Recesija - kako se spopasti z njo

Vse o domu in okolici, kjer prebivamo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 27. Apr. 2009 18:44

Sploh ti ne upam odgovorit, ker me bo spet pol foruma (matjazd, ana27,...) napadlo, da ti vse razumeš in ti je vse jasno, jaz sem pa tista, ki je nepismena.



mesece in mesece se že govori o *purplini* izobrazbi, ne o tem, v katero šolo je 30 let nazaj hodila mama neke uporabnice
lelija
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 340
Na forumu od: 18. 3. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a lelija » 27. Apr. 2009 19:04

jullia_ napisal/-a:Sploh ti ne upam odgovorit, ker me bo spet pol foruma (matjazd, ana27,...) napadlo, da ti vse razumeš in ti je vse jasno, jaz sem pa tista, ki je nepismena.



mesece in mesece se že govori o *purplini* izobrazbi, ne o tem, v katero šolo je 30 let nazaj hodila mama neke uporabnice


julia je zadela bistvo problema.

Tema je: kako se spopasti z recesijo?
lelija
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 340
Na forumu od: 18. 3. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a lelija » 27. Apr. 2009 19:05

:)
Zadnjič spremenil lelija, dne 29. Apr. 2009 0:22, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
flesherka_
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 675
Na forumu od: 24. 3. 2008
Kraj: maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a flesherka_ » 27. Apr. 2009 19:57

lelija napisal/-a:
matjazd napisal/-a:
lelija napisal/-a:Kdaj bodo začele trgovine, gostilne cene zniževati? Se vam ne zdi čudno, da se vse nenormalno draži, plače majhne, odpuščanja delavcev vse večja? Robe je preveč, a namesto, da bi spustili ceno, se nekatere stvari dražijo.

Mislim, da se je kriza v Sloveniji začela že takrat, ko smo dobili evro. Če že pogledamo koliko je bila prej ena kava v gostilni in danes, ko je čez 1 evro. Se še spominjate, da je bilo včasih 1000 tolarjev kar lep denar, danes pa za 4,20 eura ne moreš kaj dosti kupiti. Kje so tisti časi :cry:


Ja, ampak smo hoteli takšno državo, hoteli smo Evropo, hoteli smo evro. Zdaj vse to imamo.

Ceno pa ne moreš kar znižati, potem bi imeli delavci še nižje plače, ker bi zmanjkalo denarja.
Najprej je treba polovit tele lopove, ki bogatijo na naš račun. Dokler bomo imeli razne Bavčarje in Šrote bo za ostale malo ostalo.


razloži mi prosim od kdaj je ena kava v gostilni vredna več kot en evro?



ja jebat ga, sej gostilniške cene nikol niso ble in nikol ne bojo realne. deci ledenega čaja stane isto kot liter v trgovini, polek tega za ceno kave z mlekom lahko doma parkrat povabiš vse sošolke in skuhaš kafe. v gostilnah pač je tak. stroški vzrdževanja so većji, protikadilski zakon je neposredno dvignil cene in podobno. treba je opazovat vse stroške in prejemke, pa pol vidiš zakaj so take cene.
Uporabniški avatar
renatka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1591
Na forumu od: 30. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a renatka_ » 27. Apr. 2009 20:09

Mene direktno še hvala bogu kriza ni trofla, upam, da me ne bo. Včasih celo čist optimistično gledam na to, kao, da bo od danes dalje šlo navzgor (kaj pa čemo? :roll: ).

Se mi pa zdi vsaj za nekaj dobra. Namreč, čeprav je (še) ne občutim avtomatsko mal šparam, ker mam skoz to v ušesih. In kdaj, ko hočem kupit totalno bedarijo, rečem ne glih zaradi tega.
Prikazala se mi je Marija-nije baš neka pićka.
cvetkaaa
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 802
Na forumu od: 15. 5. 2008
Kraj: Postojna

Neprebrana objavaNapisal/-a cvetkaaa » 27. Apr. 2009 21:20

jullia_ napisal/-a:Sploh ti ne upam odgovorit, ker me bo spet pol foruma (matjazd, ana27,...) napadlo, da ti vse razumeš in ti je vse jasno, jaz sem pa tista, ki je nepismena.



mesece in mesece se že govori o *purplini* izobrazbi, ne o tem, v katero šolo je 30 let nazaj hodila mama neke uporabnice


Potem pa ne išči kreganja, ampak dajmo rajši kakšno o recesiji.

No jaz kot prvo se bom odpovedala dopustu, če mi bo primanjkovalo denarja.
matjazd
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 567
Na forumu od: 14. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a matjazd » 27. Apr. 2009 21:23

lelija napisal/-a:razloži mi prosim od kdaj je ena kava v gostilni vredna več kot en evro?


Tega jaz nisem rekel, da je.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 27. Apr. 2009 21:32

To je čisto stvar osebnih preferenc. Nekomu kava ni vredna evra, nekdo drug ne bi nikoli dal 100 evrov za en pulover,... ampak dokler bo povpraševanje (in kafiči zaenkrat še zdaleč niso prazni), ne bo razloga za nižanje cen.
Tu se tudi skriva odgovor na vprašanje, kdaj bodo cene padle. Saj cene padajo. Ampak padajo cene luksuznih izdelkov in drugih dobrin, ki se jim ljudje v finančni stiski najprej odpovejo. Hrana je pa zadnja stvar, ki jo človek neha kupovat, preden ostane brez denarja.
Uporabniški avatar
miteq
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 596
Na forumu od: 28. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a miteq » 27. Apr. 2009 22:00

jullia_ napisal/-a:Hrana je pa zadnja stvar, ki jo človek neha kupovat, preden ostane brez denarja.


Zanimivo dejstvo je, da ljudje z manj denarja kupujejo več hrane, kot tisti, katerim denar ne predstavlja težav.
Cosmopolitánka -e ž (á) naivna in tečna ženska; kokoš : kako je tečna - ta je prava cosmopolitanka; ti si rojena cosmopolitanka, ni ti pomoči; kako je lahko takšna cosmopolitanka dobila tako super moža?

Vir: SSKJ
Uporabniški avatar
densy
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2048
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a densy » 27. Apr. 2009 22:04

^kje si pa to pobral?

sigurno dajo večji odstotek denarja za hrano, ker imajo manj denarja in jim zmanjka za ostale dobrine, to je pa tudi to :)
Uporabniški avatar
miteq
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 596
Na forumu od: 28. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a miteq » 27. Apr. 2009 22:18

S table, ki je bila locirana v predavalnici fakultete.

Še kakšno vprašanje?
Cosmopolitánka -e ž (á) naivna in tečna ženska; kokoš : kako je tečna - ta je prava cosmopolitanka; ti si rojena cosmopolitanka, ni ti pomoči; kako je lahko takšna cosmopolitanka dobila tako super moža?

Vir: SSKJ
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 27. Apr. 2009 22:21

če prav razumem, tisti, ki zasluži npr. 400€ da mesečno za hrano 350€, tisti, ki pa npr. zasluzi 1500€ pa da le 300€?

seveda cifre so izmišljene!

zanimiva dejstva! so bili podani tudi kakšni razlogi, obrazložitve?
Uporabniški avatar
densy
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2048
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a densy » 27. Apr. 2009 22:24

^ saj je dovolj da je tabla locirana v predavalnici :D
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 27. Apr. 2009 23:59

Jochie napisal/-a:če prav razumem, tisti, ki zasluži npr. 400€ da mesečno za hrano 350€, tisti, ki pa npr. zasluzi 1500€ pa da le 300€?

seveda cifre so izmišljene!

zanimiva dejstva! so bili podani tudi kakšni razlogi, obrazložitve?
No jst definitivno opazam, da je med revnejsimi ljudmi vec takih, ki ne zna z denarjem. Naprimer bolj kot gres dol po slojih, vec je ljudi, ki igra loterijo, kar je navadno metanje denarja stran. In kar se hrane tice...to je pac edina stvar, kjer si lahko privoscijo obilje in raznolikost, edino podrocje, kjer si lahko ustvarijo obcutek luksuza in izobilja. Da je vedno dovolj hrane, predvsem pa priboljskov(sladkarij in slanih zadev) ni ravno tezko doseci, tudi ce si reven. Poleg tega se mi zdi, da je to se posebaj res za ljudi iz kmeckega okolja(torej, da so odrascali na kmetih).
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 28. Apr. 2009 9:16

Jaz pa mislim, da ni tako - seveda bi bila pripravljena verjeti kakšnim večjim dokazom od pričevanja o tabli, katero si tudi lahko narobe razumel.

Naj bi bilo tako, da na splošno ko je večja kriza in visoka inflacija, naj bi ljudje več kupovali in ne manj - mogoče neke zaloge za slabe dni, povsem psihološko.

Da pa bi nekdo, ki je reven na splošno več zapravil za hrano ... malo poglejmo kaj bi recimo bogati in revni jedli. Bogati verjetno dajo več na zdravo hrano, na neke bio proizvode; kar pa je vse drago. Revni dosti verjetneje kupujejo najcenejše izdelke in gledajo pri vsakem blagu veliko bolj na ceno, kot kvaliteto. In ne kupujejo dragih priboljškov ter varčujejo na 'nepotrebnih' živilih, kot so sadje in zelenjava - kupujejo bolj osnovna živila.

Vrni se na Dom, okolica in bivanje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov