Valvasorjevi mednarodni grafični dnevi na Bogenšperku

3. 7. 2014
Valvasorjevi mednarodni grafični dnevi na Bogenšperku (foto: profimedia)
profimedia

Na gradu Bogenšperk bo od 6. do 11. julija, po 325 letih, znova oživela Valvasorjeva grafična delavnica, ki je bila prva te vrste na slovenskih tleh. V njej bo ustvarjalo šest mednarodno uveljavljenih grafikov v klasičnih tehnikah globokega in visokega tiska.

Slovenski plemič, učenjak in polihistor Janez Vajkard Valvasor (1641 – 1693) je pred 336. leti, natančneje, 12. aprila 1678, na gradu Bogenšperk ustanovil grafični zavod – bakroreznico in tiskarno za bakroreze. Bila je prva te vrste na slovenskih tleh zato predstavlja tudi začetek prvega velikega poglavja v grafični umetnosti na Slovenskem. Rezultat njenega enajstletnega delovanja so domala vsi bakrorezi, ki so odtisnjeni v njegovih knjigah, vključno z bakrorezi v Slavi vojvodine Kranjske (1689).Valvasor je na gradu hranil tudi zbirko grafičnih listov (preko 8000), ki jih je nakupil po Evropi in dopolnil z grafikami domačih, bogenšperskih umetnikov.Zbirka je bila del njegove izjemne knjižnice na gradu Bogenšperk, ki jo jemoral, zaradi velikih stroškov povezanih z delovanjem grafične delavnice in izdaje Slave vojvodine Kranjske, prodati in jo še danes hranijo v zagrebški metropolitanski knjižnici.

S projektom Valvasorjevi mednarodni grafični dnevi želi Javni zavod Bogenšperk, skupaj sTehniškim muzejem Slovenije, Galerijo Božidarja Jakca Kostanjevica na Krki ter slikarjem in grafikom Jankom Oračem,znova opozoriti na te pomembne začetke grafične umetnosti pri nas ter vzpostaviti kakovostno grafično zbirko zmednarodno umetniško grafično produkcijo na Bogenšperku.

Po 325. letih bo od nedelje 6. julija do petka 11. julija zopet oživela Valvasorjeva grafična delavnica. V njej bo šest mednarodno uveljavljenih grafičnih umetnikov, po Valvasorjevem zgledu, ustvarjalo grafike v klasični tehniki globokega in visokega tiska. Nastale grafike bodo od 4. septembra 2014 razstavljene v grajski galeriji in bodo na gradu ostale kot del Grafične zbirke Bogenšperk. Želja organizatorjev je, da bi Valvasorjevi grafični dnevi postali tradicionalna bienalna prireditev.

V okviru Valvasorjevih mednarodnih grafičnih dnevov bodo na gradu Bogenšperk ustvarjali:

  • Nevenka Arbanas, Zagreb, Hrvaška
  • Hamo Čavrk, Novo mesto
  • Črtomir Frelih, Radomlje
  • Svetlana Jakimovska Rodić, Ljubljana
  • Jožica Medle, Šentjernej
  • Janko Orač, Novo mesto.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"