Slovnica in pravopis na internetu

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
no angel
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1614
Na forumu od: 2. 11. 2004
Kraj: vzhodno od LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a no angel » 13. Maj. 2008 19:04

Js trenutno sumnikov ne pisem zato, ker mi neki ne delajo - na msnju mi, tle pa ne. :? Drugac sm pa mela neki casa en laptop ki ni mel sploh sumnikov na tipkovnici, tak da ... da bi se jih namerno izogibala, to pa ne ravno.
little dandelion
let your heart keep time
now the clouds are gone
all of your tomorrows shine
Uporabniški avatar
*zeljka*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 814
Na forumu od: 14. 8. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a *zeljka* » 14. Maj. 2008 8:39

mene motjo W namesto V, pa mot me ker mnogi ne dajo presledka za ločilom in vse skupi zgleda ful nepregledno.
aja pa tud s/z me mot ipd.
drgač sleng pa narečja me ne motjo.
Uporabniški avatar
son_čnica
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 37
Na forumu od: 5. 9. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a son_čnica » 14. Maj. 2008 9:55

mene moti nepoznavanja slovnice (predvsem ločila) in neupoštevanje, da je slovenščina jezik, ki pozna dvojino.

sama edino ne uporabljam velike začetnice, ker se mi zdi malce zamudno. če stavke lepo ločiš z ločili in presledki, se mi zdi da to niti ni tolk moteče.

ne moti me pa uporaba pogovornega jezika, dokler je pogovorni in ne nek, samo majhnim skupinam poznan žargon oz argo.
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 14. Maj. 2008 11:05

Moti me vsaka klobasa brez repa in glave. brez ločil, velikih začetnic, odstavkov itd...
Izjemno me tudi motijo predlogi, nepoznavanje pravilnih sklonov in podobne slovnične napake.
Nimam nič proti rahlemu narečju (npr. kva namesto kaj) ali pogovornem jeziku, ampak v mejah normale, toliko da se še da normalno brati oz. razumeti.
Motijo me razni lepotni "dodatki" te velike in male črke, pačenja slovenščine itd.
In ryk10yu... kljub temu da recimo naj bi se uporabljal sleng, čeprav je to bolj pogovorni jezik kot pa sleng, to nima veze s pravilnostjo slovnice! Tudi v slengu se mora upoštevati osnove slovnice in da rečeš, da ker pač uporabljaš sleng, ni potrebna pravilna uporaba slovnice, je zgolj izgovor.
To je isto kot bi rekel, ker je moja hiša moderna, ne pa tradicionalna recimo, ne rabi temeljev, bo stala kar v zraku...
Uporabniški avatar
Laurica*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 212
Na forumu od: 22. 7. 2007
Kraj: Čez mavrico;)

Neprebrana objavaNapisal/-a Laurica* » 14. Maj. 2008 16:44

Mene osebno moti to, da so stavki brez ločil. Imam frenda, ki mi pošilja sms-e brez ločil in dostkrat ko dobim njegovo sporočilo, ga pokličem, ker se mi ne da bret pol ure, da kej razumem - to velja pri daljših sms-ih.
Enkrat mi je moj bivši poslal ( sam da me je špiknu ) sms brez presledkov, kaj šele ločil.
Pa to mi gre na živce (ok, me ne moti ker sm se navadla), k majo kakšni "najjači" najstniki po forumih, msn-ju, spletnih straneh,...pisano tako: ijoj, Tiii šiii mii uše,LuBiiim tee.Reš šii mii najjaći fLLenDek na sviiJeTuu.uaaa ! :cry:
Drugače pa.. tuki k po forumih berem poste, pa pol še na podoben način pišem in ni slovnično, spuščam črke.. Je v šoli problem kake eseje isat. Tako da vedno pred testom napišem na list karkoli, samo da je slovnično ( tako da se ogrejem ) :)
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 14. Maj. 2008 16:50

Mene moti skoraj vse, kar ni napisano slovnično pravilno - pa nisem slavist, čeprav me včasih prime, da bi šel tudi to kdaj študirat. Ne rečem, da jaz vse prav pišem, ampak slovnica je ja nekaj, kar kaže na neko kulturnost človeka. Ne rečem, da kakšen stavek vmes "pade" v slengu ali narečju, ampak, da so pa celi posti v narečjih ali pa v slengu ali pa celo v TeJ MaNirI napisani...groza!
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Maj. 2008 10:10

Aloha napisal/-a:Osebno me stil pisanja, ki ga uporabljam sama (in različice le-tega), pri drugih niti malo ne (z)moti, ker sem mnenja, da se jasno vidi razlika med tistimi, ki namerno pišejo "tako kot govorijo" in pa tistimi, ki po lastnem prepričanju uporabljajo knjižno slovenčino (ali pa saj knjižno pogovorno), a v njihovih "postih" mrgoli takšnih in drugačnih (slovničnih) napak (nebi, nevem, življenski, globje, škatlja, valjda, moderček, veliko število napačno zapisanih terminov, fraz, napačna raba rodilnika, predlogov, nepoznavanje razlike med morati in moči, napačen vrstni red stavkov, zapis vejice tam, kamor nikakor ne sodi in izpust tam, kjer bi nujno morala biti, ...).

Amen.
(razen besede valjda - to je pač srbizem ali hrvatizem - in me v kontekstu foruma ne moti)
Dodam pa še "jambrati", ki mi vedno neprijetno skoči v oči. Ja, itak vem, da izhaja iz nemščine, ampak tam je glagol jammern in jaz bi ga v slengu uporabljala kvečjemu kot "jamrati". Ne vem, od kje se je vzel tisti b.

Sicer me pa moti to, kar so že drugi napisali - dolgi posti brez odstavkov, kjer me včasih mine, da bi se prebijala skozi. Slovnične napake, ki niso stilno upravičene (Aloha je jasen in skoraj edini primer stilne upravičenosti!). Pa seveda w-ji, mešanje velikih in malih črk ... ampak tega v temah, ki jih jaz berem, skoraj ni.

Jaz sem še precej "stare šole" in pišem bolj ali manj knjižno. Nekako se mi prej prsti zataknejo na tipkovnici kot da bi napisala na primer "jest" namesto "jaz". Občasno uporabim kak anglizem (lajf, ful, post) ali srbizem (valjda), to pa mislim, da je tudi vse.
Stilistično je čisto odvisno, koliko se mi v danem trenutku ljubi (trenutno se mi ne :wink: ), vedno pa vsak svoj post dam na predogled, da popravim, če sem kaj čudno citirala, se zatipkala ali pozabila kakšno vejico. Seveda pa ne mislim, da sem popolna - ne mislim razpisati nagrade, če kdo najde kakšno manjkajočo vejico v mojih postih :wink:
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
*sanja*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 617
Na forumu od: 2. 1. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a *sanja* » 16. Maj. 2008 11:52

Mene pa vedno zmoti naslov ene teme v podforumu Čustva, in sicer Prosim nasvete...
Ali pa ko kdo reče, da pride ZA pol ure (v smislu "pridem čez pol ure").

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov