Cerkev in krščanska vera/Ste verni ali ne? [Združeno]

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Ste verni ali ne?

Sem veren/verna
115
39%
Sem ateist/ateistka
149
50%
Se še nisem odločil/a
33
11%
Skupaj glasov : 297

Uporabniški avatar
merisima
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 662
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a merisima » 15. Dec. 2008 14:27

/\/\4t3j napisal/-a:
Tysia napisal/-a:Meni je zelo zanimivo to, da smo po svoje vsi verniki. Tudi če ne veruješ v Boga, si po eni strani vernik. Zakaj? Ker veruješ, da ne veruješ. Rahlo filozofsko obravano, da.


Zelo popularen izgovor kristjanov dandanes.WRONG!?!

Verovanje: slepo sledenje neki stvari/osebi. To pač pomeni, da v nekaj verjameš, čeprav ni dokazano...Ti temu slediš mogoče zato, ker te nekdo prepričuje, da temu je tako, mogoče, ker sam želiš, da je to res itd.

In to, da jaz ne verjamem v boga ni verovanje. Zakaj? Saj mi nihče ni dokazal, da bog obstaja -----> Oseba ki postavi teorijo, mora to teorijo dokazat(z eksperimentom, opazovanjem, svojim znanjem). Dokler neka teorija ni dokazana, se je ne rabi izpodbijat, ker je nihče ni dokazal. Simple kot pasulj.

To je enako, kot da bi ti meni rekla, da naj dokažem, da na nekem x planetu v nekem x osončju ni vode ali življenja. Ker pa ne jaz ne ti nimava znanja, da bi lahko to dokazala/izpodbijala pač ne morema trdit ne eno ne drugo...

Pri bogu pa je druga finta....
Ti sploh ne veš, kje bi iskala, da bi dokazala, da bog je...ni znanja, ni teorije, ni dokaza, enostavno nič ni. Tebi v prid govori le tvoje slepo verovanje v nekaj oz. nekoga...o tem pa sploh nič ne veš. Imaš le knjigo staro več kot 2000 let v kateri so zapisane pravljice.

Moram povedat,da s trinjam z njim,kajti mislim enako.Kršanska vera je stara okrog 2000 let,ful mlajša od ćloveštva...pa še vsiljena je.
Jaz se pa zavedam svojim čistih slovanskih korenin.
praslovani niso imeli bogov,nastali so v njihovi novejši dobi.in nikomur jih niso vsiljevali...kar so že imeli so meli za sebe!ta krščanska vera-ponavljam,pa se je okereninila na starhi slovanskih tleh z veliko prelite krvi...in kar se tiče Cerkve se tam že od pamtiveka dogajajo res grozne,hude stvari,da si ne drznem trditi najhujše!
ko parvijo da je bog dober,da odpušča...Pa še da preidem k zapovedi:NE UBIJAJ.
kdo je izvel več linčev kot cerkev-tisti lovi na čarovnice...matr jim...pa se delajo čite...pa ne mi reč,da so to morali počet...če že bog sodi,kaj se pol človek vmešava v njegove posle?
kako majo večjo moč župniki od "navadnih smrtnikov"?kaj ni župnik navaden človek z istimi potrebami kot mi?a niso tud oni iz mesa in krvi?ja ja...širijo božjo besedo....
Piramida krije tajnu zemlje
tajnu svemira
piramida nosi grijehe
ovog naseg vremena
piramida skrivena.
(Divlje jagode:Piramida)
fun
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1401
Na forumu od: 15. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a fun » 15. Dec. 2008 16:40

[quote="merisima] ko parvijo da je bog dober,da odpušča...Pa še da preidem k zapovedi:NE UBIJAJ.
kdo je izvel več linčev kot cerkev-tisti lovi na čarovnice...matr jim...pa se delajo čite...pa ne mi reč,da so to morali počet...če že bog sodi,kaj se pol človek vmešava v njegove posle?
[/quote]


No, pa če pogledamo iz druge strani; najbolj zagriženi pobijalci so bili ponavadi prav tisti, ki sploh niso verovali in so preko vere samo manipulirali s preprostimi ljudmi...
Vsi ki so sistem razkrinkali, pa so morali na grmado... :wink:

Kako pa je lažje držat nevednega človeka v podrejenem položaju, kot da mu groziš s peklom, smrtjo itd?

Sama politika. Danes (v našem svetu) je drugače samo to, da sredstvo manipulacije ni več vera, ker ljudje nismo več tako nerazgledani kot so bili naši predhodniki...
Uporabniški avatar
merisima
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 662
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a merisima » 15. Dec. 2008 18:51

/\/\4t3j napisal/-a:
Smreka napisal/-a:
/\/\4t3j napisal/-a:
Verovanje: slepo sledenje neki stvari/osebi. To pač pomeni, da v nekaj verjameš, čeprav ni dokazano...Ti temu slediš mogoče zato, ker te nekdo prepričuje, da temu je tako, mogoče, ker sam želiš, da je to res itd.




Zanimivo. Če verjameš vase, je to slepo sledenje? Eh....
Potemtakem je na tem svetu smiselno zgolj verovanje v materialne stvari. In na podlagi tega lahko funkcioniramo?


Jaz nisem rekel, da je kaj narobe, če si prepričan vase, da nekaj zmoreš...
Jaz ti govorim o bogu...Kar pa ti hočeš povedat s tem da verjameš v sebe pa nima veze z mojim prispevkom.

Kje sem omenil materializem?

\/\4t3j...a ne vidiš,da pokajo ven take,ki sploh nimajo veze s konjskih dirkah :evil:
jaz tud ne vem,kdo je govoril o veri v materialne stvari...mogoče Smreka?
Piramida krije tajnu zemlje
tajnu svemira
piramida nosi grijehe
ovog naseg vremena
piramida skrivena.
(Divlje jagode:Piramida)
Uporabniški avatar
merisima
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 662
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a merisima » 15. Dec. 2008 19:07

zmedica napisal/-a:Ok, malo sem zamudila, ker me dolgo ni bilo za računalnikom. Bom zdaj nadoknadila.

Najprej odgovorim tebi, Jochie:
Pedofilska dejanja obsojam. Ampak ne zato, ker so jih storili duhovniki, temveč zaradi pedofilije same. Močno obsojam! Dodajam pa še to, da se v mnogih poklicih (na žalost) pojavlja pedofilija, mogoče celo v večjih razsežnostih, le da se v primeru duhovnika vse skupaj obesi na dvakrat večji zvon, ker je pač duhovnik.

Kako bi reagirala, če bi me moj župnik razočaral? Ne boš verjel, to se mi je zgodilo, oz. se mi dogaja. Pred nekaj leti se je stari župnik zamenjal s sedanjim. Prejšnjega smo imeli vsi zelo radi, vsako stvar je povedal s srcem in jo postavil na pravo mesto. Sedanji pa iz vsake lepe stvari (npr. polnočnice) naredi sitnost in pogrebno slavje. Zelo me je razočaral in parkrat sem se vprašala, če sploh zmorem hodit k maši, ki jo vodi taka oseba. Vendar sem prišla do zaključka, da k maši ne hodim zaradi duhovnikov, ampak zase.

g00fy_qa Biti sposoben verjeti brez dokazov je bistvo verovanja, a se ti ne zdi? Brez tega nobena vera ne obstoja. Meni se zdi posledica spranosti bolj to, da ljudje, ki sploh niso verni, praznujejo božič in kaj… božička? Pri vas praznujete božič? Barvate pirhe? Veliko ljudi to počne, čeprav sploh ne vejo zakaj.

merisima Nisem se mogla odločit, če bi sploh komentirala tvoje neumnosti. Lahko rečem samo to, da so se stvari spremenile. Duhovniki po večini niso bogataši. To je enako, kot da bi učitelje obtožila, da mastno služijo, ker starši šoli plačajo toliko denarja. Avto pa duhovnik po navadi dobi, ko postane novomašnik in mu družina kupi avto »za na pot«.
Mi je zelo žal zate, da si zrastla v tako zajebanem in hinavskem svetu. Ne morem verjeti, da si pri teh letih še tako nezrela.

draga zmedica tud tebe je ful težko komentirat...prav smiliš se mi...ti tvoji duhovniki pol malo dostkrat dobijo od familije avto za na pot...in če nisi vedla al komentiraš al ne,če si že začela bi lahk bolj nazorno komentirala...veš kaj...vrjamem da sm rasla v zajebanem in hinavskem svetu,dokler sm v Cerkvo hodila.sej mene ne briga veruj al ne...zame boga ni...kvasijo same neumnosti...Cerkev preziram!draga moja in uporabla si besedo,ki ni primerna za ponosno vernico.mislim,da beseda zajeban ne spada v Cerkev.ajd hitr na spoved,da boš pršla v nebesa.
_qa Biti sposoben verjeti brez dokazov je bistvo verovanja, a se ti ne zdi? Brez tega nobena vera ne obstoja. Meni se zdi posledica spranosti bolj to, da ljudje, ki sploh niso verni, praznujejo božič in kaj… božička? Pri vas praznujete božič? Barvate pirhe? Veliko ljudi to počne, čeprav sploh ne vejo zakaj.
hahahaha...sm že napisala nekej o vašem krščanskem božiču...kaj si prepustla...jaz ko je pač božič ne praznujem božiča kot kristusovo rojstvo...katoliška Cerkev je prevzela Božič od slovanov...samo oni so praznovali takrat promoč dobrega nad zlim,ker se takrat začne daljšat dan.pa prevzeli so našim prednikom tud Zelenega Jureta in ga preimenovali v Sv.Jurija...sam Zelene in sveti Jurij nimata nč skupnega!
in prav ponosna sem,da ga pri nas še vedno praznujejo na stari slovanski način.
ljubica tud pirhi so prevzeti od slovanov...a nisi nosila še na žegen?še sam župnik pšovdari,da so slovanski simbol življenja.če jih že barvam jih bolj zarad slovanske šege.sam ne mi omenit,če še šunke za vuzem ne jem...ne ne jem je,ker sem vegetarijanka...
pa da če sm že pr tem še nekej pokomentiram....v bistvu nekej povem...
PRVI KRISTJANI SO BLI VEGETARIJANCIsam pol se je to mesojedstvo začelo inžrtvovanje hrane za Boga...vse v svetem pismu piše...zakaj žrtvovat jagnje,če bog ljubi in daje življenje?
pa posti...baje da pravi kristjan za post ne bi smel jesti mesa...ribe pa bi se lahk jele...sam čist realno pogledano,a ni tud riba živo bitje...kar ima obraz zavesten člobvek ne je!
sam itak,to da ribe niso meso so se spomnli bogati škofi,ker enostavno niso brez mesa mogli zdržat.
Edina ideologija ki mi je od krščanske vere všeč-v bistvu verska ločina so rastafarijanci.pač verujejo v boga-jahve...majo tud svojega odrešitelja Hailije Selasije-sam on je obstajal...všeč mi je njihovo gibanje-Back to the Africa...zavračajo to rtodoksno krščanstvo.so vegetarijanci in ne pijejo alkohola.pr obični maši pa brez keliha ne gre!pa imajo svoja plemena v enem je bil tud meni ljub Bob Marley(12 tribes of Israel).
pa priznavajo Biblijo.in vsakega rastafa tud z bibiljo in kitaro pokopljejo.
pa ne zmedica...vem dost o tem sranju...na živce mi gre ideologija...
Piramida krije tajnu zemlje
tajnu svemira
piramida nosi grijehe
ovog naseg vremena
piramida skrivena.
(Divlje jagode:Piramida)
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 15. Dec. 2008 19:36

No zdaj pa glede pirhov in božiča:

- ne praznujem Velike noči
- božiča sicer ne praznujem v vašem verskem smislu.. Božič je bolj navada, in na ta dan pač obdarujem svoje bližnje in imamo večerjo.


''Povedati je treba, da je bil Božiček pred tem v različnih kulturah prikazan kot škrat, palček ali celo grozeča prikazen, šele tržna ekonomija ga je naredila prijaznega in dobrodušnega, gotovo zato, ker se kot takšen lažje prodaja. V svoji osnovi pa je Božiček arhaično bitje, mali Jezus, torej mali bog, bitje, ki nima vidne podobe, je torej duh. Če gremo še malo nazaj v zgodovino, znova ugotovimo, da je cerkev ideje črpala pri poganskih verovanjih.''


No, torej verniki umirite se malo.....Cerkev je ukradla vse....od življenj do denarja, pa še božička ni pustila na miru.
Uporabniški avatar
merisima
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 662
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a merisima » 15. Dec. 2008 19:57

/\/\4t3j napisal/-a:No zdaj pa glede pirhov in božiča:

- ne praznujem Velike noči
- božiča sicer ne praznujem v vašem verskem smislu.. Božič je bolj navada, in na ta dan pač obdarujem svoje bližnje in imamo večerjo.


''Povedati je treba, da je bil Božiček pred tem v različnih kulturah prikazan kot škrat, palček ali celo grozeča prikazen, šele tržna ekonomija ga je naredila prijaznega in dobrodušnega, gotovo zato, ker se kot takšen lažje prodaja. V svoji osnovi pa je Božiček arhaično bitje, mali Jezus, torej mali bog, bitje, ki nima vidne podobe, je torej duh. Če gremo še malo nazaj v zgodovino, znova ugotovimo, da je cerkev ideje črpala pri poganskih verovanjih.''

No, torej verniki umirite se malo.....Cerkev je ukradla vse....od življenj do denarja, pa še božička ni pustila na miru.

Vsaj nekdo!vsaj nekdo potrdi to,kar jaz že vseskozi pišem!Cerkev krade...sam kaj že ni ena zapoved:Ne kradi? :lol:
sej so vse vkrali od slovanov...seveda jih pa prej pridno poklali(tiste ki se niso hoteli prekrstit),ostale pa so si pokorili.mater jim...pol pa še kurci nimajo svojih idej...in grozno se zgražajo nad poganstvom...pol pa naj spremenijo svoje navade oziroma praznike.

[quote=="/\/\4t3j"]No, torej verniki umirite se malo.....Cerkev je ukradla vse....od življenj do denarja, pa še božička ni pustila na miru.[/quote]
eto v enem stavku vse o čem jaz že vse cajt govorim.tnx! :)
Piramida krije tajnu zemlje
tajnu svemira
piramida nosi grijehe
ovog naseg vremena
piramida skrivena.
(Divlje jagode:Piramida)
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 17. Dec. 2008 19:28

Merisima, med vero in religijo obstaja razlika. In tudi kadar se izusti oziroma napiše beseda Bog, to še ne pomeni nujno, da je mišljen krščanski Bog. In tudi ni nujno, da je mišljen pod religijo.

Če si veren, še ni nujno, da se strinjaš z religijo, kjer je velikokrat (večinoma) izražena težnja po moči, oblasti, politiki.
Uporabniški avatar
gregalina
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1234
Na forumu od: 20. 3. 2007
Kraj: toti Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a gregalina » 17. Dec. 2008 21:44

^^ Če se piše Bog z veliko začetnico, je mišljen krščanski bog! :wink:
Uporabniški avatar
merisima
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 662
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a merisima » 17. Dec. 2008 22:12

gregalina napisal/-a:^^ Če se piše Bog z veliko začetnico, je mišljen krščanski bog! :wink:

se strinjam.in vem tud da vera in religija nista isto.
sam jaz enostavno zavračam krščansko vero in krščansko religijo.nasplošno mi nobena vera ne sede.pač sm bolj ateistična sorta in kaj ču se zdej zarad nasprotovanja vernikov vbit al koji k?mogoče pa najbolj zarad tega,ker sm bla takrečeno prisljena v Cerkvo.to je ful velka napaka vernih babic in mamic,ki se na lepem odločijo(oz vejo) da bo njihov otročiček obiskoval verouk pa če mu to paše al ne.jaz sm do kakega mislim da 6 klasa brez problema hodila k verouku,pol se pa je začel upor.in sm hotela prenehat in seveda so bakice potegnle surle skupej z vso ostalo verno žlahto zapikano v cerkev in so me prsilili,da sm hodila do 8 klasa,do birme-za njihovo dobro voljo pas mater.da ja ne bom odstopala od ostalih.ma je bi ga...jaz otroka ne bom nikoli sforsirala za verouk ker sm odločno proti tem.če se pa enkrat v življenju sam odloči,da bi bil rad član Cerkve pa naj bo.
S fantom sva skupej že lep cajt in že nekej cajta živiva skupaj.žlahta,seveda katoliki iz moje strani,pa me znajo forsirat da kdaj se bom poročila.pač že ta stavek mi gre nekam.pa ko jim rečem,da ne bo noben vedu prej,ampak že pol ko bo konc(kar prekeleto resno mislim,ker nočem nikogaršnjega firbca zravn) pa začnejo moralizirat in mi nabijat,da se moram poročit v Cerkvi.mrš s takimi!in pol se seveda skregamo,ker mam argumente za proti,ki jim pa seveda niso pogodu in mi tupijo da sploh ne razmišljam logično.eto še enga odpora več.
pr mojih letih mi ne bo noben govoru kaj moram in kaj ne smem in me napizdeval skos ko me vidi,ker enostavno zavračam ideologijo krščanske vere.
kdor veruje me ne moti,zarad mene je lahk pripadnik vseh svetovnih ver naenkrat,samo naj mene ne sili in ne prepričuje v nič kam nočem.
moja kolegica ma otroka v 2 razredu in je hčerkoco vpisala k verouku njena fatanično verna mamica.pa je ona rekla ajd naj bo sam pr prvi pizdariji jo izpiše od tam.pa je nekej časa trpela vse skupaj,med drugim ker ma mala hindujsko ime.in ji je počlo.
že to da s epedrski župniki vtikajo v imena otrok je glupost.vtikajo se v vse.
jao da se bar čimprej odkrije una strogo varovana vatikanska listina in da je cerkev razkrinkana...
Piramida krije tajnu zemlje
tajnu svemira
piramida nosi grijehe
ovog naseg vremena
piramida skrivena.
(Divlje jagode:Piramida)
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 17. Dec. 2008 23:31

gregalina napisal/-a:^^ Če se piše Bog z veliko začetnico, je mišljen krščanski bog! :wink:


Hvala, da si me opomnila. Jaz sem z besedo Bog poimenovala višjo inteligenco. Torej je "napaka" na moji strani - če sem bila za moje pojme "narobe" razumljena.

Merisima. S siljenjem v vero se s teboj strinjam. Nobeno živo bitje nima pravice drugega siliti v to, kaj naj veruje (in niti v kaj drugega). Sploh pa ne na take načine. Tudi mene so slili in sem posledično obiskovala verouk do 6 letnika. Do birme nisem prišla, ker sem se uprla. Zato mislim, da te razumem ker se tega tiče.

Čeprav pa želim napisati, da se v krščanstvu najdejo tudi pozitivne stvari, celo v institucionalni religiji. (Mimogrede: izvedela sem, da je baje religija in vera po nekaterih definicijah ekvivalentno; temu, čemer sem jaz rekla religija, se baje reče institucionalna religija, vera pa ostane vera.) Veliko, celo zelo preveč za moj okus, pa je spridenega, pokvarjenega. Žal.
Uporabniški avatar
merisima
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 662
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a merisima » 19. Dec. 2008 16:55

Maš srečo,da ti se je uspelo upret...jaz sem se tud upirala,sam enostavno mi ni upor ratal.Pač če maš preveč katoliško zagriženo žlahto zna bit ful neprijetno.In še zdaj,ko sm odrasla in vem kaj delam in kak živim znajo padat opazke.Mejbi,če bi bil odnos drugih glede na to kaj hočem drugačen bi bil mogoče tud moj pogled na religijo drugačen.
Tak mi je glupo ko sm nakurjena iz nekaterih strani,ker kao v nedeljo zjutrjan namesto da grem k maši spim.saj mam večjo korist od tega,da se naspim kot pa da poslušam neumnosti pr maši...pa da me bodo tercijalke opravljale,ki itak ne znajo drugega kot pa gledat kdo je pršu v cerkvo,s kom je pršu in v kaj je bil oblečen ter še zihr tisoč in eno stvar.Pa meni ne bo noben pral možganov.
Kar se tiče višje inteligence se do neke mere strinjam s tabo,ne trdim pa da obstaja.
Jaz verjamem,da je človek sam svoj "Bog",kajti sam človek lahk da življenje,ustvarja v življenju in človek ma moč vzet življenje,sam to ta zadnje mi ni všeč.
Je pa energija.Imamo 3 vrste nenergije:
1.ŽENSKA energija(kar je v krščanski veri Devica Marija,splošno gledano pa je lahk ženska energija poistovetena z naravo)
2.MOŠKA energija(v krščanstvu je to Bog)
3.ENERGIJA ustvarjanja(Sv. Duh)

Jaz ful ne prenesem katoliškega tolmačenja krščanske vere.Všeč pa mi je opisana v Megretovi zbirki "Anastazija".Povedano je bolj na mogoč in zanimiv način.
Piramida krije tajnu zemlje
tajnu svemira
piramida nosi grijehe
ovog naseg vremena
piramida skrivena.
(Divlje jagode:Piramida)
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 22. Dec. 2008 22:46

Tudi meni je všeč zgodba, ki je predstavljena v Anastaziji. :)

Drugače pa...saj ne moremo vedeti zagotovo (vsaj po mojem mnenju ne), ali višja inteligenca obstaja ali ne. To, da je človek sam svoj bog...se mi na trenutke zdi izvrstna iluzija. Kar nekaj je "dokazov" za to, da to ni res. Razen, če privzamemo, da lahko vodimo svoje življenje kadar imamo samega sebe pod popolno (ali pa zelo blizu temu) kontrolo. :)
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 23. Dec. 2008 1:20

Tysia napisal/-a:To, da je človek sam svoj bog...se mi na trenutke zdi izvrstna iluzija. Kar nekaj je "dokazov" za to, da to ni res.

Kakšni so ti dokazi?
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 23. Dec. 2008 15:47

Če privzamemo, da lahko vodimo svoje življenje kadar imamo samega sebe pod popolno kontrolo je teh "dokazov" manj, a še vedno so. Če ima človek pod kontrolo samega sebe, še ne pomeni, da ima pod kontrolo tudi zunanje okoliščine. Slednje lahko nanj usodno vplivajo.
Nekateri menijo, da če imaš pod kontrolo samega sebe, imaš pod kontrolo tudi zunanji svet ("Kozmos se nahaja znotraj nas." - čeprav se da stavek razumeti na več načinov). Če je to res, potem človek je Bog sam sebi. Ampak to pomeni tudi, da nadvladuje naravno silo - torej tudi smrt. Če je ne, v veliko (zopet verjetno ne vseh) primerih ni gospodar svoje usode. (Načeloma si ljudje "pri zdravi pameti") ne želijo umreti.)

Kar pa se tiče nadziranja lastnega notranjega okolja (zopet omejeno pri večini, saj je relativno dober vpliv na našo psiho v sedanjem trenutku; slabše vplivamo na fiziološke procese in vse, kar je s tem povezano), pa je zadeva lahko (po mojem mnenju) blizu tega, da človek postane sam sebi bog.

Ps. Če pa privzamemo, da nimamo kontrole nad lastnim življenjem, potem mislim, da ni treba opisovati zakaj nismo sami sebi bog.
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 23. Dec. 2008 17:05

Tysia napisal/-a:Če ima človek pod kontrolo samega sebe, še ne pomeni, da ima pod kontrolo tudi zunanje okoliščine. Slednje lahko nanj usodno vplivajo.

Ja, človek nima vpliva na vreme, ali pa ne vem, da se neka prometna nesreča na drugem koncu sveta ne bo zgodila. Ima pa vsekakor lahko kontrolo nad svojim dojemanjem zunanjih okoliščin. In to je na koncu tudi edino pomembno. Če mi vemo pravilno odreagirati na zunanje okoliščine, si gradimo takšno življenje, kot ga sami želimo živeti.

Tysia napisal/-a:Nekateri menijo, da če imaš pod kontrolo samega sebe, imaš pod kontrolo tudi zunanji svet ("Kozmos se nahaja znotraj nas." - čeprav se da stavek razumeti na več načinov). Če je to res, potem človek je Bog sam sebi. Ampak to pomeni tudi, da nadvladuje naravno silo - torej tudi smrt. Če je ne, v veliko (zopet verjetno ne vseh) primerih ni gospodar svoje usode. (Načeloma si ljudje "pri zdravi pameti") ne želijo umreti.)

Se mi zdi da napačno dojemaš celoten koncept človeka kot boga. Tu ni mišljeno premagati smrtnost ali množiti ribe, ampak predvsem to, da si sami krojimo lastno usodo. Jaz sem bog, ker odgovarjam samo sebi; ne Bogu, ne državi, ne normam - imam svoj vrednostni sistem, kateremu sledim. Sama upravljam s svojim življenje; sama izberem reakcije na situacije, ki se mi vsak dan dogajajo. Sama imam izbiro preživeti dan fenomenalno ali se jokati. Nihče drug ne more ustvarjati mojega življenja in noben 'nadnaravni Bog' mi ne bo dal kruha. Tudi kadar sprejmem pomoč drugih, sem še vedno sama tista, ki se odloči ukrepati in verjeti.

Tysia napisal/-a:Kar pa se tiče nadziranja lastnega notranjega okolja (zopet omejeno pri večini, saj je relativno dober vpliv na našo psiho v sedanjem trenutku; slabše vplivamo na fiziološke procese in vse, kar je s tem povezano), pa je zadeva lahko (po mojem mnenju) blizu tega, da človek postane sam sebi bog.

Preko psihe lahko 'nadziramo' tudi fiziološke spremembe telesa.
Edino kar se mi zdi tukaj problematično je to, da človek resnično ne more kontrolirati sebe in se poznati, dokler ne pride na neko točko svojega življenja, ko je zrel za to oz. dokler nima dovolj znanja. Do takrat pa je pod vplivom predvsem družine in okolja. Morda tudi zato praktično vse travme in sedanje depresije izhajajo iz obdobja, ko se nismo sami nadzorovali, ampak smo bili prepuščeni družbi - ta pa je vsekakor bolna.

Tysia napisal/-a:Ps. Če pa privzamemo, da nimamo kontrole nad lastnim življenjem, potem mislim, da ni treba opisovati zakaj nismo sami sebi bog.

Še vedno smo sami svoji bogovi, samo da ne vemo, kaj delamo in ne vemo, zakaj nismo srečni in ne vemo, kako to popraviti. Takrat se ponavadi išče zunanji vzrok v neki višji sili. A odgovor je v nas.

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron