Kultura prehranjevanja

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

sanjaanja
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1411
Na forumu od: 24. 10. 2007
Kraj: Gorenjska, Starost: 30 let

Neprebrana objavaNapisal/-a sanjaanja » 24. Mar. 2008 11:12

Aloha napisal/-a:Ana27, ja, tko je.

Kadar mamo na obisku družbo mojih staršeu, mami prpraula, kr js nimam tm kej iskat, kadar mam na obisku svojo družbo, jih postrežem sama (seveda pa tle ne gre lih za slow food kosila, večerje). Pokazat se pa pridem iz vljudnosti, kr se me njihovi pogovori ne tičejo.

Od nekdaj je tko in ne vem, zakaj bi kogarkol to motil. Nas ne. Ti pa zavijaj z očmi kokr hočeš.


No jaz, če ne bi stregla, se potem ne bi kazala, oz. če bi že bila doma, bi pomagala, če ne pa rajši grem po svoje.
Pri nas je tako, da ko ima mami obiske, in če sem doma, potem jaz strežem, da se lahko mami posveča gostom. Ko imam pa jaz obiske pa mami postreže. Pripraviva pa vedno prej obe hrano kar se pripravit da.
Uporabniški avatar
Black Amber
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 81
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Black Amber » 24. Mar. 2008 11:49

Pri meni je tako:

- obvezno roke umit preden se sploh usedem za mizo
- vsak ima svoj krožnik! Skupno "šaranje" po isti skledi/krožniku se mi zdi skrajno neolikano in mi gre ful na živce
- če je potrebno kej razrezat vedno uporabim nož... kšnega "trganja" z rokami si sploh ne morem predstavljat... pa še grdo zgleda
- vedno jem z zaprtimi usti in me zelo moti, če tega ostali ne prakticirajo
- vsaka jed gre obvezno v poseben krožnik! Ne vem kako lahko nekateri jejo meso iz istega krožnika, iz katerega so prej jedli juho :?
- tudi solata pride v poseben krožnik, ker me moti, če se solata in ostala jed med seboj mešata

Pa še kej bi se našlo...
Uporabniški avatar
ryu10kyu
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2140
Na forumu od: 14. 6. 2005
Kraj: Sonce

Neprebrana objavaNapisal/-a ryu10kyu » 24. Mar. 2008 12:02

Meni je pa všeč če grem s punco (trenutno samski) jesti ven in potem naročiva veliko solato in tako hrano kjer je skupni krožnik...jaz grem zelo rad v mehiško jesti recimo... tortiljo vsak eno poje(vsak svoj krožnik), čips je z omakicami in oba jemljeva iz istega krožnika, solata pa tista ta velika in oba pikava iz nje...meni je to pač romantično ali ne vem kaj...oziroma imam občutek da sva bolj povezana :knuddel: Tako da me to ne moti pač...nasprotno!

Drugače me pa moti, da so recimo kakšni obiski in vsi jemo iz iste sklede za solato recimo...to mi je neokusno...sploh če je vilica umazana od kakšne omake in potem s tisto vilico pika po solati :willnicht:

Je pa res da ponavadi ko pridejo obiski itak potem ful bolj daš povdarek na malenkosti...kot so prtički, fancy krožniki in te fore...sicer ne vem v čem je fora...kao se moraš pokazati ali kaj jaz vem? Mah...vsak dan bi si moral človek malo polepšati prehranjevanje...itak take malenkosti ful polepšajo zadevo...kakšen peteršiljček za okras ali pa rezino pomaranče ali limone..vse skupaj ne vzame veliko časa, da pa sigurno lepši filing pri jedi...

Drugače pa jaz jem za mizo, lahko tudi pred računalnikom, v postelji...odvisno pač...nisem zdaj ful natančen in strog glede tega :irre:
Žene so zato, da jih ljubimo, ne pa da bi jih razumeli. Oscar WILDE
Uporabniški avatar
ryu10kyu
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2140
Na forumu od: 14. 6. 2005
Kraj: Sonce

Neprebrana objavaNapisal/-a ryu10kyu » 24. Mar. 2008 12:09

Black Amber napisal/-a:Pri meni je tako:

- obvezno roke umit preden se sploh usedem za mizo
- vsak ima svoj krožnik! Skupno "šaranje" po isti skledi/krožniku se mi zdi skrajno neolikano in mi gre ful na živce
- če je potrebno kej razrezat vedno uporabim nož... kšnega "trganja" z rokami si sploh ne morem predstavljat... pa še grdo zgleda
- vedno jem z zaprtimi usti in me zelo moti, če tega ostali ne prakticirajo
- vsaka jed gre obvezno v poseben krožnik! Ne vem kako lahko nekateri jejo meso iz istega krožnika, iz katerega so prej jedli juho :?
- tudi solata pride v poseben krožnik, ker me moti, če se solata in ostala jed med seboj mešata

Pa še kej bi se našlo...


-Mi ponavadi jemo iz istega krožnika...prvo juha potem ostalo...in mene tudi moti, zato poližem krožnik potem, da ko pride drugi obrok da ni ostankov juhe na njem :lach: (pač nerad kompliciram in težim)
- cmokanje mislim da nikomur ni všeč, ali pa da bi gledal kako tisti prežvekuje hrano in jo golta z odprtimi usti(kdo je pa še tako neokusen oziroma neolikan v zdajšnjih časih?)
- jaz ne jem mesa, če pa ga že (parkrat na leto) pa tudi ne jem z rokami...saj ponavadi je to kakšen zrezek ali pa omakica in mislim da take stvari itak ljudje ne jemljejo v roke in jedo z rokami...pico pa včasih jem tudi z rokami...oziroma kakor mi paše...včasih z rokami včasih z vilicami in nožem
- solata je itak v svojem krožniku ali posodi?Ali jaz nisem razumel kaj želiš povedati? A da daš solato poleg ostalih jedi ali kaj? A to kdo dela? :eek:
Žene so zato, da jih ljubimo, ne pa da bi jih razumeli. Oscar WILDE
Uporabniški avatar
Traxie
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 185
Na forumu od: 25. 2. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Traxie » 24. Mar. 2008 13:08

Jst mam tud rada neki osnovnega bontona za mizo. Moje sm zdej nekak navadla, da se je juho in glavno jed iz razlicnih kroznikov. Ko sem bla se majhna, smo jedli iz istega. Solato mamo pa vedno v isti skledi, ampak me to ne moti. Za razlicne jedi morjo bit nujno razlicne zajemalke za dajat na kroznik...
Mi gresta pa blazno na zivce moj fotr in brat. Fotr zato ker nima nobene kultute, cmoka, govori s polnimi usti, jst pa skor bruham zraven :roll: . In pa brat ker vedno zamuja na kosilo VSAJ 5 min. In ce ze pride tocno za mizo ugotovi, da je npr juha se vroca in gre nazaj v svojo sobo in pride cez 10 min nazaj. Da popi***. Mami/jst se pa matrava da bo vse cim bols, leps, toplo. Na zivce mi gre tudi k moji za jedilno mizo (ko se ne je) delajo miljon drugih stvari. Mami recimo ureja kej za sluzbo, brat si prnese laptopa dol in kej dela...Se mi zdi da so zato pisalne mize, jedilna miza naj bo pa izkljucno za hrano. Tud prehranjevanje v sobah (razen kaksne cokoladice, sadja) mi nekak ni...
Uporabniški avatar
Sp3lca
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 510
Na forumu od: 15. 7. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Sp3lca » 24. Mar. 2008 13:14

Meni se pa sploh ne zdi, da je jedilna miza namenjana samo temu, da jemo tam. Jst si tudi prinesem prenosnik za mizo, tam beremo časopise... Ubistu je to lahko super skupn prostor-veliko boljše, da s tem kršim očitno neko "kulturo prehranjevanja" kot pa, da bi vse počela v svoji sobi (za pisalno mizo) in vidla domače za 5min. med jedjo oz. bi se z njimi vidla še pred televizijo.
And if your head explodes with dark forebodings too
I'll see you on the dark side of the moon.
Uporabniški avatar
densy
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2048
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a densy » 24. Mar. 2008 16:53

sanjaanja napisal/-a:
Aloha napisal/-a:Ana27, ja, tko je.

Kadar mamo na obisku družbo mojih staršeu, mami prpraula, kr js nimam tm kej iskat, kadar mam na obisku svojo družbo, jih postrežem sama (seveda pa tle ne gre lih za slow food kosila, večerje). Pokazat se pa pridem iz vljudnosti, kr se me njihovi pogovori ne tičejo.

Od nekdaj je tko in ne vem, zakaj bi kogarkol to motil. Nas ne. Ti pa zavijaj z očmi kokr hočeš.


No jaz, če ne bi stregla, se potem ne bi kazala, oz. če bi že bila doma, bi pomagala, če ne pa rajši grem po svoje.
Pri nas je tako, da ko ima mami obiske, in če sem doma, potem jaz strežem, da se lahko mami posveča gostom. Ko imam pa jaz obiske pa mami postreže. Pripraviva pa vedno prej obe hrano kar se pripravit da.


lol in zakaj nebi pršou pozdravt obiske od staršev. ponavad pa tut niso tok zanimivi da bi pol kr zravn sedu.
orhideja1
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 874
Na forumu od: 29. 10. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a orhideja1 » 24. Mar. 2008 18:01

densy napisal/-a:
sanjaanja napisal/-a:
Aloha napisal/-a:Ana27, ja, tko je.

Kadar mamo na obisku družbo mojih staršeu, mami prpraula, kr js nimam tm kej iskat, kadar mam na obisku svojo družbo, jih postrežem sama (seveda pa tle ne gre lih za slow food kosila, večerje). Pokazat se pa pridem iz vljudnosti, kr se me njihovi pogovori ne tičejo.

Od nekdaj je tko in ne vem, zakaj bi kogarkol to motil. Nas ne. Ti pa zavijaj z očmi kokr hočeš.


No jaz, če ne bi stregla, se potem ne bi kazala, oz. če bi že bila doma, bi pomagala, če ne pa rajši grem po svoje.
Pri nas je tako, da ko ima mami obiske, in če sem doma, potem jaz strežem, da se lahko mami posveča gostom. Ko imam pa jaz obiske pa mami postreže. Pripraviva pa vedno prej obe hrano kar se pripravit da.


lol in zakaj nebi pršou pozdravt obiske od staršev. ponavad pa tut niso tok zanimivi da bi pol kr zravn sedu.


Pomoje ni hotla reči, da jih ne smeš pozdravit, ampak, da bi lahko mami kaj pomagala :idea:
Uporabniški avatar
Aloha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2848
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Havajsko otočje

Neprebrana objavaNapisal/-a Aloha » 24. Mar. 2008 18:55

Pr nas doma je pač tko in zdi se mi, da nima nobena pravice neki jodlat, kako pa kaj nej kdo od nas dela in se obnaša.

Kako mamo doma razdeljena opravila in na kakšn način funkcionira naša familija, se tiče izključno nas, zato ni potrebe po soljenju pameti.
Smell the warm and salty air... see a wave reflect a beam... stop and find a pretty shell... make it real your summer dream...
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 24. Mar. 2008 19:09

sanjaanja napisal/-a:No jaz, če ne bi stregla, se potem ne bi kazala, oz. če bi že bila doma, bi pomagala, če ne pa rajši grem po svoje.
Pri nas je tako, da ko ima mami obiske, in če sem doma, potem jaz strežem, da se lahko mami posveča gostom. Ko imam pa jaz obiske pa mami postreže. Pripraviva pa vedno prej obe hrano kar se pripravit da.


Tole se pa meni neumno zdi. Kdor obiske vabi, naj jih pa še streže.
Je pa res, da se pri nas ne gremo nekega slow fooda, kavo pa komot skuhaš, ne da bi obiske zanemarjal.
Drugo so pa večje družinske fešte in rojstni dnevi, tam pa itak vsak nekaj naredi.
orhideja1
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 874
Na forumu od: 29. 10. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a orhideja1 » 24. Mar. 2008 19:33

sanjaanja napisal/-a:
Aloha napisal/-a:Ana27, ja, tko je.

Kadar mamo na obisku družbo mojih staršeu, mami prpraula, kr js nimam tm kej iskat, kadar mam na obisku svojo družbo, jih postrežem sama (seveda pa tle ne gre lih za slow food kosila, večerje). Pokazat se pa pridem iz vljudnosti, kr se me njihovi pogovori ne tičejo.

Od nekdaj je tko in ne vem, zakaj bi kogarkol to motil. Nas ne. Ti pa zavijaj z očmi kokr hočeš.


No jaz, če ne bi stregla, se potem ne bi kazala, oz. če bi že bila doma, bi pomagala, če ne pa rajši grem po svoje.
Pri nas je tako, da ko ima mami obiske, in če sem doma, potem jaz strežem, da se lahko mami posveča gostom. Ko imam pa jaz obiske pa mami postreže. Pripraviva pa vedno prej obe hrano kar se pripravit da.


S tem bi se jaz kar strinjala, ker če se prideš samo pokazat je ravno tako kot, da prideš gledat, če so ti pa le slučajno kakšno darilo prinesli :D
ana27
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 890
Na forumu od: 13. 3. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ana27 » 24. Mar. 2008 19:46

V našem kraju je pa navada takšna, da najprej eden od moških postreže s pijačo, nato ena od žensk s hrano. To je tukaj neko izročilo.
Uporabniški avatar
Lopatka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 166
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Lopatka » 24. Mar. 2008 21:28

sanjaanja napisal/-a:No jaz, če ne bi stregla, se potem ne bi kazala, oz. če bi že bila doma, bi pomagala, če ne pa rajši grem po svoje.
Pri nas je tako, da ko ima mami obiske, in če sem doma, potem jaz strežem, da se lahko mami posveča gostom. Ko imam pa jaz obiske pa mami postreže. Pripraviva pa vedno prej obe hrano kar se pripravit da.

orhideja1 napisal/-a:S tem bi se jaz kar strinjala, ker če se prideš samo pokazat je ravno tako kot, da prideš gledat, če so ti pa le slučajno kakšno darilo prinesli

Sam vidve sta res mal čudni :roll: Meni osebno se zdi zelo lepo, da prideš pozdravit obiske, ne glede na to ali si pomagal pri strežbi, ali pa ne. Tudi jaz osebno se nikoli ne vmešavam ko pridejo obiski... mislim halo... kot da mama ne more sama postrežt tiste kave in priložit par piškotov/peciva/al karkoli že pripravi zraven?! Drugo je, če povabiš obiske na kosilo, v tem primeru se mi pa zdi lepo, da tud sam kej pomagaš zraven. Če nič drugega pa vsaj servirat tiste krožnike in celoten pribor. Vendar če gre za čisto "naveden" obsik, potem se mi ne zdi sveta pomembno, da se neki vmešavam pri strežbi. Tudi moja mama se nikoli ne vmešava ko jaz dobim obiske... no, včasih vpraša, če je kdo za sok ali kej podobnega, ampak v glavnem jst poskrbim za njih. Tko da tud jst ne "letam" preveč, ko ona dobi obiske. In okoli tega ni nikoli bilo kakšnih prerekanj, ker se nam to zdi nekaj čisto samoumevnega. Tko da mislim, da je Aloha čist lepo povedala, in mi res ne grejo v glavo vajine skrajno patetične replike na to.

Sploh pa se ne strinjam z zadnjim postom od orhideje1... češ, da se ni lepo kazat pred obiski, ker lahko izpade, kot da si prišel pogledat, če so ti kaj prinesli! Mislim halo??? :roll: Človek pride pozdravit zaradi vljudnosti in zaradi določenega respekta do starševskih prijateljev. Sorry, ampak meni bi se zdelo ravno to zelo grdo, če bi vedela, da je nekdo od otrok doma, pa se kljub temu ne bi prišel pokazat... ker izpade v smisli "ko vas jeb*" :?
orhideja1
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 874
Na forumu od: 29. 10. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a orhideja1 » 24. Mar. 2008 21:34

Lopatka, če bi sledila od začetka, bi lahko vedela, da ni nihče izjavil, da se obiskov ne pride pozdravit, ampak se je šlo za kuhanje kosila!!

In pri nas ni v navadi, da se gostom skuha samo kavo, ampak se vedno pripravi tudi narezek. In mislim,da bi bilo skrajno nekulturno, da bi mami, ko ima obiske pol ure v kuhinji pripravljala narezek, gostje pa bi sami sedeli v jedilnici, če sem pa jaz doma. Ztao takrat vedno priskočim na pomoč.
ana27
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 890
Na forumu od: 13. 3. 2008
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ana27 » 24. Mar. 2008 21:39

Pri nas je tudi v navadi, da gostom pripravimo narezek, in pri tem običajno pomaga cela družina kar se mi zdi čisto normalno, saj smo vsi v istem stanovanju.
Moti pa me nekaj, ena moja sodelavka, ko pride h kateri izmed sodelavk, se baše s hrano do onemoglosti, ker je pač zastonj, ko pa pride katera od nas k njej, ji pa komaj s kavo postreže :roll:
In ja njena ta mala, stara je že 18 let, vleti samo toliko, da se lahko začne basat s tistim kar prinesemo, ko pridemo na obisk.

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov