Zdrava prehrana

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

breza28
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 54
Na forumu od: 27. 2. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a breza28 » 11. Dec. 2011 23:28

Kaj uvrščate med zdravo prehrano? Je to način prehranjevanja, je to način izbire živil?
Pri čem ste najbolj pozorni?
Kakšen kruh jeste, kakšne testenine jeste, kakšen riž jeste, kakšne maščobe uporabljate? Uporabljate beli ali rjavi sladkor, ali ga sploh ne uporabljate? Jeste sveže pripravljeno hrano ali bolj tisto iz trgovine? Uporabljate sveže nabrano zelenjavo ali pripeljano iz daljnih dežel, ki je po poti zgubila že velik del vitaminov?
Ste pripravljeni za bolj zdravo hrano odšteti kakšen cekin več?
sanjaanja
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1411
Na forumu od: 24. 10. 2007
Kraj: Gorenjska, Starost: 30 let

Neprebrana objavaNapisal/-a sanjaanja » 12. Dec. 2011 11:49

Bom očitno prva. Med zdravo prehrano? Zdrava prehrana najbrž ni samo način prehranjevanja in način izbire živil, ampak še mnogo drugega. Širok pojem torej.
Glede kruha bi lažje rekla katerega ne jem. Skoraj nikoli ne jem belega. Večinoma jem polnozrnatega ali polbelega. Včasih ga spečem tudi sama. Testenine in riž jem vse po vrsti, žal. Od maščob uporabljam različna olja (za pečenje olje za cvrtje, ki je manj škodljivo, za solato največkrat olivno). Uporabljam pa tudi kokosovo maslo - predvsem za pečenje mesa. Sladkor malo uporabljam. Žal še vedno belega.
Ja jem sveže pripravljeno hrano. Zelenjavo večinoma svežo iz domačega vrta, prav tako sadje. V zimskem času včasih tudi kaj iz trgovine. Kupim pa iz bližnje dežele, če se da.
Ja vedno več odštejem za zdravo prehrano, ker spoznavam, da to močno vpliva na zdravje. Zenkrat sem zamenjala bel kruh za polnozrnatega, kupujem le še probiotične jogurte. Odrekam se določenim maščobam. Pojem veliko medu in limon,... Kaj bo pa še treba spremenit.
Uporabniški avatar
barbie_girl_85
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2099
Na forumu od: 15. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a barbie_girl_85 » 12. Dec. 2011 12:07

sladkorja ne uporabljam, razen 3 krat letno, ko kaj spečem. takrat beli. se mi zdi isti "šmorn", beli al rjavi, zdrav ni itak noben. razlika k med light in superlight čiki :D

Jem rženi kruh, včasih polnozrnatega. Krompirja skoraj da ni na jedilniku, testenine polnozrnate, riž rjavi.

Uporabljam večinoma kokosovo maščobo, če pa kaj cvrem, pa olje za cvrtje. Maščob se načeloma "ne bojim" tok, pazim sam, da vnesem dost "zdravih".

Jem sveže pripravljeno hrano. juh iz vrečke, pripravljene raguje ipd....tega ne uporabljam.

Zelenjavo/sadje and stuff kupujem v pocen trgovinah (Hofer. Lidl, špar), bio ne kupujem, vrta nimam.

Se pa pri zdravi prehrani bolj ukvarjam s sestavo živil, ne tok iz kje so prišla in na kakšen način so gojena.
Dont't wait for the perfect moment, take the moment and make it perfect!
neznankan
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 502
Na forumu od: 29. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a neznankan » 12. Dec. 2011 16:40

Jz tud sladkor uporabljam le bolj za peko, za sladkanje čaja ga npr. ne. Sicer je moja slabost, da pojem precej peciva in sladkarij. Uporabljam pa bel sladkor in se strinjam s komentarjem od barbie glede tega - oba sta škodljiva.
Testenine uporabljam katerekoli, riž pa velikokrat rjav.

Kruh zadnje čase sam polnozrnat. Jogurte večinoma navadne in probiotične.

Od maščob predvsem olja (od bolj do manj zdravih). Za cvrtje pa tud jaz olje za cvrtje.

Juh iz vrečke, omak za testenine, razne konzerve ipd. ne kupujem.

Zelenjavo in sadje jem iz domačega vrta, nekaj pa kupim od kmetov.
spice girl
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1624
Na forumu od: 31. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a spice girl » 12. Dec. 2011 17:22

Sadja in zelenjave ne kupujem, jem samo domače, torej direkt z vrta. Pozimi pa iz zmrzovalnika- kar se je čez poletje nabralo. Če pa že kaj kupim, mora imeti oznako bio/eco.

Sladkorja ne uporabljam, mogoče samo, ko kaj spečem- pa še to samo 2krat na leto

Konzerv ne kupujem, prav tako ne juh iz vrečk

Uporabljam večinoma olivno olje, če je le mogoče domače, za solato pa bučno olje, prav tako domače. Sončnično olje le, če je potrebno kaj ocvrt- ampak res zelo zelo redko

Sokov ne pijem, samo vodo, včasih cedevito.

Kruh jem bel, in sicer zato, ker mi je kolega, ki dela v pekarni Mlinotest rekel, da je črni kruh poln barvila in zaradi tega bolj škodljiv kot bel. Rada imam tudi koruzni.

Salamov ne jem, z izjemo suhega ali pečenega pršuta.

Testenine uporabljam večinoma jajčne, zadnje čase pirine,ajdove oz. polnozrnate. Riž kupujem navade, bel.

Mesa jem zelo zelo malo. V moji prehrani so pozimi največkrat različne mineštre ali juhe, poleti pa zelenjava. Rada imam različne sire, mleka ne pijem, jogurt pa tu pa tam kakšen. Rada imam ribe-orado. Moja največja pregreha so cvrti kalamari in sladkarije
Uporabniški avatar
delfinchek
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 439
Na forumu od: 3. 6. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a delfinchek » 13. Dec. 2011 19:12

- Sladkorja ne uporabljam.
- Kruh, testenine jem polnozrnate, kruh si pečem sama. Veliko jem raznih cmokov, ki jih vse pripravljam sama - polnozrnate.
- Mesa ne jem, vendar zaradi svojega prepričanja, ne zaradi zdravja
- Olje uporabljam olivno, cvrem nikoli. (pečem v pečici)
- Izogibam se nasičenih maščob, tako da jem manj mastne mlečne izdelke, maščobo pa dobim iz olivnega olja, oreščkov in lanenega lja (ki ga jem na žlico, ker mi je zanič za pripravo hrane)
- Sokov ne pijem, mi je najboljša voda.
- Jem veliko zelenjave, kupujem pa jo v trgovini
- Sadja ne jem veliko, ker mi ni preveč dobro.
- Kuham pa sama, pripravljene hrane nikoli ne kupujem
breza28
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 54
Na forumu od: 27. 2. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a breza28 » 14. Dec. 2011 14:48

spice girl napisal/-a:Kruh jem bel, in sicer zato, ker mi je kolega, ki dela v pekarni Mlinotest rekel, da je črni kruh poln barvila in zaradi tega bolj škodljiv kot bel.


Točno to sem jaz slišala, da je res črni le, če ga spečemo sami in uporabimo črno moko. V pekarni pa naj bi dodajali barvilo in je lari fari.
Uporabniški avatar
*pikapoka*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 440
Na forumu od: 16. 5. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a *pikapoka* » 14. Dec. 2011 15:32

Ojoj, pa sm jst mislala, da se zdravo prehranjujem.
Sicer pa:

Kar se le da pijem vodo, čeprav mi zdej čez zimo zlo zapaše kakšen kozarec kokakole :) Čez poletje obvezno voda.
Krompirja skoraj da ne jem, mogoče enkrat na 2 meseca, če je ravno za kosilo.
Ocvrte hrane prav tako ne, razen, če je kakšna večerja pri babici, tam se pač pregrešim.
Sadje obožujem, vsaj dan vsaj ena banana, drugače pa poleti večje količine.
Od zelenjave imam najrajši paradižnik, radič, motovilec (ubistvu obožujem vse vrste solat)
Ker mi med študijem čas ravno ne dopušča priprave nevemkakšnih kosil, največkrat kupim, kar naprej pripavljene omakice :oops:
Jem polnozrnate testenine, riž pa navaden.
Kruh je ponavadi kar ržen ali pa polnozrnat. Čez vikende je več pregreh.
Sladkor pa npr. v čaju nadomestim z medom, v peciva dam pa rjavega.

Se mi pa zdi, da ni vse samo zdrava prehrana, ampak predvsem nasplošno zdravo življenje (alkohol v manjših količinah oz. sploh ne, nobenega kajenja, drog, veliko športanja, gibanja na svežem zraku, ...)
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 14. Dec. 2011 17:39

breza28 napisal/-a:
spice girl napisal/-a:Kruh jem bel, in sicer zato, ker mi je kolega, ki dela v pekarni Mlinotest rekel, da je črni kruh poln barvila in zaradi tega bolj škodljiv kot bel.


Točno to sem jaz slišala, da je res črni le, če ga spečemo sami in uporabimo črno moko. V pekarni pa naj bi dodajali barvilo in je lari fari.


Ah, sej to že dolga leta govorijo, ampak kakor jaz vem, naj bi bil obarvan s pšeničnim sladom, tako da ne vem, zakaj bi bil kaj bolj škodljiv, saj ne gre za kakšno umetno barvilo :wink: Pač navaden puhast bel kruh, ki postane temne barve zaradi sladu. Pa itak je treba prebrat deklaracijo / vprašat prodajalko (te žal največkrat nič ne vejo oz. mislijo, da je polnozrnat kruh že bel kruh, posut z nekaj semeni :D )... če v deklaraciji piše, da je moka polnozrnata ali črna, potem seveda je zares in ne bela + barvilo, če pa piše bela pšenična moka in pšenični slad, je pa obarvan... tko da ni bojazni, če poznate sestavo :)

Zadnja leta je itak vse več pravega polnozrnatega kruha na trgu, tele obarvane so probali lansirat bolj na začetku, ko so ljudje avtomatično mislili, da je bolj zdrav, če je temnejši :P
breza28
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 54
Na forumu od: 27. 2. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a breza28 » 15. Dec. 2011 14:50

dotNe vem več kot toliko. Meni je tole pravil eden, ki je zaposlen v pekarni in bi mislila, da če kdo ve, bi on skoraj moral.

pikapoka se strinjam s tabo. Zdravo življenje poleg zdrave hrane pomeni tudi gibanje, da ne pijemo, ne kadimo,... Sama ne pijem, ne kadim, gibam se še kar,... tako da ostane mi še predvsem zdrava prehrana.

A krompir je škodljiv?
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 15. Dec. 2011 15:01

^^ No, sej je pravilno povedal, da dajo noter barvilo. To, da je pa škodljivo, je pa verjetno sam sklepal, glede na to, da nam na vsakem koraku govorijo, da so dodana barvila ipd. v živilih škodljiva. Za kruh je baje dovoljeno pa samo žitno barvilo, sem se pa zmotila zgoraj, ječmenov slad je, ne pšenični, se opravičujem :) V sestavinah je navadno naštet kot 'sladna moka' :)


Pa še tole sem našla:


URADNI LIST RS: št. 56 z dne 13.07.1999 54. člen:

Za izdelovanje pekovskih izdelkov se lahko uporabljajo aditivi in mešanice za pekovske izdelke iz 50. člena tega pravilnika.
Kot aditivi se lahko uporabljajo:
- emulgatorji, stabilizatorji in gostila: lecitin, mono in digliceridi na osnovi jedilnih olj in masti rastlinskega in živalskega izvora estri mono in digliceridov ocetne, mlečne, citronske in vinske kisline in diacetil vinske kisline, stearil laktilat, alginska kislina in njene soli (Na, K, Ca), karagen, pektin, karboksimetilceluloza, guar moka, agar agar in karuba guma (zmlete rožičeve pečke);
- encimski preparati: amilaze, diastaze, amiloglukozidaze, celulaze, hemicelulaze, pentozanaze, glukozaoksidaze, proteaze, lipaze;
- sredstva za obdelavo moke (askorbinska kislina, L-cistein, L-cistin);
- kisline: ocetna, vinska, citronska in mlečna kislina;
- konzervansi: ocetna, propionska in sorbinska kislina ter natrijeve, kalijeve in kalcijeve soli teh kislin;
- soli: natrijev bikarbonat, kalcijev karbonat, kisli pirofosfati, fosfati, amonijev hidrogenkarbonat in kisli kalijev tartrat;
- arome: naravne in naravnim enake arome;
- naravna barvila, razen pri kruhu (dovoljena le pražena žita);
- sladila in nadomestki sladkorja.


Na Milnotestu pa pravijo enako, kot sem tudi jaz svetovala zgoraj :D : ''Ob nakupu lahko za vsak kruh povprašate trgovko za deklaracijo, kjer je natančno navedeno iz česa je kruh sestavljen, pri pakiranih kruhih pa so sestavine navedene na embalaži.''



EDIT: aha, sem našla še nek link o tem sladu :) : http://www.zito.si/index.php?id=527
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 15. Dec. 2011 17:46

breza28 napisal/-a:
spice girl napisal/-a:Kruh jem bel, in sicer zato, ker mi je kolega, ki dela v pekarni Mlinotest rekel, da je črni kruh poln barvila in zaradi tega bolj škodljiv kot bel.


Točno to sem jaz slišala, da je res črni le, če ga spečemo sami in uporabimo črno moko. V pekarni pa naj bi dodajali barvilo in je lari fari.


Če doma spečemo kruh iz črne moke, kruh ni črn. Niti rjav, ampak je kar lepo bele barve. No, malček temnejši je od navadnega belega, ampak vseeno preceeeej daleč od temno rjave barve, kakršno dobimo v trgovini.
Kupujemo domačo mleto moko pri lokalnem mlinarju, kruh pečemo sami. Je bolj zdravo plus boljšega okusa.
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 15. Dec. 2011 17:51

Hm, ko sem prebrala vse tele vaše komentarje, sem se skoraj malo zasekirala, kako nezdravo živim :D
Zdrave prehrane se držim bolj v smislu uravnotežene prehrane, da jem vsega v primernih količinah. Rada imam sadje, zelenjavo in domače mesnine. No, predvsem imam rada pester jedilnik :)
breza28
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 54
Na forumu od: 27. 2. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a breza28 » 16. Dec. 2011 14:47

^^ Saj vsi takole razmišljamo. Opažam pa, da vse več ljudi razmišlja bolj v detajle. Tudi sama sem začela delat na tem. Da se stanje še izboljša.

Anjeske napisal/-a:Če doma spečemo kruh iz črne moke, kruh ni črn. Niti rjav, ampak je kar lepo bele barve. No, malček temnejši je od navadnega belega, ampak vseeno preceeeej daleč od temno rjave barve, kakršno dobimo v trgovini.
Kupujemo domačo mleto moko pri lokalnem mlinarju, kruh pečemo sami. Je bolj zdravo plus boljšega okusa.


Reče se črn, vsi vemo, da po barvi ni črn. Ima pa notri vsebino, ki naj bi jo imel črni kruh, kar pa barva ni.

Dot se strinjam glede odstopanj, so dopustna.
Hočem reč samo to, da varamo sami sebe, če mislimo, da kruh iz pekarne enako zdrav kot tisti, ki ga spečemo doma.[/b]
tor
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1320
Na forumu od: 7. 2. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a tor » 18. Dec. 2011 11:09

Zdrava hrana je zame, sveža, lokalno pridelana, brez dodatkov.
Kruh kupujem pri sosedu, ima pekarno, polbeli.
Testenine, riž, zelo različno, sigurno pa ne Uncle Bensa in podobnih gnesko spremenjenih izdelkov.
Sladkor večinoma beli, vem da preveč sladkega pojem. Čaj pa vedno z domačim medom.
Sadje in zelenjave, sveže domače. Nikoli ne jem uvoženih, no razen banan, mandarin.
Ja, raje kak cent več, pa da poznam poreklo.
Konzerv in napol pripravljenih jedi iz trgovine, se ne dotaknem.

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron