To lahko otroku, ki se duši, reši življenje!

29. 6. 2015
To lahko otroku, ki se duši, reši življenje! (foto: YouTube print screen)
YouTube print screen

Veš, kako ukrepati v primeru, ko pri otroku ali dojenčku pride do zapore dihalne poti?

Zapora dihalne poti je lahko življenjsko nevarna, zato je pomembno, da znamo hitro in predvsem primerno ukrepati. Dojenčki in majhni otroci so ena najbolj ranljivih skupin, skrb za njihovo varnost je pri starših stalno prisotna.

Še posebej pazljivi moramo biti, kaj malčki nesejo v usta, saj hitro lahko pride do dušenja.

Otroke najbolj ogrožajo zadušitve s hrano, zadušitve z drobnimi predmeti pa so pogostejše po prvem letu starosti, ko začne otrok intenzivneje raziskovati okolico.

Majhni otroci imajo tako majhno grlo, da se jim lahko 'zaleti' že zelo majhen košček hrane. Prav tako so problematični vsi majhni (za naše oko drobni) predmeti, ki jih lahko malček, ki se plazi po tleh najde in nese v usta.

Preventiva je tako na prvem mestu – dom, v katerem bivamo z otrokom, naj bo tako rekoč 'baby-safe' oziroma če prevedemo 'otrokom prijazen', malčka pa imejte tudi v času hranjenja ves čas na očeh.

V primeru, da kljub dobro poskrbljeni varnosti, pri otroku pride do dušenja, pa strokovnjaki svetujejo, da ravnajmo tako, kot prikazuje naslednji videoposnetek:

Prva pomoč pri dušenju se razlikuje glede na stopnjo zapore. Tujke, ki so nad glasilkami, odstranjujemo s prstom, vendar samo, če jih vidimo. Sicer ne, saj bi lahko tujek s prstom potisnili še globlje. Prvi korak je tako, da otroka vzamemo v naročje in mu pogledamo v usta.

V primeru, da tujka ne moremo odstraniti s prstom, si otroka obrnemo na trebuh in pri tem pa pazimo, da mu podpremo vrat in glavo (glej video). Nato izvedemo 'super trik' - do 5 'drsečih' udarcev z dlanjo med lopatice, po vsakem udarcu preverimo, ali je tujek odstranjen.

dušenje

Če tujek ne odleti ven, dojenčka preprimemo in položimo na svojo nogo na hrbet (znova pazimo, da mu podpremo vrat in glavo). Nato poiščemo mesto na prsnici, kjer se izvaja masaža srca (en prst nad žličko položimo dva prsta) in začnemo s pritiski do ene tretjino globine.

Če po petih pritiskih ni učinka, celotni postopek ponovimo do tri krat, medtem se prepričamo, da je nujna medicinska pomoč na poti.

Če ugotovimo, da medtem otrok izgubi zavest nemudoma preidemo k temeljnim postopokom oživljanja (TPO) za otroke, kot jih prikazuje naslednji videoposnetek:

Glavo damo v nevtralni položaj tako, da z eno roko primemo za trdi del bradice, z drugo roko za čelo. V primeru, ko je otrok nezavesten in ne diha, začnemo s petimi začetnimi vpihi na nos in usta, in sicer tako močno, da se prsni koš dvigne za en do dva centimetra.

Če po petih vpihih otrok ne zadiha, je treba začeti z masažo srca. En prst nad žličko položimo dva prsta in potiskamo eno tretjino globine.

Naredimo 30 pritiskov s hitrostjo do 120 pritiskov na minuto (to je skoraj dvakrat v eni sekundi). Sledita dva vpiha in nato spet 30 potiskov.

S postopkom nadaljujemo vse dokler ne pride pomoč, oziroma dokler otrok ne zadiha.

Zapomnimo si:

  • Zapora dihalne poti s tujkom je redek, vendar dramatičen zaplet, ki lahko ima brez takojšnjega ukrepanja zelo hude posledice.

  • Zgodnje prepoznavanje zapore dihalne poti s tujkom je ključno za uspešno ukrepanje.

  • Največja napaka je, da ne naredimo nič! Ko imamo enkrat dojenčka oziroma otroka v tako hudem položaju, slabše kot je, ne more biti. Karkoli bomo v tistem trenutku naredili, je lahko samo dobro.

  • Ne poslužujemo se Heimlichovega prijema – ta bi pri majhnih otrocih in dojenčkih naredil več škode kot koristi.

Preberi še: SUPER TRIK: Kako odstraniti klopa? Tako!

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"