Prva pomoč na mestu nesreče

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Ali bi pomagali ponesrečencem v prometni nesreči?

DA
47
87%
NE
7
13%
Skupaj glasov : 54

Uporabniški avatar
Traxie
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 185
Na forumu od: 25. 2. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Traxie » 01. Jul. 2007 12:38

Sem studentka medicine in sem naletela na tale link:
KLIK

Verjetno vse veste, da je vsak človek po zakonu dolžen nudit prvo pomoč poškodovanim (ni nujno da je to prometna nesreča, ampak tud v primeru, ko na ulici najdemo nezavestnega - pa tud ce je pjan...). Najbolj so me šokiral komentarji na zgornjem linku. Je res večina ljudi tok brezbrižnih in jim je važno samo to, da oni uživajo svoj mir, al so se pac slucajno najdle 4 budale na kupu, k jim dol visi za cel svet.

Kaj vi mislite, bi se ustavile, ce bi vidle prometno nesrečo in pomagale, bi npr. pomagale klosarju, ki bi nezavesten lezal na tleh?

Mam se en primer, ko se je eden od nasih studentov uegel na tla sred Prešerca (kao nezavesten) in prva k se je ustavla je bla neka severnjakinja, ki je bla v Lj kot turistka...Ljubljančani so pa lepo mirno hodil mimo :roll: .
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 01. Jul. 2007 13:22

Jaz bi takoj pomagala ponesrečencu. Upam samo da bi mi uspelo preden bi me zajela panika... :?

Drugače pa jaz tudi ne razumem ljudi ki samo stojijo in gledajo ko se zgodi kakšna nesreča. Meni se zdi nekaj najbolj naravnega da greš zraven in pomagaš po svojih močeh. Tako lahko človeku rešiš življenje.

Glede nezavestnega klošarja... ne vem če bi šla zraven, saj bi verjetno mislila da je pijan in spi. Če bi bilo očitno da rabi pomoč, pa bi seveda pomagala.
As the shadow follows the body,
As we think, so we become.
Tiavanna
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1402
Na forumu od: 29. 10. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Tiavanna » 01. Jul. 2007 13:42

Bi se ustavla in pomagala oz. sem že. Sam so ble do zdej vedno same preproste zadeve, ne vem kako bi se odzvala, če bi nekomu npr. odtrgalo nogo, ker zelo zelo težko prenašam kri in bi verjetno (seveda ne namenoma) zablokirala. :? Se mi zdi pa zelo problematično to, da prav ljudje, ki nudijo prvo pomoč ponavadi naredijo največ škode. Ker na tistem dvodnevnem tečajo nikakor ne pridobiš dovolj znanja in se je že zgodilo, da so ljudje postali invalidi prav zato, ker so jih recimo vlekli iz avta s poškodovano hrbtenico. Se pa strinjam, da je grozljivo, kako brezbrižni so ljudje. :nein:
Uporabniški avatar
renatka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1591
Na forumu od: 30. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a renatka_ » 01. Jul. 2007 14:06

Hm... Zanimiva tematika - jst sem glede tega (bom po pravici povedala) žal zelo neopredeljena.

Bi pomagala, nekomu pri prometni nesreči, ampak dostikrat se je že zgodilo, da je recimo ponesrečenec (potem, ko je okreval in pozabil, da je lahko hvaležen za nudenje prve pomoči) tožil tistega, ki mu je prvo pomoč nudil-češ, da mu je ni nudil pravilno.

Po drugi strani so pa tudi hvaležni ljudje. Od kolegice fotr je iz avtomobila rešil 3punce, dvema je stisnilo noge, za eno nevem. Potem, ko je prišla še zdravstvena pomoč in jih oskrbela so mu hotele celo plačati v zahvalo.

Tako, da... Kaj pa vem. Meni ni hudo pomagati, ampak, da me bo potem tam nek Mujo tožil, ker se mu bo zdelo, da sem ga premočno prijela... Hvala lepa.
Prikazala se mi je Marija-nije baš neka pićka.
Kosmo_s_Kjem
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 1. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Kosmo_s_Kjem » 01. Jul. 2007 14:19

Meni je nekdo po prometni pomagal..in moram rečt, da sem bil..hvaležen. Kr u tistem trenutku se nism znašel (ne vem al zarad udarca..al česa). Tako da..sm še danes hvaležen.
Sicer pa, hmm tudi če je pijan? Potemtakem bi moral klošarju nudit prvo pomoč?? ..tle nism ravno za.
In kaj pa zdej..recimo če ma kakšno bolezen..? Oprosti sam nimam skoz reševalnega paketa s sabo, da bi mel vse pr roki.
Okleval bi tudi kdaj, če bi videl..res fajn ponesrečenga. kr bi se bal da bi med pomaganjem naredil kaj narobe (ok tebi se zdi da to itak mormo vsi znat prvo pomoč (kr si iz tega "področja"), ampak jaz priznam da sm jo polovico pozabil...).
Uporabniški avatar
Traxie
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 185
Na forumu od: 25. 2. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Traxie » 01. Jul. 2007 14:48

Če te tist, ki si mu pomagal toži brez razloga ne bo dobil tožbe (edino če je njegov oče sodnik in njegova žena dohtarca :P).
Drugo je, če si mu res nudil napačno prvo pomoč kot je že Tiavanna omenla...Ampak največ zapletov je tuki res samo zarad hrbtenice, kej druzga že težko tok zaje***, da bi naredu več škode kot koristi. Sicer je pa po zakonu kazen za brezbrižnost (da nisi pomagal) precej podobna tisit za malomarnost (da si narobe pomagal), ampak unih k so se mirno odpelal mimo pac ne bo noben iskal :? .

Se strinjam, da ni vedno lahko pomagat in vrjetn bi se tud jst mal obotavlala, ko bi mogla dat npr umetno dihanje "pravmu" človeku in ne ančki iz plastike...Ampak že s tem da si se ustavil, zavaroval mesto nesreče in poklical 112 si naredil ogrooomno. Pa ni treba da se kogar kol od poškodovanih dotakneš.

Mislm pa da bi blo zelo koristno, da bi bilo treba ta tečaj obnavljat na par let. Poleg tega bi ga mogl poenostavt in izluščt res uno najnujnejše, da bi si ljudje zapomnl.
Kosmo_s_Kjem
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 1. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Kosmo_s_Kjem » 01. Jul. 2007 14:52

^^ jp sej si kar fajn napisala..iskreno tudi. :)
Amm ja sej, da te pol toži za malomarnost kr si mu želel pomagat...hvala lepa.
Drgač pa če bi vidu en avto v grabnu verjetno ne bi peljal kar mimo...al se tud to dogaja? :?

Amm, dobro no na pet let prvo pomoč...enim se pač ne da..če me razumeš.
Pol bi lahk tud CPPje na pet let obnavlal in vse...en bi potegnu veliko dnarja iz tega..država pa itak ne bi plačala..preveč stroškov.
Uporabniški avatar
renatka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1591
Na forumu od: 30. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a renatka_ » 01. Jul. 2007 14:59

Jaz bi ob prometni nesreči reševalce definitivno nemudoma poklicala, nudenje pomoči pa... Res ne morem trdno odgovorit.

Prvo pomoč sem sicer naredila (kot pomojem večina drugih) v prvo, ampak je nekaj drugega pihat v lutko in pritiskat na njene prsi, kot pa potem tam nekomu nezavestnemu. Lutke mi tudi ni bilo težko valjati po tleh in jo postavljati v primerne položaje ob danih poškodbah... Ampak tam nekoga premikati je pa tveganje (za oba, bi se lahko reklo).
Prikazala se mi je Marija-nije baš neka pićka.
Uporabniški avatar
Traxie
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 185
Na forumu od: 25. 2. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Traxie » 01. Jul. 2007 15:03

Kosmo_s_Kjem napisal/-a:Sicer pa, hmm tudi če je pijan? Potemtakem bi moral klošarju nudit prvo pomoč?? ..tle nism ravno za.
In kaj pa zdej..recimo če ma kakšno bolezen..? Oprosti sam nimam skoz reševalnega paketa s sabo, da bi mel vse pr roki.
Okleval bi tudi kdaj, če bi videl..res fajn ponesrečenga. kr bi se bal da bi med pomaganjem naredil kaj narobe (ok tebi se zdi da to itak mormo vsi znat prvo pomoč (kr si iz tega "področja"), ampak jaz priznam da sm jo polovico pozabil...).


Zakaj ne bi pomagal nekomu, ki je pijan? Ce se gre zato, da si je sam kriv, potem si je sam kriv tud nekdo, ki je prehitro vozil in se zletel...
Glede bolezni se nimaš kj preveč za bat - prek oživljanja še ni znanih nobenih prenosov hujših bolezni, drugo je stik s krvjo, ampak tud tuki more njegova kri prit v stik s tvojo, za kar je če paziš spet bolj mal možnosti.

Niti slučajno se mi ne prčakujem, da vsi obvladate nudenje prve pomoči, ker je tud jst nism dokler se mi ni blo treba naučit za izpit. In priznam, da zdj k pa znam teorijo ni nujno obvladam tud prakso :oops: . To bo pokazal kakšen konkreten primer (če bo).

Kokr sm že v prejšnem postu napisala se gre najbol za to, da se ustaviš, ko vidiš da neki ni v redu (pa nej bo to klošar al pa huda prometna nesreča) pa pokličeš 112 (al pa v primeru klošarja če je pri zavesti vprašaš kaj je narobe...)[/quote]
bejbika
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1072
Na forumu od: 1. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a bejbika » 01. Jul. 2007 15:08

odvisno za kako prometno nesrečo gre ...
ker je zelo delikatna stvar pri reševanju ponesrečencev z avta ali pri poškodbah motoristov, ker lahko en napačen gib priklene ponesrečenca na voziček, tebe pa lahko doleti tožba zaradi nestrokovnega nudenja prve pomoči ... ne vem, tole se ni za za******t ...
lahko pomagamo toliko, kolikor so nas "naučili" v avtošoli ... pomeni, da zavarujemo sam dogodek, si temeljito ogledamo prizorišče in pokličemo prvo pomoč ... ne premikamo ponesrečencev, kjer se lahko sumi na poškodbo hrbtenice in notranjih krvavitev ...
pri hudih prometnih nesrečah, je bolje, da nič ne diraš preveč ... samo toliko, da preveriš utrip, dihanje in mu sprostiš dihalne poti ... premikat pa tako ali tako ne smeš ... ker še 1x, lahko ponesrečenca samo še huje poškoduješ ...

v primeru, če so pa to lažje nesreče, razni padci, pa jasno pomagaš ... ne boš šel naprej, če revež pade s kolesa ...
ampak glede hudih nesreč, pa narediš tisto, kar je nujno potrebno ... to sem pa že rekla ... ker lahko narediš več škode kot koristi ;)
Tiavanna
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1402
Na forumu od: 29. 10. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Tiavanna » 01. Jul. 2007 15:10

Traxie napisal/-a:...ampak unih k so se mirno odpelal mimo pac ne bo noben iskal :?


Tole pa ne bo držalo...Predlani je prvo pomoč z našo skupino delal en gospod, star okrog 50, ki je peljal mimo prometne nesreče. In so mu vzeli vozniško.

Aja, drugače pa poznam enega reševalca, ki ima na armaturi (v svojem privat avtu) listek, na katerem piše, da naj se ga v primeru prometne nesreče nihče ne dotika do prihoda reševalcev in to prav zaradi tega, ker je videl že ogromno primerov, kjer so najbolj zajebali ravno laiki, ki so hoteli pomagat. :?
Kosmo_s_Kjem
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 1. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Kosmo_s_Kjem » 01. Jul. 2007 15:14

Jah kako zdej..pijan..mislim pol naredimo enkrat skupino in gremo po LJ in MB oživljat klošarje al kaj??
In teoretično bi klošar (brezdomec bom rajš imenoval da me ne bo kdo "napadu") te lahko tožiu če bi biu pijan (in se spomnil kdo je šeu mimo) kr mu nisi pomagal??
In pol..mislim ta nehigiena..nope..če bi biu brezdomec..mu ne bi pomagal..rečte kar hočte, a sm grd in nesramen, ampak me zanima koliko od vas je kdaj kateremu brezdomcu ki je bil pijan, nudilo prvo pomoč...

In če fajn paziš..ti ne more bit nič..se ne okužiš al karkoli..zdej recimo je nesreča..greš pogledt k človeku..krvavi..seveda se recimo mal porežeš oz. odrsaš na kakšnem kosu pleha..in pride tisto v stik s tvojo krvjo...
drgač pa tud slina..okuženga če ti pride kakorkoli recimo v oči, lahk pol ti zboliš (hepatitisi..al vse tisto)...sej ne rečem ampak da mu dajaš umetno dihanje..pa zakašlja al karkoli..in če ma pljuča polna krvi (kar je itak verjetno konc) pole "pljune" po tebi...
Uporabniški avatar
Traxie
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 185
Na forumu od: 25. 2. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Traxie » 01. Jul. 2007 15:16

Kosmo_s_Kjem napisal/-a:Drgač pa če bi vidu en avto v grabnu verjetno ne bi peljal kar mimo...al se tud to dogaja? :?

Amm, dobro no na pet let prvo pomoč...enim se pač ne da..če me razumeš.
Pol bi lahk tud CPPje na pet let obnavlal in vse...en bi potegnu veliko dnarja iz tega..država pa itak ne bi plačala..preveč stroškov.


Spet te citiram, ob tvoje poste se res da spotikat :D

Tud to se dogaja ja...pač miselnost ljudi, da je najbolš, če maš s takimi zadevami čim manj opravka, ker pol sigurno ne bo nobenih komplikacij :roll: . Če pokličeš reševalce se namreč od tebe prčakuje tud, da jih boš tam počaku in da jim boš dal svojo številko, če ti rečejo...

Verjamem, da se vam ne da...Bi blo pa koristno. Men se v končni fazi tud samga izpita za avto ni dal delat, ampak brez nekih osnovh pač ne morš sam na cesto ane.
Pri Cpp-ju je drugač, ker ga če voziš uporabljaš in ga zato ne pozabiš. PP ti pa na srečo ni treba vsak dan prakticirat.
Kosmo_s_Kjem
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 1. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Kosmo_s_Kjem » 01. Jul. 2007 15:20

Jah..vrjamem da se da...so napisani v takem smislu "velikega vprašanja"...no sej. Zdej če tam čakaš..pol pridejo še kapsi in te hočejo oni popisat..in k se te oni lotjo..jao..morš vse pač...smao nepotrebno delo in komplikacije. Bolš da rečeš da nisi nič vidu (v primeru če vidiš).
Uporabniški avatar
Traxie
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 185
Na forumu od: 25. 2. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Traxie » 01. Jul. 2007 15:29

Tole pa ne bo držalo...Predlani je prvo pomoč z našo skupino delal en gospod, star okrog 50, ki je peljal mimo prometne nesreče. In so mu vzeli vozniško.


Prvič slišim za tak primer. Je pa Edino pravilno če mene vrašaš. Več bi mogl bit takih primerov pa bi ljudje mel pol mal več motivacije za pomagat.

Jah kako zdej..pijan..mislim pol naredimo enkrat skupino in gremo po LJ in MB oživljat klošarje al kaj??


Sej ne leži za vsakim grmom en nezavesten klošar no...Ampak, če že vidiš da kakšen bol bogo leži na tleh, zakaj pa ne bi šu do njega pa ga vprašu če je v redu. Ponavad tko al tko kej zabrundajo pa se uležejo na drugo stran - to so trpežni ljudje :P .

Infekcije so pa bol izgovor kot kj druzga (kot sm že omenla). A ni lepš če direktno poveš, da se ti pač gabjo ker smrdijo :P (mal heca more bit).

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov