Slovnica in pravopis na internetu

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
^cherry^
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 401
Na forumu od: 16. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ^cherry^ » 12. Maj. 2008 18:37

Tiavanna napisal/-a:Mene zelo zelo moti nepravilna uporaba z/s, tako na forumih, kot tudi na TV. Grozno, večina tega sploh ne zna uporabljat. Poleg tega me motijo še w-ji namesto v-jev in če kdo res pretirava s kakšnim specifičnim narečjem, da se ga res ne da razumet. :)

Se podpišem pod tole.
Pa full me živcira k kje na tv slišim ''najbolj aktualna, najbolj interaktivna'' .. jao jao.. najaktualnejša, najinteraktivnejša! Pa mi smo mel zdej v gimnaziji tak zafukano prof. za slovnco, da nas je čist skos popravlala tko da počas se že navadiš mal lepše govorit.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 12. Maj. 2008 19:29

^cherry^ napisal/-a: najinteraktivnejša


A lahko kakšna slavistka potrdi, da je tole pravilno? Sicer sem precej laik na tem področju, ampak tole se smešno sliši. Pa itak se ne stopnjujejo vsi pridevniki na tak način.
Primer: poseben - bolj poseben - najbolj poseben
A boš rekla, da je pravilno najposebnejši?
Uporabniški avatar
Aloha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2848
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Havajsko otočje

Neprebrana objavaNapisal/-a Aloha » 12. Maj. 2008 19:51

Pa napišimo en "post" slovnično pravilno.

Sama sem že večkrat omenila (bolj zagovarjala), da mi poznavanje slovnice ni tuje, nenazadnje mi glede na področje izobrazbe (in hobije) tudi ne sme biti.

Kar zadeva študijske, službene in formalne obveznosti na sploh, pišem vedno in povsod strogo knjižno in s tem nimam nikakršnih težav. Pri vsem ostalem, kar spada v prosti čas (pisma, elektronska pošta, sms sporočila in nenazadnje zabava na forumih), je zame pisanje stvar lastne izbire. In ker mi ena sama formalnost in "strogost" skozi ves čas ne odgovarjata, ker imam rada "ustvarjalni prostor" in možnost izbire, se izražam bolj ali manj tako kot govorim (v prostem času, seveda).

Kdor želi, me razume, komur pa se je skozi moje pisanje težko prebijati, ga motijo u-ji namesto v-jev, raba "ljubljanske dvojine", izpuščanje črk, ki se v pogovornem jeziku ne izgovarjajo, zapisi šaljivih skovank, ... naj mojih "grozot" preprosto ne bere.

Osebno me stil pisanja, ki ga uporabljam sama (in različice le-tega), pri drugih niti malo ne (z)moti, ker sem mnenja, da se jasno vidi razlika med tistimi, ki namerno pišejo "tako kot govorijo" in pa tistimi, ki po lastnem prepričanju uporabljajo knjižno slovenčino (ali pa saj knjižno pogovorno), a v njihovih "postih" mrgoli takšnih in drugačnih (slovničnih) napak (nebi, nevem, življenski, globje, škatlja, valjda, moderček, veliko število napačno zapisanih terminov, fraz, napačna raba rodilnika, predlogov, nepoznavanje razlike med morati in moči, napačen vrstni red stavkov, zapis vejice tam, kamor nikakor ne sodi in izpust tam, kjer bi nujno morala biti, ...).
Smell the warm and salty air... see a wave reflect a beam... stop and find a pretty shell... make it real your summer dream...
Janja84
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 333
Na forumu od: 11. 5. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Janja84 » 12. Maj. 2008 20:52

Mene moti nepravilna uporaba predlogov, ampak ok, to ponavadi preskočim, ker se ne spuščam v podrobnosti, ko berem. :) Vseeno jih pa zasledim :D

Najbolj mi pa gre na živce to, da nekateri pišejo točno tako, kot govorijo, nič slovnično pravilno, v narečju itd. Vem ja, da ima vsak pravico, da se na forumu obnaša, kot se želi, ampak vseeno že zaradi spoštovanja do drugih, da ga bodo razumeli, bi naj pisal vsaj približno slovnično pravilno.

Tega ne pišem, ker bi me motilo kot bodočo slavistko, ampak drugače me moti.

Večkrat tudi sama delam napake, ki se jih sploh ne zavedam. :oops:
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 12. Maj. 2008 21:22

Meni osebno ta sposobnost obvladovanja slovenskega knjižnega jezika o človeku precej pove oz. dobim o takem človeku avtomatsko dober prvi (ali pa tudi kasnejši) vtis.
To, da je internet nek medij, kjer pravilna uporaba slovenščine ni potrebna, pri meni definitvno ne zdrži :wink: ...
Uporabniški avatar
^cherry^
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 401
Na forumu od: 16. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ^cherry^ » 12. Maj. 2008 21:31

jullia_ napisal/-a:Primer: poseben - bolj poseben - najbolj poseben
A boš rekla, da je pravilno najposebnejši?

Ja seveda se vsi stopnjujejo po istem principu (bolj, najbolj) ampak ni rečeno da je to prav. In nas je prof. 4 leta na te stvari nonstop opozarjala.
Seveda obstajajo tud izjeme (npr. bol, bolj bel, najbol bel), mislim da se ne stopnjuje belejši, najbelejši.
In men se najiteraktivnejša čist nič čudno ne sliši.
Uporabniški avatar
moi T
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1070
Na forumu od: 6. 2. 2007
Kraj: Lj med tednom, med vikendi pa...

Neprebrana objavaNapisal/-a moi T » 12. Maj. 2008 21:33

Jez pa pišem na forumu približno tako kot govorim (ne, lažm, govorim še huje :lach:), drugače pa se zavedam, kaj je slovnično pravilno in kaj ne.
Npr. ˝jaz˝ vedno pišem na forumu ˝jez˝ (ker tako izgovarjam) in smo šla (u našem kraju uporabljamo pol dvojino :wink:) in dva leta (vem, da je dve leti :wink:), itd. In me tudi pri drugih ne moti, da tako pišejo na forum (se mi zdi, da to popestri use skupej). Drugo so revije, časopisi, itd. Tam opazim vsako napako, še posebej sm občutljiva na neuporabo vejic.

Drugače mene v postih tudi najbolj moti nepravilna raba s/z, pomanjkanje vejic (ker pol ful ne štekam), pa w namesto v ali pa umesne VeLike ČrKe. Tudi raba i-ja namesto j-ja me moti, npr. moi fant je prav liubek :D.
Moti me tudi npr. prevelika raba slenga, žargona, besedišča, ki ga splošno ljudstvo ne šteka.

Opažam, da eni ne ločite, kaj pomeni sleng in kaj žargon. Kot smo se mi učili v šoli, je sleng govorica mladih, žargon pa je jezik neke stroke. Se motim?

Aja, še to. Ja, jaz večkrat preberm post, pred ga pošljem, pa še se mi zgodi kakšna napaka in jo grem potem popravljat.
Just dance and everything it´s gonna be ok!
Ferdox
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 84
Na forumu od: 28. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Ferdox » 12. Maj. 2008 22:16

Mimi_M napisal/-a:To, da je internet nek medij, kjer pravilna uporaba slovenščine ni potrebna, pri meni definitvno ne zdrži

Ravnokar sem to hotel tudi sam napisati. To, da je internet in pisanje po njem nek "ustvarjalni prostor", kjer si vsak izbira svoj način pisanja, je zame povsem mimo. Nimam nič proti, če se nekdo pogovornega jezika drži na kakšnih klepetalnicah ali na MSN-jih, kjer pretežno poteka pogovor le med dvema osebama, ampak na forumu, ki je javen in ki ga ogromno ljudi bere, pa mislim, da bi se moral folk kolikor toliko držati slovnične pravilnosti.

Besedno izražanje, pisno, kot verbalno, izdaja tvoj stan. Je tvoja osebna vizitka, ki jo ponujaš svetu okoli sebe. Po pravici povedano, mi gredo lasje pokonci pri nekaterih prispevkih, kjer je raba jezika tako porazna, da ni podobna ničemur.

Glede televizije in tamkajšnje slovnice: polom!!! Vse pogosteje slišim reklamo, kjer ponujajo zabavo za celo družino, ne pa tudi za vso družino :roll: Torej se smejo zabavati samo družine, sestavljene iz staršev in vsaj enega otroka :D

Da ne govorim o nepravilnem naglaševanju, branju ločil in arhaizmov na radiju.

Tukaj ne morem mimo nekaj besednih zvez, ki so se že skoraj ukoreninile v uporabo. Na primer "Hvala na pogovoru", kar bi se pravilno zapisalo "Hvala za pogovor". Da ne pozabim omeniti koliko ljudi ne zna pravilno vikati, in tako uporabljajo stavke kot so: "kdaj ste prišel'' –> katastrofa!!!

Osebno se nimam za nobenega lektorja in skrbnika za lep jezik, ampak vseeno se skušam držati določene slovnične pravilnosti, sploh, če pišem nekje, kjer ogromno ljudi bere. Po mojem osebnem mnenju je zelo dobro, da se upoštevajo vsaj osnovna pravila (velika začetnica, končno ločilo, odstavki, ne-pretiravanje s slengom, pravilno zaporedje črk, vsaj približno smiselno sestavljene povedi). Meni se zdi sramotno, kakšne spahedraščine nekateri dajejo od sebe, ki niso ničemur podobne.
Uporabniški avatar
moi T
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1070
Na forumu od: 6. 2. 2007
Kraj: Lj med tednom, med vikendi pa...

Neprebrana objavaNapisal/-a moi T » 12. Maj. 2008 22:21

Jez pa mislm, da je tudi narečje del naše osebne izkaznice, usaj na forumih se mi zdi simpatično. Seveda pa use u nekih mejah. Tako jez ne bom pisala: šnjfarca, tavelce, penzalca, bracolet, renkini, mwrm, hwdm, :D itd., ampak bom pisala večini ljudi razumljive besede. No, seveda ma usak svoje mnenje...
Just dance and everything it´s gonna be ok!
marypa
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1341
Na forumu od: 17. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a marypa » 12. Maj. 2008 22:31

Ne moti me, če je mal slenga not. Če si sm moje poste prebereš.... To se mi zdi celo dobrodošlo. :)

Mislim, da nastaja nov 'internetni' slovenski jezik, brez heca.. Pomoje na folk, k je full na netu pa teh forumih začne mal že vplivat.. No, to pa zveni srhljivo in je mogoče bolj negativna plat.

Zelo rada pa si preberem kakšne poste zanimivih forumašev v knjižnjem jeziku.. mogoče sta dve tuki gor;)
Neko nakladanje v knjižni slovenščini.. ni slabšega..
.. js bl sproščeno pišem, če vrinem še kakšno slengovsko besedo itd. Me pa moti, če nekdo uporablja narečne besede.. :roll: ok ena dve, cel post :roll: wtf
Uporabniški avatar
ryu10kyu
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2140
Na forumu od: 14. 6. 2005
Kraj: Sonce

Neprebrana objavaNapisal/-a ryu10kyu » 13. Maj. 2008 7:22

Forumi so polni slenga...saj konec koncu so primerni za mlade(v mislih imam ta forum)...tako da se mi zdi neka kritika na razne nepravilnosti v pravopisju bolj znak neke omejenosti in skušanja kontroliranja zaradi vedenjskih vzorcev ujetosti in omejenosti.
Jezik je živ in je namenjen temu da se lahko komunicira...če pa nekdo nekoga razume in skuša spremeniti njegovo komunikacijo zavoljo tega, ker ta ne govori...piše pravilno slovnično besede...pa je to za moje poglede bolj kompleks dotične osebe.
Ali ni hecno da mene ne moti...dočim drugi imajo pa blazne želodčne težave in skoraj umrejo zaradi tega. No hvala bogu obstaja egnore ki jih reči teh travm in groznih muk, da lahko spet normalno živijo naprej v svoji lepi pravopisni slovenščini...bog jim pomagaj če jim moreš! :augenauf:
Žene so zato, da jih ljubimo, ne pa da bi jih razumeli. Oscar WILDE
Uporabniški avatar
miska13
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 374
Na forumu od: 20. 1. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a miska13 » 13. Maj. 2008 9:33

se strinjam, ampak če pa je nek post poln besed, ki vsebujejo nekaj takšnega: Sw33tkAnO, nwem, ... no, take pa težko berem.
Beatus non est qui habet quae cupit, sed qui non cupit quae non habet !!!
Uporabniški avatar
*sanja*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 617
Na forumu od: 2. 1. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a *sanja* » 13. Maj. 2008 12:56

Ferdox napisal/-a:Da ne pozabim omeniti koliko ljudi ne zna pravilno vikati, in tako uporabljajo stavke kot so: "kdaj ste prišel'' –> katastrofa!!!

Takšno vikanje je (vsaj tako sem slišala) značilno za rovtarsko narečje. Jaz neznane ljudi vikam tako, kot je pravilno, svoje stare starše in starejše znance pa vikam polovično (takšnemu vikanju se namreč reče polovično vikanje).
*kristyna*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 226
Na forumu od: 7. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *kristyna* » 13. Maj. 2008 16:03

*etty* napisal/-a:Pišejo c, z, s namesto č, ž, š. V čem je sploh fora? Dejte mi prosim to razložit. A nimate fontov ali kaj?


Mene spominja na tiste stare tipkovnice, ki še niso imele šumnikov, so pa imele polno nemških glasov. Tako da mogoče imajo staro tipkovnico (K@o Tuł@z@). Me pa motijo ta flašerska pisava (ki sem jo uporabila v prejšnjem stavku v oklepaju. Že samo da spišeš tak tekst porabiš ogromno časa kaj šele da ga prebereš in razumeš. Pa kakšna narečja mi tudi delajo probleme.Vsaj če je pisano v narečju.
Love me or leave me. Hey! Where''s everybody going??
Uporabniški avatar
Aloha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2848
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Havajsko otočje

Neprebrana objavaNapisal/-a Aloha » 13. Maj. 2008 18:52

Eden izmed razlogov za neuporabo šumnikov na forumih je (tudi) ta, da tisti, ki pogosto pišejo/pošiljajo sms sporočilca, komunicirajo preko elektronske pošte (brez podpore šumnikov), se pogovarjajo preko msn-ja (tudi tukaj določeni programi nimajo možnosti takšnega zapisa), težko preklopijo na č-je, š-je in ž-je, zato jih avtomatsko nadomeščajo s c-ji, s-ji in z-ji.
Smell the warm and salty air... see a wave reflect a beam... stop and find a pretty shell... make it real your summer dream...

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov