Rešitev problema pokojnin - daljša delovna doba žensk??

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 17. Okt. 2008 23:51

*purple* napisal/-a:
jullia_ napisal/-a:Teoretično se tvoj post sliši čisto logično, ampak poznam preveč vitalnih, z energijo nabitih upokojencev, da bi nasedla argumentu o zgaranosti.


in ker jih ti poznaš nekaj tavitalnih, si upaš posplošit, da so vsi vitalni in zmižni delat?


Upam si trdit, da je večina ljudi, ko dopolnijo pogoje za penzijo, še sposobnih delat.
Sem že na prejšnji strani napisala, da se mi podaljševanje delovne dobe ne zdi primerna rešitev za pokojninski sistem, iz istih razlogov, kot jih navajaš ti. Ampak ljudje načeloma v pokoj hodijo, ko dopolnijo pogoje, ne pa zato, ker fizično ne bi bili več zmožni hodit na šiht. Že zato, ker fizično delo v tovarnah izginja, nadomeščajo pa ga drugačna delovna mesta.
Feldman
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 73
Na forumu od: 24. 5. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Feldman » 18. Apr. 2010 11:53

Delovna doba bi mogla bit za oba spola ista. Ženske živijo dlje, imajo porod...Moški pa manj in se izravna. Kar se tiče tistih dveh šihtov je pa stvar vsake družine posebej kdo bo kuhal in delal...To nima nobene veze z delovno dobo kar delaš izven delovnega časa.
mimikad
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 189
Na forumu od: 17. 9. 2006
Kraj: bregovi Kolpe

Neprebrana objavaNapisal/-a mimikad » 22. Apr. 2010 18:28

kr.ena napisal/-a:Verjamem, da tebi sede. Ampak tu govorimo o tem, če je to pravično. :wink:


Kaj je pravično, da mora ženska rodit?

Dej malo pokalkuliraj koliko delaš ti za gospodinjstvo in koliko partner. Če imata 50:50 pol svaka čast.

jullia_ napisal/-a:Upam si trdit, da je večina ljudi, ko dopolnijo pogoje za penzijo, še sposobnih delat.


Očitno poznaš ljudi, ki delajo na drugačnem delavnem mestu kot jih poznam ja. V mojem kraju je še vedno veliko fizičnega dela in ne mi rečt, da 38 let dela v prizvodnji ne pusti pečat na zdravju delavcev.

Menim, da bi moralo biti fiksna delavna doba in ko narediš 38 let ali koliko je že, greš v penzijo. Tisti ko so šli pri 18 letih delat grejo pač 8 let prej kot pa tisti ki so začeli delat pri 26 letih.
Uporabniški avatar
janeva
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 179
Na forumu od: 13. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a janeva » 13. Maj. 2010 16:42

To, da grejo ženske v pokoj prej kot moški izhaja dejansko iz tega, da je večina parov mad sabo v 5 letni razliki in tako pridejo v penzijo v približno istem času. :)

Drugače pa mislim, da je dobro, da to razliko ohranimo...kljub temu da trdite, da so ženske same krive, da doma tako garajo...tako bo večinoma ostalo! In zdaj, ko bodo delale do iste starosti naj bi se to spremenilo?
Ne. Zelo malo verjetno. Taka je naša kultura. In to se ne da kar tako spremenit, tud če se že dogaja, da ponekod možje že pomagajo v kuhni pa pri pucanju in pri skrbi za ortoke. Vedno bodo ženske delale več v gospodinjstvu kot moški.
Res ne vem, kdo se je spomnil tega brezveznega predloga...

Glede podaljševanja del. dobe pa mislim, da se bo moralo slej kot prej res nekaj spremeniti. Ampak to, da bo delovna doba daljša, pomeni, da je treba ohraniti delavce zmožne za delo tako dolgo.
To pomeni, da mora biti manj izčrpavanja na delu, menjanje delovnih mest v vedno manj fizično zahtevna, tudi prehod v polovični delovni čas proti koncu delovne dobe. Tudi poškodb pri delu je danes veliko preveč...delavci so že pri 40ih izčrpani zaradi tempa pri delu, stresa...
Nekaj se mora nujno najprej tu spremeniti.
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 15. Maj. 2010 10:57

janeva napisal/-a:To, da grejo ženske v pokoj prej kot moški izhaja dejansko iz tega, da je večina parov mad sabo v 5 letni razliki in tako pridejo v penzijo v približno istem času. :)

Drugače pa mislim, da je dobro, da to razliko ohranimo...kljub temu da trdite, da so ženske same krive, da doma tako garajo...tako bo večinoma ostalo! In zdaj, ko bodo delale do iste starosti naj bi se to spremenilo?
Ne. Zelo malo verjetno. Taka je naša kultura. In to se ne da kar tako spremenit, tud če se že dogaja, da ponekod možje že pomagajo v kuhni pa pri pucanju in pri skrbi za ortoke. Vedno bodo ženske delale več v gospodinjstvu kot moški.
Res ne vem, kdo se je spomnil tega brezveznega predloga...
Aha, torej enakost spolov pred zakonom velja dokler je tebi v korist potem pa ne, ker imamo cel kup bullshit razlogov (kultura). In kaj je bolj retardiranega kot zakonodaja ki bi temeljila na tem, kako si nekateri ljudje privat stvari porihtajo.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
janeva
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 179
Na forumu od: 13. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a janeva » 15. Maj. 2010 13:50

Mah, ne vem sploh zakaj mormo tolk razglabljat o tem...se mi zdi čist nesmiselno. Ne vidim pravega razloga za to, da bi ženske delale manj let kot moški (edino to, da gre par v približno istem času v pokoj - kar pa danes zaradi vseh možnih starostnih kombinacij med paroma niti ni več pravi razlog) niti za to da bi delale do enake starosti kot moški.
Najbolš da ostane, tak ko je. (Ne, punce?) :D
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 15. Maj. 2010 14:11

Ne.

Sicer pljuvam sama sebi v skledo, ampak jaz vidim zelo dober razlog za enake pogoje za upokojitev. Enakopravnost.
Za to, da ne bom doma (in posledično v skupnem seštevku) delala 4x več kot moj mož, bom pa že sama poskrbela, nič bat.
ana27
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 890
Na forumu od: 13. 3. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ana27 » 16. Maj. 2010 20:46

Zame bosta moški in ženska enakopravna, ko bo moški rojeval in skrbel doma za otroka. In takrat se bom strinjala z enako delovno dobo.
Vsaj v našem podjetju se še dogaja, da je moški za isto delo plačan bolje. Poleg tega ga ne gledajo vsi postrani, ker ne hodi na porodniško in bolniško zaradi otrok.
Zakaj ženske živijo dlje kot moški se je tudi za vprašati. Mogoče zato, ker nimajo očetovskega dopusta, ki bi ga preživljale za šankom in z vrčem pira polnile svoj sodček.
Ni mi prav, da bi bili mladi brez službe, medtem ko bi stari delali pri 65em letu.
Od varčevanja v skladih ne vidim kakšne prihodnosti, ker donos prej pada kot raste. In nobena država mi ni garancija, da ne bo vse skupaj propadlo predno dobim kaj ven.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Maj. 2010 21:10

Moški rodil ne bo nikoli, kar pa še ne pomeni, da ne more skrbet za otroka. Nikjer ne piše, da je ženska tista, ki mora it vedno na bolniško in hodit prej iz službe zaradi roditeljskih sestankov. In moški lahko koristi del porodniškega dopusta.

Se mi zdi pa zanimivo, da si bila ti ena od tistih, ki ste me nekaj časa nazaj prepričevale, da je tradicionalna delitev del smiselna in pravična, tukaj pa trdiš, da smo ženske ravno zaradi večje obremenjenosti doma v neenakopravnem položaju in smo zato upravičene do krajše delovne dobe.
Kaj se je vmes zgodilo s tvojim prepričanjem, da je povsem logično, da ženska prevzame večji del skrbi za otroke in gospodinjstvo, ker ima moški svoja, moška opravila in se s tem količina opravljenega dela izravna? Čemu tako drastična sprememba stališč?
ana27
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 890
Na forumu od: 13. 3. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ana27 » 17. Maj. 2010 7:13

Jaz sicer ne komentiram tega ali naj ženska dela enako let kot moški ali manj. Tu ne vem kaj je bolj pravično.
Zmotil me je komentar, da smo enakopravni. Nismo, enakopravni ne bomo nikoli, ker ne moremo bit (rojevanje,...) in moški so vsaj povprečno bolje plačani za isto delo.
Tradicionalna delitev del mi je smiselna na kakšni kmetiji (da je ženska za štedilnikom, moški pa v gmajni in ne obratno). Nikakor pa mi ni smiselna v mestu. Samo se žal velikokrat iskaže, da temu ni tako, in da še vedno precej več gospodinjskih del opravijo ženske. In spet bom rekla, da je prav tako, če je moški med tem časom na delu in služi denar, ne pa če je pred televizorjem ali pa v gostilni.
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 17. Maj. 2010 9:54

janeva napisal/-a:Mah, ne vem sploh zakaj mormo tolk razglabljat o tem...se mi zdi čist nesmiselno. Ne vidim pravega razloga za to, da bi ženske delale manj let kot moški (edino to, da gre par v približno istem času v pokoj - kar pa danes zaradi vseh možnih starostnih kombinacij med paroma niti ni več pravi razlog) niti za to da bi delale do enake starosti kot moški.
Najbolš da ostane, tak ko je. (Ne, punce?) :D
Ne vidis razloga.
1. enakopravnost
2. zenske trenutno dve leti manj casa vplacujejo v pokojninsko blagajno
Glede na zivljensko dobo v letu 2008, bi pri mejah 63/65, zenska v povprecju prejemala pokojnino 16 let, moski pa 5 let. Ta dejstva so znana ze leta ampak se noben ne razburja. Ce bi bilo obratno bi seveda zenske najokale celo reko kako so uboge.

ana27 napisal/-a:Zame bosta moški in ženska enakopravna, ko bo moški rojeval in skrbel doma za otroka.
Ti ne ves kaj je enakopravnost. Enakopravnost, kot ti samo ime pove, je enakost pred zakonom, torej enaka obravnava v zakonodaji. To kar ti govoris je enakost, ki je pa nemogoca.

Poleg tega: a ce sm samski in doma sam vodim celo gospodinjstvo, a bom lahko sel prej v penzijo? Niti slucajno. Nehite se smesit z nekimi izgovori brez podlage.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
barbie_girl_85
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2099
Na forumu od: 15. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a barbie_girl_85 » 17. Maj. 2010 10:02

mimikad napisal/-a:Kaj je pravično, da mora ženska rodit?


Da ženska mora rodit? Kje pa piše, da mora? Pri nas je splav legalen. In noben te ne bo silil rojevat, če ti tega nočeš.

Sicer pa, zame je bil porod neka nepredstavljivo lepa izkušnja, in bi to, da ženske lahko rodimo, prej vzela kot plus namesto minus.

Aja, da ne bom OT: sem za enake pogoje za upokojitev pri obeh spolih (čeprav bi jih jaz še malo skrajšala).
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 17. Maj. 2010 10:23

ana27 napisal/-a:...Samo se žal velikokrat iskaže, da temu ni tako, in da še vedno precej več gospodinjskih del opravijo ženske. In spet bom rekla, da je prav tako, če je moški med tem časom na delu in služi denar, ne pa če je pred televizorjem ali pa v gostilni.


A ti kljub tej življenjski filozofiji ni jasno, zakaj je moški v povprečju bolje plačan za isto delo?
Zato, ker je po tvoje (in tu je veliko žensk enakega mnenja) za žensko služba nekaj, s čimer se ukvarja takrat, ko ravno nima dela doma ali z otroki (tukaj pretiravam iz literarnih razlogov), moški se ji pa dejansko lahko posveča cel dan, ker mu doma ni treba mignit s tamalim prstom.
Saj nič hudega, če si ti raje za štedilnikom, kot v pisarni, je to povsem tvoja odločitev. Je pa jasno, da bo delodajalec raje vzel v službo moškega in ga tudi bolje plačal, ker od njega dobi bistveno več, kot od ženske, ki že pol ure pred koncem rednega delovnega časa razmišlja samo o tem, kaj bo doma skuhala, da bi pa pol ure dlje ostala v službi, pa ni šans.

Ob filozofiji "moški služi denar, ženska kuha", pač ne moreš zahtevat enakopravnosti na delovnem mestu.
ana27
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 890
Na forumu od: 13. 3. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ana27 » 17. Maj. 2010 10:33

Mahagonij napisal/-a:
ana27 napisal/-a:Zame bosta moški in ženska enakopravna, ko bo moški rojeval in skrbel doma za otroka.
Ti ne ves kaj je enakopravnost. Enakopravnost, kot ti samo ime pove, je enakost pred zakonom, torej enaka obravnava v zakonodaji. To kar ti govoris je enakost, ki je pa nemogoca.

Poleg tega: a ce sm samski in doma sam vodim celo gospodinjstvo, a bom lahko sel prej v penzijo? Niti slucajno. Nehite se smesit z nekimi izgovori brez podlage.


Preberi še enkrat. Enakopravnosti nikoli ne bo, ker je nemogoča. Še manj, da bi gledali na to kdo je samski in kdo ne.
Jaz vidim bolj problem v tem, da bomo starčki delali, mladi pa bodo živeli od naše socialne podpore.
ana27
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 890
Na forumu od: 13. 3. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ana27 » 17. Maj. 2010 10:35

jullia_ napisal/-a:
ana27 napisal/-a:...Samo se žal velikokrat iskaže, da temu ni tako, in da še vedno precej več gospodinjskih del opravijo ženske. In spet bom rekla, da je prav tako, če je moški med tem časom na delu in služi denar, ne pa če je pred televizorjem ali pa v gostilni.


A ti kljub tej življenjski filozofiji ni jasno, zakaj je moški v povprečju bolje plačan za isto delo?
Zato, ker je po tvoje (in tu je veliko žensk enakega mnenja) za žensko služba nekaj, s čimer se ukvarja takrat, ko ravno nima dela doma ali z otroki (tukaj pretiravam iz literarnih razlogov), moški se ji pa dejansko lahko posveča cel dan, ker mu doma ni treba mignit s tamalim prstom.
Saj nič hudega, če si ti raje za štedilnikom, kot v pisarni, je to povsem tvoja odločitev. Je pa jasno, da bo delodajalec raje vzel v službo moškega in ga tudi bolje plačal, ker od njega dobi bistveno več, kot od ženske, ki že pol ure pred koncem rednega delovnega časa razmišlja samo o tem, kaj bo doma skuhala, da bi pa pol ure dlje ostala v službi, pa ni šans.

Ob filozofiji "moški služi denar, ženska kuha", pač ne moreš zahtevat enakopravnosti na delovnem mestu.


TO NI MOJA FILOZOFIJA, ampak filozofija tistih, ki jih jaz preziram.
Nimam otrok in delam včasih tudi po 12 ur.
Jaz pišem kako večina razmišlja in ne kaj mislim jaz!!!

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov