Družbena odgovornost podjetij

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

anarghya
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 1
Na forumu od: 13. 7. 2010
Kraj: Celje

Neprebrana objavaNapisal/-a anarghya » 13. Jul. 2010 14:57

Zadnje čase opažam, da se podjetja na vse pretege trudijo, da bi bila kar se da "družbeno odgovorna". Na vsak način nas skušajo prepričati, da skrbijo za okolje, za svoje zaposlene in lokalno skupnost v kateri delujejo, sponzorirajo različne dogodke, donirajo velike količine denarja v dobrodelne namene in podobno. Ne me narobe razumeti. To vsekakor podpiram, toda ali to res počnejo v dobro družbe ali želijo s tem v prvi vrsti koristiti le sebi? :?:
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 26. Jul. 2010 15:20

V prvi vrsti mislim, da je treba biti "IN" - na ugledu pridobijo, če se o njih širi dober glas in če so ekološko osveščeni, humani do zaposlenih, bla bla bla, ... Menim, da se tem podjetjem zadeva fajn izplača.

Vsak je po moje prvo egoist in nato še, če se izplača ali pa je pomirjen sam s sabo, še altruist.
Uporabniški avatar
puma
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1108
Na forumu od: 21. 8. 2004
Kraj: na drugi strani ... morskega travnika, kjer se preliva Ljubezen ... skrita v kapljici Vesolja...

Neprebrana objavaNapisal/-a puma » 26. Jul. 2010 18:22

dokler je profit edini kazalnik uspešnosti podjetja ...je vse ostalo večje ali manjše nakladanje ;)

in enako je z tem imageom, v simslu ekološko, eko, humani do zaposlenih (heh) in ostalimi trendi nazivi.
novapunca
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 140
Na forumu od: 12. 11. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a novapunca » 26. Jul. 2010 21:37

Nimam občutka, da bi podjetja skrbela za svoje zaposlene? Za tiste pri koritu že, za ostale pa ne.
Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 27. Jul. 2010 9:50

Z vsakim dejanjem posredno dobivajo korist, zato se tudi grejo tega. Sponzoriranje raznih dogodkov, ljudi - velika reklama.
Skrb za okolje - nižje okoljske dajatve.
Skrb za zaposlene (v kakšni obliki že???) - manj bolnih delavcev in večja učinkovitost oziroma izkoristek.
In vse drugo. Le redke so poteze podjetij, ki so v prvi vrsti altruistične in se ne obešajo na veliki zvon. Pa še to, če gre za dobrodelne namene, ima podjetje potem davčne olajšave.

Tako da...nič ne pade iz lufta :D
Gospodarske družbe so še vedno nič drugega, kot pa pravne osebe, ki opravljajo PRIDOBITNO dejavnost :D
Sicer pa - zakaj pa bi že lahko zahtevali od podjetij, da nam karkoli podarijo? Saj niso dobrodelne organizacije, ampak so ustvarjene z namenom pridobivanja dobička. Seveda pa ne preko trupel. In ne za vsako ceno. Zato pa je prav, da se vedejo ekološko, ker jih sicer dobijo po grbi z visokimi ekološkimi taksami. Če pa to na veliko razglašajo, pa...naj. Imajo dvojni profit.
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...
Louis Pitton
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 87
Na forumu od: 11. 10. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Louis Pitton » 10. Nov. 2010 4:37

Marketing oddelki morajo nekaj početi,pa zdaj veliko podjetij poudarja kako so družbeno odgovorni in kako vlagajo,skrbijo za okolje,zaposlene,...itd.
Namen tega je,da potrošniki imamo dobro mnenje o podjetju.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 10. Nov. 2010 7:11

tale družbena odgovornost je en tak bull-shit...

enemu od mobilnih operaterjev, ki se na svoji spletni strani hvali z družbeno odgovornostjo ter s sponzoriranjem najrazličnejših društev, sem poslal e-mail, da sem njihov uporabnik in če mi lahko dajo mesečni popust v višini 100€, jim postavim transparent na tekmah, transparent ob zelo prometni cesti na igrišču, kjer dnevno trenira 150 mulcev ter logo z linkom na spletni strani...torej nisem jih fehtal za gnar, samo hotel sem prihraniti pri stroških telefona...

pa sem odletel kot gumb... :roll:
Uporabniški avatar
UG84
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 2524
Na forumu od: 18. 2. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a UG84 » 10. Nov. 2010 8:28

No ja, Jochie, če ti pač niso ugodili prošnji za takšno sodelovanje, še ne pomeni, da niso družbeno odgovorni. A zdej morajo pa vsem prošnjah ugodit, da lahko rečejo, da so družbeno odgovorni, glede na to da kot praviš, pomagajo na tak ali drugačen način že mnogim?

Tega, da bi podjetje celostno skrbelo za zaposlene pri nas še ni v tolikšni meri, dabi bilo opazno, so pa podjetja v Sloveniji, ki imajo na področju HRM in družbene odgovornosti bistveno več poudarka kot večina drugih. Ravno zadnjič je bila oddaja o tem na sloveniji se mi zdi, da majo ne smao velik poudarek na zbliževanju sodelavcev (teambuilding ipd.), ampak tudi npr. vrtce v službi. Vse to prispeva k temu, da delavec rad dela, da mu to ni obremenitev in da, seveda, ko je treba, brez težav potegne v nadure.

To je bolj zunaj praksa, kjer je tudi delo drugače cenjeno. Tukaj se vsi pritožujete nad tem, da je družbena odgovornost podjetij en blef in da jih itak ne briga zadelavce ipd. Pa poglejmo z druge strani - koliko pa je v Sloveniji delavcev, ki imajo do dela pozitiven odnos, ki jim delo ni samo means-to-an-end? Zelo malo. Že pri 35.letih večina računa, kdaj bodoo izpolnili prvi pogoj za upokojitev, kar videvam vsak dan iz prve roke. Idiotizem.
sirova štručka
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5990
Na forumu od: 9. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a sirova štručka » 10. Nov. 2010 10:16

...
Zadnjič spremenil sirova štručka, dne 05. Dec. 2016 19:09, skupaj popravljeno 1 krat.
čarodejka
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 35
Na forumu od: 7. 11. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a čarodejka » 10. Nov. 2010 11:21

Družbena odgovornost podjetij?.. Meni se zdi, da si tko podjetja delajo samo fino lepo reklamco, kako so oni fajn, kako skrbijo za to, za ono, delavci so happy...
Bullshit, delavce je treba najprej fajn plačat za pošteno delo, da so oni zadovoljni in širijo dober glas o podjetju sami naprej... to je najboljša reklama. Sej veste, dober glas pride v deveto vas al kako že :)
***
neznankan
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 502
Na forumu od: 29. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a neznankan » 14. Nov. 2010 17:59

Točn tko, dobr plačan delavc je najboljša reklama za podjetje.
Uporabniški avatar
nixie
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 325
Na forumu od: 17. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a nixie » 17. Mar. 2011 14:03

UG84 napisal/-a: Pa poglejmo z druge strani - koliko pa je v Sloveniji delavcev, ki imajo do dela pozitiven odnos, ki jim delo ni samo means-to-an-end? Zelo malo. Že pri 35.letih večina računa, kdaj bodoo izpolnili prvi pogoj za upokojitev, kar videvam vsak dan iz prve roke. Idiotizem.


Če bi ti delala za 600€ in bi se do tebe obnašali, kot do enga dreka ki ga lahko kadarkoli zamenjajo bi tudi ti najbrž računala koliko ti manjka do penzije.
Mislim kako lahko imaš do dela pozitiven odnos, če pa te samo izkoriščajo, slabo te plačajo, ko zanosiš ti dajo odpoved, če dobiš hudo vnetje in si dva tedna doma te gledajo, kot da si izmišljuješ in nisi bolan. Prek študenta sem delala v veliko podjetjih in kar sem vidla je dobesedno katastrofa. Odvraten odnos je predvsem do nižje izobraženih delavcev. In ja ta družbena odgovornost je zdej zelo moderna, kot ekologija, bio, eko, ločevanje odpadkov,....Nekateri se res za to trudijo in delajo to z dobrim namenom veliko jih je, ki pa tu išče samo dodaten dobiček.
mateja79
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 372
Na forumu od: 10. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a mateja79 » 08. Apr. 2011 15:33

Jaz pa samo upam, da bo sprejeto tole malo delo, ker če ne bomo v naši firmi kmalu vsi leteli iz službe, ker hočejo samo še študente imeti, ker so cenejša delovna sila. Polovico delavcev dela preko študentske napotnice (od študentov, ki so študentje samo na papirju, do upokojencev, brezposelnih,... ) Tistih nekaj izobraženih nas imajo pomoje predvsem za reševanje problemov ostalih in za ugled firme, da se menimo s strankami. Ko bi resno zaposlili ustrezen kader bi ostali imeli 3/4 problemov manj. Tako pa brišemo riti cenejšemu kadru.
Uporabniški avatar
Rollin #3
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 760
Na forumu od: 7. 6. 2011
Kraj: Izola

Neprebrana objavaNapisal/-a Rollin #3 » 25. Jul. 2011 0:33

meni se zdi čisto kul da skrbijo nekateri za okolje, tudi če to počnejo zaradi dnarja. to je kot win win situacija. lepša zemlja, delovno okolje itd za delavce, in denar za lastnike.
Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 25. Jul. 2011 14:10

Ja, ampak za to se gre zahvaliti zakonodaji, ki podjetja "sili" v tako ravnanje, ne pa podjetjem ;)
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov