Če gledamo v zvezde, gledamo v preteklost

Astrologija, horoskopi, vedeževanje, mistika, nadnaravno, ezoterika ...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
*etty*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 107
Na forumu od: 17. 5. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a *etty* » 17. Jul. 2007 10:16

Pred kratkim sem slišala, da če gledamo v zvezde, v resnici gledamo v preteklost. Zanima me ali je to res in za koliko let nazaj v preteklost resnično gledamo?

Baje lahko pride tudi do takšnega pojava, da neka zvezda "umre" vendar jo mi na zemlji še vedno lahko opazimo (pač pogled v preteklost). Malo drugače povedano: zvezda dejansko več ne obstaja, ampak jo mi vseeno lahko zaznamo, ker baje traja nekaj časa, da pride zvezda do zaznave tukaj na Zemlji.

A je to res? Je kdo že slišal za kej tazga?

Slika
Uporabniški avatar
Dead_kid
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 879
Na forumu od: 13. 11. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Dead_kid » 17. Jul. 2007 10:20

Nikol še slišala za to :oops: . Sam men se to ne zdi resnično, ker sm ponavad človk, k gleda naprej, oz. se vsaj trud. Jst zvezde pač gledam zato ker so lepe, pa tko nedosegljive :D
You migt think i ain't worth a dollar, but i feel like a millionare.
Uporabniški avatar
Bunny Muffin
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 268
Na forumu od: 10. 3. 2005
Kraj: Disturbia

Neprebrana objavaNapisal/-a Bunny Muffin » 17. Jul. 2007 10:28

Seveda je res. Možno je da nekaj od teh zvezd, ki jih lahko zdaj opazuješ na večernem nebu sploh ne obstaja več. So "umrle" ampak svetloba potrebuje toliko časa, da pripotuje do Zemlje, da mi tega še pač nismo opazili.

No ja, bi pa rekla da se "gledanje v preteklost" sliši rahlo smešno.
Čeprav je dejansko tako. :razz:
{Bitch please, you've got more issues than Vogue.}
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 17. Jul. 2007 10:36

Itq da je res. :wink: Sem htela podati razlago pa je že Bunny Muffin napisala. :D

En primerček: smo gledali oddaljeni ognjemet. Na začetku smo ga samo videli. Čez kakšni dve minutki smo ga še zaslišali. Ko ga je blo konec (svetlobe ni blo več) je zvok še vedno prihajal do nas dve minutki.
As the shadow follows the body,
As we think, so we become.
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 17. Jul. 2007 10:52

Ja, to je res :)

*etty* napisal/-a:Za koliko let nazaj v preteklost resnično gledamo?

Se mi zdi, da je to odvisno od oddaljenosti zvezde. Če je zvezda oddaljena 5 svetlobnih let, potem gledamo sliko zvezde izpred 5-ih let. Namreč svetloba je v zaostanku s časom, in zato ko gledamo v zvezde ne vidimo sedanjosti ampak preteklosti. Svetloba se pač giblje z določeno hitrostjo in zato potrebuje nekaj časa, da pride od neke zvezde do nas. So pa zvezde ki so oddaljene tudi po več milijonov svetlobnih let.

V bistvu je vse kar vidiš preteklost, saj svetloba potrebuje nekaj časa, da se odbije od objekta in pride to očesa. Ko opazujemo svet okoli sebe, dejansko ne vidimo situacije v tistem trenutku. Tako recimo človeka, ki je od nas oddaljen za en meter, vidimo takšnega, kot je bil pred tremi nanosekundami. V običajnem življenju je takšna zakasnitev povsem neopazna in ne vpliva na naše zaznavanje sveta. Čisto drugače pa je, ko preidemo k astronomskim razdaljam. Npr. s tem, ko gledamo s teleskopi v vesolje, pravzaprav vidimo preteklost vesolja. Bolj daleč ko gledamo, bolj dlje v preteklost gremo.

Hudo kajne :D
Uporabniški avatar
¤MiSsY¤
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 782
Na forumu od: 12. 5. 2005
Kraj: Litija

Neprebrana objavaNapisal/-a ¤MiSsY¤ » 17. Jul. 2007 10:57

Ja to je itak res, men se to zdi tko samoumevno glede na to da je vse tako daleč stran od nas.... Zvezde pa 'umirajo' - le kaj bo ko jih ne bo več, oz. bojo druge, bo treba iznajti drugačno orientacijo in druga poimenovanja, ampak verjetno to ne bo v času mojega življenja :D :D :D
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 17. Jul. 2007 11:04

Jap... Ko gledaš zvečer kako zvezdo je čisto možno, da je ta zvezda svetlobo, ki jo vidiš, oddala takrat, ko so po Zemlji še hodili dinozavri. :D
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
deniro
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 156
Na forumu od: 4. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a deniro » 17. Jul. 2007 11:49

Seveda da je res. Pravzaprav to ne velja samo za zvezde, ampak tudi za ostale stvari, ki se dogajajo okoli nas... bolj ko je nekdo oddaljen od tebe, bolj je v preteklosti zate.

Recimo, če se ti od Zemlje začneš oddaljevati leta 2000 z dvakrat večjo hitrostjo od svetlobne, potuješ 1 leto, pogledaš nazaj in kaj vidiš??? Vidiš sebe na zemlji leta 1999. No in ko se 1 leto vračaš nazaj, prispeš tja leta 2002.

Alpa recimo tale primer: predpostavimo, da greš do neke zvezde, ki je od Zemlje oddaljena 500 svetlobnih let, in bo pravkar eksplodirala. Se vsedeš na neko vesoljsko plovilo, potuješ z nenormalno hitrostjo do te zvezde, si ogledaš njen pok od blizu... Greš z nenormalno hitrostjo spet na Zemljo in čakaš s teleskopom v roki 500 let in tako vidiš pok še enkrat. Hehe :D

Seveda je kej tazga, zaradi mnogih dejavnikov, nemogoče, ampak če bi predpostavili, da bi človek res lahko tako hitro potoval (hitreje od svetlobne hitrosti) in da bi imel življenjsko dobo tam nekje okoli 1000 let, potem bi bilo kaj takega res možno.
Uporabniški avatar
FairyAngel
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 579
Na forumu od: 6. 10. 2004
Kraj: Svet mojih sanj :)

Neprebrana objavaNapisal/-a FairyAngel » 17. Jul. 2007 15:54

Jaaa, itak je res. :D Tudi ko gledaš Sonce (pa prosim, ne gledati direktno vanj :wink:), gledaš v preteklost. Sonce je od Zemlje oddaljeno cca. 150 milijonov kilometrov; če to razdaljo deliš s svetlobno hitrostjo, ugotoviš, da svetloba od Sonca potrebuje dobrih 500 sekund oz. 8,33 minut, da pripotuje do Zemlje.
Tu stojim ponosno s teboj, ti povem misli jasno na glas ... Saj veš, ljubim te do neba.
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 17. Jul. 2007 17:12

Bo treba fiziko malo bolj pogljobljeno studirat. :lach: Sicer so pa ze pred mano razlozili kako in zakaj, ceprav temu ne bi ravno rekla "gledanje v preteklost".
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
Tigi
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2821
Na forumu od: 29. 1. 2005
Kraj: kjer diši po bencinu in zažganih gumah...

Neprebrana objavaNapisal/-a Tigi » 17. Jul. 2007 17:23

Ja nevem koliko let nazaj gledamo, ko gledamo v nebo oz. v zvezde. Najbolje je da se gre na kak forum o teh stvareh...so mi pa te stvari zelo zanimive. :cool:
...poraunej vooolan!!! Bencin, bel dim, črna črta po sredin, okn dol, vroč krom, prletim čez ovink, rada mam k zacvil, rada mam k drsi, rada imam vonj po gumah, naj se kadi...
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 17. Jul. 2007 17:38

Tigi napisal/-a:Ja nevem koliko let nazaj gledamo, ko gledamo v nebo oz. v zvezde. Najbolje je da se gre na kak forum o teh stvareh...so mi pa te stvari zelo zanimive. :cool:


Ne zanimive dovolj, da bi se pozanimala o njih :lach: "koliko let" je odvisno od razdalje, kot je to obsirneje razlozila ze Frenkie.
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
~NIA~
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5791
Na forumu od: 29. 4. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a ~NIA~ » 17. Jul. 2007 20:39

:p
Zadnjič spremenil ~NIA~, dne 06. Dec. 2010 8:27, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
any_any
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 254
Na forumu od: 17. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a any_any » 17. Jul. 2007 23:06

Kot so ze ostale povedale, vse to je res. Ceprav je svetlobna hitrost hitra, vseeno tudi ona potrebuje cas da prepotuje gromozanske razdalje v vesolju.

Poglejte si ta filmcek. Zelo lepo prikazuje koliko je oddaljeno eno svetlobno leto od nas.

http://www.youtube.com/watch?v=s1jd8AgjP9k
lorelaj
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 848
Na forumu od: 27. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a lorelaj » 18. Jul. 2007 10:39

Mi lahko kdo priporoči kakšno knjigo na to temo? (Seveda napisano na tak način, da jo lahko razumemo tudi tisti, ki nam npr. fizika ni najbolj jasna...) :D :oops:

Vrni se na Astro

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google Adsense [Bot]