Ateizem

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 21. Dec. 2007 10:21

Včeraj se mi je že spalo, moram še nekaj postov replicirat.
Madisson napisal/-a:Mene pa moti to kako nekateri v tej temi razvrščate znanost na eno stran, religijo na drugo stran... in bog ne daj, da bi se te dve vede med seboj prekrižale :? Kaj res mislite, da je treba tako strogo ločevat humanizem in znanost? Da znanstvenik ni zmožen pravega humanizma in da humanist ne more biti dober znanstvenik?

Humanizem in religija ni isto :wink: Religija in znanost se pa res velikokrat izključujeta. Ne pa vedno - dokler znanost ni v nasprotju z verskimi dogmami, se tudi religija strinja z njo.

Platonic Love napisal/-a:Sploh nisi razumela posta, ki sem ga napisala! S tem, da je danes lažje biti ateist kot včasih, ni bilo mišljeno to, da skozi praznike prideš ceneje, ker ti ni potrebno kupiti jaslic... ali kot si rekla, da bo nekdo drug poskrbel zate. Moj post je ciljal na čisto drugo stvar in sicer na 'družbo', ki te danes ne "ožigosa" če rečeš, da si ateist. Predstavljaj si, da živiš v času 100 let nazaj, ko je bila družba nepopustljivo verna in da takrat izjaviš, da ne verjameš v Jezusa in da ne praznuješ nobenega verskega praznika... kaj bi bilo s teboj??? V veliki meri bi bila izobčena iz družbe, označili bi te za malce moteno osebo in na koncu bi te še označili za skrajno primitivno in nekultivirano osebo, ker "nimaš" spoštovanja do vere.

Kaj pa je danes??? Danes lahko župniku v obraz rečeš, da kvasi neumnosti, pa ti zaradi tega ne bo smel ničesar storiti. Krščanstvo in njegove praznike (obrede) lahko označiš za navadni "larifari", pa boš zaradi tega kvečjemu izpadla precej "in", ker kot sem že v prejšnjem postu omenila, je danes kar moderno, če rečeš, da si ateist. Medtem ko se na vernike gleda kot na "zaostale", "nazadnjaške" ljudi, ki ne znajo razmišljat s svojo glavo.

Toliko o tem kako se je "krog" obrnil. Danes je praktično z verniki tako, kot je bilo včasih z ateisti (ok, ne glih tako, ampak precej blizu). Se pravi, mislila sem na družbo!

Mislim, da se ljudje ne odločamo, kaj bomo, na podlagi tega, kaj je lažje. Vsaj upam, no. Poleg tega se mi zdi, da je v zadnjih 15 letih postalo prav moderno biti katoličan. Politiki se kažejo pri maši v prvi vrsti ... veliko "težje" je bilo biti katoličan recimo pred 30 leti. Takrat je bil ateizem skorajda zapovedan, oziroma je bila vera omejena na strogo privatno življenje.

Pa še ena replika KittyKiss - kaj boš pa rekla otroku, ki bo vprašal, zakaj mora v nedeljo zjutraj k maši, medtem ko nekateri njegovi prijatelji lahko risanke gledajo?
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Mju
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 521
Na forumu od: 1. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Mju » 22. Dec. 2007 15:32

Lopatka napisal/-a:
spermij napisal/-a:Sem ateist in ne verjamem v obstoj Boga. Še nihče ni neizpodbitno DOKAZAL njegov obstoj.

Prav tako tudi noben ni neizpodbitno DOKAZAL njegov neobstoj :wink:


sposobna sem hoditi po nosu, še nihče ni neizpodbitno dokazal, da tega nisem sposobna. tudi po stropu je možno hoditi, nihče ni še neizpodbitno dokazal, da to ni mogoče... :roll:
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 23. Dec. 2007 14:45

Mju napisal/-a:sposobna sem hoditi po nosu, še nihče ni neizpodbitno dokazal, da tega nisem sposobna. tudi po stropu je možno hoditi, nihče ni še neizpodbitno dokazal, da to ni mogoče... :roll:

:lach: biologijo pa fiziko mas ziher popravca vsak let.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
Mju
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 521
Na forumu od: 1. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Mju » 23. Dec. 2007 15:18

kepka napisal/-a:
Mju napisal/-a:sposobna sem hoditi po nosu, še nihče ni neizpodbitno dokazal, da tega nisem sposobna. tudi po stropu je možno hoditi, nihče ni še neizpodbitno dokazal, da to ni mogoče... :roll:

:lach: biologijo pa fiziko mas ziher popravca vsak let.


očitno nisi dojela smisla celega posta :!:
Uporabniški avatar
bloody_mary
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 30
Na forumu od: 23. 6. 2007
Kraj: Zasavje

Neprebrana objavaNapisal/-a bloody_mary » 26. Dec. 2007 12:00

kepka napisal/-a:
Mju napisal/-a:sposobna sem hoditi po nosu, še nihče ni neizpodbitno dokazal, da tega nisem sposobna. tudi po stropu je možno hoditi, nihče ni še neizpodbitno dokazal, da to ni mogoče... :roll:

:lach: biologijo pa fiziko mas ziher popravca vsak let.


Take replike na sarkastičen komentar so možne le v primeru, da popolnoma verjameš vsemu, kar znanost reče. Nutricionisti so 'dokazali', da ne moremo živeti brez hrane, pa to vseeno ni prineslo 'popravca' jogijem, ki lahko meditirajo po več mesecev skupaj (opa, brez hrane!).
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 26. Dec. 2007 18:37

bloody_mary napisal/-a:
kepka napisal/-a:
Mju napisal/-a:sposobna sem hoditi po nosu, še nihče ni neizpodbitno dokazal, da tega nisem sposobna. tudi po stropu je možno hoditi, nihče ni še neizpodbitno dokazal, da to ni mogoče... :roll:

:lach: biologijo pa fiziko mas ziher popravca vsak let.


Take replike na sarkastičen komentar so možne le v primeru, da popolnoma verjameš vsemu, kar znanost reče. Nutricionisti so 'dokazali', da ne moremo živeti brez hrane, pa to vseeno ni prineslo 'popravca' jogijem, ki lahko meditirajo po več mesecev skupaj (opa, brez hrane!).

Take replike so mozne v primeru, da verjames biologom / emdicincem, ki pravijo, da je hrustanec v nosu vse prevec sibak, da bi zdrzal tezo celega telesa in ce verjames fizikom, ki govorijo v prid gravitacijski sili.

Kar se pa tice tega, da se brez hrane da ziveti - priporocam obisk ostankov kaksnega taborisca iz 2. svetovne vojne, morda je se najbolj nazoren Auschwitz.

Ampak se najbolje je, da tiste, ki ne verjamete znanosti (tukaj niti ne gre za verjeti ampak za razumeti - in med tem je precejsna razlika) - poskusite na sebi. Kajpaves, mogoce ti pa uspe prezivet par let brez hrane, mogoce se bo pa temu reklo samo naravna selekcija :bgdev:
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
bloody_mary
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 30
Na forumu od: 23. 6. 2007
Kraj: Zasavje

Neprebrana objavaNapisal/-a bloody_mary » 27. Dec. 2007 10:23

Oh ja, seveda bi bila naravna selekcija, če bi živela brez hrane več let. Najprej preberi natančno moj post, kjer piše več mesecev (ne let).

In ker tukaj teče pogovor o ateizmu, bi samo še to dodala, da se ateizem ne tiče samo boga (v smislu monoteističnih religij), ker bog ni definiran na enoten način (torej, lahko obstaja množica razlag samo krščanskega boga). Vsi v nekaj verjamemo. Nekateri verjamemo v iskanje objektivne resnice, drugi v razne izmisleke zahodnjakov... Ko voli, neka izvoli. Samo ne se prepričevati, da niste verni, ker mogoče ne nasedate zgodbam, ki jih prodaja Cerkev in podobne institucije, mogoče je vaš 'bog' drugačen, vendar to ne pomeni, da ne verujete, ker že to, da obstajate na določen način (in niste živali) priča o tem, da verujete (pa četudi samo v varnost vsakdanjega sveta).

LP
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 27. Dec. 2007 22:14

bloody_mary napisal/-a:In ker tukaj teče pogovor o ateizmu, bi samo še to dodala /.../ Samo ne se prepričevati, da niste verni
Poglejmo torej kaj SSKJ pravi o "teizemu": filoz. nazor, ki priznava boga in njegovo vplivanje na svet, iz tega sledi da "ateizem" pomeni tajenje, nepriznavanje boga, brezboštvo - ja, če zaključim, NE verujem(o)...ker je ravno govora o ateizemu in ne o tem v kaj (ne)verujem(o).
kai
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 198
Na forumu od: 28. 7. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a kai » 28. Dec. 2007 9:56

ateízem -zma m (ȋ) tajenje, nepriznavanje boga, brezboštvo: popoln ateizem ♦ filoz. filozofska smer, ki zanika eksistenco boga

Pa še definicija ateizma. Ker se mi zdi, da sploh ne veste, kaj to je.

Drugače pa sem ateistka in ne priznavam obstoja kateregakoli boga. In imam slabo mnenje o vernikih, ker so moje izkušnje z njimi posiljevanje z vero. In ne prenesem krščanske cerkve, ker mi je do sedaj samo škodila. In ja, meni osebno.
bounce around kai like bunniez
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 28. Dec. 2007 12:15

kai napisal/-a:In ne prenesem krščanske cerkve, ker mi je do sedaj samo škodila. In ja, meni osebno.

Kako ti je vera škodila?

Meni se zdi da bi vsak moral verjeti v kar sam želi - boga, bogove, kamne ob cesti. Kar se mi ne zdi prav pa je to, da je vera tako ukoreninjena v naši kulturi, da se vanjo praktično rodimo in si je ne moremo izbrati sami. Tako jaz, ki sem rojena v striktno krščanski družini, moram biti kristjanka, čeprav sem v resnici ateistka. Ta celoten proces posiljevanja naslednjih rodov z vero se mi zdi popolnoma zgrešen (seveda zelo dober za širitev vere).
As the shadow follows the body,
As we think, so we become.
Uporabniški avatar
bloody_mary
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 30
Na forumu od: 23. 6. 2007
Kraj: Zasavje

Neprebrana objavaNapisal/-a bloody_mary » 29. Dec. 2007 12:06

kai napisal/-a:ateízem -zma m (ȋ) tajenje, nepriznavanje boga, brezboštvo: popoln ateizem ♦ filoz. filozofska smer, ki zanika eksistenco boga

Pa še definicija ateizma. Ker se mi zdi, da sploh ne veste, kaj to je.

Drugače pa sem ateistka in ne priznavam obstoja kateregakoli boga. In imam slabo mnenje o vernikih, ker so moje izkušnje z njimi posiljevanje z vero. In ne prenesem krščanske cerkve, ker mi je do sedaj samo škodila. In ja, meni osebno.


Potem mi pa še definiraj 'boga'. To, kar piše v SSKJ, in sicer 'nadnaravno bitje, ki je ustvarilo svet in ki posega v njegov razvoj', velja samo za krščanstvo. V islamu Allah ni bitje, se ga ne dojema kot starega moškega, ki sedi na oblaku. V islamu je Allah smisel vsega, pravica... Pač neke vrednote, v katere verjamemo. Bog je nekaj, kar je nam sveto, in ga častimo na različne načine. Bog ni bitje.
Zadnjič spremenil bloody_mary, dne 30. Dec. 2007 14:03, skupaj popravljeno 1 krat.
kai
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 198
Na forumu od: 28. 7. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a kai » 30. Dec. 2007 11:24

Boga naj ti definira nekdo, ki vanj verjame. Jaz ti ga bolj težko :)
bounce around kai like bunniez
Uporabniški avatar
bloody_mary
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 30
Na forumu od: 23. 6. 2007
Kraj: Zasavje

Neprebrana objavaNapisal/-a bloody_mary » 30. Dec. 2007 14:06

Mah ja, saj ni pomembno. :)

Da se vrnemo na topic, sama ne verjamem v obstoj boga, kot ga definira večina monoteističnih religij. Verujem in verjamem pa v iskanje objektivne resnice (ampak ne v new-ageovskem smislu).

Lepe novoletne praznike! :wink:
Uporabniški avatar
Tamala_mrha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3322
Na forumu od: 21. 10. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Tamala_mrha » 30. Dec. 2007 15:22

Vera je pravzaprav zelo zapletena stvar in predvsem občutljiva tema, zaradi katere se ne le pojavljajo trenja med nami ampak je bila tudi glavni razlog vojn po svetu. Vsak si jo predstavlja drugače, celo med pripadniki iste vere prihaja do odstopanj. Če povem glede sebe: verna sem toliko kolikor hočem biti. S tem mislim, da praznujem praznike, ker jih nočem ignorirati, tudi postov se držim, medtem ko nisem stoodstotna katoličanka (vsaj ne v tem pogledu, da bi hodila k maši vsako nedeljo, hodila k spovedi, na romanja itd.), saj se tudi ne ravnam po verskih zapovedih v celoti (pa mi povejte, koliko pravih katoličanov poznate, ki nimajo spolnih odnosov pred poroko, niso vegetarijanci itd.). Mene kot vegetarijanko bi v preteklosti gotovo Cerkev izobčila in me smatrala kot tretjerazredno državljanko.
Popolni ateizem pa za moje pojme NE OBSTAJA. Če ne drugo, t. i. ateist verjame v to, da Bog ne obstaja.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 30. Dec. 2007 17:02

Tamala_mrha napisal/-a:Popolni ateizem pa za moje pojme NE OBSTAJA. Če ne drugo, t. i. ateist verjame v to, da Bog ne obstaja.

Par postov više je Kai podala definicijo ateizma:
ateízem -zma m (ȋ) tajenje, nepriznavanje boga, brezboštvo: popoln ateizem ♦ filoz. filozofska smer, ki zanika eksistenco boga

Vsak človek nekaj "verjame", saj konec koncev ne moremo sami vsega ugotoviti in verjeti zgolj lastnim očem.
Ampak nekateri pač verjamemo znanosti, preprosto zato, ker ima dokaze za svoje trditve, ti dokazi se pa skladajo z našimi vsakdanjimi izkušnjami.
To pa ne pomeni, da smo verniki religije, ki se imenuje znanost.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov