Razlika med odraščanjem v mestu in na vasi

Vse o domu in okolici, kjer prebivamo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Katero okolje je po vašem mnenju bolj ugodno za odraščanje, vas ali mesto?

Mesto
15
34%
Vas
29
66%
Skupaj glasov : 44

Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 24. Mar. 2011 20:57

Tooooo sesul bomo meščane!!!!!!!!!!!!!!! :)
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 24. Mar. 2011 21:13

gor zrastla na vasi in užila vse njene + v otroštvu, ki so jih opisali že uporabniki pred mano. proti koncu oš in kasneje tudi v srednji so začeli prevladovati njeni -, posledično sem komaj čakala, da se odselim v mesto. in zdaj nočem nazaj. še takrat ko grem na obisk večinoma umiram od dolgčasa.

ne dvomim pa, da mi bo mestni vrvež, ki me zdaj navdušuje, začel najedat z leti in si bom spet zaželela miru na podeželju. in nekako si tudi težko predstavljam odraščanje svojega otroka v centru.
Vsak raj ima svojo kačo.
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 26. Mar. 2011 16:46

Dita- napisal/-a:Mi smo se pri sedmih letih preselili iz bloka v mestu na vas v hišo. In meni se je full poznalo, lahko sem bila zunaj do večera, blizu je bil gozd, pa veliki travniki, kjer smo se lahko igrali. Po vasi smo se igrali skrivalnice, pa skrbeli za domače živali.. tko no, full je blo luštno. Ko smo bili še v bloku, pa sama nisem smela ven, mogoče res zato ker sem bila še premajhna, ampak vseeno. Veliko več svobode sm mela na vasi, veliko več druženja s sovrstniki, pa norčij na zraku. Super uglavnem.



Enako pri meni. Življenje na vasi se mi je zdelo neprimerno boljše (in še vedno se mi zdi).
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 26. Mar. 2011 18:39

To s svobodo na vasi drži, dokler je otrok zadovoljen z igro okrog hiše in pri sosedih. Kasneje, ko bi rad šel v kino, po trgovinah, na koncert, popoldne s fantom na tortico,... imaš pa na vasi bistveno manj svobode kot znotraj območja LPP, ker si vezan na tistih nekaj avtobusov dnevno.

Moje gimnazijske sošolke z vasi so sicer morda bile svobodne v smislu, da so lahko prosto tekale po vasi, kjer jih ni ogrožal ne promet, ne pedofili, so bile pa ob petkih in sobotah zvečer vezane na zadnji avtobus ob 22:15. Precej neprijetno.
sirova štručka
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5990
Na forumu od: 9. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a sirova štručka » 26. Mar. 2011 19:04

...
Zadnjič spremenil sirova štručka, dne 05. Dec. 2016 16:51, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 26. Mar. 2011 19:10

sej loh naredijo izpit za traktor pri 15-tih letih pa gredo lahko samostojno v disko! :D :D :D
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 26. Mar. 2011 19:29

Tortice, žurke in podobne stvari niso bile noben problem. Je vedno peljal kakšen od staršev, starejši brat ali sestra itd. Pri nas se ne zanašamo na avtobuse.
Mimogrede, ogromno fantov je že konec OŠ naredilo izpit za moped (problem samostojenga prevoza rešen). Vozniški izpit gre pa takoj po dopolnjenem 18. letu delat 99% ljudi. Ostali procentek se pa pomatra nekje do dvajsetega leta.
Nak, četudi sem z vasi ne morem reči, da je bil prevoz kamorokli nekakšen bajni problem.

V bistvu se mi bolj smilijo recimo kakšni ljubljanski otroci, ki nimajo izpita za avto, ker ga nekako ne rabijo (ker imajo vse pred nosom oz. v dometu LPP). Pa si zamislite, da si taka oseba zamisli po kosilu skočit v Piran na kavico :D
Uporabniški avatar
nanamiša
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1644
Na forumu od: 28. 12. 2009
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a nanamiša » 26. Mar. 2011 20:41

Prevoz se mi pa res zdi najmanjši problem...
Fantje ne pozabite, ženske so nemočne le tako dolgo, dokler se jim ne posuši lak za nohte. ;)
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 26. Mar. 2011 21:48

Anjeske napisal/-a:V bistvu se mi bolj smilijo recimo kakšni ljubljanski otroci, ki nimajo izpita za avto, ker ga nekako ne rabijo (ker imajo vse pred nosom oz. v dometu LPP). Pa si zamislite, da si taka oseba zamisli po kosilu skočit v Piran na kavico :D
Ker to je pa res življenjskega pomena, ha. :P
Če imaš čas & denar za take "oslarije", maš tud denar za izpit & avto, imo.
..ali pa družbo, ki pelje.

Yes yes, sem iz LJ & sem 20+, ko delam izpit, ker prej pač nisem imela potrebe po njem, bravo jz.
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7042
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 26. Mar. 2011 22:58

Delaš pa ga in nima veze koliko si stara....Mimogrede, vso srečo, razturaj ga :D :wink:

Jaz sem definitivno za vas.Tam sem preživela svoja prva leta, potem selitev v predmestje in zdaj evo, mesto (Ptuj štejem za nekaj vmes.Ni ravno mesto v pravem pomenu besede).
Na vasi je vse tako, preprostejše, ni tistega občutka, da vse beži mimo tebe, med sabo se vsi poznajo.V moji dobi je bilo nekaj otrok moje starosti, s katerimi smo se super ujeli, zakopavali zaklade, lovili pikapolonice, marširali po gozdu.V mestu so vsi otroci pod nadzorom na skupnih igralih, se mi zdi, da je čisto drugo vzdušje.Velikokrat so tudi manj na zraku, ker vsi bloki pač nimajo zelenice in otrokom prijaznih dvorišč.
Ko bom sama starš, bi rada da otrok odrašča vsaj v predmestju, če že ne na vasi.
The world is as you are.
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 26. Mar. 2011 23:08

emanuela napisal/-a:V mestu so vsi otroci pod nadzorom na skupnih igralih, se mi zdi, da je čisto drugo vzdušje.
Mnnnjaaah..
(tole ni osebna replika)
Tisti, ki ste takega mnenja - zanima me, tisti, ki ste z vasi/manjših krajev, kdaj ste začeli "opazovati" mestno dogajanje, al kako čem temu rečt? Domnevam pač, da ste v času SŠ/faksa prišli v večje kraje, kar je pa, glede na to, da je forumska populacija večinoma študentarija, bilo nekje med 5-7 let nazaj - well, pred 20+ leti je bilo tudi v mestih bolj "sproščeno" dogajanje; tole, kar se dandanes dogaja, da se otroku ne zaupa, da je svet poln bavbavov, ki prežijo na vsakem koraku, .., se mi zdi bolj novodobna "fora".
..al so bili pa starši takrat pač bolj naivni, tud možno, heh, skratka, se mi zdi, da smo bli otroci bolj "svobodni" takrat.
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7042
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 26. Mar. 2011 23:14

Jaz sem to opazila takrat, ko naju je mami s sestro peljala na igrala v mestu, torej, kaj pa vem...deset,petnajst, še več let nazaj?
Možno, da je bilo nekaj let -še- nazaj manj strašenja otrok in pretirane pazljivosti.
The world is as you are.
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 27. Mar. 2011 8:26

s0nckic4 napisal/-a:gor zrastla na vasi in užila vse njene + v otroštvu, ki so jih opisali že uporabniki pred mano. proti koncu oš in kasneje tudi v srednji so začeli prevladovati njeni -, posledično sem komaj čakala, da se odselim v mesto. in zdaj nočem nazaj. še takrat ko grem na obisk večinoma umiram od dolgčasa.

ne dvomim pa, da mi bo mestni vrvež, ki me zdaj navdušuje, začel najedat z leti in si bom spet zaželela miru na podeželju. in nekako si tudi težko predstavljam odraščanje svojega otroka v centru.


S temle bi se skoraj lahko v celoti strinjala ;) Sem bila v isti situaciji, oz. sem še, ker sem uradno še vedno prebivalka domačega kraja. Odraščala sem na vasi, oddaljeni 2km od mesta in mi je bilo prav fino. Trgovina je bila 100m stran, bus je peljal na isti lokaciji, prevoz v šolo ni bil problem, niti mesto, tudi s peciklom ali peš se 2km kamot pride. Če sem hotela žurat kam dlje, kasneje v najstiških letih pa isto - peš honda do cug postaje pa nazaj s cugom, če nas je bilo več, nas je prišel iskat kateri od staršev ali pa smo vzeli taksi (ampak takrat še cene niso bile tako zasoljene).

Sem pa sedaj kao da prebivalka mesta in moram rečit da mi je tudi življenje v mestu zelo všeč oz. se kar vidim da bi tu ostala in se zaenkrat ne bi več selila nazaj, ker mi paše sprememba okolja in tudi to, da so vse storitve (trgovina, klubi, pošta....) oddaljene samo par ali par sto metrov in ne več 2km. :) Ne morem pa zagotovo rečit, da se mi še kdaj ne bo zaluštalo it nazaj na vas ali primestje.

Za anketo pa sploh ne vem kaj bi odgovorila, ker mi je preveč suhoparna. Je precejšnja razlika v življenju na vasi, kot sem jo izkusila jaz, kot pa če živiš na razdalji 10km ali še več do najbližjega mesta. Pa v končni fazi tud ne morem rečit, da je odraščanje v mestu kaj manj primerno od odraščanja na vasi, ker ga nisem izkusila. Ampak kolikor poznam ljudi, ki so bili mestno frocovje, se niso nikoli kaj ekstra pritoževali. :)
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 27. Mar. 2011 10:57

Moj glas gre za vas, ker sem se v časih oš imela res lepo.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 27. Mar. 2011 11:28

nanamiša napisal/-a:Prevoz se mi pa res zdi najmanjši problem...


Kaj se pa tebi potem zdi problem?

Ker tu vsi vse tako idilično opisujete, kot da bi bilo življenje na vasi podobno odraščanju v pravljici, Ljubljana je pa madrfaking New York in nikoli ne spi. Bi bilo zanimivo slišat tudi kakšen minus, ker definitivo so. Pri obeh opcijah.

Zase lahko rečem, da sem imela najboljše od obeh svetov, ker živim v predmestju, kar pomeni, da sem lahko prosto tekala naokrog, po drugi strani imam pa 10 minut stran center mesta, železniško postajo in vsakih 15 minut avtobus do Ljubljane. Ampak več mi pomeni dostopnost mesta in prometne povezave, kot stik z naravo.
Vseeno se imam pa namen selit v prestolnico, ker imam tam pač službo in vsak dan izgubim skoraj 2 uri s transferjem. In meni se to res ne zdi najmanjši problem. 2 uri na dan je 10 ur na teden, to je še en šiht zraven tistih petih, ki jih dejansko oddelam.

Vrni se na Dom, okolica in bivanje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov