Slovenci&Hrvati

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Slaba izkušnja s Hrvati?

da
58
49%
ne
60
51%
Skupaj glasov : 118

Uporabniški avatar
Nutella`
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 53
Na forumu od: 19. 10. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Nutella` » 12. Jan. 2008 17:43

Jochie napisal/-a:
Nutella` napisal/-a: Moti me sledeče: zakaj bi morali Slovenci govoriti na morju pri njih hrvaško, ko pa nas razumejo (v večji meri bi nas morali, večina pa mislim da NOČEJO razumeti slovensko, ampak nas pustijo, da se mi potrudimo govoriti hrvaško :roll:), medtem ko oni ponosno pridejo v Slovenijo recimo v Maribor v Europark nakupovat in se slučajno usedejo v Romansi na kavi ter naročajo po hrvaško, če kaj ne razumejo bi se že takoj razpištolili nad natakarico. Zanimivo pa je to, da sem že večkrat naletela na Hrvate v Grazu, ko so nakupovali in so govorili (pazite to) nemško! Torej gre za čisto podjebavanje Slovencev na NAŠI zemlji, kar se mi zdi žalostno.


motiš se...cilj komunikacije je SPORAZUMETI se! potem je pa tu vprašanje, če se sploh hočeš sporazumeti. slovenščina in hrvaščina sta tako podobna jezika, da se lahko sporazumemo med sabo četudi vsakdo govori svoj jezik. ko sem jaz na hrvaškem, govorim hrvaško. in ob tem se ne počutim manjvrednega in ob tem niti ne razmišljam, kako razmišlja hrvat, ko me sliši govoriti hrvaško, niti ne razmišljam o kakršnemkoli podjebavanju...

če pa se vi s tem obremenjujete, v katerem jeziku se boste sporazumeli, je pa to vaš problem! oz. imate problem sami s sabo! :)

Se strinjam, da se moramo prilagajati, ampak to bi potem moralo biti obojestransko, se ti ne zdi? Kdaj pa kateri Hrvat v Sloveniji govori slovensko mi povej?
V isti sapi pa praviš, da sta hrvaščina in slovenščina tako podobna jezika, da se lahko normalno sporazumemo. V čem je torej problem, da se ne? Si se vprašal to? Problem je v njih, ker nočejo razumeti (seveda ne vsi).
Uporabniški avatar
Aloha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2848
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Havajsko otočje

Neprebrana objavaNapisal/-a Aloha » 12. Jan. 2008 18:21

Hja, usak razumete tok k hoče razumet, uni, k trdijo, da resnično ne zastopjo nč, so mi smešni.

Svoj cajt, k sm še dost visela na ski liftu na Krku in mela tm dost kolegou Hrvatou, sm ceu cajt govorila slovensk. Pa ne zato, kr bi bla preponosna za hrvaščino (mam tut hrvaške korenine), ampak kr sm od otroštva (kadar sm bla pr babici pa dedku na počitncah) dost pozabla in mi je rahlo nerodn ... zastopm pa normalno. In vs ta folk ni meu nobenih težau me poslušat in razumet.
Se je pa nekoč najdu en leta mlajši mulo, k se je spravu name z izjavo, da kok sm stara, js povem, on pa vs frapiran in zgrožen, da kako pr teh letih ne znam hrvašk?! :eek: :roll: Ammm, ouki douki. Smeh.
Smell the warm and salty air... see a wave reflect a beam... stop and find a pretty shell... make it real your summer dream...
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 12. Jan. 2008 18:22

Nutella` napisal/-a:Seveda, ampak ste že kdaj pomislili, da imajo Hrvatje alergijo SAMO na nas Slovence? Kaj pravite na to? Srbi so povsem drug narod kot Hrvatje, zanimivo je to, da so Hrvati v slabih odnosih tudi s Srbi, torej je problem v njihovi konfliktnosti in občutljivosti
Jz pa ne bi tko rekla, ubistvu so "sosedski odnosi" na splošno običajno mal slabši..tako med državami(primer so avstrijski Korošci), kot npr. samo v eni ulici.. Ni mi jasno zakaj. :nixweiss:

Sicer mam pa osebno same dobre izkušnje s Hrvaško in od kar vem zase, vedno hodimo dol na morje in pomoje bomo še neki časa.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 12. Jan. 2008 18:24

Nutella` napisal/-a:Se strinjam, da se moramo prilagajati, ampak to bi potem moralo biti obojestransko, se ti ne zdi? Kdaj pa kateri Hrvat v Sloveniji govori slovensko mi povej?
V isti sapi pa praviš, da sta hrvaščina in slovenščina tako podobna jezika, da se lahko normalno sporazumemo. V čem je torej problem, da se ne? Si se vprašal to? Problem je v njih, ker nočejo razumeti (seveda ne vsi).


vsak narod ima idiote...tako slovenci kot hrvatje...pač naletela si na njih... :wink:
Uporabniški avatar
Tammy_De
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1644
Na forumu od: 8. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Tammy_De » 12. Jan. 2008 18:40

slabe izkušnje s kelnerji - nč se jim ne da, pa z lastniki apartmajev
"Replace the fear of unknown with curiosity"
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it's time to pause and reflect."
"Sexy is sexy" - Adam Lambert
Uporabniški avatar
bouhica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 933
Na forumu od: 30. 7. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a bouhica » 12. Jan. 2008 21:13

Ah ful cajta sem delala s Hrvati, tko da... S svojim odnosom do nas Slovencev in na splosno do Slovenije (kak si nismo zasluzili, da smo v EU, da upajo, da nas bojo kmal ven vrgli ipd.) so me preprical v to, da ne bom nikol vec na Hrvaskem (ce bom ze sla ke) govorila hrvasko.

Ce mi zelijo kaj prodat in zasluzit na moj racun, nej se kr potrudjo govorit slovensko.

Sej ne recem, najde se uredu folk s Hrvaske, ampak jih je premal. In tud nobeni drugi drzavljani (Srbi, Bosanci, Nemci, Avstrijci, Italjani, Svedi, Francozi, Britanci...) nimajo tok velik procent v odklonilnem odnosu do nas.

Da ne govorim kaksne zdrahe so delal, ko so placevali pri nas s kunami in si vrnu tolarje. Zdej z euri ni skoraj nic drugace. Da bi si omislili nas denar, je pa najbrz ze prevelik napor za njih :roll:

Pa noben idiot mi ne bo reku, da je beseda deset v slovenscini in hrvascini tok preklet drugacna, da je ne bi mogl razumet :!:
GeorgeConstanza
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 61
Na forumu od: 16. 4. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a GeorgeConstanza » 13. Jan. 2008 12:16

Zmeraj govorim hrvaško na Hrvaškem. Na to gledam zgolj z ene strani - da se lahko naučim in si utrdim znanje še enega tujega jezika.
Od leta 1995 grem vsako leto za vsaj 3 tedne na Hrvaško. Bil sem po celi njihovi obali pa niti enkrat ni bilo niti približno slabe izkušnje.

Vsako leto res zasledim nekaj o slabih izkušnjah slovenskih turistov na Hrvaškem in potem se samo še o tem govori. Nikoli se pa ne govori o več 100.000 Slovencev, ki imajo same pozitivne izkušnje. Isto se dogaja v drugih državah (vem primer zelo slabih izkušenj v Grčiji in Španiji) pa se o tem nikoli ne govori. Tako da odnos Hrvatov do Slovencev ni nič bolj negativen kot odnos drugih držav do nas. Samo govori se non stop o tem.
GeorgeConstanza
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 61
Na forumu od: 16. 4. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a GeorgeConstanza » 13. Jan. 2008 12:35

spermij napisal/-a:
Jochie napisal/-a:motiš se...cilj komunikacije je SPORAZUMETI se!

A ne za vsako ceno. Mnogi Hrvati podjebavajo, to je dejstvo.


in Slovenci tudi
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 13. Jan. 2008 13:40

Ko smo še živeli v isti državi, sem vedno in povsod govorila slovensko. Ker je bila to moja pravica, zajamčena z ustavo. Danes pa govorim na Hrvaškem hrvaško, v Avstriji nemško, v Angliji pa angleško. Se zavedam, da Angleži ne govorijo slovensko, ko so tukaj in Hrvati tudi ne, ampak ne jemljem tega kot manjvrednostni kompleks, kvečjemu obratno. Kot intelektualno superiornost - jaz pač znam več jezikov, vi ste pa neizobraženi :D
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 13. Jan. 2008 16:07

kr.ena napisal/-a:Ko smo še živeli v isti državi, sem vedno in povsod govorila slovensko. Ker je bila to moja pravica, zajamčena z ustavo. Danes pa govorim na Hrvaškem hrvaško, v Avstriji nemško, v Angliji pa angleško. Se zavedam, da Angleži ne govorijo slovensko, ko so tukaj in Hrvati tudi ne, ampak ne jemljem tega kot manjvrednostni kompleks, kvečjemu obratno. Kot intelektualno superiornost - jaz pač znam več jezikov, vi ste pa neizobraženi :D


evo, to je to! :D
spermij
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 441
Na forumu od: 27. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a spermij » 13. Jan. 2008 16:39

GeorgeConstanza napisal/-a:
spermij napisal/-a:A ne za vsako ceno. Mnogi Hrvati podjebavajo, to je dejstvo.


in Slovenci tudi
Mnogo manj.
spermij
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 441
Na forumu od: 27. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a spermij » 13. Jan. 2008 16:39

kr.ena, čemu bi se trudil naučiti hrvaško? Njihovega jezika ne potrebujem.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 13. Jan. 2008 18:00

Saj te nobeden ne sili.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
GeorgeConstanza
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 61
Na forumu od: 16. 4. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a GeorgeConstanza » 13. Jan. 2008 18:11

spermij napisal/-a:
GeorgeConstanza napisal/-a:
spermij napisal/-a:A ne za vsako ceno. Mnogi Hrvati podjebavajo, to je dejstvo.


in Slovenci tudi
Mnogo manj.


Motiš se.
mariah
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 289
Na forumu od: 3. 2. 2007
Kraj: za ovinkom

Neprebrana objavaNapisal/-a mariah » 15. Jan. 2008 0:59

jst nism nikoli imela nobenih slabih izkušenj (mi Hrvati se imamo radi med sabo :D ) . Ena taka stvar je npr. v Hrvaških lokalih, da če plačaš z €, plačaš več. Si vzamejo kelnarji kak €. Ampak naj jim bo :D

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov