Nesreča, ki bi jo lahko preprečili

2. 12. 2007
Nesreča, ki bi jo lahko preprečili

Nič koliko je primerov, ko so ljudje poslušali svoj notranji občutek in v skladu s svojimi slutnjami tudi delovali. A na žalost obstaja še več takšnih, ko to niso storili ...

Eden od najbolj žalostnih primerov je prav gotovo nesreča v Aberfanu.

Slutenj niso vzeli resno

Leta 1966 je plaz iz bližnjega premogovnika porušil dvajset hiš in zasul bližnjo šolo. Umrlo je 144 ljudi, med njimi je bilo kar 116 otrok. Kasneje se je izkazalo, da je imelo kar 24 ljudi še pred tragedijo izjemno jasne slutnje, sanje, tesnobne občutke ali celo vizije o preteči nevarnosti.

Ena od teh 24 oseb je bila tudi deklica, ki je tistega jutra svoji mamici, preden jo je ta odpeljala v šolo, pripovedovala o svojih sanjah: “Sanjala sem, da sem šla v šolo, ampak šole sploh ni bilo. Nekaj črnega se je zgrnilo nanjo in jo povsem prekrilo.”

Vemo več, kot običajno mislimo

Naj torej vendarle poslušamo svoje instinkte? Mnogi eksperti pravijo, da jih v vsakodnevnem življenju tako in tako do neke mere že upoštevamo in to prav vsi, le da se tega bolj ali manj zavedamo.

Znanstveniki so to že potrdili – a seveda brez pretiranega javnega pompa - z nekaj eksperimenti. Eden zanimivejših je gotovo primer igralcev na srečo, pri katerih so z inštrumenti zaznali, da spontano in nezavedno reagirajo na zmago oz. izgubo in to celo trenutek preden se to dejansko zgodi. Nekaj podobnega so opazili tudi pri laboratorijskih živalicah, ki so instinktivno reagirale in od groze otrpnile že sekundo ali dve pred trenutkom, ko so se prikazale fotografije njim nevarnih zveri.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"