Ayurveda - nova pot k zdravemu življenju

7. 3. 2009

5. in 6. marca je v Portorožu potekala prav posebna, mednarodna znanstvena konferenca z naslovom 'Ayurveda: nova pot k zdravemu življenju v Evropi'.

To je bila hkrati prva tovrstna, pa tudi doslej največja konferenca v Sloveniji.

Sami prestižni govorniki

Na slavnostni otvoritvi konference so spregovorili ministrica za zdravje in socialne zadeve indijske države Kerala Smt. P.K. Sreemathi Teacher, sekretarka indijske vlade S. Jalaja, indijski ambasador v Sloveniji Villur Sundararajan Seshadri, vodja institucije Varuha človekovih pravic RS dr. Zdenka Čebašek Travnik, direktor Direktorata za zdravstveno nego Janez Remškar, rektor Univerze na Primorskem dr. Rado Bohinc ter predstavnika organizatorjev, dr. Nadja Furlan in dr. Lenart Škof iz Znanstveno-raziskovalnega centra v Kopru.

Dr. Čebašek Travnikova je izrazila upanje, da bo omenjena ayurvedska konferenca pripomogla k razvoju holistične misli v medicini, saj ayurveda obravnava človeka kot celoto telesa, duše in uma. Keralska ministrica za zdravje in socialne zadeve, gospa Teacher, pa je izrazila zadovoljstvo, da je Slovenija prva država v Evropi, ki je izbrala najbolj kvalificirane indijske terapevte za izvajanje ayurvede. Konferenca namreč poteka v Lifeclass hotelih, v Portorožu, kjer deluje Shakti-Ayurveda center, prvi evropski ayurveda center pod pokroviteljstvom vlade indijske države Kerala s certificiranimi indijskimi terapevti, kar je bil, kot je poudaril indijski ambasador v Sloveniji, g. Villur Sundararajan Seshadri, tudi glavni razlog, da konferenca s svetovno priznanimi strokovnjaki na področju ayurvede poteka prav tu.

Celosten pristop

Konferenca je v središče razprave postavila holistične pristope k problematiki zdravja in zdravstvene nege.

V okviru znanstvene konference so govorci predstavili širšo problematiko zdravja v Evropi z vidika humanizma, družbenih ved in medicine, odnos med zahodnimi in nezahodnimi (ayurvedskimi) medicinskimi praksami, pomen vzgoje in izobraževanja za zdravo življenje, ustrezne politične smernice s spremljajočo zakonodajo, medkulturna vprašanja dialoga med različnimi humanističnimi in medicinskimi paradigmami, različne zdravstvene prakse ter poglede in vizije na poti k zdravemu življenju v Evropi.

P.S.

Ayurveda je celovit sistem zdravljenja, ki ga indijski naravni zdravilci poznajo in uporabljajo že več tisočletij, danes pa je sestavni del indijske nacionalne zdravstvene mreže in s tem priznana kot uradna medicina.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord