Prešeren - pedofil!

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 05. Jun. 2008 15:15

Nekaj dejstev o Prešernu:

http://erlah.net/2008/05/25/o-presernu/
Uporabniški avatar
Buttercup
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Buttercup » 05. Jun. 2008 15:26

Jao Pontifex... ti si res en biser na tem forumu :D :D
Aljaska
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 17
Na forumu od: 30. 10. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Aljaska » 05. Jun. 2008 17:44

Ja, danes bi Prešerna označili za pedofila, a v njegovem času je bilo to čist normalno. Naj ti omenim, da so se ženske poročale zelo zgodaj, tudi pri 13 letih :eek: . Ali pa to, da se je 50 letnik kmet poročil s 16-letnico, ker jo je oče zakartal pri pokru, ta pa je zmagal...
Uporabniški avatar
mary-kate and ashley bigg
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 733
Na forumu od: 13. 5. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a mary-kate and ashley bigg » 06. Jun. 2008 0:29

pri prešernu je itak tko, da ga danes najbolj poveličujejo v nebo in hočejo skrit vse njegove napake za oznako "to je naš največji pesnik, on je oh in sploh najboljši".a vendar ob tem pozabljajo, da n prešeren ni bil bog, temveč navaden človek iz mesa in krvi ...
FemmeFatal
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 651
Na forumu od: 24. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a FemmeFatal » 06. Jun. 2008 1:31

Ljudje ga kujejo v nebo zaradi njegovih literarnih dosezkov, ne zaradi krasne osebnosti, kar je edino pravilno.

Kar se "pedofilije" tice, je pa ze Aljaska povedala, da je treba upostevati casovni kontekst.

Meni osebno je cisto vseeno, s kom, kje in kdaj se je dol dajal, ce sploh. Pa tudi to, s katere ceste so ga pijanega najveckrat pobirali, ce sploh. Ko berem njegova dela, jih berem zaradi njih samih, ne zaradi avtorjevega briljantnega karakterja.
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 06. Jun. 2008 10:59

:lol: kaj pa narkomqanske filmske in pevske zvezde?še vedno so oh in sploh, četudi so v zasebnosti pravu zadrogirani ali zabpiti slabiči.
ne gleda se na to kakšen je akter, ampak na njegov izdelek.Če se Kim catrall, doma veselo nažiga, al pa če si v žilo potiska H, pa naj si.Še vedno je sex v mestu zakon film in ga bom gledala ne glede na to kaj ona doma dela.
Sam če si PM pač ne rauzmeš ničesar.
Uporabniški avatar
p!ka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1836
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Šaurini

Neprebrana objavaNapisal/-a p!ka » 06. Jun. 2008 19:09

Kr neki. Kaj naj bi s tem pokazu ?
Vsak, ki se vsaj malo spozna na zgodovino ve, da so se v različnih obdobjih poročala na različne načine. In Prešeren je biu v času, ko je bila taka poroka dovoljena. Vsi so se tolko stari poročali. V današnjem času bi biu 100% pedofil ampak za tisti čas to ni blo nič narobe.
Tko, da moje mnenje je, da si s tem pokazu samo to kolko malo se spoznaš na zgodovino. :wink:
...Voli me iz inata
voli me bez ostatka
voli me bilo gde sam
bas takvu kakva jesam

Voli me kad me nema
voli me pored svega
voli me kad ni jedan
bas razlog za to nemas...
marypa
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1341
Na forumu od: 17. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a marypa » 06. Jun. 2008 19:33

mislim ne sm da je bil pijanc, še celo pedofil. pa ponifexmakisimum dela raziskave zgleda o preminulih gospodih, pomembnih za slo. npr. kulturo.
Uporabniški avatar
slivica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 909
Na forumu od: 27. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a slivica » 06. Jun. 2008 19:45

Ko sem vidla temo sem se takoj spomnila na mojo profesorico slovenscine (ki je to na naso sreco bila samo eno leto) in je zmeraj govorila, da je bil Preseren pedofil in cudak. Govorila je, da ni normalno, da je imel svoje nezakonske otroke, drugim pa je delil fige itd.

Drugace pa se tudi jaz strinjam, da se njega sodi po njegovih delih in je tako tudi prav. Tudi o osebnosti Einsteina bi se dalo razglabljati pa ga kljub temu gledamo bolj kot ne kot znanstvenika. In ce je Presernu ta njegova "cudna" narava pomagala do taksnih mojstrovin je vsekakor opravicljiva, saj koliko sem jaz seznanjena ni delal nic kaznivega.

Nisem pa prebrala celotnega clanka oz zapisa iz linka, tako da ne vem tocno o cem govori.
Valeria
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 228
Na forumu od: 3. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Valeria » 08. Jun. 2008 10:06

Prešernova veličina je v njegovih pesmih.

Tudi njegovo pijančevanje in nagnjenost k mladim dekletom tega ne morejo izničiti.
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 08. Jun. 2008 17:26

Svaka čast za odkrivane tople vode :)
Mislim a ti še ni jasno, da je ogromnooooo, po moje kar večina velikih literarnih del, tako slovenskih kot tujih, nastalo pod vplivom alkohola in drog???
Naši Franceljni so ga pili, angleški boemi so kadili opij, Alica in Štoparski vodnik sta produkt tripa, glasba nekoč in danes se piše na koki ali horsu...
Dejstvo je, da je ena izmed faz v procesu kreativnosti tudi tako imenovana faza iluminacioje - se pravi preblisk, navdih - in ta največkrat izrazi ravno v takih stanjih, ko nismo v stanju treznosti oz. popolne zavesti - torej spanje, pod vplivom raznih substanc...
Uporabniški avatar
ženska
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1439
Na forumu od: 4. 10. 2005
Kraj: Prelepa Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a ženska » 10. Jun. 2008 0:32

Take stvari so se vedno dogajale in se bodo še.

Ima pa ta Seba res "lovske". Jaz ga poznam ...
Uporabniški avatar
Satya
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 316
Na forumu od: 5. 6. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Satya » 10. Jun. 2008 11:19

ja, vse je treba razumet v kontekstu dogajanja. takrat so ljudje prej umirali in so se tudi prej poročali. zato njena starost ni nič nenavadnega, to, da je bil pijanec, pa v bistvu tudi ne (če se človek malo ozre po okoliških kafičih... ;))

sploh pa pri pesniku ocenjujemo pesmi in ne način življenja, ne presojamo, a je bara a ali ne... in meni osebno, čeprav bi se takega človeka na daleč izognila, so pesmi še vedno 1a in razen lirike me sploh fascinira še matematična dimenzija.
Uporabniški avatar
eva.
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 116
Na forumu od: 25. 6. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a eva. » 30. Jun. 2008 21:38

Js tut nism mela kej preveč dobrega mnenja o Prešernu predenj se nisem res poglobila v njegove pesmi. te pa so me tako prevzele in mi ukradle dih, da lahko zlahka pozabim na njegove spodrsljaje.
kot je že prej ena dečva rekla, njega imamo za največjega pesnika zaradi pesmi in ne zaradi česa drugega
Uporabniški avatar
Satya
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 316
Na forumu od: 5. 6. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Satya » 01. Jul. 2008 17:59

exactly the same. btw, noro luštkan avatar :)

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov