Kupuješ kovček? Izberi pravega!

9. 7. 2012
Kupuješ kovček? Izberi pravega!

Ker nakup kovčka ni nekaj kar bi pogosto opravljala, in četudi si v mislih že na dopustu ali potovanju, gre novi kovček kupovati s premislekom in trezno glavo.

Priporočljivo pa je upoštevati tudi nekaj osnovnih nasvetov po premisah priporočil ZPS-ja:

Iz plastike ali tekstila? Primerjalni testi so pokazali, da velikih razlik med vzdržljivostjo in robustnostjo enih in drugih ni. Kovčki iz tekstila so malce bolj prilagodljivi glede količine prtljage.   Če prisegaš na trde kovčke , izberi polikarbonatne, ki so odpornejši na razenje.

Dva ali štirje koleščki? Kovčki s štirimi koleščki so lažje vodljivi. Preveri, ali lahko koleščke zamenjaš, saj so pogosto »najšibkejši člen« pri kovčku.

Ročaji. Ročaji ne smejo imeti ostrih robov. Preveri, če se ročaj prilega dlani in tudi, ali lahko brez zatikanja izvlečeš in pospraviš teleskopski ročaj. Teleskopski ročaji morajo biti dovolj dolgi, da lahko kovček vozimo brez težav, kar je še posebej pomembno, če kupuješ kovček s štirimi koleščki. Povohaj ročaje (naj ti ne bo nerodno). Če imajo ročaji čuden, neprijeten vonj, lahko vsebujejo zdravju škodljive snovi, kar se je potrdilo tudi na nedavnem testu, ki so ga opravili kolegi iz nemške potrošniške organizacije.

Velikost. Številne letalske družbe lastnike prevelikih ali pretežkih kovčkov dodatno »kaznujejo«, zato dobro premisli, kako velik kovček v resnici potrebuješ na poti.

Teža. Če uporabljaš kovček predvsem za izlete z avtomobilom, potem njegova teža ni zelo pomembna. Če več potuješ z letalom in vlakom, pa je teža kovčka še kako pomembna.

Barva. Pred leti je bilo več kot 90 % kovčkov črnih in ko so jih potniki na letališču čakali ob tekočem traku za prtljago, so le težko prepoznali svojega. Če se torej želiš izogniti tej neprijetnosti, boš morala izbrati živahnejšo barvo (ali vzorec). Sicer pa imajo temne barve očitno prednost, saj na letališčih običajno s kovčki ne ravnajo najlepše.

Notranja razporeditev. Kovček naj bi imel med obema polovicama pregrado in pasove, s katerimi lahko pritrdiš vsebino. Tudi manjši notranji žepi pridejo prav, še posebej, če imaš rada pospravljeno prtljago.

Zapiranje, šivi. Obvezno preveri, kako se kovček odpira in zapira. Če ima kovček zadrge, jih večkrat zapri in odpri. Lahko to narediš brez težav? Poleg koleščkov so pri kovčkih prav zadrge med najšibkejšimi členi. Koleščke še lahko zamenjaš, zadrgo pa bolj težko. Šivi ob zadrgi morajo biti obvezno dvojni.

Več informacij: S pravim kovčkom na pot

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"