Ekologi brez meja z zelenimi novičkami

13. 11. 2013
Dovolj lepa za ...?

Ekologi brez meja ne počivajo, kar dokazuje tudi pester nabor ekoloških novičk in napovednik prihajajočih dogodkov.

Med drugim tako za konec novembra, v času Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, pripravljajo skupaj s Hišo eksperimentov prav poseben dan, posvečen ravnanju s komunalnimi odpadki, ki so ga poimenovali Smetiškarije. Dogodek se ima zgoditi 22. novembra med 9. in 21. uro na Trubarjevi ulici, na Gimnaziji Ledina in v Ustanovi Hiša eksperimentov. Vstopnina za dogodek pa bo pravilno ločen komunalni odpadek.

  • V okviru SMETIŠKARIJ se bodo obiskovalci med drugim lahko preizkusili v hitrostnem ločevanju odpadkov, se seznanili z dejstvi o komunalnih odpadkih, ustvarjali na Reciklažnem triciklu in v okviru Reciklažnih delavnic izdelali uporabne predmete, ki jih bodo lahko odnesli s seboj – med drugim tudi uporabno novo vrečko iz stare majice, ki ti jo bodo pomagali narediti prostovoljci iz Društva Ekologi brez meja.

Po krompirjevih počitnicah jim misli že uhajajo proti decembru in z njim povezanimi prazničnimi dni ter seveda k darilom, ki si jih podarjamo ob teh priložnostih. Na srečo so minili časi, ko so ljudje brez premisleka kupovali darila in prepogosto celo takšna, s katerimi ni imel obdarovanec kaj početi. Ekologi brez meja so prepričani, da je danes skrajni čas, da se začnemo tudi ob teh priložnostih obnašati bolj odgovorno – do sebe, do obdarovanca in do okolja.

Ekologi brez meja so tudi sicer v zadnjem času zelo aktivni na projektu Tekstilnica, v okviru katerega potekajo zbiralne akcije rabljenega tekstila, izmenjave oblačil in drugi dogodki, ki osveščajo javnost o možnostih ponovne uporabe rabljenih oblačil in pomenu ločenega zbiranja tekstilnih izdelkov. Zbranega tekstila je veliko, vmes pa se večkrat znajdejo tudi lepe in še povsem uporabne igrače.

In pa: Ali si vedela, da naj bi bili estetski standardi glavni krivec za ogromne količine pridelkov, ki zaradi nedoseganja teh predpisov ostanejo na poljih? V najboljšem primeru te pridelke poberejo za živalsko krmo ali pa jih podorjejo na njivah, lahko pa se tudi zgodi, da zgnijejo na odlagališču. Znani so primeri iz Velike Britanije o večjih količinah zavrženih kivijev, korenja ali krompirja, ki so jih zavrgli zaradi estetskih standardov. Eden od kenijskih kmetov, ki oskrbuje britansko trgovsko verigo, je prisiljen vsak teden zavreči tudi do 40 ton zelenjave. Škandal je, da se toliko hrane zavrže celo v državi, kjer je lačnih več milijonov ljudi.

Vse to in še več lahko sproti spremljaš na spletni strani Ekologov brez meja.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ