CoraViento - vroč odmerek flamenka

22. 6. 2014

Plesno-glasbena skupina CoraViento je slovenska skupina flamenko plesalcev in glasbenikov, ki je nastala leta 2012 v Ljubljani. Sedem plesalk in enega plesalca je med seboj združila želja, da bi slovenskemu kulturnemu prostoru na čim uspešnejši način predali umetnost flamenka in jo postavili ob bok drugim bolj razširjenim gledališkim plesnim zvrstem.

Plesalci imajo bogato plesno ozadje, saj vsak prihaja iz svojega plesnega in izraznega sveta. Nekateri s svojimi koreninami temeljijo v klasičnem baletu, drugi v latinskoameriških in standardnih plesih ter sodobnem plesu in modernu. Že vrsto let se posvečajo predvsem flamenku, ki so se ga v Sloveniji učili v PKD Flamenko pri Ani Pandur Predin, večina pa je hodila na dodatna intenzivna izobraževanja v Španijo.

Njihovi učitelji se uvrščajo med najslavnejša imena flamenka, npr. Farruquito, Belén Maya, Isabel Bayón, Matilde Coral, Leonor Leal, Pilar Ogalla, Rafaela Carrasco, Maria del Mar Moreno, Manuel Reyes, Alfonso Losa, Ángel Atienza, Adela Campallo, Ana Maria López ter mnogo drugih. Skupini so se konec leta 2013 pridružili tudi glasbeniki, in sicer kitarist, tolkalec in harmonikaš, ki so na povabilo plesalcev začeli podrobno raziskovati flamenko.

Danes tako skupino CoraViento sestavlja pet plesalk flamenka in trije glasbeniki, ki ustvarjajo flamenko s sodobnejšim gibom in zvokom. Navdihuje jih srečanje tradicionalnega z modernim, zato oblikujejo umetnost flamenka, ki ni le posnemanje tuje nacionalne tradicije, temveč njim lasten izraz sveta, v katerem živimo. Čas in prostor ustvarjanja sta tako vprašanje in odgovor, alfa in omega. Gib pridobi nov pomen v stiku s plesno zvrstjo mo­derna, zvok pa novo preobleko z glasbili, ki za flamenko niso tipična. Tako smo na primer spoznali še neznano vlogo harmonike v glasbeni zvrsti flamenka.

Taverna, prekrasni prireditveni prostor ob koprski marini, je prvo vročo junijsko nedeljo dihala v ritmu flamenka, tega temperamentnega in strastnega ritma španske Andaluzije. V organizaciji Plesno kulturnega društva CoraViento je namreč od jutra do večera potekalo pestro dogajanje, na katerem so svojo ljubezen do flamenka prikazale različne plesne in glasbene slovenske zasedbe - CoraViento, Luna Gitana, Luna Flamenca, Živa Heričko & Los Tacones ter Duo Caña, občinstvo pa je navdušila tudi bolj etno obarvana glasba skupine Dirty Sanchez.

Oder se je šibil pod ritmi različnih stilov flamenka, od tistih najbolj tradicionalnih pa do malo sodobnejših modernih različic te španske umetnosti glasbe in plesa. Odrsko dogajanje je zaokrožila umetniška plesna predstava Trenutek, ki jo je skupina CoraViento po lanski nadvse uspešni premieri v Kinu Šiška tokrat na slovenskih odrih odplesala že sedmič. Dogajanje je hudomušno povezovala voditeljica Barbra Jermann, ki je občinstvo popeljala skozi nešteto zgodb nastopajočih plesalcev in glasbenikov.

V Taverni je odmevalo od topotanja flamenko čevljev, ploskanja in vzklikov navdušenega občinstva, ki so ga nastopajoči večkrat dvignili na noge. Brez dvoma gre trditi, da je na prireditvi F.L.A.M.E.N.K.O. vladal 'duende', tisti občutek, ko te vse zavestno zapusti in si v celo­ti prepuščen le svojemu srcu. Laiki so se s flamenkom tako 'okužili', da so se v veliki večini spontano pridružili t. i. flashmobu na koprskih ulicah in dokazali, da je flamenko za vse in vsakogar.

Plesno kulturno društvo CoraViento je s svojim dosežkom neverjetno zadovoljno, kot so po koncu prireditve v en glas zaključile glavne plesalke, koreografinje in motor društva - Urška Centa, Manca Dolenc, Mihaela Wabra Kucler, Simona Šturm in Urška Ivanuša. Prireditev F.L.A.M.E.N.K.O. je dokaz, da se flamenko pri nas zelo vztrajno krepi in navdušuje slo­vensko kulturno sceno.

Andreja Korenčan za revijo Story

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ