Zaton religij in reorganizacija institucij

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Chavah
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 57
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Chavah » 28. Nov. 2007 10:44

Se mogoče komu zdi, da bodo religije in verstva v prihodnje "zatonila" oz. izumrla? Jst osebno sem mnenja, da JA! Že v Sloveniji (če pogledamo statistiko) se je število ljudi, ki so se izrekli za kristjane, kar precej zmanjšalo.

Po moje je večina dojela, da gre za prevelike buče! In zdi se mi, da se bo ta "trend" iz leta v leto večal... se pravi, da bo vse manj vernikov. Kako gledate na to neizogibno dejstvo? Kaj bo s krščanstvom v prihodnosti? Kaj tedaj storiti s cerkvijo kot organizacijo, njenim premoženjem??? In kako gledate na to globalno.

V temi sem se bolj "naslonila" na krščanstvo, ker je v tem "prostoru" še najbolj razširjeno... če si pa kdo upa, pa lahko poskuša napovedat tudi prihodnost islamu.
Uporabniški avatar
Black Amber
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 81
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Black Amber » 28. Nov. 2007 10:52

Jst sm tud mnenja, da bo večina religij propadla... in da se bo človek vrnil k svojemu bistvu in naravi.
Uporabniški avatar
Dagi
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 754
Na forumu od: 1. 8. 2006
Kraj: ...

Neprebrana objavaNapisal/-a Dagi » 28. Nov. 2007 10:56

Chavah napisal/-a:Se mogoče komu zdi, da bodo religije in verstva v prihodnje "zatonila" oz. izumrla?


Js iskreno upam da ja... Ker ne prinašajo čist nč dobrga sabo, samo bedo in izkoriščanje zavedenih ljudi, pa še cel kup nasilja zraven...
Always look on the bright side of life!
Uporabniški avatar
little_biest
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 42
Na forumu od: 10. 11. 2007
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a little_biest » 28. Nov. 2007 10:59

Black Amber napisal/-a:Jst sm tud mnenja, da bo večina religij propadla... in da se bo človek vrnil k svojemu bistvu in naravi.

Torej nazaj v poganstvo??? :twisted:

Hmm... dvomim da bodo religije kdaj izumrle. Z nami bodo vse do usodnega dne, pa naj bodo kakršnekoli so...
Zadnjič spremenil little_biest, dne 28. Nov. 2007 14:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Black Amber
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 81
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Black Amber » 28. Nov. 2007 11:10

little_biest napisal/-a:Torej nazaj v poganstvo??? :twisted:

Lahko tudi v poganstvo, zakaj pa ne. Če je to poganstvo na podlagi vladavine prava, demokracije... Sam način kako cerkev rine v državo, se mi zdi kot nek "klop" ki se je trdno drži, vendar državi nič ne prispeva, kvečjemu ji jemlje dobršno mero denarja, energije, realnosti, narobe usmerja narod, prodaja nedokazljive buče... skratka same nepotrebnosti! In mislim da to počasi prihaja v zavedanje ljudi.

Res me zanima kako bi cerkev delovala v Sloveniji, če bi se npr. samo 10.000 ljudi (oz. še manj) izreklo za kristjane... kako bi potem ta institucija delovala naprej, saj potrebuje dobršno število pripadnikov za svoje delovanje in obstoj. Kaj bo potem... bo napravila stečaj??? :D
Uporabniški avatar
Infinity
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 81
Na forumu od: 13. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Infinity » 28. Nov. 2007 11:16

Heeeh??? O kakšnem upadanju religij vi govorite?! Religije se v porastu in ne obratno! V svetu se znatno veča število ljudi, ki prehajajo iz vere v vero... recimo dosti ljudi je prešlo k budizmu. Islam pa se povzdiguje kot še nikoli prej!

Krščanstvo mogoče izgublja na pomenu, ampak kot verstvo bo obstalo, ravno tako kot vse ostale religije in verstva.
Uporabniški avatar
bella_
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 415
Na forumu od: 26. 5. 2006
Kraj: lj

Neprebrana objavaNapisal/-a bella_ » 28. Nov. 2007 11:23

Infinity se strinjam s tabo - stevilo vernikov raste. Je pa res, da je vedno vec pripadnikov Novo religijskih gibanj (ala scientologija in podobno). In prihodnost islama? Religiologi napovedujejo, da bo cez 50let to prevladujoca religija na svetu. Torej se za prihodnost religije ni treba bat. Religija je obstajala od vedno, od nastanka clovestva in tko bo tut do konca.
Uporabniški avatar
Buttercup
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Buttercup » 28. Nov. 2007 11:24

Folk... vernikov je vse več! Ok, mogoče je res da je vse več ljudi, ki ne podpira cerkve, ampak to še ne pomeni, da so se ti ljudje avtomatično izrekli za ateiste!

Mnogo je takih, ki preidejo v druga verstva, grejo v razne sekte oz. si izmislijo nek svoj način verovanja.

Poglejte samo koliko več pomena je danes za praznovanju raznih praznikov... jst ko sem bla otrok ni bilo nobenega "džumbusa" okoli Božiča... pač postavili smo tisto smrekico in v miru dočakali tisti praznik... danes se pa cel prah dvigne ko pride 25. december. Same maše na televiziji, trgovine čisto preplavljene z raznimi verskimi dekoracijami itd.

V glavnem, danes se na veliko "posiljuje" z vero...
Never-ending-story
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 74
Na forumu od: 14. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Never-ending-story » 28. Nov. 2007 11:29

^^ ja, ampak vprašanje pa je koliko se to "posiljevanje" dejansko oprime ljudi. Mene osebno prav nič!!!

In dvomim, da je porast vere tako velik kot nekateri pravite. Predvsem med mladimi je ta "trend" zelo nizek! Danes si hudo "out" če veruješ v boga. Mnogo je tudi takih, ki svojo veroizpoved ne priznajo v javnosti, češ da jih ne bodo označili za "verske fanatike".

Na mladih stoji svet, in mladi so vse manj zainteresirani za take buče kot jih prodajajo religije. Tko da močno dvomim, da je vernikov vse več :?
Uporabniški avatar
Buttercup
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Buttercup » 28. Nov. 2007 11:35

^^ hja, mogoče imaš ti tak občutek, ampak s sociološkimi raziskavami je bilo dokazano, da vera raste po Evropi. Že samo če pogledamo vladajoče stranke po evropskih državah nam je vse jasno.

Da ne govorim ko je bila pred 3 leti neka civilna iniciativa, da se v Evropsko ustavo uvede vera v Boga.

Grem stavit da kaj takega pred 15 leti nobenemu ne bi padlo na pamet.
Zadnjič spremenil Buttercup, dne 28. Nov. 2007 11:36, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Damyanchyka
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1390
Na forumu od: 8. 4. 2007
Kraj: Poletje

Neprebrana objavaNapisal/-a Damyanchyka » 28. Nov. 2007 11:36

Jst pa vrjamem, da je vernikou še vedno velik. Sam je pa zdej vprašanje v kaj vrjamejo. Vera bo skos prisotna, ker je pač vera tut en del v življenju k je nujno pomemben. Sam to vero jst opisujem, kot vero oz. neko upanje, k ti daje voljo do življenja..K ti da moč, voljo..

Drgač pa se mi zdi, da folk dojema da religije prodajajo VELIKE buče. Tuk se mi zdi nerealnih zgodbic v krščanstvu, da preprosto tut sama ne vrjamem kej preveč. Še vedno pa mislm, da obstaja neka višja sila, k je nad nami..al nej bo to narava al pa kej druzga.
Narava je krivična. Psi ne znajo govoriti, medtem ko nekateri ljudje odlično lajajo!
Uporabniški avatar
jagodka85
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3779
Na forumu od: 29. 6. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a jagodka85 » 28. Nov. 2007 11:42

Jst lahko iz osebnega primera povem, da ja. Sm bla verna (sicer ne vem več al zato, ker sm pač "morala" bit al pa zato, ker mi je tko pasal, ne vem pač), zdj mi je pa skoz manj do tega, do vere in do vsega, kar spada zravn. Ne vem, men je to odveč, itak eni nabijajo eno, drugi drugo. Čemu/komu vrjet? Sam seb najbolš.
Uporabniški avatar
Short
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 14. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Short » 28. Nov. 2007 11:47

^^ se strinjam!

Recimo če pogledamo danes mladino... koliko je dejansko takih ki bi se opredelili za vernike??? Po moje da zelo malo! Koliko mladih danes dejansko hodi v cerkve??? Tudi zelo malo.

Danes je postalo zelo moderno če si ateist in k temu se nagibajo vse mlajše generacije.

Prav tako pa je vse več poudarka na znanosti, ki verska načela vse bolj izpodbijajo.
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 28. Nov. 2007 11:57

Jst se pa strinjam s tistimi, ki pravite da so religije v porastu. Vse več ljudi se vrača k religijam... sicer so te manj institucionizirane in dogmatizirane ("new age", popularizacija budizma na zahodu...), vseeno pa služi kot neka morala smernica v čedalje bolj nihilističnem svetu. Velika večina ljudi si ni sposobna sama ustvariti mnenja in zato potrebujejo neko vodstvo.

Cerkve v klasičnem pomenu besede so s svojimi dogmami postale preveč abstraktne in polovičarske ali dvolične. S svojim načinom delovanja celo krhajo moč vere svojih vernikov. Ko postaja individualizem čedalje večji ideal, ga iščemo tudi v religiji in zato iščemo religijo, ki se bo bolj skladala z našimi "prepričanji". Tako je večina "new age" zadevščin le sračje gnezdo sestavljeno iz svetlečih naukov/idealov posameznih religij, ki so bolj ali manj spretno skupaj spleteni. Ob tem pa opušča kreacionalizem in podobno, ker je razlaganje narave le blast v današnji religiji.

Skratka, religij se po mojem mnenju ne bomo nikoli povsem rešili.
Uporabniški avatar
Lopatka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 166
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Lopatka » 28. Nov. 2007 12:03

^^ dobro povedano! Pač gre se za to, da večina ljudi ni čistih racionalistov. Potrebujejo nekatere "nerazložljive" duhovne in podobne zadevščine, na katerih bazirajo ostala znanja in prepričanja. In posledično bo vera vedno imela svojo nišo.

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov