Razlika med odraščanjem v mestu in na vasi

Vse o domu in okolici, kjer prebivamo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Katero okolje je po vašem mnenju bolj ugodno za odraščanje, vas ali mesto?

Mesto
15
34%
Vas
29
66%
Skupaj glasov : 44

Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 23. Mar. 2011 22:01

Mhm. :) Jao.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
Bumerang
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 191
Na forumu od: 6. 8. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Bumerang » 23. Mar. 2011 22:13

Jaz bi še nekaj omenila glede tistega, da je v mestih veliko več otrok in da se to smatra za pozitivno. No... to je vse odvisno od posameznika. Tisti otroci, ki so sramežljivi in bolj zadržani, se v okolici, kjer je 50 otrok, definitivno ne bodo znašli ali vklopili. Meni, kot mestnem otroku, je bilo zmeraj najtežje priti na eno igrišče, kjer je mrgolelo od otrok in iskat s kom bi se družila. V takem primeru bi veliko raje videla, da sem na vasi, kjer je recimo 5 otrok, do katerih bi veliko lažje stopila in se spoznala.

Ampak ok... to je verjetno odvisno od posameznika.
Uporabniški avatar
flesherka_
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 675
Na forumu od: 24. 3. 2008
Kraj: maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a flesherka_ » 23. Mar. 2011 22:15

tor napisal/-a:
flesherka_ napisal/-a:Preferiram mesto. v srenji šoli smo se družle tri meščanke in ena iz primestja. tista iz primestja je konstantno imela probleme z prevozom, avtobusi, poznimi urami, kini ob torkih itd. menim, da je bila prikrajšana na družbenem področju, kar je tudi sama opazila in nam zavidala življenje v mestih.


Meščanstva v sloveniji ni. Torej nobena od vas ni bila meščanka.

Glede teme, pomoje je bolje za otroka, da odrašča na vasi. Izjema so le res odročne vasi, ali pa take s par hišami.

@evelyn, vauuu ti si šla sama v trgovino po sendvič , otroci z vasi bi si ga znali sami pripraviti.. pa smeti si tudi znala sama odnesti v smetnjak ane. :D


meščàn -m (ȁ á; ȃ) 1. prebivalec mesta: vsi meščani so se zbrali na ulicah
vir:SSKJ
ONCE YOU GO PINK, YOU NEVER GO BLING...
tor
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1320
Na forumu od: 7. 2. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a tor » 23. Mar. 2011 22:20

flesherka_ napisal/-a:
tor napisal/-a:
flesherka_ napisal/-a:Preferiram mesto. v srenji šoli smo se družle tri meščanke in ena iz primestja. tista iz primestja je konstantno imela probleme z prevozom, avtobusi, poznimi urami, kini ob torkih itd. menim, da je bila prikrajšana na družbenem področju, kar je tudi sama opazila in nam zavidala življenje v mestih.


Meščanstva v sloveniji ni. Torej nobena od vas ni bila meščanka.

Glede teme, pomoje je bolje za otroka, da odrašča na vasi. Izjema so le res odročne vasi, ali pa take s par hišami.

@evelyn, vauuu ti si šla sama v trgovino po sendvič , otroci z vasi bi si ga znali sami pripraviti.. pa smeti si tudi znala sama odnesti v smetnjak ane. :D


meščàn -m (ȁ á; ȃ) 1. prebivalec mesta: vsi meščani so se zbrali na ulicah
vir:SSKJ


:lol:

si samo prebivalka mesta, ja.
Nisi meščanka, verjemi mi.
Uporabniški avatar
flesherka_
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 675
Na forumu od: 24. 3. 2008
Kraj: maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a flesherka_ » 23. Mar. 2011 22:23

mislim, da je iz originalnega posta več kot očitno, da se je 'meščanka' navezovalo na prebivalko mesta in ne na položaj v družbi. Smo pa malenkostni...
ONCE YOU GO PINK, YOU NEVER GO BLING...
tor
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1320
Na forumu od: 7. 2. 2007
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a tor » 23. Mar. 2011 22:27

flesherka_ napisal/-a:mislim, da je iz originalnega posta več kot očitno, da se je 'meščanka' navezovalo na prebivalko mesta in ne na položaj v družbi. Smo pa malenkostni...


Ne samo položaj v družbi...ta ni bistven.
Uporabniški avatar
firex
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 37
Na forumu od: 12. 10. 2009
Kraj: Promorska

Neprebrana objavaNapisal/-a firex » 23. Mar. 2011 22:41

no jaz tudi zivim na vasi.....pa ce te doma vzgojijo v dobro osebo ni problema navezanja stikov iskanja sluzbe in podobnega, pa se tehničnega znanja se mi ne manka.

Je pa res da vedno ko smo od 4 razreda naprej hodili v mesto v solo smo bili označeni za hribovce in podobne slabsalne izraze a se je hitro spremenilo menje saj smo bili boljsi v šoli, športu tako da so nas zaceli spostovat in potem se je stvar umirila in smo se danes veliki prijatelji.

Jaz osebno sem vajen da ko pridem domov pojem se preoblecem in grem vem ce je kaj za narediti ali k prijatelju......in mi je res tesko dojet kaj delajo tisti ljudje ki zivijo v bloku 8 štuk ko pridejo domov.TV in potem spat???
Uporabniški avatar
nanamiša
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1644
Na forumu od: 28. 12. 2009
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a nanamiša » 23. Mar. 2011 22:43

Definitivno za vas! Razlogi so že našteti.
Upam, da bom enkrat v prihodnosti zopet živela na vasi.
Fantje ne pozabite, ženske so nemočne le tako dolgo, dokler se jim ne posuši lak za nohte. ;)
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 23. Mar. 2011 23:51

Še ena meščanka tuki :P, pojejte se.

Ne vem kakšne predele večjih mest vi to poznate, al mam pa samo jz tako srečo, ampak naš okoliš je res prijeten, zelen, ja, s (kvazi)hribčki, potočkom, gozdom, celo bmx progo :P, najlepšo sprehajalno potjo v LJ, etc. ..pa še vedno samo 5 minut od centra.
Minuto hoje stran je še eno naselje z ogromnim travnikom na sredini in igriščem, ki je tudi bilo vedno priljubljeno med otroci; na našem koncu nas je blo vedno ogromno zunaj - opažam, da danes jih skoraj ni :? al se pa kje drugje potikajo.
Prednost se mi zdi predvsem, da ima mladostnik "prost" (i.e. ne "omejen" z busi/vlaki) dostop do šole/infrastruktur/prijateljev (ki jih pridobi npr. v SŠ) (poleg večje izbire šol in ostalega).

firex napisal/-a:Jaz osebno sem vajen da ko pridem domov pojem se preoblecem in grem vem ce je kaj za narediti ali k prijatelju......in mi je res tesko dojet kaj delajo tisti ljudje ki zivijo v bloku 8 štuk ko pridejo domov.TV in potem spat???
Eee, ja, ker ljudje v blokih nimamo prijateljev & družine, al kako?
U-u-u, celo vrt smo imeli!
Vaaau, sej res, 100m stran imata 2 hiši vsaka svoj bazen! :eek: pa to ne morš da verjameš..
Uporabniški avatar
***Ally***
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1030
Na forumu od: 8. 7. 2006
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a ***Ally*** » 23. Mar. 2011 23:54

hmm..jaz sem pa za primestje

Sicer sem odraščala v mestu, ampak mi ni bilo všeč, da nimamo dvorišča (živeli smo v bloku), da ne morem oz. smem imeti psa (pač kao pes ni za blok) in takšne "malenkosti", medtem ko sem se po drugi strani počutila varno (smešno, ampak vedno ko sem bila pri babici na počitnicah me je bilo strah, da bo kdo ponoči vlomil in enkrat vem, da je tam pri sosedih gorelo in gasilcev ni bilo fuuul dolgo) in nikoli nisem imela problemov s prevozom, tudi šola je bila 200m stran.

Vedno se mi je zdelo (za otroka oz. mladostnika) svetovno živeti v hiši kakih 5km iz mesta. Prednost vidim predvsem v tem, da se izogneš neposredno mestnega hrupa in "kriminala", hkrati pa nisi tako zelo daleč, da ne bi mogel v mesto s kolesom ali kasneje npr. skuterjem.

Kar pa se tiče razlik vas/mesto - glede na to, da moja mama že 20 let uči na "vaški" šoli, opažam, da je bilo tam veliko več alkohola in drog, kot smo jih bili deležni mi v mestu (tam se je za 13, 14 letnike zdelo popolnoma normalno, da grejo po šoli na pir, medtem ko pri nas pred 10 leti tega pač ni bilo), spomnim se pa tudi, da so takrat, ko sem šla npr. z mamo na izlet, punce že na veliko plazile po svojih tipih in pa da so bile sošolke z vasi v prvem letniku gim daleč pred nami, kar se izkušenj tiče. Očitno sem bila v taki generaciji, da je bilo to opazno. Tudi kasneje sem opazila, da gre iz te vaške šole in najbrž tudi ostalih, zelo malo otrok na gimnazijo (2, 3 na letnik), medtem ko pri nas je šlo 70, 80%, pri čemer je bil tudi kasnejši uspeh praviloma boljši. In pa seveda večni problem avtobusa in dejstva, da se sošolci z vasi ob vikendih sploh niso družili z nami, ker niso mogli v mesto.
Houd de wereld tegen
Uporabniški avatar
McLarnovc
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1778
Na forumu od: 26. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a McLarnovc » 24. Mar. 2011 9:56

..Evelyn.. napisal/-a:Življenje na vasi sux so fn much.


Tako razmišljaš samo zato, ker nisi imela možnosti odraščati na vasi.

Glasoval sem pa za vas...definitvno veliko boljši plac za odraščanje kot mesto.
...mini kikle nosjo vse, topless pa ne. Js pa vem zakaj to je...kolena majo vse...gor pa ne...
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 24. Mar. 2011 13:08

Tale tema je lokalpatriotizem at it's finest :D
FemmeFatal
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 651
Na forumu od: 24. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a FemmeFatal » 24. Mar. 2011 13:52

Definitivno se ne da podati nekih splosnih zakonitosti, ker ni samo okolje tisto, ki vpliva na otrokov razvoj. Naj podam se svojo izkusnjo: sem iz manjsega mesta in to se seveda zdi meni idealno.

Ce dobro pomislim, pa je danes za otroke v istem okolju drugace. Ko smo bili mi otroci pred 20 in vec leti, ni bilo toliko avtomobilov, pred blokom smo imeli manjso zelenico, na kateri smo se lahko igrali in ljudem smo lahko zaupali.
Zdaj na tisti zelenico otroci ne morejo, ker stoji pred nocnim klubom, ki je na najmanj oddaljenem mestu od bloka oddaljen 5 metrov, avtomobilov se kar tre,...

Poleg tega sem imela nekaj stikov s podezeljem, ker 1. to ni tako oddaljeno in 2. smo imeli tam zlahto in sorodnike. Veliko pa smo tudi z vlakom hodili v Ljubljano, tako da nisem imela tezav z vecjim mestom (za slovenske razmere, seveda), ko sem sla tja v srednjo solo.
Uporabniški avatar
softTouch
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1325
Na forumu od: 16. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a softTouch » 24. Mar. 2011 15:34

jest sm odraščala na vasi in mi je blo fino, da sem lahko imela veliko domačih živali, pa da je narava blizu in to. Velik problem zame pa je bil, da okrog ni blo nobenih otrok (približno) moje starosti, starša pa se tud nista kaj veliko ukvarjala z mano, tako da sem bila precej osamljena. Res mi je manjkala družba, tako da sem neopredeljena, ker je zraven še veliko drugih dejavnikov ki vplivajo na to, kje je boljše odraščat
you believe lies so you eventually learn to trust no one but yourself
Uporabniški avatar
anuska159487
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 17
Na forumu od: 21. 3. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a anuska159487 » 24. Mar. 2011 19:14

jst sm pa odraščala na vasi, in sm bla čist srečen otrok :) . Podružnična šola je bila par minut od mojga doma, tud trgovina ni bla tolk fejst daleč.. Naša vas je majhna, ampak sm useen mela veeelik vrstnikov, s katerim smo cele dneve tiščal skupej in nam ni blo nikol dougčas.. Zravn šole je biu tud tak mejhn fletn igrišče in večinoma smo se igral tam.. pa na travnikih, u gozdu.. povsod :) polet smo skakal po balah, pozim smo se sankal.. res je blo fletn.. čist nč nism zamudila, kr nism živela u mestu.. nism čist nič manj neizobražena in neumna zarad tega, in čist nič mi ne manjka. Tud ko smo šli iz podružnice, na centralno šolo v peti razred, smo bli "mi z vasi" velik bl pridni, preprosti, in bl srčni otroci, kokr ostale "mestne srajce"... Tud naprej v srednji šoli, sm opazla da mamo otroci iz vasi velik bl razvite delovne navade..

Zdj pogrešam vse to.. vas, narava.. Pogrešam tiste otroške dni, pogrešam vonj po sveže pokošeni travi, pogrešam meketanje koz pa ovc (hahaha), pogrešam mir, gozdove, nabiranje regrata :D ... Pozim pogrešam snežno beu sneg :D kle u mestu je takoj tak siv pa umazan, hehe..

Nimam nč proti meščanom, tut sama sm zdej u mestu, in mi ni nč hudga.

:cool:

Vrni se na Dom, okolica in bivanje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron