Markiz de Sade

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
Karamela
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 27
Na forumu od: 6. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Karamela » 19. Mar. 2005 11:09

Zanima me, če se ste kaj brali/berete de Sada? Kakšno je vaše mnenje o njem in o njegovem pisanju? Vas njegovo pisanje vzburja ali ste zgroženi? Ali pa ste zgroženi in hkrati vzburjeni?

Osebno mi je de Sade noro všeč. Zanimivo se mi zdi, ker ga še vedno toliko ljudi obsoja, v resnici pa je bilo njegovo življenje precej bolj mirno (no, nekaj malih bičanj je že bilo ...) kot pa bi to lahko sklepali iz knjig. V bistvu je pisal to kar je pač pisal zato, da je obsojal dvoličnost takratne družbe, pa so ga non stop trpali v zapor. Vsekakor mislim, da je de Sade eden največjih piscev kar jih je - po mojem okusu.
Curiosity killed the Cat ...
Kornelija
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 3
Na forumu od: 28. 6. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Kornelija » 19. Mar. 2005 11:15

hja, sm lih omenjala njegovo knjigo v temi o umazanih igrah .. sej pravim, kot pisec je zelo dober, ampak samo do meje fikcije. Ni kej, dost si je upal. Še zmeri buri duhove in najbrž bi bil spet v zaporu, glede na to, da se bunijo za vsako figo, ki odstopa od normalnega. Sicer so mi pa njegova dela hm... pravzaprav ne vem. Bla sm totalno zgrozena, sam po drugi strani je pa zlo zanimiv. (upamresupamdajesamofikcija...)
Uporabniški avatar
Karamela
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 27
Na forumu od: 6. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Karamela » 21. Mar. 2005 8:46

V ljudeh sta realnost in fikcija vedno ločeni. Fikcija je recimo, da si zamišljaš, kako te posiljujejo in ob tem se samozadovoljuješ in orgazmiraš, v realnosti pa tega seveda niti slučajno ne bi želel doživeti. To je popolnoma normalno.
Zgleda da na tem forumu ne berejo veliko ... :wink:
Curiosity killed the Cat ...
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 21. Mar. 2005 11:16

Karamela napisal/-a:V ljudeh sta realnost in fikcija vedno ločeni. Fikcija je recimo, da si zamišljaš, kako te posiljujejo in ob tem se samozadovoljuješ in orgazmiraš, v realnosti pa tega seveda niti slučajno ne bi želel doživeti. To je popolnoma normalno.
Zgleda da na tem forumu ne berejo veliko ... :wink:

no ja, da ne berejo veliko na tem forumu, take literature najbrz ne. mogoce pa ce bi bla tema Heinrich Boell pa se ti ne bi oglasila :D kakor za koga, jst osebno sm probala prebrat incest pa me je po parih straneh minil. neki je na tem, da moras spoznat temno plat ce hoces uzivat v svetli ampak da si zmislis kaj tako temacnega......da ima sadizem potem po teb ime je pa vseen mal prevec :D
Alwaleed
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1075
Na forumu od: 6. 1. 2005
Kraj: Teksas, ZDA

Neprebrana objavaNapisal/-a Alwaleed » 21. Mar. 2005 11:24

Karamela napisal/-a:V ljudeh sta realnost in fikcija vedno ločeni.

Zanimivo, pri meni pa ta ločitev ni tako izrazita; zame ima tisto, kar imam v glavi, dokaj neposredno zvezo z realnostjo. Namenoma. Menim, da mora fantazija služiti izboru in uresničevanju ciljev v resničnosti. Uporabljati domišljijo za pobeg, kot nekakšen "kino v glavi", se mi zdi pa približno toliko neproduktivno kot uporaba drog; vodi k manjši učinkovitosti v življenju, k depresiji, ... Depresivci npr. imajo preaktivno domišljijo, dogajanje v kateri ni regulirano - večino časa preživijo v fantazijah brez osnove v resničnosti, premalo časa preživijo v reševanju svojih resničnih problemov, posledično še bolj izgubljajo v bitki z realnostjo.

Ne vem - ne vidim smisla v tem, da bi fantaziral o nečem, ampak si tega hkrati ne želel na kak način uresničiti... Zato je tudi moje doživljanje Sada omejeno s tem: ker ne želim živeti na način, ki ga opisuje Sade, se mi o tem tudi upira fantazirati.
Uporabniški avatar
fiona
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 245
Na forumu od: 6. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a fiona » 21. Mar. 2005 11:28

Berem Incest...ne poznam de sada glih ful dobro, sem pa gledala film o njem.
Kj naj recem, to kar si nekateri mislijo on pac zapise.. Seveda za tisti cas je bil zelo predrzen in lahko bi rekli, da celo odkrit....malo manj manlomescanski kot takratna druzba....

sicer pa ga se bom bolje spoznala, nimam glih casa knjige brat...jih pa rada berem in de sade je trenutno na tapeti....
Uporabniški avatar
Karamela
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 27
Na forumu od: 6. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Karamela » 21. Mar. 2005 11:40

kepka napisal/-a:mogoce pa ce bi bla tema Heinrich Boell pa se ti ne bi oglasila :D kakor za koga, jst osebno sm probala prebrat incest pa me je po parih straneh minil. neki je na tem, da moras spoznat temno plat ce hoces uzivat v svetli ampak da si zmislis kaj tako temacnega......da ima sadizem potem po teb ime je pa vseen mal prevec :D


Od Boella sem res prebrala samo Konec službene vožnje.

Incest je ena mojih najljubših knjig. Najbolj perverzna, najbolj zločinska, najbolj kruta in pokvarjena, kljub temu pa napisana prefinjeno, brez nepotrebnih krutih besed, ki marsikaterega bralca odvrnejo od branja. Je indirektna, ampak učinkovita.

Na post enega od zgoraj, ki je napisal, da ne vidi smisla v tem, da bi fantaziral o nečem, ampak si tega ne bi želel uresničiti. Določene fantazije so v naši zavesti ali v podzavesti in nas vznemirjajo, vemo pa, da jih v realnosti ne želimo uresničiti, kakšnih (posilstvo) niti ne smemo uresničiti, ker so kaznive. Vsi nimajo takih fantazij, tisti, ki jih imajo/imamo pa rabimo vedeti malo več o tem.
Point razmejitve fantazij od realnega, je ravno v tem, da vemo kje je meja. Kaj dejansko hočemo, česa ne. Kaj smemo, česa ne.
Osebno ne fantaziram o stvareh, ki jih opisuje de Sade, imam pa do njih mogoče malo drugačen odnos ;)
Curiosity killed the Cat ...
Uporabniški avatar
Emina
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 469
Na forumu od: 17. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Emina » 23. Mar. 2005 8:27

Karamela napisal/-a:Zanima me, če se ste kaj brali/berete de Sada? Kakšno je vaše mnenje o njem in o njegovem pisanju? Vas njegovo pisanje vzburja ali ste zgroženi? Ali pa ste zgroženi in hkrati vzburjeni?

Osebno mi je de Sade noro všeč. Zanimivo se mi zdi, ker ga še vedno toliko ljudi obsoja, v resnici pa je bilo njegovo življenje precej bolj mirno (no, nekaj malih bičanj je že bilo ...) kot pa bi to lahko sklepali iz knjig. V bistvu je pisal to kar je pač pisal zato, da je obsojal dvoličnost takratne družbe, pa so ga non stop trpali v zapor. Vsekakor mislim, da je de Sade eden največjih piscev kar jih je - po mojem okusu.


Ja,če govorimo iz literarne plati,je njegv stil res pohvalen. Da bi me pa njegove zgodbice vzburjale...daleč od tega. Me kar vse boli,ko pomislim,na tiste njegove "žrtve". Ko slišim ta "De Sade",najprej pomislim na tisto "foro" s podgano :eek: Sicer pa,dokler partnerki/ju paše in v tem uživa(verjetno je takih hudičevo malo),naj se le grejo te igrice.
Uporabniški avatar
Dalila
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 375
Na forumu od: 5. 8. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Dalila » 23. Mar. 2005 10:23

Že vem, česa se bom lotla po izpitu.
pa pa
Uporabniški avatar
Karamela
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 27
Na forumu od: 6. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Karamela » 24. Mar. 2005 14:27

Dalila napisal/-a:Že vem, česa se bom lotla po izpitu.


Branja, ne prakticiranja :lol: (Čeprav je v milejši obliki lahko zelo fajn :wink:
Curiosity killed the Cat ...
Uporabniški avatar
Emina
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 469
Na forumu od: 17. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Emina » 24. Mar. 2005 14:43

Karamela napisal/-a:
Branja, ne prakticiranja :lol: (Čeprav je v milejši obliki lahko zelo fajn :wink:

Ja, v zelo milejši obliki.
Uporabniški avatar
BuNNy_bLuE
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 47
Na forumu od: 16. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a BuNNy_bLuE » 24. Mar. 2005 14:46

Dalila napisal/-a:Že vem, česa se bom lotla po izpitu.


jst pa že kr ju3:D
~*BoRn 2 Be WiLd*~
Uporabniški avatar
La*Perla
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 456
Na forumu od: 25. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a La*Perla » 22. Apr. 2005 15:24

že dalj časa iščem v knjižnici njegovo knjigo :razz:
*Diamonds are forever*
Uporabniški avatar
Eneya
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 63
Na forumu od: 11. 4. 2005
Kraj: rob Gorenjske

Neprebrana objavaNapisal/-a Eneya » 22. Apr. 2005 21:25

kaj pa sploh je ksna knjiga od de sadeja? mislm.. ok, kle vsi incest omenjate, kaj pa se kaj druzga? mene pa kr zmrazi k slism markiz de sade... konc koncu je on zacetnik sadizma :roll:
krfjolca
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 810
Na forumu od: 24. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a krfjolca » 22. Apr. 2005 21:52

Pri nas imamo tele: od tega celo 2 v slovenščini ... :x

1. Oeuvres. I Sade 1990- fre# monograf. publ.
2. Oeuvres. II Sade 1995 fre# monograf. publ.
3. Oeuvres. III Sade 1998 fre# monograf. publ.
4. Juliette Justine Sade, Donatien# 1987 slv# roman
5. Eugénie de Franval and other # Sade, Donatien# 1968 eng# kratka proza
6. Szodoma százhúsz napja ; Les # Sade, Marquis # 2000 hun# kratka proza
7. Justine ovvero le disavventur# Sade, Donatien# 2002 ita# roman
8. The Marquis de Sade : a life Schaeffer, Neil 2001 eng# monograf. publ.
9. Incest : a tragic tale Sade, Donatien# 2003 eng# kratka proza
10. Les 120 journées de Sodome ou# Sade, Donatien# 2002 fre# roman
11. Journal inédit : deux cahiers# Sade 1970 fre# monograf. publ.
12. Les crimes de l'amour Sade, Donatien# 1975 fre# kratka proza
13. Les crimes de l'amour Sade 1971 fre# kratka proza
14. Historiettes, contes et fabli# Sade 1968- fre# kratka proza
15. Les infortunes de la vertu Sade, Donatien# 1969 fre# kratka proza
16. Aline et Valcour : ou Le roma# Sade, Donatien# 1971 fre# roman
17. Justine ili Nedaće kreposti Sade, Markiz de 1984 scr# roman
18. Marquis de Sade for beginners Hood, Stuart ;# 1995 eng# monograf. publ.
19. Incest ; Eugénie de Franval Sade, Donatien# 2004 slv# kratka proza
20. Incest ; Eugénie de Franval Sade, Donatien# 2004 slv# kratka proza
21. Juliette Justine ; Juliette J# Sade, Donatien# 2005 slv# roman
22. Les crimes de l'amour : nouve# Sade, Donatien# 1989- fre# monograf. publ.

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov