Slovnica in pravopis na internetu

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Bloodelf
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 69
Na forumu od: 19. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Bloodelf » 12. Maj. 2008 15:46

Na spletnih forumih večina ljudi uporablja pogovorni jezik, zelo dosti je slenga, žargona, narečja... dostikrat se v stavkih mešajo tudi tujke. Zanima me v kolikšni meri ste pozorni na to, kako se nekdo izraža in koliko da dejansko na slovnično izražanje? Na tem forumu opažam, da so nekateri malce občutljivi na to, če se nekdo v "premočnem" slengu izraža. Nemalokrat sem tudi prebrala, da nekateri kar preskočijo določene poste, ker se jim ne ljubi prebijat skozi tolikšne "napake" v postu. Presenečena sem bila tudi nad tem, ko sem prebrala, da nekateri pritisnejo celo na Ignore gumb, ker so preveč občutljivi na uporabnikov način pisanja.

Vam je na spletu pomembno kako se izražate? Ali preberete to kar napišete? Popravljate napake med pisanjem?

Mene osebno zelo moti, če nekdo ne dela vejic med pisanjem. Prav tako se ne ubadam z dolgimi posti, v katerih besedilo ni ločeno z odstavki, ampak zgleda kot nek dolg "črv". Vnašanje tujk me načeloma ne moti, dokler so te v mejah normale. Malce nesmiselno se mi zdijo tudi posti, kjer se vsaka tretja beseda konča s tropičji.

Vas recimo moti sledeče:
- w namesto v (wčeraj smo bili w Ljubljani)
- u namesto v (odšla sem u mesto)
- nepoznavanje rabe z/s (odšla sem z tabo)
- izpuščanje šumnikov (vceraj je padal dez)
- ljubljansko narečje (npr. kva)
- neuporabljanje velikih in malih začetnic (končno smo prišli. usedli smo se za mizo)
- jst namesto jaz
- nebo namesto ne bo
- izpuščanje presledkov med pisanjem (ko smo se vrnili,smo bili zelo dobre volje.Prižgali smo televizijo...)

itd.

Torej kaj je tisto kar vas moti in na kaj ste pozorni med branjem/pisanjem?
Tiavanna
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1402
Na forumu od: 29. 10. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Tiavanna » 12. Maj. 2008 16:15

Mene zelo zelo moti nepravilna uporaba z/s, tako na forumih, kot tudi na TV. Grozno, večina tega sploh ne zna uporabljat. Poleg tega me motijo še w-ji namesto v-jev in če kdo res pretirava s kakšnim specifičnim narečjem, da se ga res ne da razumet. :) Z ostalim se ne obremenjujem.
Uporabniški avatar
Ryu
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 714
Na forumu od: 22. 10. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Ryu » 12. Maj. 2008 16:19

mene najbl motjo W namest v al pa tko kt se kšni najstniki (okol 13 let) zgovarjajo, se prau ii namest j, povsod dvojne črke, pol veLikE In Pol mAlE ... uh....
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 12. Maj. 2008 16:21

Jaz večinoma pazim na to, da pišem pravilno slovnično, čeprav včasih uporabim tudi kakšno pogovorno besedo. Odvisno je tudi od tega v kateri temi se nahajam. V rubriki "Politika" se skorajda vedno držim slovničnega izražanja, v kakšnih drugih sklopih (cosmo zvezde, tv in filmi ipd.) pa dostikrat uporabim tudi določeno mero slenga.

Največkrat uporabljam "tud" namesto "tudi", ali pa "jst" namesto "jaz", ampak tega se vedno zavedam oz. namerno tako pišem. Moram pa priznat, da velikokrat kiksnem pri uporabni rodilnika. Včasih enostavno izgubim občutek za to. Prav tako pogostokrat začenjam stavek z veznikom ali predlogom, čeprav vem, da to ni pravilno :D

Drugače pa vedno pišem tako, da besedilo ne dopušča dvomov ali več možnih interpretacij (ali celo kakšen sarkazem), ker želim, da bo zadeva razumljiva in jasna ter da tisti, ki bere točno ve, kaj je bilo mišljeno.

Tipkarskim napakam se kar uspešno izognem. Imam nastavljen slovar, ki mi preverja napake med pisanjem. Običajno tudi vedno "preletim" tekst preden ga pošljem.

Opažam pa, da nekateri niti malo ne dajo na slovnično pravilnost in pišejo na tak način, da jih še mama v istem žargonu ne bi razumela. Veliko je takih, ki niso vajeni delat presledkov med pisanjem, zato take poste večinoma samo preskočim, ker se mi zdi obupno brat nek tekst, kateri nima ne repa na glave.

Veliko jih ne uporablja vejic oz. se jim ne zdi to potrebno. Spet nekateri pa grejo v take skrajnosti, da jih postavljajo tudi tam, kjer to ni potrebno. Da ne omenjam kako nekateri ne znajo uporabljat
dvojine :? Recimo zadnjič sem brala nek članek, v katerem je pisalo "enkrat so me pred hišo
vstavila" :roll: (pravilno: enkrat STA me pred hišo ustavila).

Glede tujk: te me niti malo ne motijo. Včasih se mi zdi, da celo "popestrijo" besedilo, razen če gre za kakšen strokoven tekst. Tudi okrajšave me ne motijo, recimo: omg, lol, wtf. Motijo me pa kakšne okrajšave, ki izhajajo iz kakšnega strokovnega področja in veliko ljudi ne pozna njihov pomen, npr. TZO, CRP... heeh? :D
Uporabniški avatar
deniro
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 156
Na forumu od: 4. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a deniro » 12. Maj. 2008 16:41

Jaz bi rekel, da je branje internetnih tekstov veliko pripomoglo k temu, da je folk izgubil občutek za slovnično pravilnost. Takšne popačenke, ki jih zasledim v nekaterih postih, so dobesedno za kozlat.

Ne morem verjeti, da se je nekdo prebil skozi srednjo šolo, brez da bi se naučil, da se ne napiše "nebo" ampak "ne bo" :roll: In to celo zasledim pri ljudeh, ki so neki kvazi "diplomiranci" z oh in sploh fakultet. Po moje se je tisti, ki jim je lektoriral diplomsko, samo za glavo držal.

Glede neznanja uporabe s/z lahko samo rečem --> sramota!!! Pa saj sploh ni nujno, da poznaš pravila uporabe, kajti že po občutku lahko zaznaš kaj je pravilno in kaj ne. Če glasno preberete stavek, običajno takoj postane jasno, da "z železom" precej lažje izgovorite zložno kot "s železom".

Da ne omenjam stavkov kot so:
iz vlaka, iz ladje, iz Ptuja, iz Bleda :cry:
Uporabniški avatar
Hanah
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 85
Na forumu od: 11. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Hanah » 12. Maj. 2008 16:43

deniro napisal/-a:Da ne omenjam stavkov kot so:
iz vlaka, iz ladje, iz Ptuja, iz Bleda

Pri Ptuju je dovoljeno oboje. Namreč "v Ptuj" in "na Ptuj". Posledično: iz Ptuja, s Ptuja.
Uporabniški avatar
deniro
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 156
Na forumu od: 4. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a deniro » 12. Maj. 2008 16:47

To mogoče po novem. Dolgotrajno nepravilno rabo ponavadi potem legalizirajo. Mene v Ptuj in iz Ptuja že vedno zelo zbode. Pogosto slišimo tudi že: v Jesenicah / iz Jesenic. "S/z" in "na" počasi izginjata. Staroselci pravijo, da se je včasih pri Ljubljani reklo: s Črnuč in na Črnuče. Zdaj nobenemu (od priseljencev) to na misel več ne pride.

Take besede, ki imajo po novem še legalizirane izpeljanke, so npr. želen, želeti, zaželen... Že kar večina uporablja željen, na srečo željeti še ne :D , zaželjen pa! Bistvo je, da "željeti" v slovenščini ni in posledično do nedavnega ni bilo niti zaželjen. Nekateri sicer mislijo, da to prihaja od besede "želja", ampak ta ima drugo izpeljanko: željan.

Naslednja stvar me po radiu tudi zelo zbode. Zadnje čase rečejo: "vlak se je iztiril". To meni zveni podobno kot: "letalo se je pristalo". Tu raba sicer nima točnega pravila in v nekaterih primerih je res "se je", v drugih samo "je". Vem, da za vlak v nekaterih predelih Slovenije govorijo "se je", ampak pred npr. 20 leti tega ni bilo na radiu. Rekli so: "vlak je iztiril".

Podobno kot v Delu zadnjih nekaj let vztrajno pišejo, "avto je povozil dve peški". Zaradi pešk in koščic se pa res ne bomo sekirali :D Včasih so bile pešakinje (v nekaterih časopisih so še vedno), ampak to je zdaj menda postal srbizem.

Našel sem čisto nov podoben trend: zdaj poleg piscev uvajajo še piske. In kaj piske delajo? Po mojem mnenju piskajo :D
Uporabniški avatar
Buttercup
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Buttercup » 12. Maj. 2008 17:06

Mene osebno napačna uporaba s/z na forumih ne moti. Moti pa me na televiziji, na radiju in v kakšnih resnejših člankih. Sicer nisem pikolovska, ampak ne razumem ljudi, ki pišejo na tak način, kot da v celem življenju niso slišali niti besede o osnovnih slovničnih pravilih. Pišejo tako, kot govorijo oz. nekateri še slabše. Potem, ko pa se oglasiš, da naj napišejo razločnejše, pa te pošljejo nekam.

Tudi na tem forumu je določen procent uporabnikov, ki niti malo ne dajo na slovnično pravilnost ali da bi vsaj preverjali tipkarske napake. Izpostavila bi recimo: *purple* (dolgi posti - brez odstavkov, redka uporaba presledkov za vejicami, pikami, ogromno tipkarskih napak, izpuščanje določenih črk itd.), Aloha (omg kakšen žargon v pisanju), MilkyWay (ob njenih postih moram dobesedno upočasnit z branjem, da bi sploh dojela kaj hoče povedat)... pa še veliko je takih, ki bi jih lahko izpostavila. Pa to sedaj ne pomeni, da imam kaj proti vam, ampak samo pravim, da imate "čuden" način pisanja.

Jaz se večinoma trudim, da bi pisala slovnično pravilno, ampak pretiravam pa tudi ne.

Pa še nekaj: tukaj je primer ene uporabnice, ki je na enem drugem forumu prosila za nasvet glede računalniške igrice:

Mogoče ni čist za tuki sm vseen...
S prjatlom hočem igrt Carbon prek neta...prjava ni uspela...grem pod ranked, ker pod unranked nemorem ker bi kao neki mogu met update sm nwem kje bi na njihovi strani to dobila..pa tud povabt ne morem mojga frenda v igro...ma kdo kšn predlog?????????


Za zjokat!!!!
Uporabniški avatar
Black Amber
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 81
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Black Amber » 12. Maj. 2008 17:11

No, če že naštevamo tipične slovnične napake, nikakor ne moremo mimo zamenjave dvojine z množino. Še ena posebnost našega jezika, s katero se očitno marsikomu več ne da ubadat.

In pa uporaba slovenske verzije "future perfect-a". Ko slišim kakega politika razlagat, kako nekaj "bo bilo", mi dobesedno slabo postane.

Ampak dobro, slišat kakšno takšno zlorabo jezika še nekako gre, pač nekateri nimajo osnovnega posluha za jezik, ampak ko kaj takega prebereš v časopisu ali knjigi, ki bi naj pred objavo šla skozi lektoriranje :roll:
Uporabniški avatar
Celeste
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 33
Na forumu od: 18. 8. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Celeste » 12. Maj. 2008 17:12

Dokler uporabljaš ločila je vse v redu - umetniška svoboda :cool:
Uporabniški avatar
*etty*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 107
Na forumu od: 17. 5. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a *etty* » 12. Maj. 2008 17:17

Ali pa ko na TV-ju pišejo: "Živijo!"

Da ne omenjam raznih oglasov na Bolhi. Enkrat je en možakar prodajal mobitel, s "kabljem" in v "škatlji" :lach:

Prav tako ne razumem v čem je fora izpuščanja šumnikov (tudi na tem forumu)?! Pišejo c, z, s namesto č, ž, š. V čem je sploh fora? Dejte mi prosim to razložit. A nimate fontov ali kaj?
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 12. Maj. 2008 17:24

Prej sem pozabila omeniti tudi uporabo "kakor koli" (pisanja narazen kot dve besedi). Ali je "koli" sploh kakšna beseda? Zna kdo uporabiti koli v čem drugem kot v kakorkoli, kdorkoli ali kjerkoli?!

Enkrat sem brala strokovno razlago slavista, da je to dovoljeno, ker lahko vmes "vštulimo" besedo "že", npr. kakor že koli. Heeeh? :? Uporablja sploh kdo "kdor že koli" ali "kjer že koli"? Če jaz vidim "koli" samostojno, vedno pomislim na vrsto bakterij :D
Uporabniški avatar
Lopatka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 166
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Lopatka » 12. Maj. 2008 17:27

Kar mene zbode je nepoznavanje dvojine: dve hiše, sva bile doma, dve nove majce... bljek :tot:

Podobno kot s/z so marsikdaj težave tudi s predlogoma k in h. Običajno prevladuje h, čeprav je tudi dostikrat težko izgovorljivo, npr. h hiši.

Kar me tudi zelo razkuri je to, da se je povsod (na izdelkih) uveljavilo "oljčno olje". Mar delamo olje iz oljk? Pravilno je seveda "olivno olje".
Uporabniški avatar
Madisson
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 10. 12. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Madisson » 12. Maj. 2008 17:33

Lopatka napisal/-a:Mar delamo olje iz oljk?

Enkrat sem poslušala razlago glede tega. Menda Primorci tudi plodu oljk rečejo oljke. Mi ponavadi drugače, olive. Ampak to je načeloma res bolj njihova domena.

Glede izražanja na forumih: tudi jaz ne maram postov, ki že ob prvem pogledu zgledajo kot kača nametanih besed. Saj ne rečem, da je treba pisat knjižno. Ampak "forumski slog" si nekateri res narobe predstavljajo. Vsaj ločila bi se v življenju lahko naučili uporabljati.
Uporabniški avatar
*sanja*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 617
Na forumu od: 2. 1. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a *sanja* » 12. Maj. 2008 18:18

Frenkie napisal/-a:Prej sem pozabila omeniti tudi uporabo "kakor koli" (pisanja narazen kot dve besedi). Ali je "koli" sploh kakšna beseda? Zna kdo uporabiti koli v čem drugem kot v kakorkoli, kdorkoli ali kjerkoli?!

Enkrat sem brala strokovno razlago slavista, da je to dovoljeno, ker lahko vmes "vštulimo" besedo "že", npr. kakor že koli. Heeeh? :? Uporablja sploh kdo "kdor že koli" ali "kjer že koli"? Če jaz vidim "koli" samostojno, vedno pomislim na vrsto bakterij :D


Se strinjam s tabo, da se "kakor koli" čudno sliši, ampak je v SSKJ-ju dovoljena tudi ta možnost.

Mene na forumu moti, če kdo meša male in velike črke, če piše w namesto v in če kdo ne uporablja nobenih ločil. Drugo me načeloma ne moti; mi je celo zanimivo brati, če kdo piše v narečju... Tudi jaz običajno ne pišem povsem slovnično pravilno (tole je izjema :wink: ).

Me pa motijo "spodrsljaji" novinarjev in nekaterih vplivnih ljudi, pri katerih me včasih kar glava boli, ko slišim/berem, kako se izražajo.
Opažam tudi, da nekateri srednješolci in študentje sploh ne znajo napisati kratkega sestavka, ki bi bil slovnično pravilen. Prepričana sem, da v srednjih šolah ne pišejo dovolj esejev-pišejo jih vedno manj.
Mojo sestro, ki je 3 leta mlajša od mene, uči slovenščino ista profesorica kot je mene, pa so prejšnji teden pisali 1 esej (hodi pa v 2. letnik!). :eek:

Zadnjič sem na internetu našla spletno stran neke gostilne. V pol strani dolgem sestavku je toliko napak, da sem komaj prebrala do konca.

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov