Razlika med odraščanjem v mestu in na vasi

Vse o domu in okolici, kjer prebivamo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Katero okolje je po vašem mnenju bolj ugodno za odraščanje, vas ali mesto?

Mesto
15
34%
Vas
29
66%
Skupaj glasov : 44

include
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 2
Na forumu od: 23. 3. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a include » 23. Mar. 2011 20:40

Lep pozdrav!

V nadaljnjih dneh moram narediti osnutek seminarske naloge na naslov: Razlike med odraščanjem v mestu in na vasi. Naprosil bi vas, da podate svoje mnenje (najboljše, če iz izkušenj) ter, če kdo ve za kakšen vir (knjižni, revije, internet), kjer bi lahko poiskal kaj na to temo.

Hvala vam v naprej.
Lp, Jure
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 23. Mar. 2011 20:47

Cobbis
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
Tammy_De
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1644
Na forumu od: 8. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Tammy_De » 23. Mar. 2011 20:53

Moj glas je bil za mesto, predvsem zaradi večje raznolikosti ljudi, večjih in boljših možnosti za izobrazbo, večje odprtosti...
"Replace the fear of unknown with curiosity"
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it's time to pause and reflect."
"Sexy is sexy" - Adam Lambert
sirova štručka
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5990
Na forumu od: 9. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a sirova štručka » 23. Mar. 2011 20:54

...
Zadnjič spremenil sirova štručka, dne 05. Dec. 2016 16:56, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Dita-
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 618
Na forumu od: 8. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Dita- » 23. Mar. 2011 20:56

Mi smo se pri sedmih letih preselili iz bloka v mestu na vas v hišo. In meni se je full poznalo, lahko sem bila zunaj do večera, blizu je bil gozd, pa veliki travniki, kjer smo se lahko igrali. Po vasi smo se igrali skrivalnice, pa skrbeli za domače živali.. tko no, full je blo luštno. Ko smo bili še v bloku, pa sama nisem smela ven, mogoče res zato ker sem bila še premajhna, ampak vseeno. Veliko več svobode sm mela na vasi, veliko več druženja s sovrstniki, pa norčij na zraku. Super uglavnem.

Za seminarsko pa reč stricu Googlu če ti lahko kej pomaga :) Zihr je blo povedano že kar precej na to temo, tko da malo pobrskaj na netu pa bo.
To delaš sem. za faks ali za srednjo šolo?
Our passion is our strength <3
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 23. Mar. 2011 21:06

Tammy_De napisal/-a:Moj glas je bil za mesto, predvsem zaradi večje raznolikosti ljudi, večjih in boljših možnosti za izobrazbo, večje odprtosti...

Yes. Veliko več otrok, urejena igrišča, raznoliki ljudje ne pa vaška zaplankanost, jaz osebno iz svojih izkušenj, če primerjam sebe, ko sem odraščala v mestu in moja dva nečaka, ki zdaj odraščata na vasi..Jaz sem vse prej znala. Sama v trgovino, trafiko kupit reči, več prijateljev, več igre zunaj.. Življenje na vasi sux so fn much.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
flesherka_
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 675
Na forumu od: 24. 3. 2008
Kraj: maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a flesherka_ » 23. Mar. 2011 21:18

Preferiram mesto. v srenji šoli smo se družle tri meščanke in ena iz primestja. tista iz primestja je konstantno imela probleme z prevozom, avtobusi, poznimi urami, kini ob torkih itd. menim, da je bila prikrajšana na družbenem področju, kar je tudi sama opazila in nam zavidala življenje v mestih.
ONCE YOU GO PINK, YOU NEVER GO BLING...
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 23. Mar. 2011 21:18

Sem za vas, definitivno.
Mi nikoli ni nič manjkalo, cele dneve smo bili zunaj, se igrali, imela celo vas družbe (medtem ko sestrična v Lj še svojih sosedov v bloku ne pozna in bila ogromno pred tv/računalnikom). Res lepi časi. Se zaradi tega nisem nič manj naučila in nič manj znala kot drugi na gimnaziji, ki bili iz mesta :P Bi rekla, da je to bolj odvisno od staršev; koliko se dejansko ukvarjajo z otrokom.
Nismo imeli na razpolago igrišč, smo si pa sposodili travnike pred hišami (in tud cesto, ko še ni bila tak prometna).
+ otroku "paše", da gre pri 18 malce bolj na svoje, ko gre študirat (pa magari če to le štud. dom)

Definitivno bom svoje otroke vzgajala na vasi in ker js nisem zaplankana, mislim da tud moji otroci ne bodo :)
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 23. Mar. 2011 21:19

..Evelyn.. napisal/-a: Življenje na vasi sux so fn much.

Bedarija tisočletja.

Bom povedal zakaj sem hvaležen da sem odraščal v vasi,

-kraj je majhen in je zaprt za različne drogice, in cool mi je da smo bili 14 let stari in smo se zgražali ker je ena punca kadila

-ženske nikamor ne uidejo

-maš take druščine otrok, ki so sosedje, sošolci, prijatelji, take klape kot iz kakih otroških filmov

-je varno,, je tiho, potokci, hribi, skakalnice, drike z bmxi, igranje nogometa z prijatelji in skupno zbiranje za pico po fuzbalu

-ker nismo vsega imeli smo se organizirali in hodili plavat, v kino - nič nam ni manjkalo

- naš kraj ima bazen, eno najboljši OŠ v državi, imamo več klubov kot marsikatero mesto, tako da nam nič ni manjkalo

-vas je boljša do neke starosti, ker si izoliran od tega slabega okolja, lahko razvijaš sebe in ja lahko si je*en otrok
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 23. Mar. 2011 21:28

Bedarija tisočletja tebi, meni ne. DOH. :mad: :D
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 23. Mar. 2011 21:42

Ja, dont really give a fuck kako je tebi slišati, ni bil moj namen, niti ne mislim tako, niti neb označla svojih nečakov za zaostale. P***a pa folk k ne zna komunicirat, kot da drugim podtika svoje svinjske argumente ala "mtki si šla po čike"- ne, nisem.

Moj point je, da naprimer v naši vasi ni trgovine niti blizu in ko sem jaz že sama hodila v trgovino po sendvič za zajtrk, moja dva tamala trgovine sama nista še vidla, konstantno sta s starši, ker ju pač mora nekdo zafurat do najbližje trgovine. Tudi otrok je bilo v mojem primeru več v mestu, kokr na vasi zdj, tud igrišča smo mel ob vsakem bloku, tukaj je eno samo igrišče, spet kr malce oddaljeno in totalno brezvezno. + nobenih pločnikov ni ob cestah, ne moreš se furat normalno s kolesom ali rolarji in še hribčki so. Moja izkušnja je pač z mestom neprimerno boljša.

+ tukaj bus fura dvakrat dnevno, ob nenormalni uri zjutraj, ob brezvezni uri popoldne. V osnovno šolo sem šla z avtobusom, ko smo se preselili na vas. Prej sem pešačila s svojimi prijatelji do šole lepo po verjela ali ne, precej varnejših pločnikih do šole, če bi to želela narest tukaj..ni šans, ker moram sploh, da bi pršla do najbližje stavbe, ki ni gasilski dom, it po nenormalni cesti brez pločnikov in skoz ogromno šumo. Niso vse vasi tipi topi.
Zadnjič spremenil ..Evelyn.., dne 23. Mar. 2011 21:47, skupaj popravljeno 1 krat.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
somebody
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1674
Na forumu od: 18. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a somebody » 23. Mar. 2011 21:44

še moje mnenje:
jaz sem dala kot odgovor mesto.
do šestega leta smo živeli v mestu, v hiši. super mi je bilo, ker je bilo dosti otrok moje starosti, v bližini je bilo več igrišč. pa še vseeno se je dal it tudi na sprehode v gozd, se voziti naokoli s kolesom (pa čeprav samo do sosednjih ulic), postavit šotor na vrtu ...
potem pa smo se preselili na vas. sicer je tudi odvisno od vrste vasi, ampak naša vas je zelo razmetana. do najbližjega soseda se 100 metrov pa še ta je navaden pijanček. najbližji moji sovrstniki so bili oddaljeni za najmanj 1 kilometer. sej je narava zelo lepa, vendar sem takrat dosti pogrešala družbo. pa še ljudje so tako miselno zaostali- npr. zdelo se jim je čudno že če sem peljala psa na sprehod- pes sodi na verigo, da doma čuva hišo, zakaj bi hodil na sprehod, še niso jemal da je telesna aktivnost del zdravega življenja. sploh je pa slaba stran tega da te vsi poznajo, da poznajo tvoje starše in te že zaradi tega nekam popredalčkajo.
tudi v srednji šoli je blo zmer tko, da sem bla vezana na javni prevoz (ko gre avtobus ravno dvakrat na dan) al pa na dobro voljo staršev.
Uporabniški avatar
somebody
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1674
Na forumu od: 18. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a somebody » 23. Mar. 2011 21:54

Konkubina* napisal/-a: Nimaš narave, na vsakem metru obstaja nevarnost da se bo na pločniku kak kolesar zabil v tebe, na cesti je nevarno ker so avti, igrišča so pa zbirališča za gange, velikokrat slišim kak koga ustrahujejo na takih placih, ker seveda "starejši" v mestu dominirajo. Na vasi tega ni, no way :)
Ps.:Na vasi lahko imaš svoj bazen, v mestu ti pa ne preostane kaj drugega kot, da hodiš v javna kopališča, fuj :D


ma glede narave ne pretiravat; sj v sloveniji tut nimamo ne vem kakih velemest.
pri nas na vasi je cesta velik bol prometna kot pa marsikatera v mestu. pa po tisti cesti sem v šolo hodila (nobenih pločnikov, prehodov za pešce, folk ko vozi 90 na uro...)
kar se drog tiče tut ni lih res, da jih na vasi ni. niti ni res, da na vasi ne boš mel bedakov, ki se bodo spravljali na mlajše.
Uporabniški avatar
Bumerang
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 191
Na forumu od: 6. 8. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Bumerang » 23. Mar. 2011 21:54

Jaz bi rekla, da je za otroke definitivno boljše, če so na vasi. Nekako imam občutek, da so vaški otroci bolj socializirani in tudi kultivirani... da o določenih vrednotah sploh ne govorim. Jaz zase, ki že celo življenje živim v Ljubljani, vem, da se v mestu zelo hitro asocializiraš in hitreje zatečeš v nek imaginarni svet (računalniki, igrice itd.). Medtem ko je tega na vasi bolj malo... Posledično jaz za otroke preferiram vas.

AMPAK... vseeno sem mnenja, da je v določeni starosti res bolje, če gre človek v mesto. Pač zaradi šolanja, študija in zaposlitvenih možnosti, ki so v mestih vsekakor primernejši... in tudi za osebni razvoj je boljše, če človek ne ostane celo življenje v nekem majhnem mestecu in se do smrti druži z enimi in istimi ljudmi.

Skratka... jaz bi tako rekla: Otroci na vas. Odrasli v mesto :P
tor
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1320
Na forumu od: 7. 2. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a tor » 23. Mar. 2011 22:00

flesherka_ napisal/-a:Preferiram mesto. v srenji šoli smo se družle tri meščanke in ena iz primestja. tista iz primestja je konstantno imela probleme z prevozom, avtobusi, poznimi urami, kini ob torkih itd. menim, da je bila prikrajšana na družbenem področju, kar je tudi sama opazila in nam zavidala življenje v mestih.


Meščanstva v sloveniji ni. Torej nobena od vas ni bila meščanka.

Glede teme, pomoje je bolje za otroka, da odrašča na vasi. Izjema so le res odročne vasi, ali pa take s par hišami.

@evelyn, vauuu ti si šla sama v trgovino po sendvič , otroci z vasi bi si ga znali sami pripraviti.. pa smeti si tudi znala sama odnesti v smetnjak ane. :D

Vrni se na Dom, okolica in bivanje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron