Slovenske staroverce razjezile diskreditacije šamanstva

17. 10. 2014

Društvo Slovenskih starovercev, ki v slovenskem prostoru povezuje vse, ki jih ne glede na narodnost ali versko prepričanje zanima stara vera in slovanska mitologija, se je skupaj z Upasano odzvala na aktualno ponižujoč odnos medijev in dela javnosti do staroverskih praks in naravoverskih duhovnosti.

V svoji izjavi za javnost so v protest zoper diskreditacijo šamanizma med drugim zapisali:

'Mnenja smo, da so mediji tokrat drug za drugim prekoračili mejo spodobnega in etičnega poročanja in se s ponižujočimi toni in podtoni odzvali na eno najstarejših verskih oblik na svetu – šamanstvo. S tem, ko ustvarjalci javnega mnenja zasmehujejo šamanstvo (kar je danes splošen izraz za mnogo širšo duhovno gibanje, kot zgolj za duhovnosti - z evropskega stališča - eksotičnih ljudstev) najbolj kažejo na nepoznavanje naše lastne zgodovine v kateri smo veliko večino časa živeli ravno kot staroverci in zaradi tega bili krivično opredeljeni kot »krivoverci« in »pogani«. Stara vedenja in verovanja so danes prav tako pogosto označena s ponižujočo besedo vraževerja, čeprav so in bi morala biti vsa verovanja sprejeta enakopravno. Ta stara verovanja so se kljub pokristjanjevanju ohranila vse do današnjih dni.

Šamanizma skratka ne poznajo samo »primitivna ljudstva«, kot je to svetohlinsko in zmotno kodirano celo v Slovarju slovenskega knjižnega jezika, ki s tem neupravičeno imenujejo oddaljene (časovno in prostorsko) kulture in nam nerazumljena ljudstva, temveč tudi t.i. razviti zahodni svet, ki šamanstvo obuja ali zaradi odmeva svojih korenin ali pa zaradi moči izkušenj, ki so jih zahodni popotniki in raziskovalci imeli v stiku s kulturami in civilizacijami, kjer šamanstvo še živi kot delujoča življenjska praksa.

Menimo, da si spoštovanje zasluži vsak verski ali nazorski pogled na svet in da ima vsak pravico do svoje verske opredelitve. Javnost opozarjamo v zagovor naravoverstvu in naravnemu zdravilstvu, šamanstvu in staroverstvu, ki je bilo v zgodovini prepogosto preganjeno in ne v zagovor vpletenim politikom. Veseli nas dočakati dan, ko bode kaka javna oseba v Sloveniji s ponosom izpovedala pripadnost in certifikate (iniciacije) staro-vedskih, naravoverskih izročil in žive tradicije; na domačih tleh delujejo predani posamezniki in posameznice naravoverskega svečeniškega duha, katerih verodostojnost se meri z dolgoletnim zaupanjem širokega kroga udeležencev v učenju.'

Več misli o polemiki o šamanizmu in starosvetnosti, pa tudi o Društvu Slovenskih starovercev, ki se je po desetih letih javnega neformalnega delovanja registiralo kot društvo v začetku pomladi 2014, si lahko prebereš na povezavah:

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"