Jedrska energija

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 21. Dec. 2007 9:18

Kaj mislite o jedrski energiji?? Sprasujem seveda o civilni uporabi in ne za destruktivne vojaske namene. Mnogo ljudi se boji takega nacina pridobivanja energije, mnogi ga povelicujejo. Mislite, da bi morali zapret vse nuklearne elektrarne, ali jih zgraditi se vec - kako zadostiti zahodnjakovo potrebo po vedno vec energije?

Da to objavljam, me je spomnil tale zanimiv clanek na gizmodu. Pa se nekaj zanimivih podatkov: http://www.atomicinsights.com/AI_03-20-05.html.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 21. Dec. 2007 10:34

Hm, nalašč nisem šla brat linkov, ki si jih dala ... da povem svoje trenutno mnenje. :wink:
Nisem za to, da se vse jedrske elektrarne zaprejo. In tudi ne za to, da se množično gradijo nove. Mislim, da so lahko te elektrarne zelo varne, pač je treba spoštovati vse varnostne ukrepe. Je bila kdaj na zahodu kakšna nesreča?
Seveda bi pa morali vsi nekaj storiti, da ne bi poraba električne energije tako naraščala. Ker v nedogled tako ne bo šlo.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 21. Dec. 2007 16:27

kr.ena napisal/-a:Hm, nalašč nisem šla brat linkov, ki si jih dala ... da povem svoje trenutno mnenje. :wink:

No, sej so bolj tehnicne narave podatki na podanih linkih, sploh tisti drugi link :)
kr.ena napisal/-a:Nisem za to, da se vse jedrske elektrarne zaprejo. In tudi ne za to, da se množično gradijo nove. Mislim, da so lahko te elektrarne zelo varne, pač je treba spoštovati vse varnostne ukrepe. Je bila kdaj na zahodu kakšna nesreča?

Jah, nesrec je bilo nekaj, ampak v manjsem obsegu. "Zahod" se sooca s tezavo privatizacije - kje je treba sparat, da je dobicek vedno vecji. Ni nujno, da so vse nesrece povezane z zasnovo elektrarn, ena izmed bolj znanih primerov : Karen Silkwood v. Kerr-McGee, kjer je slo za sparanje pri varnostnih ukrepih. Pa veliko je onesnazenih povrsin, recimo Hanford site od nekdanjih raziskovalnih centrov. Hvalabogu pa ni bilo nobene tako usodne nesrece kot je bil Cernobil.

Sem pa tudi jaz vsekakor za take elektrarne, pri pogoju, da so, kot si zapisala, upostevani varnostni ukrepi. Konec konvec je pri tem nacinu pridobivanja el. energije se najmanjsa izguba.

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Nuclear_Events_Scale

kr.ena napisal/-a:Seveda bi pa morali vsi nekaj storiti, da ne bi poraba električne energije tako naraščala. Ker v nedogled tako ne bo šlo.

Ja, jaz imam obcutek, da se ljudje ne zavedajo pomena elektricne energije. Vsi govorijo o crnem zlatu in o tem, kaj bo, ce ga zmanjka. Elektrika pa je pravzaprav nekaj neoprijemljivega, I = U/R in potem se ze konca. Skratka, nekaj cesar je na pretek in je samoumevno, da je vedno na razpolago. Kar se mene tice brez elektrike ni zivljenja :D
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
jolandabuh
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 36
Na forumu od: 29. 11. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a jolandabuh » 24. Dec. 2007 14:51

Nekje sem slišala, da je zalog urana na svetu ravno še toliko, da bi obstoječi reaktorji lahko delovali do konca njihove uporabne dobe. Kaj bomo pa potem :eek: ?
Uporabniški avatar
Vermilion
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 609
Na forumu od: 16. 3. 2005
Kraj: Kranj

Neprebrana objavaNapisal/-a Vermilion » 28. Apr. 2008 12:43

kr.ena napisal/-a:Hm, nalašč nisem šla brat linkov, ki si jih dala ... da povem svoje trenutno mnenje. :wink:
Nisem za to, da se vse jedrske elektrarne zaprejo. In tudi ne za to, da se množično gradijo nove. Mislim, da so lahko te elektrarne zelo varne, pač je treba spoštovati vse varnostne ukrepe. Je bila kdaj na zahodu kakšna nesreča?
Seveda bi pa morali vsi nekaj storiti, da ne bi poraba električne energije tako naraščala. Ker v nedogled tako ne bo šlo.


Seveda, da je/so bile/a, samo so jo znali veliko bolj zakamuflirat, kot pa tisto/e na vzhodu ipd... moramo se zavedati, da je veliko stvari, ki nam jih ne povejo... samo, če bi šlo za kakšne full obsežne nesreče, se nebi dale prekrit.

Sicer pa ponavadi so se nesreče zgodile zaradi človeške napake ipd... v osnovi so itaq varne, če se ne zgodi kakšna nepredvidena stvar.
Uporabniški avatar
Absint
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 9
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Absint » 28. Apr. 2008 17:13

Termoelektrarne svinjajo zrak.
Hidroelektrarne močno vplivajo na življenje v in ob reki.
Vetrne elektrarne so hrupne in nevarne pticam.
Elektrarne na razne alternativne vire energije se itak lahko naredi samo tam, kjer vir obstaja.
Ostanejo torej jedrske elektrarne. Dobro zgrajene, dobro vzdrževane in z rešenim problemom odlaganja odpadkov so po mojem ena od boljših variant pridobivanja električne energije.
Uporabniški avatar
BeXy
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 134
Na forumu od: 28. 3. 2008
Kraj: Over the Niji

Neprebrana objavaNapisal/-a BeXy » 01. Maj. 2008 22:08

Jedrske elektrarne se tut men zaenkrat zdijo še zelo v redu, glede na takšno onesnaževanje s strani termoelektrarn, ipd., ker se največ emisij co2, smejalnega plina in metana izloči v zrak zaradi pridobivanja in distribucije el. energije...sploh pa jedrske elektrarn praviloma niso nevarne, problematični so edino odpadki.
AbbA
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 323
Na forumu od: 18. 6. 2006
Kraj: Somewhere over the rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a AbbA » 03. Maj. 2008 17:19

Jedrska energija je najbolj čista energija!
Uporabniški avatar
Madisson
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 10. 12. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Madisson » 03. Maj. 2008 18:54

Trenutno je jedrska energija najčistejša in najbolj okolju prijazna, ob vseh varnostnih normativih in pravilnem ravnanju z odpadki seveda.

Dobra alternativa temu bi bil tudi projekt ITER, kar je proizvodnja fuzijske jedrske energije.

Slišala sem, da francozi gradijo prvi fuzijski reaktor, kar se mi zdi zelo dobra ideja... tudi v Sloveniji bi se lahko komot lotili kakšnega takega projekta.
Ferdox
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 84
Na forumu od: 28. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Ferdox » 03. Maj. 2008 18:58

Madisson napisal/-a:Slišala sem, da francozi gradijo prvi fuzijski reaktor

Francozi ne gradijo nobenega fuzijskega reaktorja! Gre le za raziskovalni projekt, katerega večinski "lastnik" je Evropska unija - vključno s Slovenijo.

Tako da ne jokat, kako francozi gradijo super reaktor, mi pa nič.
derbaron
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 19. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a derbaron » 19. Maj. 2008 7:04

Da je okolju prijazna pa ne bo držalo. Kaj pa odpadki, ki jih je treba shranjevati na vedno nove lokacije. S tem, da so jedrske elektrarne potencialna grožnja širšemu prebivalstvu nasploh, kaj šele v primeru raznih nesreč
Uporabniški avatar
BeXy
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 134
Na forumu od: 28. 3. 2008
Kraj: Over the Niji

Neprebrana objavaNapisal/-a BeXy » 19. Maj. 2008 20:53

Francozi gradijo fuzijski reaktor za raziskovanje jedrskega zlivanja - in če bo stvar delovala kot mora, lahko kmal dobimo kšno elektrarno.

jedrske nesreče se pa itq dogajajo ful redk in je verjetnost zanje ful mejhna. je velik bol verjetn d se jez od hidroelektrarne podre pa te voda zalije kukr d te jedrska eksplozija ferderba :D
Uporabniški avatar
Satya
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 316
Na forumu od: 5. 6. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Satya » 31. Jul. 2008 17:05

kaj pa sončna energija? a to ste vedle, da se to pr nas že uporablja? petrol u kopru sam svojo energijo dela, pa tale hidrija tut pospešeno širi vpliv. nuoro :) mogoče se pa vseeno premikamo kam v bolj ekološko smer...
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 02. Avg. 2008 19:24

Problem je samo v primeru, da sonca ni. Potem moras tisto elektriko dobiti na drug nacin.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
black
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 78
Na forumu od: 18. 7. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a black » 02. Avg. 2008 19:34

Ferdox napisal/-a:
Madisson napisal/-a:Slišala sem, da francozi gradijo prvi fuzijski reaktor

Francozi ne gradijo nobenega fuzijskega reaktorja! Gre le za raziskovalni projekt, katerega večinski "lastnik" je Evropska unija - vključno s Slovenijo.

Tako da ne jokat, kako francozi gradijo super reaktor, mi pa nič.


Kolk vas je pa slišal / vedel, da ima IJS (Inštitut Jožef Štefan) delujoč jedrski reaktor v Novi Gorici, za izobraževalne namene? :)

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov