Plače v Sloveniji: kdaj bomo v EU?

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
metuljčica*
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1570
Na forumu od: 23. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a metuljčica* » 25. Feb. 2009 11:56

Ne vem kaj se nekateri stalno bunite, kako nam gre slabo, ko nam gre na nekaterih področjih bolje kot v drugih državah EU! :roll:

Konkretno porodniški dopust (ko smo že pri tem):
SLOVENIJA
Porodniški dopust, namenjen pripravi na porod in negi otroka takoj po porodu, praviloma pripada materi. Mati ga mora pričeti 28 dni pred predvidenim datumom poroda, traja pa 105 dni. V tem času materi pripada stoodstotno nadomestilo plače. Po porodniškem dopustu lahko eden od staršev, odvisno od dogovora, izkoristi še 260 dni dopusta za nego in varstvo otroka.

Torej 365 dni!
NORVEŠKA 42-52 tednov
Tudi na Švedskem in Finskem je st. dopust dokaj ''dolg'' (podatki dosegljivi na istem viru).

Krajši pa je:
v Franciji
V Franciji denimo pripada bodoči materi šest tednov pred porodom in deset tednov dopusta po porodu. V tem času prejema neto plačo, toda največ 61 evrov na dan. Starša lahko izkoristita tudi neplačan starševski dopust do otrokovega tretjega leta starosti ali pa se eden od njiju zaposli za polovični delovni čas.

Luksemburg
V Luksemburgu traja materinski dopust 16 tednov, podaljša pa se lahko še za štiri tedne, če denimo mati doji.


Tudi v Avstriji traja materinski dopust 16 tednov, v tem času pripada materi nadomestilo v višini njene plače. Po tem lahko eden od staršev izkoristi še starševski dopust, ki traja do otrokove starosti dveh let. Nadomestilo za starševski dopust je 14 evrov na dan.
Na Nizozemskem traja materinski dopust 16 tednov, v tem času materi pripada nadomestilo v višini plače.
V Italiji lahko porodniški dopust traja največ pet mesecev, starševski pa dodatnih šest mesecev. Med porodniškim dopustom pripada materi nadomestilo v višini 80 odstotkov njene plače, med starševskim dopustom pa le 30 odstotkov.
V Belgiji pripada materam 15 tednov porodniškega dopusta. V prvih tridesetih dneh dobivajo nadomestilo v višini 82 odstotkov plače, potem le še 75 odstotkov.
Danci imajo 28 tednov starševskega dopusta. Nadomestilo pa je lahko največ 394 evrov na teden.

Dalje: Nemčija 14 tednov, Španija 16, Grčija 8 tednov (!) 100% plačanega porodniškega dopusta.

Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/d ... 2400&kaj=3

Tako da nehajte bluzit, kako nam gre slabo, ker dejstva kažejo drugače.

Žal nisem našla podatkov o tem, koliko so ženske v tem primeru zavarovane pred odpuščanjem.

O pravicah študentov pa ne bi, ker je menda jasno, da je zanje/za nas v smislu ugodnosti krasno poskrbljeno!
Uporabniški avatar
UG84
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 2524
Na forumu od: 18. 2. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a UG84 » 25. Feb. 2009 12:10

O, še ena isto misleča! Metuljčica :bussi:
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 25. Feb. 2009 12:18

kukr jst vem,naj te nebi smel odpustit zaradi nosečnosti, razen če se ti izteče pogodba za določen čas oziroma preizkusna doba, pa ti je pač ne podaljšajo, kar je nažalost logično, ker podjetje od novo zaposlenga ki gre prec na porodniško,nima prou velik profita.
drgač se pa nekako tud jst strinjam, da take krize spet ni.Če pogledamo kšne druge države,recimo balkanske, mamo tlele raj v primerjavi z njiimi in njihovimi plačami.
razen pač določene stvari še vedno ne štimajo čist, sploh tale stanovanjski problem, da se ena mala ljubljana primerja cenovno z velemesti europe, tole mi ne gre čist v račun.
drgač je pa tko..jambranje na usakem vogalu, šoping centri pa še zmer nafilani do amena in ceste poune dobrih automobilou.če greš v skopje, nimaš taksija na hibrid za tridsttaužnt eurou (govorim napamet),ampak te taksi pelje v najbolj sfukani stoenki.na cest pa tud ne vidš takih autou kot tlele, usak tadrug benfl 5ka :roll:
študenti.....kšna stvar bi se dala spremenit, ampak glede na stanje je študent pri nas kralj.Ma bone, lahko usak dan je tud v najbboljših restavracijah za minimaln dnar,študentski servisi ki ponujajo različna dela katerih drugje sploh ni,štipendiranja,ugodni študentski domovi, možnost bivanja na črno (:D),nekje sem ujelča d abodo clo status študenta podalšal se mi zdi da do 32 leta, če je to res.......skratka, ni se za prtožvat kej preveč.
jagoda-malina
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 433
Na forumu od: 11. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a jagoda-malina » 25. Feb. 2009 12:56

Glede polnih centrov se strinjam, glede avtomobilov tudi, a so pač eni rajši lačni samo, da se lahko ponašajo z dobrim avtom - Slovenska bolezen.
Glede študentskega dela tudi, ker ima vsak rajši študenta, ker ni treba plačevati prispevkov.
Ko si študent je dobro, težje je potem, ko nisi več.
Uporabniški avatar
UG84
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 2524
Na forumu od: 18. 2. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a UG84 » 25. Feb. 2009 13:23

*purple* napisal/-a:nekje sem ujelča d abodo clo status študenta podalšal se mi zdi da do 32 leta, če je to res


Hudiča a res? Še jaz kot absolventka, se s tem definitnvo ne morem strinjat!
cvetkaaa
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 802
Na forumu od: 15. 5. 2008
Kraj: Postojna

Neprebrana objavaNapisal/-a cvetkaaa » 25. Feb. 2009 13:27

*purple* napisal/-a:kukr jst vem,naj te nebi smel odpustit zaradi nosečnosti, razen če se ti izteče pogodba za določen čas oziroma preizkusna doba, pa ti je pač ne podaljšajo, kar je nažalost logično, ker podjetje od novo zaposlenga ki gre prec na porodniško,nima prou velik profita.


Ne bi smeli, a se dogaja. In zaposlena sem bila že kar nekaj časa nisem šla kar takoj na porodniško.
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 25. Feb. 2009 13:33

UG84 napisal/-a:
*purple* napisal/-a:nekje sem ujelča d abodo clo status študenta podalšal se mi zdi da do 32 leta, če je to res


Hudiča a res? Še jaz kot absolventka, se s tem definitnvo ne morem strinjat!


ja mal je čudno no.
nevem, tega ne bom trdila, sem to samo slišala od kolegice, kateri so to povedali na faksu.se mi zdi pa ful čudno, glede na to da so hotl clo zmanjšat te zadeve in zmanjšat ugodnosti.

cvetkaaa,pritožit se pa kam ni dalo?ker tole je pa groza :?
matjazd
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 567
Na forumu od: 14. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a matjazd » 25. Feb. 2009 13:57

UG84 napisal/-a:
*purple* napisal/-a:nekje sem ujelča d abodo clo status študenta podalšal se mi zdi da do 32 leta, če je to res


Hudiča a res? Še jaz kot absolventka, se s tem definitnvo ne morem strinjat!


Kar sem jaz slišal ga bodo skrajšali. Ne pa me držat za besedo, ker to sem slišal samo od študentov.
zala123
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 102
Na forumu od: 3. 11. 2007
Kraj: Kranj

Neprebrana objavaNapisal/-a zala123 » 25. Feb. 2009 14:09

*purple* napisal/-a:cvetkaaa,pritožit se pa kam ni dalo?ker tole je pa groza :?


Malo berem tole temo danes pa te moram mal citirat :)
Žal je groza res, ampak tega ni malo. Poznam dve podjetji pri katerih odletiš, če zanosiš, vsaka brez izjeme.
Drug primer moja znanka je želela imeti še enega otroka, a so ji v podjetju rekli, da če gre še enkrat na porodniško, da bo pristala v proizvodnji (zdaj je v pisarni).
Najbrž se nekateri lahko upravičeno pritožijo, sem pa prepričana, da tudi če tožbo dobijo se jim v podjetju ne piše več dobro zaradi takšne in drugačne zamere.
Uporabniški avatar
UG84
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 2524
Na forumu od: 18. 2. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a UG84 » 25. Feb. 2009 14:19

zala123 napisal/-a:Najbrž se nekateri lahko upravičeno pritožijo, sem pa prepričana, da tudi če tožbo dobijo se jim v podjetju ne piše več dobro zaradi takšne in drugačne zamere.


To pa verjamem, da je res. Ampak, a ne bi bila potem vsaj do kakšne odškodnine upravičena?

Jaz bi vseeno na njenem mestu klicala na Inšpektorat za delo pa si skušala bolj razjasnit kako je s tem. Ne vem, če bi kar pustila vse skupaj. Pa čeravno tam verjetno ne bi več mogla delat.
zala123
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 102
Na forumu od: 3. 11. 2007
Kraj: Kranj

Neprebrana objavaNapisal/-a zala123 » 25. Feb. 2009 14:28

Ne vem kako je z odškodnino, ker delodajalec ukine delvno mesto, da ga uradno ni več in to je to. Sicer je pomoje različno od primera do primera. Zdaj sem navedla samo en primer.
Ni pošteno, da je tako, zato si res zaslužijo tožbo, ampak sama potem tudi jaz ne bi mogla delat tam.
Uporabniški avatar
a_pikica_a
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1431
Na forumu od: 28. 4. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a a_pikica_a » 25. Feb. 2009 15:15

matjazd napisal/-a:
UG84 napisal/-a:
*purple* napisal/-a:nekje sem ujelča d abodo clo status študenta podalšal se mi zdi da do 32 leta, če je to res


Hudiča a res? Še jaz kot absolventka, se s tem definitnvo ne morem strinjat!


Kar sem jaz slišal ga bodo skrajšali. Ne pa me držat za besedo, ker to sem slišal samo od študentov.


Skrajšali ga bodo. To počnejo že z bolonjskim sistemom, ko nimaš več absolventskega leta :)
I can resist anything but temptation. Oscar Wilde
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 25. Feb. 2009 16:43

zala123 napisal/-a:
*purple* napisal/-a:cvetkaaa,pritožit se pa kam ni dalo?ker tole je pa groza :?


Malo berem tole temo danes pa te moram mal citirat :)
Žal je groza res, ampak tega ni malo. Poznam dve podjetji pri katerih odletiš, če zanosiš, vsaka brez izjeme.
Drug primer moja znanka je želela imeti še enega otroka, a so ji v podjetju rekli, da če gre še enkrat na porodniško, da bo pristala v proizvodnji (zdaj je v pisarni).
Najbrž se nekateri lahko upravičeno pritožijo, sem pa prepričana, da tudi če tožbo dobijo se jim v podjetju ne piše več dobro zaradi takšne in drugačne zamere.


sej to je to, ti že lahko prijaviš to podjetje (inšpekciji al komu?),da so te pač neupravičeno odpustili zarad nosečnosti, ampak jasno je da bo potem ko razveljavijo tist odpustek, v tem podjetju delat prava muka, sploh če je to kšno manjše podjetje in maš s šefom/direktorjem več stika.
ampak useeno se bi meni zdela, zase to useeno dobra poteza,ker bi mela porodniško useeno plačano, pa bi si potem po izsteku porodniške iskala drugo službo, oziroma po odhodu iz bolniškega staleža čimprej poizskala drugo službo, da mi nebi blo treba njihouga terorja prenašat.
mislm,da so rešitve glede tega kr odprte, sam res pa je da je treba orgomno enga truda, žiuceu in časa.da dosežeš.

isto je s temi pogodbami, da tolk in tolk let ne boš zanosila.Od mojga bratranca (zdej že biuša) žena, je podpisala ker si je pač želela te kariere.Brez tega podpisa je nebi uzeli.In je umes pač nepričakovano zanosila,imela je pa ceu en mesec porodniškega dopusta :? uveljavila ga je pa lahko (ostalega) šele po izteku pogodbe, oziroma takrat ko pač nebi bla več vezana z njimi, če bi jo slučajno še naprej uzeli.Skratka krneki.jst tega sploh podpisala nebi, če pa bi, bi pa pol postopke sprožala,ker pač en tam mi pa zihr nou takih stvari narekval. :roll:

a pikica a, sej pravm da nism zihr in da ne vem točnga podatka.tko so pač rekl...
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 26. Feb. 2009 15:04

UG84 napisal/-a:
*purple* napisal/-a:nekje sem ujelča d abodo clo status študenta podalšal se mi zdi da do 32 leta, če je to res


Hudiča a res? Še jaz kot absolventka, se s tem definitnvo ne morem strinjat!


za nekatere ga lahko podaljšajo tudi do 44.leta, pa ne bodo nikoli diplomirali! :D
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 26. Feb. 2009 21:26

Nism vedla, da maš Dennyjeve sposobnosti :)
če bo vaš klub tok slabo igral kot zdej, ti tud diplomca ne pomaga da tam ostaneš :P

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov