Dobrih 60 let vladavine kraljice Elizabete II.

30. 4. 2014

Britanska kraljica Elizabeta II. je pred dnevi slaviža že svoj 88. rojstni dan, pred dvemi leti pa je Velika Britanija praznovala njeno diamantno obletnico vladanja.

Službeno so jo kronali sicer šele leta 1953, vladati pa je začela po smrti očeta, Georgea VI., ki je postal kralj po tem, ko je njegov starejši brat Edward abdiciral, da se je lahko poročil z Wallis Simpson. Kot kralj se namreč nikoli ne bi mogel poročiti z njo, saj je bila Wallis Američanka, poleg vsega pa ločenka.

Kraljica Elizabeta je vse od začetka priljubljena pri Britancih, nanjo pa so ponosni tudi zato, ker med vojno ni zapustila Londona in je ljudstvu stala ob strani.

Edina stvar, ki so ji jo zamerili, je bilo to, da se je po smrti princese Diane umaknila v dvorec Balmoral in ni dajala izjav za javnost.

Znana je bila po tem, da je imela veliko moč samonadzora, hkrati pa velik čut za dolžnost.

V moža, princa Philipa, se je zaljubila, ko ji je bilo 13 let. Zaradi Elizabete se je Philip odrekel svojemu naslovu, princ Grčije in Danske, in prestopil v protestantsko vero.

Rodili so se jima štirje otroci, njun zakon pa niso pretresali nikakršni škandali.

Za praznovanje 60 let njene vladavine so v dvorcu Windsor priredili slavnostno kosilo in pozneje še banket v Buckinghamski palači. Na kosilu ni bilo španskega kralja Juana Carlosa in kraljice Sofie, in sicer zaradi špansko-britanskega spora zaradi Gibraltarja.

Med povabljenimi so bili med drugim monaški princ Albert s svojo Charlene, nizozemska kraljica Beatrix, japonski cesar Akihito z ženo Mičiko, jordanska kraljica Rania ... Prišli so tudi monarhi iz Bruneja, Kuvajta, Katarja in Savdske Arabije. Marsikdo je bil nezadovoljen  zaradi udeležbe svazijskega kralja Mswatija III., pred prestižnim hotelom Savoy, kjer naj bi kralj bival s 30-članskim spremstvom, pa je protestirala skupina Svazijcev. Bahrajnskemu kralju Hamadu pa očitajo kršenje človekovih pravic.

Verjetno pa je bila kraljica najbolj zadovoljna, da je bila ob njej družina. Vedno razpoloženi princ Harry je zaigral celo na tamburin, ko je pel Garry Barrlow, nekdanji član skupine Take That.

Stroga pravila življenja

Na angleškem dvoru

Kraljica Elizabeta je svoje življenje posvetila kraljevanju. Ko je pred dobrimi 60 leti prišla na britanski prestol, je vedela, kakšno bo njeno življenje. In vedela je tudi, da bo okoli sebe vedno imela vojsko uslužbencev, ki ji bodo pomagali pri vsem.

Za kraljico je delalo več kot 1.200 tajnic, lakajev, garderoberk, sobaric, voznikov, vrtnarjev, kuharjev, natakarjev, gardedam, majordomov ...

Takole je bil videti njen vsakdan:

  • Ob 7.30 vstopi v kraljičino sobo sobarica, odgrne zavese, salutira in se tiho umakne. Druga sobarica na srebrnem pladnju prinese čajnik, skodelico in pravi čaj (Ceylon).
  • Čez natanko eno uro se pojavi 'Head Coffee Room Maid', torej glavna za pripravo kraljičine kave, in postreže zajtrk: mehko kuhano jajce, popečen kruhek in kavo, kot jo pripravijo v londonskem hotelu Savoy. Recept zanjo je skrbno varovana skrivnost, je pa narejena po navodilih generala Eisenhowerja med drugo svetovno vojno. Čaj kot kraljičino kavo pripravljajo z mineralno vodo Malverne. Kamorkoli gre, ima vodo vedno s sabo, prav tako kolač s kandiranim sadjem znamke Fortnum and Mason.
  • Ob 13. uri si kraljica privošči lahek obrok, na primer špargljevo juho, jagenjčka, ki ne sme biti preveč zapečen, in puding s kepico mentolovega sladoleda. Večina hrane, ki jo pripravljajo za kraljico, prihaja s kraljevih farm.
  • Ker kraljica ne mara hrupa, ki ga povzroča led v kozarcu, osebje uporablja napravo, ki izdeluje ledene kroglice. Ni ljubiteljica šampanjca, ima pa v palači vedno na voljo ves drugi alkohol. Najraje ima džin.
  • Ob 17. uri se življenje v palači ustavi, ker je čas za čaj (tea time), ki ga postrežejo v eni izmed petih jedilnic. Poleg kraljica vedno je kumarične sendviče iz mehkega toasta.
  • Večerja ni tako zelo pomembna kot čaj, zato nemalokrat kraljica je sama brez družbe. Tudi moža ni poleg. Rada ima lososa, mogoče lahko solato, vendar brez paradižnika, ki ga ne prenese.
  • Vso posodo v palači pomijejo na roke. Plača tistega, ki pomiva, je 5,95 evra na uro. V kuhinjo kraljica le redko zaide. Vsake toliko naredi obhod in takrat vsi stojijo mirno.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ