Znanstival dogodivščin se nezadržno bliža

21. 5. 2012

Hiša eksperimentov bo med 24. in 27. majem priredila 4. mednarodni Znanstival. Pričakujejo, da bo udeležba presegla številko 10.000.

Hiša eksperimentov letos že četrto leto organizira Znanstival.

Letos se bo bohotil v Ljubljani - na mostovih, trgih in cestah. Pa seveda tudi v Hiši eksperimentov.

Od četrtka 24. pa do 27. maja bomo lahko priča več kot petdesetim znanstvenim šovom in predavanjem, sodelovala boš lahko pri DRZNIh eksperimentih, postala del spektakla v soboto in seveda obiskala Hišo eksperimentov, ki bo imela v času Znanstivala dneve priprtih vrat - vstop ti bo namreč omogočen že za 2 evra). Ostale aktivnosti v okviru Znanstivala so brezplačne.

eksperiment

Tudi letos bodo poleg domačih izvajalcev šove izvajali še gostje iz Amerike, Velike Britanije, Izraela, Danske, Francije in Poljske.

Chris Chiaverina, ki nas bo letos obiskal že četrtič, o Znanstivalu pravi:

"Imam toliko čudovitih spominov v zvezi z Znanstivalom, da bi porabil več strani, da bi jih vse naštel. Ena skupna stvar vseh teh pa so ljudje – občinstvo, moji kolegi predavatelji in čudovito osebje Hiše eksperimentov. Navdušenje ljudi, ki pridejo na predstavitve znanosti, je preprosto neverjetno. Gledanje mladih in starih, kako z enako vnemo hitijo, da bi se udeležili eksperimenta ali prejeli 'brezplačni utrinek znanosti', daje konceptu vključenosti povsem nov pomen.

Poleg interakcije z enim izmed najboljših občinstev, kar si ga lahko zamislite, imajo predavatelji Znanstivala zadovoljstvo delati drug z drugim. Ljudje, s katerimi imam čast delati, so nedvomno eni najbolj ustvarjalnih, zagnanih in energičnih ljudi, kar sem jih kdaj spoznal. Moji kolegi predavatelji niso le inteligentni in zelo razgledani na svojem strokovnem področju, ampak tudi simpatični in radoživi. Videti je, kot da izmenjevanju zamisli in smehu nikoli ni konca.

Nič od navedenega ne bi bilo mogoče brez izjemnih delavcev Hiše eksperimentov. Veselje, ki ga izkazujejo pri izvajanju in posredovanju znanosti drugim, je treba izkusiti, da bi verjeli vanj. Kadar je bilo treba priskočiti na pomoč predavateljem, ki so potrebovali opremo ali pomoč, je bil njihov odgovor vedno: »Ni problema.« Člani osebja ne glede na vse delo, ki ga imajo, pomagajo vsakemu predavatelju z nasmehom in kot da je edini, ki potrebuje pomoč.

Če bi rekel, da se počutim izjemno srečnega, da sem bil del ene najbolj strokovno vodenih in učinkovitih neformalnih znanstveno-izobraževalnih pobud, bi bilo podcenjevalno. Komaj čakam, da se vrnem v mesto, za katerega rad mislim, da je moj drugi dom."

Dr. Miha Kos pa Znanstivalu v dobrodošlico še dodal:

"Včasih se mi zdi že kar malce neverjetno, koliko projektov zna naša skupina sedmih stalno zaposlenih s sredstvi, ki jih imamo na voljo, uspešno in kvalitetno izpeljati. Ko bi se tega zavedali tudi potencialni sponzorji, ki si pod besedo sponzoriranje žal predstavljajo le šport in morda tu in tam še kakšno kulturno-umetniško prireditev. Za aktivnosti, ki spodbujajo učenje in interes po pridobivanju znanj z znanstveno-tehničnega področja pa večinoma nosijo plašnice. Pa čeprav so to panoge, ki nas edine lahko daljnosežno povlečejo iz krize in kriz. Med svetlimi izjemami lahko omenim Telekom Slovenije."

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ