Oblikovanje besedil - razumljivost, jasnost, boljši stil

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Prmerjaj 1.) in 2.) poved. Kako je pri tebi?

Prva poved mi je jasnejša.
0
Brez glasov
Druga poved mi je jasnejša.
5
42%
Obe povedi sta mi jasni, prva pa je izrazno in oblikovno lepša.
4
33%
Obe povedi sta mi jasni, druga pa je izrazno in oblikovno lepša.
3
25%
Skupaj glasov : 12

Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 30. Jan. 2010 20:41

Živijo!
S kolegom ugotavljava, kako kompleksni so lahko stavki, da bodo v povprečju za ljudi jasni, lepi, stilsko za povprečje lepše oblikovani. Tole spodaj je eden od mnogih primerov, ki jih izboljšujeva.

Poglej ti dve povedi:
1.) "Da si zagotovite uspeh svojega spletnega mesta, ga morate biti sposobni nadzirati, tako kot fizično prodajo."
2.) "Uspeh vašega spletnega mesta (trgovine') si zagotovite z nadzorom."

Je zate kakšna bistvena razlika med prvo in drugo povedjo? Ti je izrazno in oblikovno lepša prva ali druga? Sta ti obe razumljivi? Ti je katera jasnejša?

Imaš kakšna priporočila za pisanje besedil za širšo publiko? Bralci bodo ljudje vseh vrst, ki imajo podjetje in bi želeli imeti svojo spletno trgovino.

tnx,
Boris
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 30. Jan. 2010 21:01

Jaz bi tukaj uporabil prihodnjik...si boste zagotovili...

verjetno ti nekaj hočeš prodati...nekaj, česar stranka nima...če prav razumem...in zanima te s kakšnimi besedami narediti "bum"....s kakšnimi besedami prodati...

zato moraš prepričati v stilu...če boste kupili, si boste zagotovili...ne pa če kupite, si zagotovite...

po mojem mnenju...
sirova štručka
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5990
Na forumu od: 9. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a sirova štručka » 31. Jan. 2010 21:51

...
Zadnjič spremenil sirova štručka, dne 05. Dec. 2016 23:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 31. Jan. 2010 23:13

Prva poved je na hitro in "prvo" branje relativno nerazumljiva. Če bi želel ohraniti tako obliko, bi namesto zadnje vejice priporočala pomišljaj.
Druga poved pa je kot samostojna enota napisana preskopo - kakšen nadzor?

Na hitro ti bom podala nekaj alternativ, ki so mi kapnile na pamet :D :

"Bi si želeli zagotoviti uspeh svojega spletnega mesta? Prav tako, kot fizična prodaja je tudi ta potreben nadzora."

ali

"Bi si želeli zagotoviti uspeh svojega spletnega mesta? Ključ se skriva v nadzoru bla bla bla"

= če želiš koga navdušiti.

Če pa delaš samo opise, bi jaz predlagala naslednje:

"Uspešnost vašega spletnega mesta postane zagotovljena, ko si pridobite nadzor nad njim. To pa storite tako bla bla bla..."

ali

"Če ste sposobni nadzirati vaše spletno mesto, uspeh le tega ne izostane."
..., je uspeh slednjega zagotovljen."

Pa uspešno pisanje!

:)
Uporabniški avatar
miikena
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1529
Na forumu od: 13. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a miikena » 31. Jan. 2010 23:20

Boris napisal/-a:1.) "Da si zagotovite uspeh svojega spletnega mesta, ga morate biti sposobni nadzirati, tako kot fizično prodajo."

A ni tale vejica odveč, al sem sam jz zblojena?

(...) sposobni nadzirati tako kot fizično prodajo.
(...) sposobni nadzirati tako, kot nadzirate fizično prodajo.



Vidim, da je med tem, ko jz mučkam ta odgovor, Tysia par fajn alternativ podala. Definitivno bolj pritegne pa še bolj jasno je :)
Listen to the energy within. Go confidently in the direction of your dreams. Live the life you've imagined!
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 02. Feb. 2010 21:03

^ ni vejica preveč. Gre za dopolnilni stavek, ki se ga od prvotne povedi loči z vejico.

P.S.: povedi sta lektorirani. :wink:


-------

tnx Jochie in Tysia.

Dobrodošle tudi ideje ostalih. Posebej bi me zanimale Tvoje ideje, kako pisati povedi na splošno, da bodo "zapalile" pri večini. Če ne drugega, lahko napišeš, kakšne oblike povedi tebe pritegnejo.

Če se bo idej dosti nabralo, bomo lahko "vsi" hodili sem gledati, kaj je večini všeč in po možnosti ideje uporabili v praksi - lepšali dneve tistim, ki berejo naše komentarje.
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 03. Feb. 2010 10:46

Najprej moraš kupce pritegniti, to pa narediš najbolje s tem, da jim ponudiš rešitev za njihov problem. Recimo začneš tekst z vprašanjem v smislu, če potrebujejo "x", da imaš ti rešitev za to, oz. s trditvijo v stilu kako pomembno je imeti spletno mesto za svoje produkte, zato ker "blabla" (oz. karkoli podobnega) in da ti ponujaš to storitev. Torej jim daš vedeti, da imajo problem in da imaš ti rešitev.

Naslednje: ko pišeš za vse ljudi in hočeš poleg tega prodati svojo idejo, moraš pisati tako, da te bodo vsi razumeli: sorazmerno kratki in enostavni stavki, z ne preveč podredij ipd.. Super je če zapleteno zadevo razložiš zelo preprosto: ko ljudje skapirajo nekaj kao zahtevnega jim to daje odčutek samopotrditve in bodo veliko raje nadaljevali z branjem oz. kupili tvojo storitev.

Ljudje imajo tudi radi, če je vse simpl in lahko hitro najdejo, kar hočejo. Da to dosežeš, pišeš v odstavkih. Če je tekst daljši daješ podnaslove. Zadeve lahko nanizaš tudi v korakih - recimo "štirje preprosti koraki do vaše spletne trgovine" in potem opišeš kaj je potrebno storiti.


Glede onih povedi:
Jaz bi mogoče napisala tako: Glavni cilj je seveda uspeh vašega spletnega mesta. Zagotovite si ga na enak način, kot pri fizični prodaji. (S trdilnim stavkom poveš, kaj je glavni cilj - potrdiš stranki, da imata oba enako vizijo oz. da ti vidiš njeno vizijo. Potem ji ponudiš rešitev in to tako, da zraven vpelješ nekaj, kar je stranki znano (torej fizična prodaja). Ob tem ima stranka dober občutek, saj bo delala z nečim, kar ji je poznano in kar že obvlada. Nočeš ji namreč dati občutka, da bo potrebno narediti nekaj totalno novega in s tem težavnega.)

Sicer pa je tvoj prvi stavek boljši od drugega, ker pri drugem sploh ne vem za kaj naj bi se šlo. Kakšen nadzor? Jaz sem dobila asociacijo varnostnikov.
As the shadow follows the body,
As we think, so we become.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 03. Feb. 2010 11:18

priporočam tudi branje bloga Aleša Lisca.

http://www.lisac.si/
Uporabniški avatar
amyZ
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 671
Na forumu od: 31. 3. 2005
Kraj: trbovlje

Neprebrana objavaNapisal/-a amyZ » 03. Feb. 2010 12:19

Prvo moreš bolj natančno prebrat, da jo razumeš, medtem ko je druga bolj jasna. Osebno mi je zato druga bolj všeč, bi pa recimo oblikovala jz tako:
Uspeh vašega spletnega mesta si LAHKO zagotovite z UČINKOVITIM nadzorom.
Ali pa kaj podobnega. Ne predolgo in ne prekratko, ter jasno in razumljivo. To se mi zdi, da se bolj prodaja, kot pa kakšna zakomplicirana besedila.
Vedno delaj za življenje in ne dopusti da bi živel za delo!!!

http://amadeaz.blogspot.com/

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov