotelu/na potovanju, pa če so židi al kristjani al verjamejo v vsemogočno mačko, nima veze. Isto kot si ti rekel, da vsakdo, ki se srečuje z različnimi narodnostmi dnevno, bi rekel, da so Izraelci najtežavnejši lahko drži tudi potem,ko ti kak slovenc zabije, da so južnjaki najtežavnejši in da mu gre zaradi osebnih izkušenj 99% južnjakov na živce.

Itak vsi lepo potem prihajate ven z izjavami, da vi pa že ne ocenjujete ljudi na podlagi njihove religije, nacije blablabla AMPAK vseeno trdite, da je večina nekaterih ljudi takšna in takšna. Kaj pa če so Židi v neki ameriški soseski popolnoma drugačni kot ti Izraelci s katerimi se srečuješ, ti pa vseeno hodiš okoli s predstavo v glavi, da je malo manj kot 12miljonov židov takšnih in takšnih. Se ti ne zdi to ubistvu, dejansko, zlobno? Židje niso samo tisti, ki prihajajo k tebi, kjerkoli že delaš, temveč so še vsepovsod drugje, jih sestavljajo različne osebe, o katerih pojma nimaš, vseeno pa rečeš, da ti gredo na živce. Kaj to pač pove o tebi, razen, da si pač poln predsodkov in stereotipov in da ravno to delaš, česar praviš, da ne, ljudi ocenjuješ po religiji! In kot sem že napisala zgoraj, meni se zdi primerno stereotipe in predsodke ovreči, že samo če eno samo osebo, ki jim ne ustreza, poznam, zaradi spoštovanja iz te osebe! In ja, moj post je "agresivne" narave, ker res ne vidim kako ne dojamete, da je to kar počnete škodljivo ne za za vas, temveč za vse okoli sebe. In tista ena trditev je bila čisto dovolj, da sklepam zgolj zate, ki si jo izrekel (in ne za ostalih 99% ljudi tvoje nacionalne pripadnosti, religije, spolne usmerjenosti etc), da imaš pač butaste predsodke. Ampak sklepam samo o tebi, to je razlika, ti pa sklepaš o več kot dvanajstih miljonih ljudeh na podlagi svojih izkušenj iz hotela al kaj je.

Lej, res nimam časa, da se s tabo jajcam glede takih banalnih stvari.

Sam sebe poznam in vem da nimam predsodkov o osebah, dokler jih ne spoznam. Imam pa predstavo o Izraelcih, ki jo potrjujejo pričevanja ogromno ljudi. In ne, najstnika lahko discipliniraš s tem, da ga postaviš pred dejstvo, da če bo razgrajal bo šel ven iz hotela, Izraelcev s tem ne strezniš. Aja, še ena zadeva; v hotelu se jasno ne kadi, sobarica opazi gostjo, ki kadi v sobi z odprtimi vrati na hodnik, ji pove, da je kajenje prepovedano, nakar ta arogantno zaloputne vrata pred nosom. In preden mi začneš, da so taki arogantneži lahko tudi rusi, američani itd. o seveda so, pa se vprašaš zakaj je odstotek odstopanj od 'normalnega' turista tako visok pri Izraelcih? Ne rabim baš neke hude analize, da ugotovim, da so mi najhujši gosti v hotelu Izraelci. Pa da ne boš zdej mislila, da jih imam za manjvredne. Zame je gost, kot gost. Za vsakega se potrudim enako, če dobim enako vrnjeno. Moje ugotovitve nimajo povezave z odnosom do dela z ljudmi različnih kulturnih in nacionalnih skupin.

Od kje torej tebi pravica, da mene sodiš po enem stavku? Me poznaš? Si šla brat vsej mojih 120+ sporočil na tem forumu? Ne ti meni s takimi. Pa nisi sklepala samo o meni, imaš negativno mnenje o vsakemu, ki izrazi mnenje, da so Izraelci statistično slabši in težavnejši gosti kot recimo japonci. Če to ni stereotipiziranje in na koncu tudi izražanje neke vrste nestrpnosti.. Še enkrat ti povem, daj naredi anketo, te spodbujam, naredi vprašalnik za delavce v različnih panogah, ki se dnevno srečujejo s folkom različnih narodnosti, kateri so najbolj in kateri najmanj priljubljeni gostje. Stavim, da bodo Izraelci v skupini manj priljubljenih.
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 02. Jul. 2013 21:34

Ej tud jaz nimam živcev se "jajcat" s tabo o banalnih stvareh, ker sm ti na vse, kar mi zdaj govoriš dejansko odgovorila že v prvem t.i. "agresivnem" postu.
Že tole: "Sam sebe poznam in vem da nimam predsodkov o osebah, dokler jih ne spoznam. Imam pa predstavo o Izraelcih, ki jo potrjujejo pričevanja ogromno ljudi." je tok kontradiktorno, da kr glava boli, z drugim stavkom avtomatsko negiraš prvega in to na polni črti, ampak ok. Dobro, imej ti svojo predstavo o vseh izraelcih, jaz mam pa svojo predstavo o ljudeh, za katere zvem, da imajo predsodke. Jebiga e.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
saarijarvi
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 4434
Na forumu od: 18. 4. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a saarijarvi » 02. Jul. 2013 22:26

..Evelyn.. napisal/-a:Zdaj si naštel vse stvari, ki jih delajo tudi prepotentni najstniki, ko so v hotelu/na potovanju, pa če so židi al kristjani al verjamejo v vsemogočno mačko, nima veze. Isto kot si ti rekel, da vsakdo, ki se srečuje z različnimi narodnostmi dnevno, bi rekel, da so Izraelci najtežavnejši lahko drži tudi potem,ko ti kak slovenc zabije, da so južnjaki najtežavnejši in da mu gre zaradi osebnih izkušenj 99% južnjakov na živce.

Itak vsi lepo potem prihajate ven z izjavami, da vi pa že ne ocenjujete ljudi na podlagi njihove religije, nacije blablabla AMPAK vseeno trdite, da je večina nekaterih ljudi takšna in takšna. Kaj pa če so Židi v neki ameriški soseski popolnoma drugačni kot ti Izraelci s katerimi se srečuješ, ti pa vseeno hodiš okoli s predstavo v glavi, da je malo manj kot 12miljonov židov takšnih in takšnih. Se ti ne zdi to ubistvu, dejansko, zlobno? Židje niso samo tisti, ki prihajajo k tebi, kjerkoli že delaš, temveč so še vsepovsod drugje, jih sestavljajo različne osebe, o katerih pojma nimaš, vseeno pa rečeš, da ti gredo na živce. Kaj to pač pove o tebi, razen, da si pač poln predsodkov in stereotipov in da ravno to delaš, česar praviš, da ne, ljudi ocenjuješ po religiji! In kot sem že napisala zgoraj, meni se zdi primerno stereotipe in predsodke ovreči, že samo če eno samo osebo, ki jim ne ustreza, poznam, zaradi spoštovanja iz te osebe! In ja, moj post je "agresivne" narave, ker res ne vidim kako ne dojamete, da je to kar počnete škodljivo ne za za vas, temveč za vse okoli sebe. In tista ena trditev je bila čisto dovolj, da sklepam zgolj zate, ki si jo izrekel (in ne za ostalih 99% ljudi tvoje nacionalne pripadnosti, religije, spolne usmerjenosti etc), da imaš pač butaste predsodke. Ampak sklepam samo o tebi, to je razlika, ti pa sklepaš o več kot dvanajstih miljonih ljudeh na podlagi svojih izkušenj iz hotela al kaj je.


Ok, ce bo zaradi tega pikica vec miru na svetu bom naslednjic napisala ''na zivce mi gre cca 80% Izraelcev, ki potuje z _________ turisticno agencijo in v obdobju od maja - novembra obisce _______ (destinacijo, kjer delam.) Seveda ne ravno zato, ker so iz Izraela, niti zaradi njihovega jezika, niti zaradi njihove vere, temvec zaradi njihovega nekulturnega in nespostljivega odnosa do nas zaposlenih.'' Drugace povedano: Nocem reci, da so vsi Izraelci tezavni gostje, je pa VECINA ( z vsem spostovanjem do vseh redkih kretenov iz Franicje, ZDA in Italije, ki so nam z svojim obnasanjem kadarkoli stopili na zivc ;) ) tezavnih gostov iz Izraela. Kako naj samo sebe zdej prepricam, da je to cisto nakljucje? NI. Tako kot pri Romih/Slovencih/Srbih/povsod tudi pri Izraelcih vlada neka splosna kultura, neke splosne navade in v taksnem okolju so ti ljudje odrascali. In po mojih izskusnjah, teh 80% Izraelcev (ki potuje z ___ in blabla) ni vzgojenih tako, kot smo vzgojeni mi, nimajo taksnih navad, kot jih imamo mi in tukaj ocitno pride do crasha dveh kultur. Vse kar si ti napisala je v teoriji zelo lepo (sploh primer z uciteljico, mi je dal mislit) ampak zal je clovesko, da tistih zelo slabih izkusenj z dolocenimi skupinami ljudi ne pozabimo tako hitro. In ja, predsodke hitro ponotranjimo. Torej, sem odprta za nasvet - kako se temu izognit? Ce ima clovek vsak ama vsak dan probleme z njimi, kako naj potem z navdusenjem in poln entuziazma pricaka naslednjih 10 napovedanih skupin turistov iz Izraela za tisti dan? Ok, seveda bos do njih vljuden in spostljiv, kot do vseh, in osebno sem vedno zelo vesela vseh 'izjem', ki se izkazejo za prijazne in skulirane, ampak vseeno. Priznam, da ratam nervozna ze v momentu, ko jih slisim. In tezko me bos prepricala, da bi jih bila ti vedno vesela, ce bi tako pogosto imela opravka z njimi.

Drugace pa mislim da so oni edini na tistih seznamih iz prejsnjih strani, ob katere bi se lahko 'obdregnila', z drugimi nastetimi skupinami ljudi mislim da nimam slabih izkusenj. Ok, edino s cefurji mogoce (spet, ne zaradi njihove nacionalnosti, tudi nasa mati je iz BiH - ampak zaradi nacina obnasanja, sej vsi vemo kaj mislim..), proti gejem/crncom/invalidom itd nimam nic, ker se v mojih oceh niti kot posamezniki niti kot skupina niso izkazali za slabe ljudi. Vsaj ne v toliksni meri, da bi jih lahko zaradi nekih lastnih izkusenj vrgla v isti predal. ;)
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 11. Jul. 2013 1:54

Evelyn te smem nekaj vprašati?

Ali nimaš ti predsodka do ljudi s predsodki?

Sam priznam da imam predsodek do:

Pijancev, sploh tistih ki posedajo okoli trgovin in zbirajo tisti evro za naslednjo flašo.

Romov, sploh žensk ki vlačijo tiste uboge otroke s sabo cel dan po vročemu mestu, v naročju ima dojenčka...ji daš 1 evro, še vedno ni zadovoljna. Prosi denar za hrano za dojenčka, ji kupiš hrano..je noče vzeti. :mad:

Pa še tale prigoda, hodil sem na srednjo šolo kjer je bilo približno 70% otrok priseljencev, tako da sem imel celovito izkušnjo, in nikoli nisem imel nobenega problema z njimi, ali da bi bil jezen nanje..eni so se obnašali super, drugi na nivoju 4 letnikov.
Sem pa v 4ih letih razvil neverjeten občutek, kdaj je kateri od njih dobesedno fu*jen v glavo...vem da ni to od tega od kje prihajajo, samo...

Štorija, zadnjič delam nekaj za PTTjem...nekaj metrov stran pridejo ene štiri 16 letne frajle..in naslednjo eno uro sem bil v agoniji. Najbolj neumen pogovor kar sem jih kdaj slišal, potem pa pride še en 16 letni frajerček...začnejo govoriti v srbohrvaščini, tip useka eno punco in ji začne groziti, jaz mu rečem naj odjebe in naj se začne obnašati do žensk. On odide, male bitchez se pa začnejo dreti name kaj se vmešavam.

Kar me je najbolj groza je, da bodo te osebe skrbele za nekoga...šus v glavo tistemu, ga rešimo muk takoj.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 11. Jul. 2013 10:33

Zepp, ti ne veš dobro kaj predsodek pomeni. To, da ti rečeš, da imaš predsodek do pijancev, ki zbirajo denar za to, da bi se še bolj napili ni predsodba, ti zanje očitno veš, da so pijani in zanje očitno veš, da bodo šli kupit flašo, predpostavljam, da ker si jih že večkrat videl to početi. Predsodek bi bil, če bi to trdil za vsakega berača, vsakega brezdomca, brez tega, da bi resnično za vse vedel, če so pijanci in če bodo s tem pijančevanjem nadaljevali. Enako velja za primer romkinj, ki niso zadovoljne z enim evrom in izsiljujejo z dojenčki- guess what, tudi jaz ne maram takih lowlife bitij, ki izkoriščajo otroke na ulicah, ampak nikoli in nikjer ne bom rekla, da so vsi romi taki, kajti mnogo jih hodi v šolo, se izobražujejo, ne želijo beračiti, še manj pa izkoriščati otrok. Zato nimam predsodkov, imam specifično stališče o ljudeh, katere VIDIM, da počnejo nekaj narobe, ampak me boli **, če je to romkinja ali slovenka, ki na ulici izkorišča otroka, v vsakem primeru je zame izmeček- ne glede na ozadje, hence to ni predsodek. In tudi jaz sem v 23letih svojega življenja razvila neverjeten občutek kdaj je katera oseba fuknjena v glavo :D samo spet, nima veze z njihovim ozadjem, pač to me ne zanima, ker vem, da jih to ne definira. Sploh pa bi s tem, ko bi rekla, da je nekdo takšen in takšen, ker je rom/čefur/nigger, odvzela tej osebi odgovornost, ker s tem dajem vedet, da je to kot nekakšno biološko predispozicijsko stanje, da so itak vsi takšni, pa to ni res in to dobro vsi vemo. Dobro vsi vemo, da se ti ljudje, o katerih imamo slabo mnenje lahko spremenijo, če hočejo! Torej nima njihovo obnašanje veze z ozadjem, zato so predsodki milo rečeno neumni.

Pa še to, če imam jaz predsodke do ljudi s predsodki, ta odgovor je bil že dvakrat sicer, ampak je to spet povezano s tem, da nisi dobro seznanjem s pomenom predsodka. Res je preprosto, primer: ne maram (neo)nacistov, zakaj jih ne maram? Ker vem, da so se samostojno odločili, da bodo druge ljudi diskriminirali in ne spoštovali zaradi njihove barve kože, svetovnega nazora, religije in tako dalje. To o (neo)nacistih VEM, je 100%, mi povedo sami, mi pokažejo s svojim izgledom, (neo)nacisti HOČEJO pokazati, da so sprejeli sami to odločitev, da v nekaj verjamejo, to je tam 100%. Zaradi te osebne odločitve, ki nima veze s tem ali so ti neonaciji nemci, slovenci, hrvati, bosanci, srbi al whatever, jih ne maram, ne zato, ker majo obrito glavo, ne zato, ker imajo radi svojo državo, temveč ker prostovoljno in z gorečo željo škodujejo drugim. Jaz torej nimam o njih "predsodbe", temveč je to sodba, ki temelji na zdaj-aktualnih podatkih o tej določeni osebi ali skupini oseb. Razlika med mano in osebo s predsodki je ta: ko pride do mene rjav "zagorel" fant s spuščenimi hlačami, verigo okol vratu, nike teniskami in torbico okol pasu, ne bom o njem sklepala nič, ama absolutno nič, preden ta oseba ne spregovori in mi da s svojimi besedami in celotno osebnostno pojavo, da vedeti kakšna oseba je (vsaj na vso moč se trudim ne sklepat stvari o ljudeh, kar bi morali početi vsi), oseba s predsodki pa bo takoj v glavi rekla "pfak spet en čefurčič mali k ne ve kva bi rad, sam probleme bo delal" in se v takšnem počutju še naprej menil s to osebo. Jaz, bom dala tej osebi, ne glede na videz in ozadje priložnost da pokaže, da ne ustreza stereotipu, oseba s predsodki pa te priložnosti ne bo dala.
Predsodek do oseb s predsodki torej ni predsodek, ker nimam PREDsodbe, temveč kar sodbo, ki temelji na 100% dejstvu, ki se je izkazalo ZDAJ, ZA TO OSEBO, ne pa v primerih, ki so se zgodili moji prababici deset let nazaj in v primerih, o katerih mi je govorila soseda.

In ja, spet sm se razpisala, pač. :P
It was forever..but it didnt last long..

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google [Bot]

cron