Pismenost ljudi (branje literature, pravopis, slovnica)

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

*kristyna*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 226
Na forumu od: 7. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *kristyna* » 20. Jan. 2008 19:01

Tud jaz sem že ugotovila da se vedno manj bere. Recimo pri angleščini je profesor za ustno oceno hotelnekoga vprašati katero knjigo je nazadnje prebral prostovoljno. 3. razred. potem je drugega uprašal katero zanimivo knjigo je nazadnje prebral. se ni spomnil. skratka ja. vedno manj se bere. tudi jaz vedno manj berem (na žalost).

Najbolj smešno mi je ko med poukom profesor namesto dvojine uporablja množino pa ga z velikim veseljem popravim :D Porfesor se pa najprej zmede nato pa nasmehne: ja tako tako.
Love me or leave me. Hey! Where''s everybody going??
*urškica*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 336
Na forumu od: 3. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a *urškica* » 21. Feb. 2008 22:35

men je pa smešn,da mam na gimnaziji sošolko za katero smo v 2.letniku sred slovenščine ugotovil da ne zna tekoče brat,težje besede pa sploh ne...ona že od 2.razreda trenira judo in ma skos status,za šolo ji dol visi,na naši gimnaziji pa itq ni blo omejitev,pa vsak let čudežno zdela...sam ne bom v življenju pozabla obraza naše prfokse za slovo,čist je prebledela
Uporabniški avatar
*tenisačica*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 591
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Celje(na žalost)

Neprebrana objavaNapisal/-a *tenisačica* » 16. Mar. 2008 11:58

Na žalost se dandanes le redki redno poslužujemo literature :? Sploh kar se mladih tiče.
V našem razredu smo odkrili (oz. to je vsa ogorčena povedala profesorica), da je več kot polovica ''nepismenih''. Enkrat je prišlo celo do tega, da smo ponavljali spis :eek: Meni se zdi to nekaj nepredstavljivega, saj so izgubljali točke na podlagi tvorjenja stavkov!
“The only gossip I'm interested in is things from the Weekly World News - 'Woman's bra bursts, 11 injured'. That kind of thing.” ~ Johnny Depp
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 13:08

Sami slavisti povsod... Jaz nikoli nisem maral slovenščine(kot predmet v šoli), niti mi nikoli nikjer ni pomagalo znanje iz slovenščine(kot predmeta) in za mene so slavisti ljudje, ki nimajo v življenju ničesar bolj pametnega za početi, kot pa da se učijo neke nore teorije o jeziku. Edino kar je pomembno, je da znaš napisat prošnjo, spis, opravičilo itd., drugo pa je za mene pač nepotrebno znanje, ki ti nikoli ne bo pomagalo(vsaj meni ni, pa zato nimam nič manj od življenja).

Primer:
Učis se o predlogu s/z........ni večje bedarije kot pa teorija o tem. Vsak, ki govori slovensko ne bo potreboval teorije o tem, ker je to že 'prirojeno'. Ne moreš se zmotiti, v šoli pa ti bo slavist težil o neki teoriji.

Takšnih in podobnih primerov je pa še veeeeeeeliko več.

Pa brez zamere, takšno je pač moje osebno mnenje.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Mar. 2008 13:12

/\/\4t3j napisal/-a:Primer:
Učis se o predlogu s/z........ni večje bedarije kot pa teorija o tem. Vsak, ki govori slovensko ne bo potreboval teorije o tem, ker je to že 'prirojeno'. Ne moreš se zmotiti, v šoli pa ti bo slavist težil o neki teoriji.

Takšnih in podobnih primerov je pa še veeeeeeeliko več.

Ni res. Od kod potem konstantne napake pri uporabi predloga s-z, tako v pisanem kot govorjenem jeziku? In to s strani avtorjev, ki so rojeni Slovenci in naj bi imeli to "prirojeno". :?
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 13:34

kr.ena napisal/-a:
/\/\4t3j napisal/-a:Primer:
Učis se o predlogu s/z........ni večje bedarije kot pa teorija o tem. Vsak, ki govori slovensko ne bo potreboval teorije o tem, ker je to že 'prirojeno'. Ne moreš se zmotiti, v šoli pa ti bo slavist težil o neki teoriji.

Takšnih in podobnih primerov je pa še veeeeeeeliko več.

Ni res. Od kod potem konstantne napake pri uporabi predloga s-z, tako v pisanem kot govorjenem jeziku? In to s strani avtorjev, ki so rojeni Slovenci in naj bi imeli to "prirojeno". :?


Jaz ne poznam ljudi, ki delajo napake pri uporabi predloga s/z v govorjenem jeziku. To se mi res zdi čudno.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Mar. 2008 13:56

Poslušaj malo naše politike ... :wink:
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 16. Mar. 2008 13:57

/\/\4t3j napisal/-a:Sami slavisti povsod... Jaz nikoli nisem maral slovenščine(kot predmet v šoli), niti mi nikoli nikjer ni pomagalo znanje iz slovenščine(kot predmeta) in za mene so slavisti ljudje, ki nimajo v življenju ničesar bolj pametnega za početi, kot pa da se učijo neke nore teorije o jeziku. Edino kar je pomembno, je da znaš napisat prošnjo, spis, opravičilo itd., drugo pa je za mene pač nepotrebno znanje, ki ti nikoli ne bo pomagalo(vsaj meni ni, pa zato nimam nič manj od življenja).

Primer:
Učis se o predlogu s/z........ni večje bedarije kot pa teorija o tem. Vsak, ki govori slovensko ne bo potreboval teorije o tem, ker je to že 'prirojeno'. Ne moreš se zmotiti, v šoli pa ti bo slavist težil o neki teoriji.

Takšnih in podobnih primerov je pa še veeeeeeeliko več.

Pa brez zamere, takšno je pač moje osebno mnenje.


Sj zato je pa tak stanje v medijih, da se samo križaš nad vsemi napakami, ker ljudje tako razmišljajo...
Meni se pa zdi poznavanje oz. vsaj pravilna uporab slovenščine v javnosti ena bistvenih stvari, ki naj bi jo Slovenec obvladal. S tem kaže ne samo na neko kulturno izobrazbo, ampak tudi spoštovanje jezika in naroda.
Če vam take stvari pač niso pomembne, je najbolj da se pričnemo sporazumevati kar s tuljenjem. A se sploh zavedaš, kaj pomeni razvoj jezika za razvoj civilizacije?
In v šoli nas ne učijo kaj preveč teorij, ampak nas učijo, kako je naš jezik sploh sestavljen in kako se na podlagi te sestave pravilno tvori oz. uporablja.
In jaz imam veliko stvari v življenju za početi, ne bom ravno raziskovala starocerkvene slovanščine, se bom pa trudila pravilno izražati.
Poleg vsega je pa jezik živa tvorba, ki se spreminja, zato ga je potrebno raziskovati in nadgrajevati ravno tako, kot znanstveniki raziskujejo ne vem kakšne genetske zadeve... ali pač kaj podobnega.
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 13:57

kr.ena napisal/-a:Poslušaj malo naše politike ... :wink:

bom :D
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 14:07

Smreka napisal/-a:
/\/\4t3j napisal/-a:Sami slavisti povsod... Jaz nikoli nisem maral slovenščine(kot predmet v šoli), niti mi nikoli nikjer ni pomagalo znanje iz slovenščine(kot predmeta) in za mene so slavisti ljudje, ki nimajo v življenju ničesar bolj pametnega za početi, kot pa da se učijo neke nore teorije o jeziku. Edino kar je pomembno, je da znaš napisat prošnjo, spis, opravičilo itd., drugo pa je za mene pač nepotrebno znanje, ki ti nikoli ne bo pomagalo(vsaj meni ni, pa zato nimam nič manj od življenja).

Primer:
Učis se o predlogu s/z........ni večje bedarije kot pa teorija o tem. Vsak, ki govori slovensko ne bo potreboval teorije o tem, ker je to že 'prirojeno'. Ne moreš se zmotiti, v šoli pa ti bo slavist težil o neki teoriji.

Takšnih in podobnih primerov je pa še veeeeeeeliko več.

Pa brez zamere, takšno je pač moje osebno mnenje.


Sj zato je pa tak stanje v medijih, da se samo križaš nad vsemi napakami, ker ljudje tako razmišljajo...
Meni se pa zdi poznavanje oz. vsaj pravilna uporab slovenščine v javnosti ena bistvenih stvari, ki naj bi jo Slovenec obvladal. S tem kaže ne samo na neko kulturno izobrazbo, ampak tudi spoštovanje jezika in naroda.
Če vam take stvari pač niso pomembne, je najbolj da se pričnemo sporazumevati kar s tuljenjem. A se sploh zavedaš, kaj pomeni razvoj jezika za razvoj civilizacije?
In v šoli nas ne učijo kaj preveč teorij, ampak nas učijo, kako je naš jezik sploh sestavljen in kako se na podlagi te sestave pravilno tvori oz. uporablja.
In jaz imam veliko stvari v življenju za početi, ne bom ravno raziskovala starocerkvene slovanščine, se bom pa trudila pravilno izražati.
Poleg vsega je pa jezik živa tvorba, ki se spreminja, zato ga je potrebno raziskovati in nadgrajevati ravno tako, kot znanstveniki raziskujejo ne vem kakšne genetske zadeve... ali pač kaj podobnega.


Jaz vse medije razumem, nisem pikolovski in me zanimajo informacije, ki jih dobim. Me ne moti, če nekdo govori v svojem narečju in jaz se ne križam, ko gledam 24ur. Jaz tudi ne bom razvijal visoke civilizacije in me to zato ne zanima, v primeru, da bi mi zborni jezik prinesel par tisoč evrov, bi spremenil mnenje. Slovenski jezik spoštujem in ga imam rad.
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 16. Mar. 2008 14:13

Jaz vse medije razumem, nisem pikolovski in me zanimajo informacije, ki jih dobim. Me ne moti, če nekdo govori v svojem narečju in jaz se ne križam, ko gledam 24ur. Jaz tudi ne bom razvijal visoke civilizacije in me to zato ne zanima, v primeru, da bi mi zborni jezik prinesel par tisoč evrov, bi spremenil mnenje. Slovenski jezik spoštujem in ga imam rad.


Ja, splošna izobrazba te tud jeb*. Jezika niso "izumljali" znanstveniki, ampak preprosti ljudje....
Kar se pa tiče razvijanja jezika... Sem videla da pišeš v kulturo prehranjevanja, kako se jo je treba držati. Zakaj pa ne ješ kar s tal ali pa na postelji? Kaj pa imaš od tega, če ješ vsakič z drugega krožnika?
Hm....bonton tako veleva a ne? No, bonton veleva tudi kulturo izražanja :)
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 14:23

Smreka napisal/-a:
Jaz vse medije razumem, nisem pikolovski in me zanimajo informacije, ki jih dobim. Me ne moti, če nekdo govori v svojem narečju in jaz se ne križam, ko gledam 24ur. Jaz tudi ne bom razvijal visoke civilizacije in me to zato ne zanima, v primeru, da bi mi zborni jezik prinesel par tisoč evrov, bi spremenil mnenje. Slovenski jezik spoštujem in ga imam rad.


Ja, splošna izobrazba te tud jeb*. Jezika niso "izumljali" znanstveniki, ampak preprosti ljudje....
Kar se pa tiče razvijanja jezika... Sem videla da pišeš v kulturo prehranjevanja, kako se jo je treba držati. Zakaj pa ne ješ kar s tal ali pa na postelji? Kaj pa imaš od tega, če ješ vsakič z drugega krožnika?
Hm....bonton tako veleva a ne? No, bonton veleva tudi kulturo izražanja :)


Moja kultura izražanja je zame in za ljudi okrog mene zadovoljiva.

Kaj imam od tega, da jem vsakič iz drugega krožnika? to je bonton, jaz pa zbornega jezika ne potrebujem, ker nisem javna osebnost.
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 14:27

p.s. glede moje splošne izobrazbe smrekica:

Zame je splošna izobrazba, da znam pisat, brati, da poznam zemljevid sveta, da poznam zgodovino itd.

Me pa en k briga, kako se je jezik razvijal in kdo ga je razvijal, niti nisem trdil, da to vem, niti to ne spada k splošni razgledanosti.
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 16. Mar. 2008 14:29

Sej se mi ne da prerekat..ampak kaj ma pa pravilna slovnica veze samo z zbornim jezikom??? Sej menda govoriš pogovorno? Ne vem no... menda je fajn da znaš pravilno sklanjat, spregat, uporabljat dvojino, pravilne predloge, prislove...
U redu, sem zaključila.
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Mar. 2008 14:36

Smreka napisal/-a:Sej se mi ne da prerekat..ampak kaj ma pa pravilna slovnica veze samo z zbornim jezikom??? Sej menda govoriš pogovorno? Ne vem no... menda je fajn da znaš pravilno sklanjat, spregat, uporabljat dvojino, pravilne predloge, prislove...
U redu, sem zaključila.


strinjam se s tabo.....im out aswell :)

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov