Prva ljubezen

Pomoč iz čustvenih stisk.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Mishela
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1222
Na forumu od: 5. 6. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Mishela » 20. Avg. 2015 19:23

verjetno ostaneš z njim/njo ? :D
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7500
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 20. Avg. 2015 19:24

kljub tistemu delu, da se z njim ne vidiš več dolgoročno?
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 20. Avg. 2015 19:40

hayley: Meni se zdi, da je to stvar osebnih definicij, ker so uradne zelo odprte in se razlikujejo glede na stroko. ;) Jaz zase ločim:
Zaljubljenost:
Močna čustva privlačnosti, ki imajo kratek rok trajanja in niso dejansko povezana z osebo, v katero si zaljubljen (osebe ne vidiš take, kot jo dejansko je, ampak kot si jo ''slikaš'').
Imeti rad:
Biti na osebo navezan, ji želeti dobro, prijateljska čustva ... trajnejša, ampak manj intenzivna čustva.
Ljubiti:
Zaljubljenost + ''imeti rad'', ampak poglobljeno, okrepljeno ... pojavi se šele takrat, ko osebo res dobro poznaš, veš, da se razvijata v isto smer itd.
Tako da bi jaz osebno, če bi se meni zgodilo to, kar praviš, rekla, da imam tega fanta rada in sem ga imela rada, da sem bila zaljubljena, da pa to ni bila ljubezen. Ampak to je res samo moja definicija. Sem razumela, da je Mishela to iskala ...
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7500
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 20. Avg. 2015 19:54

Čaki ok to za sedanjost razumem,je najbolje reči temu da je ostala nekakšna 'radost'.. Ampak zakaj reči,da ni bila ljubezen,za moje pojme je bila,tudi trajalo je dlje kot naj bi bil 'veljaven rok' zaljubljenosti. Potem takem je ljubezen,samo tisto, kar se ne konča? ne vidim smisla v tem,ker tega ne moreš vedet.. Tudi jaz sem bila nekoč prepričana, da bo trajalo za vedno.

Za Mishelo pa ne razumem, čemu bi bil vzrok ostati skupaj,samo navezanost in to da imaš osebo pač rad? kljub temu da so se določene stvari spremenile in čutiš, da je čas da greš naprej. Če si bil z nekom par let,ga ne moreš kar takoj izbrisat iz spomina,ti še vedno nekaj pomeni kot človek, ki je bil del tvojega življenja..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 20. Avg. 2015 20:06

^^ Glej, saj sem rekla, da je to moja osebna definicija. Verjamem, da ''prava ljubezen'' nima konca, ker meni osebno pomeni tako globoko povezavo, da je ni mogoče pretrgat in mi pomeni, da se dve osebi simultano skupaj razvijata in rasteta in je neka taka predanost, ki je ne prerasteš in ne mine. Ne vem - kot bojda nikoli ne mine ljubezen staršev do otrok.

Za take primere, kot ti opisuješ pa jaz osebno poimenujem, da je šlo za zaljubljenost in globoke občutke ''imeti rad''. Slovenščina omogoča take ločnice, angleščina npr. ji ne. Jaz to izkoriščam. :mrgreen:

Ampak kot sem rekla: takoj, ko ne govorimo o osebnih mnenjih, osebnih poimenovanjih in razumevanjih in vključimo npr. psihologijo, psihoanalizo, sociologijo itd., so definicije lahko čisto drugačne. ;) Zaljubljenost npr. dobi psihopatološki značaj po PA.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7500
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 20. Avg. 2015 20:18

Ampak ti ne moreš bit 100% da bo ta tvoj odnos trajal še naslednjih 50 let ali kolikor že. Ja, js se drugače strinjam s tistima zgornjima definicijama zaljubljenosti in ljubiti razen to,da: ali traja za vedno ali je sploh ni, mi ni najbolj dojemljivo. Je precej tudi parov, ki začnejo precej mladi in se potem po kakšnih 10 letih razidejo,kaj so potem bili ves čas samo zaljubljeni? Po tej definiciji ima torej človek lahko v življenju, v smislu partnerja,največ eno ljubezen. Po drugi strani pa bi si lahko to razlagala,da nekakšna ljubezen kot čustvo do človeka ostane,brez zaljubljenosti, medtem ko do nekega drugega, naslednjega partnerja gojiš tako ljubezen kot zaljubljenost v enem.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 20. Avg. 2015 20:39

^^ Ne, niso bili samo zaljubljeni. Bili so zaljubljeni in se imeli zelo radi. Po tem, ko so se razšli, so se najbrž v neki meri še vedno imeli radi. Ampak tisti, ki ljubijo (nimajo torej samo radi), se po mojem mnenju (spet, to je moje mnenje, nič drugega), ne razidejo. In rekla bi, da ''veš'' ko je to to in hkrati ne moreš nikoli čisto zares vedet ... ker, nenazadnje, ne verjamem, da kdo res do potankosti razume vsa svoja čustva in jih zna v momentu, ko se mu dogajajo pravilno razvrstit. Ljudje imajo že z zaljubljenostjo težave, pa je v bistvu samo ''hormonsko neravnovesje'', ki nima nobene podlage v realnosti, kaj šele pri ločevanju ''imeti rad'' in ''ljubiti''. Ampak spet: to je samo moje mnenje, ne pravim, da je tako, jaz to tako vidim.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7500
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 20. Avg. 2015 21:03

Zaljubljenost naj bi imela biološko vlogo, so določene kemijske reakcije v telesu,ki se dogodijo z namenom po razmnoževanju osebka, lahko prerasejo v ljubezen ali ne. Kaj vem,sem imela samo eno ljubezen v smislu partnerja in takrat sem bila prepričana ,da je to to in še zdaj sem,da je bilo. Ampak hkrati so se po nekem (daljšem) času pojavili določeni problemi,zarad katerih se nisem počutila več srečno v zvezi in dejansko mi je odleglo po prekinitvi,čeprav sem imela rada partnerja, hkrati pa se mi je tudi zelo zgodaj ustalit ( npr. od srednje šole naprej for life) malo zastrašujoče..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 20. Avg. 2015 21:39

^^ Ja, kot sem rekla ''hormonsko neravnovesje'' je. Sprošča se velika količina hormonov, ki imajo funkcijo, da težijo k parjenju. Sicer se zaljubljenost pojavlja tudi, kadar je v odnosu kaj narobe in se en od partnerjev zaljubi v nekoga, pri komer prepozna manjkajočo lastnost oz. tisto, kar v odnosu pogreša.

No, nočem sodit za tvojo konkretno situacijo ... po mojem, če gre res za ljubezen, premostiš ovire. In spet: moja definicija. Očitno nisi imela partnerja tako neskončno rada (ga nisi ljubila - ampak to je moja definicija, res, samo moja, tvoja je drugačna in okej, ni panike), da bi razreševala prav vsak, še tako kompleksen problem in si ne bi znala predstavljat življenja brez njega. Meni je to ''ljubezen''.
Uporabniški avatar
Mishela
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1222
Na forumu od: 5. 6. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Mishela » 20. Avg. 2015 23:30

hayley napisal/-a:kljub tistemu delu, da se z njim ne vidiš več dolgoročno?


pomoje da ja, spet odvisno kako velik je ta del.. če počne nekaj, česar ti definitivno ne odobravaš, pol je že druga zgodba, ampak potem ga verjetno kot človeka nimaš več tak rada oziroma se ti spremeni mnenje o njem.

pač jaz si tak predstavljam, da vseeno ostaneš, da je potem to tisto ko gradiš in ne iščeš vedno popolnega partnerja, nekoga s katerim se vidiš v prihodnosti :D
ampak seveda podpiram tiste, ki pa ga iščejo (popolnega partnerja torej), ker vsak ma pravico zase iskat najboljše :D
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7500
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 21. Avg. 2015 8:03

Ma ja jaz se ne prav strinjam s tem in se ne gre za iskanje popolnega partnerja, ampak da nekoga vidiš ob sebi kot življenjskega sopotnika. (Recimo lahko ti je z nekom super v sedanjosti, ampak si ne predstavljaš imet družine,otrok z njim, dobiš občutek,da bi se stvar slej ali prej končala- tega si ne predstavljaš po določenih izkušnjah,ne od začetka. Tudi če si tega v začetni fazi ne predstavljaš je čisto ok,ker se na začetku itak ubadaš predvsem s tem,da se imata fajn,ampak ko si že nekaj dal skozi je drugače,se pričakuje,da greš naprej v odnosu..) Ideje o tem kakšna naj bi ta oseba bila se lahko spreminjajo z odraščanjem ali se sami osebi skozi odnos spremenita,se šele takrat zares dobro spoznata.. Saj če gledaš na ta način,da moreš vedno samo gradit, potem bi vsak lahko ostal s svojo prvo ljubeznijo for life.

Poleg vsega napisanega pa mislim, da je meni med drugim všeč vsaj del mladosti preživet samska,ker se mi zdi,da se takrat ful bolj razvijam in rastem kot ko sem v zvezi.

pač jaz si tak predstavljam, da vseeno ostaneš, da je potem to tisto ko gradiš in ne iščeš vedno popolnega partnerja, nekoga s katerim se vidiš v prihodnosti :D

Sicer pa lepa misel,posebej na papirju(ekranu). V realnosti to ni več tako romantično, je lahko zelo težko, ne deluje to na vseh primerih.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 21. Avg. 2015 21:19

^^ Že mogoče, da je včasih težko, ampak zgolj lahko ni nikoli. In ta ''preskok'' ni nikoli lahek. Plus: če ob nekom ne rasteš in se razvijaš, ni pravi zate, hkrati pa verjamem, da določena rast pride samo v odnosu ...
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 21. Avg. 2015 21:19

^^ Že mogoče, da je včasih težko, ampak zgolj lahko ni nikoli. In ta ''preskok'' ni nikoli lahek. Plus: če ob nekom ne rasteš in se razvijaš, ni pravi zate, hkrati pa verjamem, da določena rast pride samo v odnosu ...
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7500
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 21. Avg. 2015 22:09

Je bilo prisotnih več dejavnikov, med drugim tudi da sem tip ki mu očitno veliko pomeni lastna svoboda in se noče spustit v preresno zvezo/se vezat prezgodaj. Glede skupne rasti in razvoja,nekaj je že bilo,hkrati pa se je najino osebno življenje vedno bolj razlikovalo in sva se rahlo z drugačnimi stvarmi ubadala,mogoče tud zato ker nisva čisto iste starosti. Saj če res vztrajaš ob vseh preprekah in postaviš zvezo kot prioriteto pred ostalimi stvarmi se že da..meni pač ni bilo do tega.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 23. Avg. 2015 20:18

^^ Ne gre za to, da je zveza prioriteta, gre za to (po mojem), da če nekoga ljubiš, ne moreš reč, da ti ''ni do tega, da greš preko vseh preprek'', ker veš, da boš šel preko vseh preprek in si to tudi želiš.

Ampak ker si bila precej osebna: jaz mislim, da če s partnerjem nisi bila srečna in nisi imela občutka, da lahko ob njem razvijaš vse svoje potenciale oz. da on iz tebe vleče maksimum tvojih potencialov in da so ti potenciali šele ob njem res živi in jih šele ob njem res razumeš in lahko do potankosti razviješ, je prav, da si ga pustila, posebej, če sama lažje razvijaš svoj potencial. Jaz recimo imam zvezo s človekom, ki se je nenormalno ''poklopil'' z mano v tem oziru in vem, da se brez njega ne bi nikoli razvijala v tej smeri kot se (vsaj tako intenzivno ne) in vem, da sem svoje konkretne potenciale ob njem razvila v teh nekaj letih bolj, kot sem jih kdajkoli prej. Prav potrebovala sem ga in sem neverjetno hvaležna, da ga imam. In vem, da je zaradi tega zame edinstven, nezamenljiv, nujno potreben ... pa ne v smislu, da ne morem brez njega, ampak me res prav v tem oziru izjemno dopolni in mi pomaga k rasti v smeri, ki sem si jo vedno želela. S tem moji potenciali niso nič manj moji, ampak on mi daje prave ''osvetlitve'' ... a razumeš, kaj mislim?

Jaz ne bi mogla bit v drugačni zvezi in če ne bi imela tega, če bi imela občutek, da ne morem ''rasti'' na področjih, ki so mi bistvena, ne bi vztrajala v zvezi. Tako da po mojem je to bila čisto prava odločitev.

Vrni se na Čustva

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google Adsense [Bot]