Kaj trenutno berete? #1

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
Lastovica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 859
Na forumu od: 24. 12. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a Lastovica » 25. Nov. 2006 19:37

kr.ena napisal/-a:
Lastovica napisal/-a:Zoran Kanduč: Onkraj zločina in kazni


Oh, to sem pa jaz brala, pa spomnim se, da mi je bilo dobro, ampak sem čisto pozabila za kaj gre :oops: Vem, da je neka bolj sociološka knjiga ...
lahko poveš kaj več?


Knjiga Onkraj zločina in kazni je eno redkih domačih knjižnih del, ki se multidisciplinarno in kritično loteva analize nasilja in kaznovanja in to v vseh njunih pojavnih oblikah, tako zasebno kot institucionalno, družbeno in družinsko, javno in zasebno.

Delo Zorana Kanduča, raziskovalca na inštitutu za kriminologiji na Pravni fakulteti v Ljubljani, prinaša v slovenski prostor svež in mestoma radikikalen pogled strokovnjaka in hkrati angažiranega premišljevalca sodobne družbene stvarnosti.

Vsekakor pa gre za vznemirljivo in provokativno delo, ki odpira marsikatero zamolčano vprašanje in nerazrešeno dilemo našega vsakdana.


Odlomek:

Koga ali česa se ljudje bojijo? Vsekakor marsikoga in marsičesa: najbrž je ni reči, ki se je človek ne bi mogel bati (paradoksno pa je, da se ljudje v splošnem še najmanj bojijo tistega, kar jim najbolj škodi, namreč strukturnega, sistemskega in institucionalnega nasilja). Strahovi, ki se plazijo po dušah in telesih sodobnih osebkov, so številni, raznovrstni (nekateri so skoraj obče, torej specifično človeški, nekateri pa so družbeno in zgodovinsko specifični) in zmuzljivi, saj se neredko vešče izmikajo celo introspekciji in refleksiji. Tudi vladajoča ideologija svečano razglaša, da ni nihče več nikjer varen (sporočilo pa vključuje še preskriptivno klavzulo: nihče naj se več nikjer ne počuti varnega!).

Ampak, mar ni to bolj ali manj res? Odgovor je pač pritrdilen, zakaj ideološke sodbe niso subjektivne, ampak objektivne iluzije (oziroma način, kako se ti prikazuje realnost, ki jo zaznavaš z »zdravim« razumom ali posplošenimi, pret-a-penser mentalnimi shemami). Dejansko je videti, kot da nevarnosti prežijo tako rekoč na vsakem koraku, kot da se že za prvim vogalom skriva katastrofa, kot da se bo zdaj zdaj zgodilo nekaj nepojmljivo uničujočega ali pogubnega (morda pa se že je, le da tega še ne vemo, nočemo vedeti ali pa se delamo, kot da ne vemo).


Drgac pa sem jaz se bolj na zacetku in ti tezko povej kaj vec, bom pa napisala, ko bom prebrala.

pa se en zanimiv link:

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.p ... ;start=all
Uporabniški avatar
ushergirl
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 763
Na forumu od: 4. 10. 2004
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ushergirl » 02. Dec. 2006 13:30

Danes začnem s Parfumom :razz:
Uporabniški avatar
x_nika_x
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 167
Na forumu od: 20. 5. 2005
Kraj: Domžale

Neprebrana objavaNapisal/-a x_nika_x » 17. Dec. 2006 14:36

Trenutno berem : Salaman Rushdie - Satanski stihi.
Če jočeš, ker je iz tvojega življenja izginilo sonce, ti solze preprečujejo, da bi videl zvezde...
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 17. Dec. 2006 14:43

V soglasju z moderatorkami smo sklenili temo o knjigah organizirati drugače, da bo bolj pregledna. Zato prosim, da za vsako knjigo presodite, v katero od naštetih kategorij bi spadala in pišete tja. Tale tema bo pa počasi ostala le kot arhiv.

x_nika_x in ushergirl - poste sem kopirala v ustrezno temo :wink:
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
*Laura*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 318
Na forumu od: 28. 12. 2006
Kraj: Pariz

Neprebrana objavaNapisal/-a *Laura* » 11. Jan. 2007 8:45

Zelo dobre knjige:


Venerino rojstvo
P.S.: Ljubim te
Umor v beneški operi

Žal se avtorjev ne spomnim, amapak mislim, da so same ženske:-)
So pa res najboljše knjige, kar sem jih kdaj koli prebrala. Zraven Zločina in kazni, seveda.
Uporabniški avatar
Lavriksa
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 80
Na forumu od: 12. 7. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Lavriksa » 06. Maj. 2013 10:03

Harlan Coben, Odšel je za vedno. Odlična knjiga, povsem nepričakovan preobrat.
pasiflora
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 15
Na forumu od: 15. 2. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a pasiflora » 29. Dec. 2013 22:42

Pravkar berem drobno knjigico, ki me je trenutno čisto očarala:

Diamanti na tvojem dvorišču

No, mogoče zato, ker je en tak čas, ko je tako kratek dan in imam čas posedati in prebirati knjige. Všeč so mi misli v tej knjigi, ko modra stara žena svetuje mlademu moškemu in mu pripoveduje take globoke modre misli, da to potem prestaviš v svoje življenje. In nazadnje ugotovim, da je kot bi svetovala meni:

„Sedaj je pravi čas za nove ideje, za nove rešitve, za vse, kar je tako dolgo čakalo, da končno plane na dan.“

tale je sploh zame :) :

"Kadar vemo, kam smo namenjeni, nam ledeno mrzla okolica ne more preprečiti nadaljevanja poti.



Tudi neugodni dogodki nosijo s seboj sporočilo, ki ga moramo znati prebrati. /.../ Nekatera sporočila se jasno razbere, a druga so lahko dvoumna in bi jih lahko zgrešili, če ne bi s seboj nosila odgovor na ravno tista vprašanja, ki si jih večkrat zastavimo, a so do sedaj ostala neodgovorjena.

Prisluhnimo drobnim vestem, ki nam skušajo utreti pot naprej."

http://www.doria.si/knjigarna/q/artikel ... m_dvoriscu

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov