Oscar Pistorius - od heroja do morilca

1. 3. 2013
Oscar Pistorius - od heroja do morilca

Zgodba o streljanju na domu slavnega južnoafriškega paraolimpijca Oscarja Pistoriusa, dobitnika šestih zlatih olimpijskih medalj, odmeva po vsem svetu. Vprašanje, ali je atlet trikrat hladnokrvno ustrelil svoje dekle Reevo Steenkamp, še vedno ostaja neodgovorjeno, primer pa se vse bolj zapleta.

Ko je odjeknila novica, da je svetovno znani invalidni atlet Oscar Pistorius za valentinovo na svojem domu ustrelil Reevo Steenkamp, ker naj bi jo sredi noči zamenjal za vlomilca, je večina javnosti sočustvovala s športnikom.

PistoriusTridesetletna manekenka, televizijski obraz, diplomirana odvetnica in glasna aktivistka proti nasilju nad ženskami je bila ustreljena v nogo, roko ter glavo in je umrla na kraju dogodka. Ko je policija že čisto na začetku preiskave začela odkrivati nedoslednosti v Pistoriusovi zgodbi, so začeli sumiti, da ne gre le za nesrečo. Televizija eNCA je poročala, da so sosedje večkrat slišali glasne prepire na atletovem domu, poleg tega pa je imel Pistorius v preteklosti zaradi izbruhov nasilja nad bivšimi partnericami že težave z zakonom. Pretresenega športnika so aretirali in ga ob 8.30 že prepeljali v pripor, sodišče pa je odredilo zdravniški pregled z odvzemom telesnih tekočin, da bi ugotovili morebitno prisotnost alkohola ali drugih prepovedanih substanc. Med temeljito preiskavo njegovega doma so namreč našli testosteron tablete in injekcije.

Šestindvajsetletni sprinter je sicer vztrajal pri svoji zgodbi - mislil je, da je njegovo dekle vlomilec -, a mu policija očitno ni verjela, saj je po nekaj dneh tožilstvo že vložilo tožbo zoper njega. Predstavnik južnoafriške policije je povedal, da so na kraj zločina prišli, ker so jih zaradi glasnega prepiranja in kričanja že pred streli poklicali sosedje znanega športnika. Zelo slabo uslugo pa si je Pistorius naredil še s svojimi starimi tviti. Med drugim se je pred časom hvalil, da je preživel uspešen dan na strelišču in zraven objavil še fotografijo, v drugem pa je zapisal:

"Kaj pa tisto, ko prideš domov in slišiš pralni stroj, pa misliš, da je vsiljivec in se v popolnem bojnem duhu odpraviš v pralnico!"

Z njegove spletne strani pa so tudi že umaknili reklamo za Nike z geslom Jaz sem krogla v šaržerju.

Medtem je javnost šokirala televizija SAAB, ki je začela predvajati resničnostni šov Tropika Island of Treasure, v katerem je ena izmed udeleženk prav Reeva Steenkamp. Producenti naj bi se za predvajanje šova odločili skupaj s sorodniki pokojne udeleženke. Začelo pa se je tudi sojenje obtoženemu, na katerem je njegov odvetnik prebral izjavo, v kateri je Pistorius zapisal:

"Ne razumem, kako sem lahko obtožen umora, kaj šele naklepnega umora, saj nisem imel nobenega namena ubiti svojega dekleta. Zavračam vse obtožbe, in čeprav mi ni treba, se hočem spopasti z vsemi domnevami. Reeva mi je za valentinovo prinesla darilo. Bila sva globoko zaljubljena in ne bi mogla biti srečnejša. Ljubil sem jo in vem, da je tudi ona ljubila mene."

V svoji izjavi je povedal, da sta bila na predvečer valentinovega doma, on je gledal televizijo, ona pa je vadila jogo, nato sta se odpravila v posteljo. Že nekaj časa spi s puško pod posteljo, saj je že prejel grožnje s smrtjo. Sredi noči je vstal in z balkona prinesel ventilator. Takrat je v kopalnici zaslišal hrup. Na vlomilca je vpil, ker ni imel nog in se je počutil ranljivega.

"Nataknil sem si noge, nato pa streljal v vrata kopalnice in Reevi naročil, naj pokliče policijo. Ko sem se vrnil v spalnico, sem ugotovil, da Reeve ni v postelji, in se zavedel, da bi v kopalnici lahko bila ona," je povedal. Pistorius je še pojasnil, da kij, ki ga je policija našla okrvavljenega na prizorišču, uporabil, da je porušil vrata v kopalnico, čeprav naj bi policija sumila, da je z njim dekle udaril po glavi.

Čeprav so preiskovalci poleg pištole, s katero je bila ubita manekenka, našli še neprijavljeno strelno orožje, je Blade Runner (kot mu pravijo njegovi oboževalci) od petka na prostosti. Sodnik mu je po štirih dneh zaslišanja le odobril varščino.

Preiskava zločina pa se je dodatno zapletla, ko se je izvedelo, da je detektiv Hilton Both, ki preiskuje primer, tudi sam obtožen sedemkratnega umora. Detektiv in še dva policista naj bi leta 2009 pijani streljali na minibus, poln potnikov. Med zaslišanjem je detektiv Both priznal, da v Pistoriusovi hiši niso našli škatlic testosterona in igel, samo zeliščne tablete, in da nimajo nobenih trdnih dokazov, ki bi nasprotovali atletovi izjavi. Poleg tega je povedal, da priče ne morejo potrditi, ali je prepiranje, ki so ga slišali ponoči, potekalo med umorjeno in obtoženim, in da priče živijo 300 metrov stran od Pistoriusove vile. Za piko na i pa je detektiv kontaminiral prizorišče, saj je po hiši hodil z nezaščitenimi čevlji, preiskovalci pa niso fotografirali najdenih krogel. Detektiva so že prejšnji teden umaknili s primera in na njegovo mesto postavili najboljšega južnoafriškega preiskovalca Vinesha Moonooja. Za nameček pa je Oscarjev brat Carl prav tako obtožen umora, saj je leta 2010 pijan povzročil avtomobilsko nesrečo, v kateri je umrla motoristka. Kako se bo tožba končala, še ni jasno, a če bo Pistorius spoznan za krivega, ga lahko doleti tudi dosmrtna zaporna kazen.

Uspešen športnik

Oscar Pistorius je večkratni paraolimpijski prvak in svetovni rekorder v kategoriji T44.

Avgusta je v Londonu postal prvi športnik, ki je z amputiranima nogama nastopal na običajnih olimpijskih igrah.

Oscar-PistoriusV teku na 400 metrov je izpadel v polfinalu, skupaj s štafeto Južne Afrike pa je tekel tudi v olimpijskem finalu. V Južni Afriki je Pistorius neke vrste narodni heroj in simbol zmage človeške moči nad telesnimi hibami. Rodil se je namreč brez obeh piščali, zato so mu še pred prvim rojstnim dnevom nogi amputirali. Bil je prvi dvojni amputiranec, ki je nastopil na olimpijskih igrah, kar mu je uspelo po dolgi sodni bitki, na kateri je dokazal, da zaradi svojih protez nima prednosti pred zdravimi športniki.

Podobna zgodba

Primer O. J. Simpson

Leta 1994 je bil športnik O. J. Simpson obtožen umora svoje žene Nicole Brown Simpson in njenega prijatelja Ronalda Goldmana, šlo naj bi za umor zaradi ljubosumja. Eden izmed medijsko najbolj odmevnih sodnih postopkov se je končal z oprostitveno sodbo, čeprav je bila javnost prepričana, da je kriv. Leta 1997 pa je bil Simpson v civilni tožbi, ki jo je sprožil oče Ronalda Goldmana, spoznan za krivega. Po razsodbi bi moral plačati dobrih 25 milijonov evrov, vendar je zaradi kalifornijskih zakonov plačal le 380 tisoč evrov. Leta 2007 je bil spet aretiran zaradi oboroženega ropa in ugrabitve. Spoznan je bil za krivega in obtožen na 33 let zapora. Trenutno je v zaporu v Nevadi.

Strokovno mnenje

  • Matej Tušak, športni psiholog

Matej Tušak"Ljudje v stiski naredijo marsikaj, ampak to se ne zgodi zaradi stresa v športu. Ljudje se v odnosih odzivajo različno, nekateri se pogovorijo, nekateri vpijejo, nekateri pa to rešujejo s fizičnim nasiljem. To nima zveze s športom, ampak s tem, kako je človek vzgojen in kakšna je njegova osebnost. Naj poudarim, da Pistoriusu niso še ničesar dokazali. So pa lahko nasilni incidenti povezani s spolnimi hormoni, kot je testosteron, ki se uporablja pri dopingu, saj povečuje agresivnost. Pri nekaterih športih je taka agresivnost zaželena, lahko pa se pokaže tudi v osebnem vedenju. Športnik sam po sebi še ni agresiven, če pa uporablja velike količine testosterona, se lahko začne spreminjati, a ni dokazano, da je Pistorius uporabljal prepovedane substance. Številni znani športniki so se že zapletli v prepire, vendar to ni v nikakršni povezavi s športom, ampak s tem, da se posameznik ne zna primerno spopasti s težavo, ki jo ima. Težko je ugibati o tem, kakšna oseba je Pistorius."

Za revijo Story napisala Meta Kač, fotografije Getty Images, Goran Atley

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"