Študentje po 26. letu ostali brez zdravstvenega zavarovanja

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

ds
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 1
Na forumu od: 5. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ds » 04. Sep. 2008 23:43

Ne vem koliko od vas je že slišalo za to enkratno potezo vlade, saj je bilo vse skupaj sprejeto zelo na hitro in potihem. Jaz sem to danes slučajno izvedela in sem še zdaj šokirana.

http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod ... 0#comments

Tudi jaz ne podpiram »večnih študentov« in se popolnoma strinjam, da se bonitete študija izkoriščajo samo omejeni čas in 2 dodatni leti (absolvent + 1 leto ponavljanja/podaljšanja absolventa) se mi zdita ravno pravšnji. Vendar je ta zakon diskriminatoren do študentov, katerih študij traja več kot 4 leta (npr. študij medicine, veterine,... traja 6 let in študent, ki vse letnike redno izdeluje, v času absolventskega staža že ima 26 let, kar pomeni, da poleg olajšav pri študentskem delu izgubi tudi zdravstveno zavarovanje!), in tistih, ki se jim je študij zavlekel zaradi hude bolezni oz. poškodbe.
Skratka, vedno bolj sem razočarana nad našo "demokratično" državo!!
fun
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1401
Na forumu od: 15. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a fun » 05. Sep. 2008 11:06

Ok to pa res ni fer :eek:
Pa res, ne morem vrjet kako "potihem" so sprejel ta zakon...
Sej tudi jaz ne zagovarjam večnih študentov, sam včasih se študij "zavleče" a ne... :? Pa moglo bi bit vsaj tako, da bi upošteval dolžino študijskega programa pa to...
Uporabniški avatar
cioccolatina*
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 66
Na forumu od: 26. 9. 2007
Kraj: Obala in Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a cioccolatina* » 05. Sep. 2008 11:29

ja... sam mogoče pa si preslišala, da baje da zdej v bolonjcu absolventa ne bo. torej pri 26 letih boš že končal študij. po moje želijo s tem pospešiti diplomiranje in pridobiti v čimkrajšem času čimveč ljudi, ki jih ne bo treba na kakršen koli način financirati (subvencije, štipendije,...).

glede pa absolventa... mojemu fantu, ki končuje 3 letnik na EF v LJ, so letos še pogojno pustili absolventski staž, ker so jim okoli marca sporočili, da absolventa v bolonji ne bo. seveda pa jih je večina računala na absolventa in so si pustili kar nekaj izpitov za seboj. tako da so potem morali do konc julija narediti vse izpite in potem do konc avgusta diplomo. hvala bogu so se premislili in odobrili status.
A natural good vibration
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 05. Sep. 2008 11:35

fun napisal/-a:Sej tudi jaz ne zagovarjam večnih študentov, sam včasih se študij "zavleče" a ne... :? Pa moglo bi bit vsaj tako, da bi upošteval dolžino študijskega programa pa to...


No no, študirat začneš z 19 leti, kar pomeni, da lahko pri 4letnem faksu padeš in še pavziraš, pa skupaj z absolvetnom še vedno končaš do 26. leta. Pa si ga precej zavlekel :)
Je pa res, da bi morali za medicince narest kakšno izjemo, to se strinjam.
Uporabniški avatar
miteq
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 596
Na forumu od: 28. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a miteq » 05. Sep. 2008 11:39

jullia_ napisal/-a:No no, študirat začneš z 19 leti, kar pomeni, da lahko pri 4letnem faksu padeš in še pavziraš, pa skupaj z absolvetnom še vedno končaš do 26. leta. Pa si ga precej zavlekel :)
Je pa res, da bi morali za medicince narest kakšno izjemo, to se strinjam.


Do 26. leta je potrebno imet v žepu že magisterij, ne pa diplomo.
Cosmopolitánka -e ž (á) naivna in tečna ženska; kokoš : kako je tečna - ta je prava cosmopolitanka; ti si rojena cosmopolitanka, ni ti pomoči; kako je lahko takšna cosmopolitanka dobila tako super moža?

Vir: SSKJ
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 05. Sep. 2008 11:42

No to pa sploh ne vem, kako bo zdaj po bolonjski reformi potekalo (ker smo verjetno edini faks brez nje), zato bom počakala, da kdo razjasni.
Uporabniški avatar
miteq
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 596
Na forumu od: 28. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a miteq » 05. Sep. 2008 11:50

Dodiplomski programi (tudi UNI, ne samo VS) bodo po bolonjcu trajali 3 leta. Po tem se lahko vpišeš na podiplomski bolonjski program, ki traja 2 leti. Po tem se pa še lahko vpišeš na bolonjski doktorat, ki traja 3 leta.

Torej si v teoriji lahko doktor znanosti že po 8ih letih na faksu. Kar je kul, če si seveda priden in delaš sproti. Absolventskega staža pa pri bolonjskih programih načeloma ni.

Torej je magisterij pri 26ih čisto realna zadeva.
Cosmopolitánka -e ž (á) naivna in tečna ženska; kokoš : kako je tečna - ta je prava cosmopolitanka; ti si rojena cosmopolitanka, ni ti pomoči; kako je lahko takšna cosmopolitanka dobila tako super moža?

Vir: SSKJ
fun
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1401
Na forumu od: 15. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a fun » 05. Sep. 2008 13:42

jullia_ napisal/-a:
fun napisal/-a:Sej tudi jaz ne zagovarjam večnih študentov, sam včasih se študij "zavleče" a ne... :? Pa moglo bi bit vsaj tako, da bi upošteval dolžino študijskega programa pa to...


No no, študirat začneš z 19 leti, kar pomeni, da lahko pri 4letnem faksu padeš in še pavziraš, pa skupaj z absolvetnom še vedno končaš do 26. leta. Pa si ga precej zavlekel :)
Je pa res, da bi morali za medicince narest kakšno izjemo, to se strinjam.


Ni samo medicina daljša od 4ih let... Tu so še farmacija, strojništvo, veterina,.. pa najbrž še kej pa ne vem... :)
miteq ampak velik fakultet še nima bolonskega programa...
shtrukeljchek
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 317
Na forumu od: 2. 2. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a shtrukeljchek » 05. Sep. 2008 13:47

Kaj pa če greš na fax šele pri 25ih?
If you love something, set it free. If it comes back, it was, and always will be yours. If it never returns, it was never yours to begin with
orhideja1
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 874
Na forumu od: 29. 10. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a orhideja1 » 05. Sep. 2008 13:58

jullia_ napisal/-a:
fun napisal/-a:Sej tudi jaz ne zagovarjam večnih študentov, sam včasih se študij "zavleče" a ne... :? Pa moglo bi bit vsaj tako, da bi upošteval dolžino študijskega programa pa to...


No no, študirat začneš z 19 leti, kar pomeni, da lahko pri 4letnem faksu padeš in še pavziraš, pa skupaj z absolvetnom še vedno končaš do 26. leta. Pa si ga precej zavlekel :)
Je pa res, da bi morali za medicince narest kakšno izjemo, to se strinjam.


Kakšen fax si pa delala, da ti je dovoljeno pasti in še pavzirati? Pri nas to ni bilo možno in na sestrinem tudi ne.
Tyra
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 394
Na forumu od: 30. 1. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Tyra » 05. Sep. 2008 14:59

Itak, da lahko padeš in pavziraš (to celo večkrat)...
Kaj pa misliš, da naredijo, če po enem ponavljanju še pavziraš? Te vržejo ven? :)
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 05. Sep. 2008 15:12

orhideja1 napisal/-a:
Kakšen fax si pa delala, da ti je dovoljeno pasti in še pavzirati? Pri nas to ni bilo možno in na sestrinem tudi ne.


Pri nas (pravo) vem, da je to možno. In do tvojega posta sem bila stoposto ziher, da je tako na vseh faksih. Za nekatere celo vem, da je.
Pavziraš pomoje lahko celo večkrat, itak takrat nimaš statusa. Ponavljaš lahko pa samo enkrat, lahko se pa namesto tega prepišeš, s tem se ti to tudi "pokuri".
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 05. Sep. 2008 17:16

shtrukeljchek napisal/-a:Kaj pa če greš na fax šele pri 25ih?


V tem primeru si verjetno že zaposlen in imaš tako urejeno obvezno zavarovanje.
_deklič_
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 1
Na forumu od: 30. 8. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a _deklič_ » 05. Sep. 2008 19:45

sama študiram po bolonskem programu in če bom izpite delala tako kod do sedaj ( se pravi pogoje za vpis v višji letnik) bom to študijsko leto 08/09 diplomirala in to pri 22ih letih...tako da se mi zdi po bolonskem programu(!!!) že skrajni čas da diplomiraš pri 26ih, ker študij traja samo 3 leta...novega zakona sicer nisem prebrala ampak mislim da je tudi namenjen samo za bolonce...tako ali tako bodo pa v roku treh let vsi faxi prevzel bolonca...
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 05. Sep. 2008 22:22

Z boloncem bodo samo se podaljsali cas studija, saj se bodo vsi vpisovali naprej na magisterij, kar je popolnoma logicno in bo studij torej avtomaticno trajal 5 let.

Meni se tudi ne zdi fer. O subvencionirani prehrani za dijake je bilo pa toliko govora, kako dobra da je nasa drzava. Le zakaj se o tem nic ne ve.

miteq: jaz pa ne bi izobrazbe merila po hitrosti, s katero prides do le-te ........ to se mi zdi popolnoma zgreseno. Zgreseno se mi zdi tudi krajsanje casa za pisanje diplome, ker mogoce da gre ponekod le za obsirnejso seminarsko nalogo, nekateri pa se za diplomo bolj zavzamejo.

Kvaliteta izobrazbe bo upadla. 1,5 leta manj studijskega programa npr. pomeni cca 1500 ur manj predavanj in vaj. Kar je 1/3 manj kot prej v 9 semestrih. Torej, kako je lahko tak program enakovreden? Samo, ce se vpises naprej na "magisterij", kjer poslusas predmete, ki so jih prej v 4. in 5. letniku.

Zdi se mi tudi cudno, da je vezano na leta, ker ce zacnes studirat npr. pri 30tih (si sel prej v sluzbo, zaradi financnih tezav ipd) - zakaj si manj vreden kot nekdo, ki je sel studirat z 19. leti? Kaksna je razlika?
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov