Jamie Foxx je predsednik, Channing Tatum policist

18. 7. 2013
Channing Tatum

Roland Emmerich, režiser akcijskih spektaklov Dan neodvisnosti, Dan po jutrišnjem in 2012, predstavlja zgodbo nekdanjega vojaka Johna, ki bi se rad pridružil elitni predsedniški varnostni službi.

Kljub zavrnitvi se s hčerko udeleži ogleda Bele hiše, ko predsedniško palačo napadejo neznani teroristi. Dobro organizirani kriminalci zavzamejo območje in onesposobijo varnostnike, zato John prime za orožje in poskuša rešiti predsednika in svojo hčerko. Toda napadalci so s pomočjo izdajalca izdelali natančen načrt, ki lahko ogrozi svetovni mir, zato se v Johnovih rokah znajde prihodnost celotnega človeštva.

Washingtonskemu policistu Johnu Calu (Channing Tatum) ni uspelo dobiti sanjske službe agenta tajne službe, v kateri bi varoval predsednika Jamesa Sawyerja (Jamie Foxx). Ker svoje male deklice noče razočarati s to novico, jo odpelje na ogled Bele hiše, med tem pa kompleks zavzame močno oborožena paravojaška skupina. Zdaj, ko vlada tone v kaos in se čas izteka, je ravno Cale tisti, ki mora rešiti hčerko, predsednika in državo.

Najnovejši akcijski film epskih razsežnosti

Filmi Rolanda EmmerichaDan neodvisnosti, Dan po jutrišnjem, 2012 in Anonimnež – so prislužili več kot tri milijarde dolarjev. Njegov najnovejši je akcijski film epskih razsežnosti, v katerem nastopa najbolj prepoznavni dom na planetu, ki ga Emmerich vsekakor dobro pozna. "Pravzaprav sem imel prav zaradi tega zadržke, spraševal sem se namreč, ali se res lahko spet lotim Bele hiše," se smeji moški, čigar nezemljani so jo v Dnevu neodvisnosti razstrelili, v 2012 pa je nanjo vrgel letalonosilko John F. Kennedy.

"To je resnično globalna zgodba," pravi producent Harald Kloser. "Če kdo zavzame Belo hišo, ima dostop do največje zaloge orožja na svetu. Zavzetje Bele hiše bi zagotovo sprožilo svetovno krizo z nepredstavljivimi posledicami." Vanderbilt dodaja: "Ko sem začel delati pri tem projektu, sem bil vesel vrnitve akcijskega filma, s kakršnim sem odrasel: povprečen mož, ki se znajde v izjemni situaciji, ki ji mora biti kos. Del vznemirjenja pa je bila tudi skrivnostnost Bele hiše. To je ironično – gre za najbolj slavno hišo na svetu, a za številne ljudi ostaja to skrivnosten kraj. Zato je bila kot nalašč, da vanjo postavimo dogajanje akcijskega trilerja, ker zgradba vedno prinaša element presenečenja."

Rezidenca na Aveniji 1600 Pennsylvania ni le dom in pisarna predsednika Združenih držav, ampak tudi ikona in simbol demokracije (vsaj tako mislijo Američani), vodenja in svobode, ki ga vsako leto obišče 1,5 milijona ljudi. "Med obiskom Bele hiše vas najbolj preseneti to, da sploh ni tako velika," pravi Emmerich. "Kljub številnim obiskovalcem pa vlada nenavaden mir. Po eni strani imajo tehnologijo, ki si jo lahko predstavljate, in tehnologijo, ki si je ne morete predstavljati, govori se tudi o izstrelkih po različnih zgradbah. Če dobro premisliš, gre za veliko varnostno tveganje – in o tem pripoveduje naš film."

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ