Priimek po poroki

Vse, kar nas zanima in še ne vemo o NJEM.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Kateri priimek bi imele- ali imate- po poroki

samo njegov
290
49%
oba
241
41%
samo svoj
57
10%
Skupaj glasov : 588

Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 29. Jan. 2013 13:20

Led Zeppelin napisal/-a:Fora je, da itak vsak moški ve da tukaj ne moreš zmagati...tko da :D .

Moja mami je tudi rekla, da sta izbirala ime zame in se odločila, kar je pa dejansko pomenilo pa je: izbirala sva ime, vsak je dal predloge in jaz sem izbrala tvoje ime.

To so kot tiste otroške tekme, vsak je zmagovalec na koncu..ampak en vseeno dobi zlato medaljo.

Ni potrebe, da ma vsaka zgodba "zmagovalca". Glede priimek tekme, sta rešitvi dve. Ali imata zakonca in otroci oba priimka, ki sta po abecednem redu razvrščena ali pa si zakonca izmislita nov priimek, ki bo samo njun. Ampak afkors je to ohinsploh, absurdno, obupno, ni "v navadi", ni "tradicionalno", moški je pičkica, ženska je možačasta lezbača k nosi hlače v hiši in ma copato za moža ipd :) sej pa prejšnja stran itak priča v to smer..ko ženska zagreto zavzema pozicijo, da mora "pripadat" moškemu..heh. In ko se vpraša po racionalnih razlogih zakaj je tako in zakaj ni obratno..se dobi "to je moje mnenje, ne morš ga spremenit, kaj vsiljuješ mnenje" in podobn šodr.. :) al pa klasična "tko majo vsi".
No, vglavnem, splača se mal podvomit v vso to sranje, ki deluje samoumevno in "tradicionalno" from time to time, ne samo tam, kjer nam paše, ampak povsod.
It was forever..but it didnt last long..
sirova štručka
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5990
Na forumu od: 9. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a sirova štručka » 29. Jan. 2013 17:31

...
Zadnjič spremenil sirova štručka, dne 05. Dec. 2016 8:22, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 29. Jan. 2013 18:11

Potencialno bi si dala zraven možev priimek, pri otroku pa bi seveda bila za vsaj oba priimka, če že ne bi imela skupnega (zagotovo pa ne samo očetovega, je*eš tradicijo).
Še sama se spomnim, kako vesela sem bila po poroki staršev, ko smo se z mami isto pisale :)
In ne...nič bednega ne vidim v tem, da ima cela družina dva priimka (ker s poroko ne bi iskala pripadnosti, ampak nov skupni začetek oz nadaljevanje zgodbe).
The world is as you are.
*Abby**
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2046
Na forumu od: 2. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a *Abby** » 29. Jan. 2013 18:16

Midva sva se pa že hecala, da bova iz zdajšnjih priimkov ustvarila enega in ga imela oba. :D

Ampak realno bo najbrž tako, da bova vsak k svojemu dodala še tistega ''drugega''. Predvsem zato, ker si oba že ustvarjava kariero in si ne želiva kakšne zmede ali pomot. :)

Mi je pa povsem zgrešeno, da bi MORALA imet možev priimek.
Uporabniški avatar
Dioniz
Cosmo moderator
Cosmo moderator
Prispevkov: 3231
Na forumu od: 21. 1. 2010
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Dioniz » 29. Jan. 2013 18:40

sirova štručka napisal/-a:
Dioniz napisal/-a:Nikoli ne reci nikoli.


mogoče jih boš še krstit dal :lol:


Mogoče. Mogoče bom prej doživel hudo možgansko poškodbo. Mogoče.
“To be yourself in a world that is constantly trying to make you something else is the greatest accomplishment.”
― Ralph Waldo Emerson
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 29. Jan. 2013 23:13

meni pa moj zadnjič reče, da bi on rad, da obdržim svoj priimk. ker se mu zdi tak neodvisno :D
Vsak raj ima svojo kačo.
Uporabniški avatar
Eući*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 477
Na forumu od: 8. 10. 2010
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Eući* » 30. Jan. 2013 22:00

Sicer jst še pri p od poroke nisem ,ampak dobr...:D
Meni je moj priimek zelo všeč! Lepo zveni, ima dober pomen, pa tudi lepo se mi zdi, da bi se nadaljeval v primeru potomcev :). Tako, da verjetno, da bi ga obdržala, veliko pa bi bilo odvisno tudi od zvenečnosti njegovea priimka, kombinacija obojega itd. :) Še najbolje bi bilo, da bi po nekem zanimivem spletu okoliščin našla nekoga z enakim. Tako je bilo pri moji babici in dedku, ful lepo :D

Nasplošno pa mislim, da je v redu vse, če je le skupen dogovor obeh partnerjev.

Sem pa slišala za primer, ko se je gospodična Lakota poročila z gospodičem Kruhom. Usoda, kajne! :mrgreen:
Optimist: Person who travels on nothing from nowhere to happiness. :)
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 30. Jan. 2013 22:17

Eući* napisal/-a:Meni je moj priimek zelo všeč! Lepo zveni, ima dober pomen, pa tudi lepo se mi zdi, da bi se nadaljeval v primeru potomcev :).


Enako :)
Ampak vseeno, če se bom poročila bom vzela možev priimek. Kar se tega tiče sem tradicionalistka :D. No, razen če bi se pisal kak Črv, Gosenca, Fikfak in podobno. Potem bi ga probala prepričat naj se usmili svojih morebitnih otrok, in vzame moj priimek (oz. naj mi obljubi da bodo imeli otroci moj priimek :D ).
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 30. Jan. 2013 22:27

Še nekaj me zanima: Otroci, ki so jim starši dodelili 2 priimka.
Ko so bodo oni poročili, a bodo Ime Materinpriimek Očetovpriimek Moževpriimek? A se bodo odločali katerega od staršev imajo "manj radi" ( :D ) in bodo črtali njegov priimek? Kaj šele otroci dveh ljudi z 2 priimki?
Ana X Y Z Q :D
Bomo kmalu kot španci :D
(Wiki navaja za primer Juana Enriqueta Josefina de los Sagrados Corazones Fernández del Solar :D )
Uporabniški avatar
haylee
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 714
Na forumu od: 8. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a haylee » 30. Jan. 2013 22:31

Pri nas imaš uradno priimek lahko sestavljen iz največ dveh besed oz. nedeljivih celot (npr. O'reilly se šteje za eno nedeljivo celoto). Tako, da ja - taki se morajo pač odločit katera "2" priimka bojo imeli.
Zadnjič spremenil haylee, dne 30. Jan. 2013 22:33, skupaj popravljeno 1 krat.
He wants to say "I love you" but keeps it to "goodnight" - because love will mean some falling and she's afraid of heights.
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 30. Jan. 2013 22:32

U, to pa nisem vedla. Hvala :)
Uporabniški avatar
haylee
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 714
Na forumu od: 8. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a haylee » 30. Jan. 2013 22:40

^^ Ni za kej :wink:

On topic: načeloma se itak ne mislm poročit, tko, da se ne ubadam preveč s tem vprašanjem. Če bi pa slučajno se, bi pa vrjetno prevzela možev priimk. A ni glih to "fora" poroke? V vsem ostalem so izvenzakonski partnerji itak izenačeni z zakonci. No razn, če možev priimek reees ne bi bil po mojem okusu - glih zanč sm vidla en priimk s tremi mehkimi č-ji, iz katerga se usi delajo norca; to res glih neb no glede na to da mam zdej en tak pristno slovenski (a.k.a. kmečki) priimek. :D
He wants to say "I love you" but keeps it to "goodnight" - because love will mean some falling and she's afraid of heights.
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 30. Jan. 2013 22:48

Zame je priimek še najmanjši del zakona. Poroka sama je meni najvišja potrditev veze (zraven otroka),čeprav ni dandanes nič za ziher, da bi to bila garancija, da bo zveza trajala.
Moj priimek je sicer slovenski, ne nekaj pogost, sem pa kljub vsemu malo navezana nanj in ga ne bi dala stran.
Zato bi partnerjevega samo dodala :)
The world is as you are.
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 30. Jan. 2013 22:50

Všeč mi je, če ima cela družinica enak priimek, po možnosti očetov. Poznam sicer samo en primerek, ko je mož prevzel ženin priimek (razlog je bila obrt in njeno nadaljevanje ter s tem povezana prepoznavnost).
Moj dragi ma men čist lep slovensk priimek, tk da se ga ne bom branila :D Do tega, da bi imela dva priimka, sem pa mal zadržana. Za tiste ženske, ki si pred poroko ustvarijo neko ime (na znanstvenem ali katerem drugem področju) mi je pa logično, da obdržijo svojega ali imajo dva.
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 30. Jan. 2013 23:07

haylee napisal/-a: Če bi pa slučajno se, bi pa vrjetno prevzela možev priimk. A ni glih to "fora" poroke?


ah kje. meni osebno se zdi obred romantičen in bi ga rada dala 1x v življenju čez. nekega izjemnega pomena ala potrditev zveze ipd mi pa nima, itak je, kot si rekla, dolgoročna zunajzakonska zveza pravno skoraj izenačena z zakonsko (glede premoženja pa itak je isto). lih zato mi tud priimek po poroki ni neki pomemben.

aja, pri mojmu doma mama ni prevzela priimka ob poroki, moj in njegova sestra imata pa 2 imena in 2 priimka. oba uporabljata 1 ime in 1 priimek, razen kadar izpolnjujeta uradne obrazce; in sicer oba mamin priimek, ker se jima zdi, da jima bolj paše k imenu. meni je pa (ironično) lih njegov fotrov priimek lepši.
Vsak raj ima svojo kačo.

Vrni se na O moških

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov