Botrstvo – brezplačna pravna pomoč se širi

30. 1. 2014

Brezplačna pravna pomoč se širi v Celje, Prevalje, Mursko Soboto in Ptuj, še vedno pa je dosegljiva tudi v Ljubljani. Hkrati s širitvijo projekta pa se uvaja tudi brezplačna telefonska številka 080 1432 za brezplačno pravno pomoč.

Projekt Botrstvo – brezplačna pravna pomoč poteka v okviru Zveze prijateljev Mladine Ljubljana Moste Polje, glavni izvajalec projekta pa je Odvetniška pisarna Zidar Klemenčič.

Doslej so obravnavali že 180 primerov in zagotovili pravno pomoč 138 prosilcem. Ker so bili odzivi, predvsem pa povečanje števila prosilcev iz drugih krajev Slovenije, tako veliki, se brezplačna pravna pomoč širi tudi v druge regije.

»Prosilci za  brezplačno pravno pomoč prihajajo iz različnih krajev v Sloveniji, strošek za prihod v Ljubljano pa jim predstavlja resen problem. Ker želimo, da je dosegljiva čim večjemu številu ljudi, smo se odločili za širitev. In hvaležni smo, da so pridružili tudi drugi pravni strokovnjaki, ki bodo omogočalibrezplačno pravno pomoč v drugih krajih po Sloveniji,« je povedala Nina Zidar Klemenčič, pobudnica in glavna partnerica projekta.

Komu je brezplačna pravna pomoč namenjena?

Socialno najbolj ogroženim družinam, ki si same ne morejo zagotoviti preživetja. Predvsem se brezplačna pravna pomoč nanaša na žgočo stanovanjsko problematiko in pomoč pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, kot so otroški dodatek, denarna socialna pomoč, subvencija za najemnino, subvencija za malice ali kosila za učence in dijake, znižano plačilo vrtca, oprostitev plačila socialnovarstvenih storitev in drugo.

Projekt bo potekal, dokler bodo potrebe prosilcev tako velike in dokler bo obstajala taka stopnja revščine in socialne izključenosti.

»Projekt nima omejenega trajanja. Zakaj? Ker so sedaj potrebe tako velike in bodo velike še nekaj časa. In tu bi morala več narediti država. Te ni brez državljanov. Lačni, ponižani, neslišani ljudje, mame in očetje, ljudje, ki so do izgube zaposlitve lahko sami skrbeli za svoje otroke, danes tega ne morejo več. Če ne bomo začeli resno ukrepati, bomo izgubili generacije. Aktivna politika zaposlovanja, javna dela, celostna pomoč družinam v stiski, vse to bi moralo biti vsak dan tema političnih pogovorov, saj so to stvari, ki bodo dolgoročno spremenile našo državo. Ob predstavitvi projekta smo predstavili tudi manifest, poslali smo ga vsem političnim odločevalcem, opredelili preproste rešitve, za katere je treba samo malo zdrave kmečke pameti. Zgodilo se ni (skoraj) nič,« opozarja Nina Zidar Klemenčič.

S tem se strinja tudi Anita Ogulin: »Kot družba moramo nameniti pozornost ljudem. Kot država pa moramo ljudem dati absolutno prednost. Število družin, ki se znajdejo v brezizhodnem položaju, je iz dneva v dan več. In potreba po brezplačni pravni pomoči je vključena skoraj že v vse prošnje, s katerimi se vsak dan srečujemo. Tega bremena ne bi smele prevzemati nevladne organizacije in posamezni prostovoljci, kot so npr. odvetniki. To je naloga države. In vprašanje nas, naše družbe je, ali bomo to stanje še naprej tolerirali.«

Več o projektu, uradnih urah in lokacijah za pomoč je na voljo na spletnem mestu www.boter.si

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ