Sadje

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Kaychee
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 248
Na forumu od: 15. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Kaychee » 09. Nov. 2008 12:45

Najbl nora sm na sveže figice - sploh narabutane na morju so vedno najslajše :D . Maline in mango mi tud precej dišijo.

Mah, sadje mi je kul, sam lupit in pacat se mi ga ne da - kaj pa sem spada pa vemo - od pomaranč, kivijev, ananasov, tud mango, kaki... Pa tok je dobr... :(
Uporabniški avatar
Aloha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2848
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Havajsko otočje

Neprebrana objavaNapisal/-a Aloha » 09. Nov. 2008 18:46

Tysia napisal/-a:
Aloha napisal/-a:Pradajz, bučke pa kumare ...? :D :gruebel:


Hehe, ja, pod sadje spadajo. :) Čeprav večina ljudi misli, da je to prvovrstna zelenjava. So pa le plod, sadež.


Oooo, nism vedla, res ne.
Se mi pa fino zdi, ko lahko zdej rečem, da jem sadno-zelenjavne solatke :P , fensi.
Smell the warm and salty air... see a wave reflect a beam... stop and find a pretty shell... make it real your summer dream...
Uporabniški avatar
missy*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 728
Na forumu od: 7. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a missy* » 09. Nov. 2008 19:42

jagode, maline, ananas, pomarance, mandarine, potem se pa neha :D
Uporabniški avatar
nutella
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 864
Na forumu od: 12. 5. 2005
Kraj: Trbovlje

Neprebrana objavaNapisal/-a nutella » 09. Nov. 2008 20:01

Še ena obsedenka s sadjem. Najraj mam mandarine, tiste k je Aloha opisala, jabolka (trenutno majo v hoferju ena pakirana, tolk dobrih že celo večnost nism jedla), nektarine, breskve.. Ma vse! Vsak dan obvezno 2 japki, pa še kej sezonskega, čez vikend pa obvezno sadne solate in narezki. Njami. Ne maram edino kakija, fig, kosmulj in grenivke.
Never pick a fight with an ugly person, they've got nothing to loose.
Uporabniški avatar
skinny
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 984
Na forumu od: 2. 1. 2006
Kraj: Prlekija

Neprebrana objavaNapisal/-a skinny » 09. Nov. 2008 20:12

Od sadja imam definitivno najraje kake banane, jagode, marelice. Pa kaki frapeji ali pa šejki iz sadja so Slika
"Don't part with your illusions. When they are gone you may still exist, but you have ceased to live.”
~ Mark Twain
Uporabniški avatar
Tamarra*
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1549
Na forumu od: 7. 8. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tamarra* » 09. Nov. 2008 20:21

še ena ljubiteljica sadja :D na dan pojem približno 2 jabolki, poleti ogromno jagod, pa predvsem mandarin :D Rada pa imam tudi solato iz mandarin, jabolk, jagod, banan, breskev, sliv, kivija, vglavnem vsega kar pride pod roko :D
We can judge the heart of a man by his treatment of animals." Immanual Kant
Uporabniški avatar
Sekhmet
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 358
Na forumu od: 12. 2. 2008
Kraj: Trbovlje

Neprebrana objavaNapisal/-a Sekhmet » 09. Nov. 2008 23:12

Js pa ne maram sadja...sem lih hotla napisat, da mam raj svež paradajz al pa kumare, k sadje pa vidim, da nisem čist seznanjena s klasiranjem plodov. Včas se nardi, da tud po kak mesec ne pojem niti enga sadeža...to je men vse tolk presladko..zanimiv, da mi ni všeč niti sadje v kompotu, niti v sladicah, mam pa rada une čežance ala smuti, tko da sem si umisnla sokovnik in pol vsake tolk časa, k me prime zdrav način živlenja, na veliko prešam.

Me pa zlo ganejo lubenica, melona pa belo grozdje (k grem vsem na živce, kr se afnam in košice vn bzam), tega bi lahk na tone pojedla, pa kisle zelene jabčke vsake tolko (že dolgo prej ne k ja), kisle aromatične mandarine al pa kisle pomaranče, grefrut...hmm...pa mooogoče še breskve in gozdne jagode, banana le včas za popestritev čežane, sam more bit še zlo nezrela, brez rjavih lis.

Kar se tiče sadja je pr men tko, da ga pojem tolk, kolkr se prisilim, oziroma pod vplivom drugih ljudi, če glodajo okol mene pol še js podzavestno kej pogoltnem, kr drgač gvišn nebi pa more bit kislo al pa grenko, v vsakem primeru pa kako stopnjo pred zrelostjo po nasvetih starih mam :P
Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat!
Uporabniški avatar
*zverinica*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 510
Na forumu od: 10. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a *zverinica* » 10. Nov. 2008 14:12

jz bi tud komot prežvela brez sadja....občasno mi kakšna stvar zapaše, recimo v müslije rada narežem banano pa čez jogurt zlijem, zdej so mi ful všeč sladke mandarince, pozim učasih kšna trda pa sočna pomaranča, hruške mam tud rada pa nektarine...ostalo pa čist tko, če me že kdo sil al pače mamo kšn dobr sadje doma :)
Maudisa
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1099
Na forumu od: 29. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Maudisa » 11. Nov. 2008 9:28

mandarine (te mam najraje!), nektarine, pomaranče, grozdje, lubenica, melona, banana, kivi, jagode, maline, hruške, slive, češnje, ... :P

vse mam rada, edino ananasa ne preveč.
Uporabniški avatar
ŽuŽa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2498
Na forumu od: 22. 11. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a ŽuŽa » 11. Nov. 2008 9:36

Najrajš mam nektarine; potem pa še: mandarine, banane, češnje, ananas, kivi, jagode, lubenica. Tud ostalo sadje jem, sam to k sm naštela mi je najboljš.
Uporabniški avatar
renatka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1591
Na forumu od: 30. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a renatka_ » 11. Nov. 2008 14:52

Mmmm Klementince, mandarince, lubenice, češnje, banane, jabolka Granny Smith,....


Njam! :)
Prikazala se mi je Marija-nije baš neka pićka.
Uporabniški avatar
lolitaa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1622
Na forumu od: 5. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a lolitaa » 11. Nov. 2008 18:04

Najraje mam melono, trde (!) breskve, mandarine (brez pečk), pomaranče (glih tko brez pečk), banane, češnje, jagode, namizno grozdje, ananas...
I wanna wake up in a city, that doesn't sleep.
Uporabniški avatar
star7
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 344
Na forumu od: 30. 6. 2007
Kraj: tam, kjer so zvezde

Neprebrana objavaNapisal/-a star7 » 11. Nov. 2008 18:43

obožujem sadnjeee- sploh pa jabolka, češnje (vse kar je potem s tega narjeno pa itaq), pa lubnico, melono, mandarine, nektarine, vsee skori :D
Uporabniški avatar
inaa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1576
Na forumu od: 9. 11. 2005
Kraj: tu pa tam

Neprebrana objavaNapisal/-a inaa » 11. Nov. 2008 19:46

js mam tut ful rada vodeno sadje - lubenica, melona, nashi, češnje, jagode, breskve...

pa raje imam tut se malce manj zrelo sadje ko se ni tko sladko pa je bolj kislo in sočno :D
Zivljenje je piskotek!
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 12. Nov. 2008 15:17

Aloha napisal/-a:Oooo, nism vedla, res ne.
Se mi pa fino zdi, ko lahko zdej rečem, da jem sadno-zelenjavne solatke :P , fensi.


:) Meni tudi. Poleg tega sem "izvedela", da je sadje tudi paprika. Sicer pa je bil meni paradajz vedno zelo podoben jabolku. ;)

Pa da poizkusim odgovoriti še avtorici te teme (šele sedaj sem pogledala dejansko vprašanje).

Sadje je hrana, ki je hitro prebavljiva, zato nekateri strokovnjaki (ter alternativci) priporočajo, da se ga zaužije svežega na tešče. Baje lahko le na tak način sadež najbolje izkoristimo - minerale in predvsem vitamine.

Kaj naj bi se zgodilo, če g zaužijemo po obroku, ki vsebuje težje prebavljivo hrano(načeloma vso hrano, poleg sadja)? Sadje naj bi v želodcu pod vplivom prebavnih sokov (ki vsebujejo encime različnih vrst, ki imajo tudi različen čas, ko pomagajo "prebavljati" - če zaužiješ hrano več vrst) začelo vreti. Kot tako naj bi nas napihovalo, sprožalo alkoholno vrenje in s tem rahlo obremenjevalo naša jetra. Poleg tega naj ne bi izkoristili vitaminov in mineralov iz njega v takšni meri, kot bi jih obratno, po določenih raziskavah (virov žal nimam več) pa sploh ne.

Kako jesti? Kaj je res? Hm, jaz ne vem. Najbolje je delati po občutku. Če nam paše jesti sadje po obroku in smo zdravi, zakaj pa ne. Če pa ne, pa premislimo o spremembi. Meni osebno paše sadje na tešče, po obroku pa ne.

Sadje zvečer? Tudi tu so deljena mnenja, celo strokovne vrste. Velik razlog, zakaj ne, je ta, da želodec ni prazen. Če je prazen, jaz ne vidim razloga, zakaj se sadja ne bi jedlo zvečer (razen tisti, ki hujšajo, za tiste je bolj priporočljiva zelenjava in puste beljakovine). Telo med drugim oskrbiš z vitamini in minerali ter vlakninami, da čez noč lažje opravlja čiščenje in regeneracijo.

Pravijo, da tisti, ki pred spanjem poje sadež, slajše spi. Če je res, mora pa na svoji koži preveriti vsak posameznik sam. ;)
Pravijo, da če zvečer pred spanjem poješ en sadež, spiš bolje. ;)

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov