Cerkev in krščanska vera/Ste verni ali ne? [Združeno]

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Ste verni ali ne?

Sem veren/verna
115
39%
Sem ateist/ateistka
149
50%
Se še nisem odločil/a
33
11%
Skupaj glasov : 297

Uporabniški avatar
Happy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 72
Na forumu od: 27. 11. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Happy » 02. Apr. 2005 22:26

Sem verna ampak ne v cerkec kot institucijo, Vatikan ti je sama mafija.
Med očmi je še dovolj prostora. Razmišljajmo. Videli bomo stvari, ki jih zaradi oči spregledamo.
Uporabniški avatar
tiasha
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1435
Na forumu od: 29. 6. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a tiasha » 02. Apr. 2005 22:43

Michael napisal/-a:
metron napisal/-a:Sem veren - sam ne priznavam krščanskih bedarij.


Leps nebi mogu povedat.


Evo enako zame ... sm verna oz. vzgojena v krščanski veri, ampak v cerkvi sm bla nazadnje huh ... :roll: Grem samo kadar sama v sebi začutim neko potrebo po tem ...
Nosso amor é como o vento.
Năo posso vę-lo ...
... mas, posso senti-lo.
Uporabniški avatar
laram
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 792
Na forumu od: 29. 9. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a laram » 02. Apr. 2005 23:06

Sama sem verna. Prejela sem zakrament svetega krsta, birme in tudi redno obiskujem cerkev in sv. maše. Res je, da so me v to vpeljali starši, vendar še zdaj redno obiskujem mladinska srečanja, ker sem se sama tako odločila; ker mi je fajn in kar je bistveno; da se tega ne sramujem.
Res je da, včasih pride kaj navkriž, pa si misliš kako se ti to lahko zgodi, vendar ni vedno vse Bog kriv. Velikokrat kdo takrat obsoja Boga ... Slabe stvari nas postavijo na preizkušnjo in potem je v naših rokah, kako se bomo odločili ... Tudi sama sem doživela veliko slabega in hudega ... Vendar za kaj takšnega nikoli nisem obtoževala Boga ... Vedela sem, da me ne bo zapustil. Večkrat ljudje zapustimo Boga; kajti on je vedno tu.
Veliko tudi molim in premišljujem o vsem ... Prebrala sem že veliko knjig z versko vsebino in prav zanimiva so. Vem, da bo me mogoče kdo imel za čudno in me gledal postrani; vendar zdi se mi, da bi vsi morali spoštovati ljudi z drugačnim mišljenjem in verovanjem. Sama se vedno trudim to tudi uresničiti, zato nimam ničesar proti ateistom, muslimanom ... Vsak ima pravico do izbire verovanja.

Jezi me pa to, da se nekateri na Boga obračajo le takrat, ko jim kaj gre narobe oz. ko kaj potrebujejo. To se mi zdi zelo ne fer.
Uporabniški avatar
miikena
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1529
Na forumu od: 13. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a miikena » 02. Apr. 2005 23:59

laram napisal/-a: Vem, da bo me mogoče kdo imel za čudno in me gledal postrani; vendar zdi se mi, da bi vsi morali spoštovati ljudi z drugačnim mišljenjem in verovanjem. Sama se vedno trudim to tudi uresničiti, zato nimam ničesar proti ateistom, muslimanom ... Vsak ima pravico do izbire verovanja.

Se strinjam.. Sej v bistvu vsak v nekaj verjame in tut ma pravico, da v to verjame.. :) Men se zdijo različna prepričanja pa različne vere dost zanimive..
Listen to the energy within. Go confidently in the direction of your dreams. Live the life you've imagined!
Alwaleed
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1075
Na forumu od: 6. 1. 2005
Kraj: Teksas, ZDA

Neprebrana objavaNapisal/-a Alwaleed » 03. Apr. 2005 2:46

januška napisal/-a:mislim da skoraj ne obstajajo ateisti, kajti vsak ima nekaj v kar v življenju veruje, pa naj bo to ljubezen, denar, družina ali kaj drugega

Mešaš vrednote in vero. Vera je sistem verjetij (beliefs), ki ti razložijo stvari, ki jih objektivno ne moreš vedeti: kakšen je namen tvojega obstoja, kaj bo s tabo po smrti.

"Ateist" ni nevernik, temveč je nekdo, ki veruje, da življenje nima posebnega namena in da po smrti ni nič (je le neobstoj). To verovanje je enako neutemeljeno, kot verovanje v krščanskega boga. Za oboje obstaja podobno mnogo dokazov. (Jih ni.)

Logično najbolj korektno je biti "agnostik", torej vedeti, da ne veš. Ampak vztrajati v takšnem zavedanju je frustrativno in na koncu se odločiš, da vendarle v nekaj verjameš, vendar z večjo mero individualnosti, premišljenosti in fleksibilnosti, kot je značilno za stare gospe v cerkvi.
Alwaleed
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1075
Na forumu od: 6. 1. 2005
Kraj: Teksas, ZDA

Neprebrana objavaNapisal/-a Alwaleed » 03. Apr. 2005 2:57

miikena napisal/-a:
laram napisal/-a: Vem, da bo me mogoče kdo imel za čudno in me gledal postrani; vendar zdi se mi, da bi vsi morali spoštovati ljudi z drugačnim mišljenjem in verovanjem. Sama se vedno trudim to tudi uresničiti, zato nimam ničesar proti ateistom, muslimanom ... Vsak ima pravico do izbire verovanja.

Se strinjam.. Sej v bistvu vsak v nekaj verjame in tut ma pravico, da v to verjame.. :) Men se zdijo različna prepričanja pa različne vere dost zanimive..

Za gojitev vajinega spoštovanja do drugačnih verstev (posebej tistih represivne sorte, v katerih so ženske pravice reducirane na nivo domače živali) vama priporočam knjigo "Kraljevina izza tančice" avtorice Carmen bin Ladin, v kateri bivša žena Jeslama bin Ladna opisuje svoje življenje v Savdski Arabiji. Knjiga je, akhm, "ilustrativna". ;)

Spoštovanje do drugačnega mišljenja - da. Vsekakor. Ampak spoštovanje do kar vsakršnihkoli prepričanj in do njihovega brezmejnega uveljavljanja v praksi - to pa ni prav posebej najboljša ideja.
Uporabniški avatar
laram
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 792
Na forumu od: 29. 9. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a laram » 03. Apr. 2005 8:49

Alwaleed napisal/-a:
miikena napisal/-a:
laram napisal/-a: Vem, da bo me mogoče kdo imel za čudno in me gledal postrani; vendar zdi se mi, da bi vsi morali spoštovati ljudi z drugačnim mišljenjem in verovanjem. Sama se vedno trudim to tudi uresničiti, zato nimam ničesar proti ateistom, muslimanom ... Vsak ima pravico do izbire verovanja.

Se strinjam.. Sej v bistvu vsak v nekaj verjame in tut ma pravico, da v to verjame.. :) Men se zdijo različna prepričanja pa različne vere dost zanimive..

Za gojitev vajinega spoštovanja do drugačnih verstev (posebej tistih represivne sorte, v katerih so ženske pravice reducirane na nivo domače živali) vama priporočam knjigo "Kraljevina izza tančice" avtorice Carmen bin Ladin, v kateri bivša žena Jeslama bin Ladna opisuje svoje življenje v Savdski Arabiji. Knjiga je, akhm, "ilustrativna". ;)


Spoštovanje do drugačnega mišljenja - da. Vsekakor. Ampak spoštovanje do kar vsakršnihkoli prepričanj in do njihovega brezmejnega uveljavljanja v praksi - to pa ni prav posebej najboljša ideja.[/quot

HVala za nasvet. Upam, da je bil dobonameren. :wink:
Uporabniški avatar
manck
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 101
Na forumu od: 20. 1. 2005
Kraj: somewhere over the rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a manck » 03. Apr. 2005 9:06

js pa nism odločena...eni bi rekl da pol če nism 100% da sm verna zihr nism..smo ne vem kdaj sm kdaj pa ne...u cerku pa ne hodm nism krščena in nimam birme...ampak za cerkveno poroko se bom že potrudla :D
krfjolca
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 810
Na forumu od: 24. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a krfjolca » 03. Apr. 2005 9:44

Že Nietzsche je ugotovil da je bil v celi zgodovini človeštva en sam pravi kristjan - in ta je umrl na križu.

Vsa ostala institucija krščanstva je zlagana in je proti Kristusu (vsaj tako pravi Nietzsche.)

Tudi jaz, kot se jih je izreklo veliko na forumu, verjamem v Boga, ampak zavračam Cerkev kot ustanovo in vse ceremonije, ki pašejo zraven. Mislim, da boga lahko najdemo tudi zunaj tega, v naravi, ljudeh in tako dalje. Imam sama sicer zakramente do birme, tudi poročila se bom cerkveno, ampak ne zaradi sebe, ampak bolj zaradi domačih, ker vem, da jim to veliko pomeni.
Uporabniški avatar
FairyAngel
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 579
Na forumu od: 6. 10. 2004
Kraj: Svet mojih sanj :)

Neprebrana objavaNapisal/-a FairyAngel » 03. Apr. 2005 9:58

krfjolca napisal/-a: Tudi jaz, kot se jih je izreklo veliko na forumu, verjamem v Boga, ampak zavračam Cerkev kot ustanovo in vse ceremonije, ki pašejo zraven. Mislim, da boga lahko najdemo tudi zunaj tega, v naravi, ljudeh in tako dalje. Imam sama sicer zakramente do birme, tudi poročila se bom cerkveno, ampak ne zaradi sebe, ampak bolj zaradi domačih, ker vem, da jim to veliko pomeni.


Da, Boga lahko najdemo povsod. Zato ga skušam najti v vsem, kar me obdaja, razveseljuje in dela moje življenje lepše, polnejše. Je pa tudi tam, kjer je žalost, trpljenje - preprosto zaradi tega, ker je vedno z nami, tudi ko nam življenje prinese kaj slabega.

Tudi meni Cerkev kot institucija ni všeč (s tem mislim Rimokatoliško Cerkev), saj imajo ženske še zmeraj neenakopraven položaj in ne morejo biti duhovnice, čeprav bi marsikatero stvar lažje razumele kot moški in bi tudi drugače ravnale (npr. splav; ne pravim, da ga moški duhovniki ne razumejo, ampak da ženska, če se sama postavi v ta položaj, razmišlja drugače). Poleg tega mi ni všeč, da se duhovniki ne smejo poročiti, potem pa se lahko ves svet pritožuje nad pedofilstvom in Cerkev res izpade kot slaba. Vem, da bi bil v nasprotnem primeru čas omejen in bi imeli še družino, za katero bi morali skrbeti... Ampak bi to bil pač poklic, ki zahteva, da imaš vedno čas za svoje župljane. Verjamem pa, da bi bila duhovnikova družina najlepši zgled krščanskega življenja. To je le moje mnenje...

Sama zase sem pa vesela, da sem odraščala v tej veri (če že moram v kateri), saj sem decembra malo bolje spoznala judovsko in islamsko vero, ter ugotovila, da mi krščanska še najbolj ustreza. :)
Tu stojim ponosno s teboj, ti povem misli jasno na glas ... Saj veš, ljubim te do neba.
januška
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 111
Na forumu od: 31. 1. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a januška » 03. Apr. 2005 11:47

jaz bom tako rekla
spoštujem vero, ne spoštujem pa Vatikana
če gledamo skozi zgodovino se je veliko vojn dogajalo samo zaradi vere in tudi v arabskih deželah se sedaj ravno to dogaja
nobena vera na uči nič slabega in če bi si vsi drržali tega in imeli v sebi vsaj malo morale, se ne bi dogajalo, kar se

ste že slišali, da obstaja društvo, ki bo baje tožilo cerkev, ker so jih proti njihovi volji krstili-namreč skoraj vsak otrok je krščen takoj po rojstvu in s tem sprejme vero
ker pa otrok ni sposoben samostojnega razmišljanja, to smatrajo kot prisilo,kajti ko si enkratkrščen si baje za celo življenje kristjan
zanima me če je že kdo slišal za to, namreč zadnjič sem ujela nekaj na radiju
krfjolca
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 810
Na forumu od: 24. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a krfjolca » 03. Apr. 2005 13:54

Ja, sam če tko pogledaš je res to, vero bi moral sprejet vsak po svoji odločitvi. Ampak je pa tudi res, da je naša družba po veliki večini krščansko usmerjena - od vzgoje, do mišljenja, vrednot, itd. Tako da je čisto vseeno, ali si krščen ali ne, živiš lahko še vedno po svoje in tudi drugo vero lahko sprejmeš, če jo češ.
bambi
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 29
Na forumu od: 20. 12. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a bambi » 03. Apr. 2005 14:15

tudi sama verujem, ampak ne v to kar narekuje cerkev...tako kot so že pred mano napisale druge , razlogov je več, že to da se v cerkvi ravno tako dogajajo grozote(menihi zlorabljali dečke), in tudi sama sem že na lastni koži doživela nekaj kar nam je vsem znano, od sodelavke sestra je hotela krstiti hčerko ampak ker ni imel noben birme, seveda ni ravno šlo vse tako lahko, pa so pač morali župniku dati nekaj denarja pa se je dalo vse uredit, enako je tudi pri cerkvenih porokah.in potem se vprašam, kaj pa tisti ki res verujejo in imajo obhajila, birme, kaj pa vi porečete na to?ker so nam že ko sem bila majhna govorili da brez birme se ne bom mogla poročiti cerkveno, ampak očitno se vse da ...spoštujem pa tiste ki verujejo...vsak najde nekje upanje...
Uporabniški avatar
Mark
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 942
Na forumu od: 24. 9. 2004
Kraj: Steiermark

Neprebrana objavaNapisal/-a Mark » 03. Apr. 2005 16:35

@ napisal/-a:Vzgojena sem bila v krščanski veri, imam vse zakramente, verujem pa na svoj, poseben način, saj me moti predvsem pristop duhovnikov k veri. Že sama maša se mi zdi brezvezna, poraja se mi veliko dvomov, vendar pa kljub vsemu lahko rečem, da sem verna. Verujem v Boga, a ne v takšnem smislu kot ga predstavlja katoliška vera in verjamem, da obstaja nekaj po smrti...

Ja jaz tudi podobno mislim...

Ker pa v OŠ nisem redno hodil k verouku, bi imel skoraj težave z birmo. Pol na koncu je župnik končno popustil :) K maši pa ne hodim ravno pogosto, morda 1-2x na leto.

1. Ne da se mi tak hitro vstat med vikendi
2. Se mi zdi, da je skoraj vedno enako
The best way to have a good idea is to have lots of ideas.
kathy
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 301
Na forumu od: 25. 6. 2004
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a kathy » 03. Apr. 2005 16:52

Sm verna, sm tud krščena(sm se sama dala krstit), molim ponavadi vsak večer in tud čez dan, ne maram pa cerkve in vsega kar pride zravn, dajanje denarja, hinavstva in kao spoštovanja božjih zakonov...ravnam se po svoji vesti, ker mislim da je najboljši sodnik za naša dejanja....

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov