Pismenost ljudi (branje literature, pravopis, slovnica)

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Never-ending-story
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 74
Na forumu od: 14. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Never-ending-story » 08. Dec. 2007 14:54

Nekaj časa nazaj sem brala, da je v Sloveniji kar velik procent ljudi, ki sploh ne berejo nikakršnih knjig, samo revije (trače). Slovenci naj ne bi dobro razumeli literarnih besedil in naj bi slabo razumeli pisna navodila. Tudi sama opažam, da je obvladovanje slovnice in pravopisa na dokaj nizki ravni. Celo na TV-ju opažam, da marsikateri novinar ne zna pravilno slovnično govorit in se izražat.

Zanima me, če ste mnenja, da je branje in s tem tudi pismenost nujna za ljudi??? Ok, vem da je pismenost nujna, ampak koliko je pomemben tudi sam jezik in izražanje v vsakdanjiku? Recimo jst nemalokrat srečam kakšnega zelo visoko izobraženega človeka, ki ne zna ene najbolj osnovne stvari - to je vikanje! Jst kar kurjo polt dobim, če mi nekdo reče npr. "A boste vstopila", "A boste pogledala"... grrr ljudje, reče se "A boste vstopili" "A boste pogledali"

Pa še nekaj: se vam zdi pomembno, da človek sem pa tja prebere tudi kakšno (strokovnejšo ali bolj resno) knjigo, ne samo revije?
Uporabniški avatar
Buttercup
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Buttercup » 08. Dec. 2007 15:00

Jst tud mislim, da je precej majhen % ljudi, ki bere, ampak to je povsod tako, ne samo v Sloveniji. Tud med mojimi frendi poznam nekaj ljudi, ki bi raje crknili kot pa prebrali kakšno knjigo :roll:
Uporabniški avatar
Lopatka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 166
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Lopatka » 08. Dec. 2007 15:18

Glede branja knjig: jst bi rekla, da je za nizko zanimanje branja v veliki meri kriva tudi šola, ki dijakom s svojimi dolgočasnimi knjigami, zagabijo veselje do tega področja. Tudi pri meni je blo tko, da sem knjige (prostovoljno) začela brat šele po srednji šoli, ko sem se čist slučajno spravila prebrat eno knjigo in od takrat veselo berem razne knjige... Ni primerjave s tistimi v srednji! Če bi mi kdo že prej pod nos "podturil" kakšno pametno knjigo, bi bilo moje zanimanje za branje že veliko prej.

Drugače pa mislim, da je veliko ljudi 'funkcionalno' nepismenih. To opažam pri tem, da veliko ljudi ne zna izpolnjevat obrazcev in razne dokumentacije. Temu pa niso krivi ljudje, ampak tisti, ki te obrazce sestavljajo... recimo v obrazcih mi je moteče to, da je veliko stvari napisanih precej dvoumno - in potem je človek funkcionalno nepismen, ker določeni ne znajo enoumno napisati obrazcev.
Zadnjič spremenil Lopatka, dne 08. Dec. 2007 20:35, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 08. Dec. 2007 18:50

Jaz se ne bi strinjala s tem, da ljudje malo berejo - vsaj sodec po obisku knjiznega sejma ne - ker je ful ljudi in OGROMNO knjig v slovenscini. Ni nujno, da gre za neko hudo dobro literaturo, ampak ne bere se le tracev.

Kar se pa funkcionalne pismenosti tice, se pa strinjam. :D
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
mirella
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 867
Na forumu od: 25. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a mirella » 08. Dec. 2007 18:52

Kr dosti ljudem je edina literatura un časopis, ki ga zjutraj na wc-ju prelistajo :D :D
Life is not the amount of breaths you take,
it's the moments that take your breath away.
Uporabniški avatar
Letty
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 79
Na forumu od: 6. 12. 2007
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Letty » 08. Dec. 2007 20:46

Lopatka napisal/-a:Drugače pa mislim, da je veliko ljudi 'funkcionalno' nepismenih. To opažam pri tem, da veliko ljudi ne zna izpolnjevat obrazcev in razne dokumentacije. Temu pa niso krivi ljudje, ampak tisti, ki te obrazce sestavljajo... recimo v obrazcih mi je moteče to, da je veliko stvari napisanih precej dvoumno - in potem je človek funkcionalno nepismen, ker določeni ne znajo enoumno napisati obrazcev.

Jst bi zase lahko rekla, da sem v nekaterih primerih funkcionalno nepismena, ker ne razumem pol stvari, ki jih zahtevajo obrazci od mene. Lep primer so bili tisti obrazci za dohodnino, ki smo jih vsako leto izpolnjevali. Hodim na faks in se imam za dokaj razgledano, potem pa dobim nek obrazec, ki ga ne znam izpolnit... wtf??? :? Nikjer ni jasno postavljeno vprašanje, kjer bi bil človek 100% vedel kaj je potrebno napisati, ampak skoraj vsako polje dopušča več možnih odgovorov... in potem moram vedno listat po navodilih, da se prepričam kaj je treba napisat. Isto velja za izpolnjevanje nekaterih računov... Hmm... morda pa nisem jst tista, ki je funkcionalno nepismena - ampak avtor obrazca!
Uporabniški avatar
Overload
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 24
Na forumu od: 24. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Overload » 08. Dec. 2007 20:48

Meni se pa zdi da beremo veliko... oz. zmeraj več! Že zaradi interneta. Jst recimo vsak dan na netu preberem toliko materiala za eno manjšo knjigo.
Uporabniški avatar
Lopatka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 166
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Lopatka » 08. Dec. 2007 20:53

^^ Ja, ampak bereš material, ki npr. komaj kaj vidi dvojino... pa tud na sploh se mi zdi, da je predvsem na TV zmeraj več uporabljanja množine, kjer bi mogla bit dvojina, potem pa še kašne besede tako naglašujejo, da glava boli... :roll:
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 08. Dec. 2007 20:57

Jst bi rekla, da beremo vedno več. Samo problem je kaj beremo! Beremo namreč strokovne tekste, forume, spletne strani ... kjer ni poudarek na bogatem jeziku, temveč v razumljivosti, jasnosti in strokovnosti. Klasičnega leposlovja pa beremo vedno manj.
Uporabniški avatar
Buttercup
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Buttercup » 08. Dec. 2007 21:06

Za moje pojme je problem, da se po forumih, msn-jih in na sploh na internetu piše preveč slengovsko. Ok, sej ni problema s tem... ampak preveč ljudi potem to prenese v šolo, na spise, in potem se najdejo tudi takšni, ki v eni strani in pol ne napišejo niti ene vejice :? Recimo en moj sošolec je dober primer... za znort... na zadnjem eseju mu je manjkalo okoli 20 vejic :?

Sicer pa še sreča, da so na forumih tudi takšne rubrike, teme, kjer so zadeve resnejšega tipa in so napisane precej bolj knjižno in se da malo izpilit jezik :D
Never-ending-story
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 74
Na forumu od: 14. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Never-ending-story » 08. Dec. 2007 21:10

^^ se strinjam s tem. Prenašanje kvalitete prebranega v šolo in na šolsko delo je povsem pogosto. Človek se namreč uči z apliciranjem že videnega na novo situacijo. Če je tisto, iz česar se "uči" slabo, potem bo tudi končni izdelek slab.
Uporabniški avatar
Platonic love
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 28
Na forumu od: 27. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Platonic love » 08. Dec. 2007 21:14

Žalostno je to, ker ljudje mislijo, da sta pravopis in slovnica samo za šolo in eseje, "tuki na netu pa itaq nbenga ne briga, a ne stari" :D

Potem pa človek vidi takšne besede: "inžinir", "asvalt", "gitara", glazba... :roll:
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 08. Dec. 2007 21:53

Lopatka napisal/-a:Glede branja knjig: jst bi rekla, da je za nizko zanimanje branja v veliki meri kriva tudi šola, ki dijakom s svojimi dolgočasnimi knjigami, zagabijo veselje do tega področja.


Pomoje je tud to velik minus.nevem, meni so se ful zamerli že v osnovni šoli, ko so me silili brat neke knjige ki me tudi malo niso zanimale.In s tem sem nekak dobila odpor.
Sicer radqa preberem kakšno zanimivo knjigo, ampak ne sme biti predebela.če je predebela me že takoj mine, ker ne maram nekega vlečenja zgodb.Poleg tega tud ne maram nekih Harry Potter variant, ker je to vse krneki.
najljubša prebrana knjiga do zdaj mi je bila Mi otroci s postaje Zoo, ker pač sem v njej našla tist del življenja, ki sem ga nekoč doživljala, sicer ne na svoji koži, ampak v koži opazovalca.To knjigo sem večkrat prebrala, pa sigurno jo bom še.enostavno mi je najboljša.

Drugače pa pismenost?Hja, res je da je kdaj moteče ko sliši kšnega novinarja ki ti cel stavk pove čist sfaljeno.Za take ljudi, ki so v takih službah, bi blo dobro, da sestavljajo besedila nekak s čimamnj napak.a nažalost jih je vsak dan več :?
Kar se tiče pa forumov in takih podobnih zadev, je pa to zame pojem zabave in izkoriščanja prostega časa, tko da mi je res čist vseen kako se tukej piše, no razen če odštejemo vse tiste w-je, pa ch-je in te otročje pisarije.

Je pa res žalostno kako ljudje res ne znajo izpopolnjevat obrazcev.Recimo delam v firmi, kjer se obrazce dnevno pošilja, pa folk skos kliče za najosnovnejše stvari kaj more napisat :?
In smešno mi je da 50% folka ne zna napisat enga normalnega dopisa, recimo o odklopu neke storitve.Pa mu poveš naj napiše svoje podatke, ime priključka in pač katero storitev odklaplja, in te vpraša kako naj napiše, ali pa če mu lahko narekujem, ali pa kr po alinejcah napišejo ko jim rečem kaj more dopis vsebovat :eek: Skratka men so take stvari žalostne.
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 09. Dec. 2007 6:26

Overload napisal/-a:Meni se pa zdi da beremo veliko... oz. zmeraj več! Že zaradi interneta. Jst recimo vsak dan na netu preberem toliko materiala za eno manjšo knjigo.
Sej ne vem, kaj naj si mislim o tem .. ma ja, že res, da se tukej(splet) bere, ampak mislim, da ni blo to tko mišljeno. ;)

Najprej: grrrr, kako me moti, ko človek reče "bom bil" :x :wall: Neverjetno. Sploh sem pa občutljiva na kakšne take očitne slovnične napake.

Ja, men se tud zdi, da se premalo bere, za kar je v neki meri res kriv OŠ sistem s predpisanim gradivom, zarad katerega se je marsikomu zamerilo branje. Ampak sej človek sam ve, kakšno čtivo mu ugaja in pač tako tematiko bere - nima veze kaj, važno, da se bere še kaj drugega razen tračev, TV-sporedov in podobno.
Uporabniški avatar
Shanaxi
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 59
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: v njegovem objemu

Neprebrana objavaNapisal/-a Shanaxi » 09. Dec. 2007 11:16

Moj brat vedno pravi, da zakaj bi bral, če pa o skoraj vsaki knjigi obstaja tudi film :D Češ "slika pove več kot tisoč besed"... po moje se ne zaveda, da si s tem dela neprecenljivo škodo :?

Sicer pa se na splošno strinjam s tem, da pride to "sovraštvo" do branja že v šoli s prisiljevanjem branja zvrsti, ki jih določene osebe ne marajo. Verjetno učitelji, ki skrbijo za šolski program pozabljajo, da nismo vsi enaki in da nekateri ne prenesejo leposlovja in "nakladanja" o tem kako strašansko bogi so bili v starih časih.

Jst osebno leposlovja ne berem veliko, berem pa veliko raje kakšno znanstveno fantastiko, kriminalke, ipd. Je pa res, da ko me neka knjiga "zagrabi" in mi vzbudi veselje, lahko preberem tudi knjigo z 300-500 strani v roku 3-5 dni, medtem ko se lahko z nekim leposlovjem, katero ima (komaj) 150 strani, "mučim" tudi po teden dni in več.

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov